Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> def franceza 2014
dianna77
Trimis: 7 Jul 2015, 08:57 PM

Începător
*

Grup: Members

QUOTE (pleskla_fr @ 2 Jul 2015, 12:51 PM)
Eu la literatura nu voi citi mare lucru. Unde dai def-ul?Eu dau in Iasi si la noi,dna insp. a editat o revista cu subiectele din 2013 rezolvate. Citatul e analizat fara a face mari legaturi cu opera.
La gramatica am cam terminat, urmeaza sa ma reapuc de psihoped(am trecut prin materie o data).
Spor in continuare!

Cum stati cu partea de literatura pentru subiectul I? eu cred ca nu se pune accent f mare pe operele in sine cat pe structura complexa si corecta a textului argumentativ cu exemple pertinente (nu neaparat din literatura)...voi ce credeti?
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 8 Jul 2015, 07:42 AM

Utilizator activ

Asa este, o spun din surse sigure.
Mesaj personal
heureuse
Trimis: 9 Jul 2015, 06:36 PM

Utilizator activ

Ce ati facut azi la def??
Eu nu am picat pe subiect la pedagogie... sad.gif nu prea am scris ce trebuia si cred ca aici o sa ma depuncteze... mad.gif
La secventa de ce v-ati legat?
eu m-am legat de imperfect, am pus intrebari din text, adevarat sau fals si sa aleaga raspunsul potrivit.
La literatura mi-a placut f mult subiectul....cred ca ma reprezinta ce spunea Malraux...

--------------------
BIEN PARLER EST LA VOIE DE BIEN VIVRE
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 9 Jul 2015, 07:25 PM

Utilizator avansat

Fraza lui Malraux mi-a dat batai de cap, in urma cu cativa ani, cand mi s-a dat sa o comentez in romana. Suna bine, dar nu este usor sa palavragesti pe seama ei. Viata trebuie traita frumos chiar daca este scurta ...o idee. A doua idee, calitatatea trebuie sa fie pe primul loc, nu cantitatea...a treia idee, sa nu lasi timpul sa treaca de pomana pe langa tine...desigur nu formulat astfel.
Pe secventa, "raconter au passé" -sistematizare.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 9 Jul 2015, 07:32 PM

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
heureuse
Trimis: 10 Jul 2015, 11:29 AM

Utilizator activ

QUOTE (Azalea^ @ 9 Jul 2015, 09:25 PM)
Fraza lui Malraux mi-a dat batai de cap, in urma cu cativa ani, cand mi s-a dat sa o comentez in romana. Suna bine, dar nu este usor sa palavragesti pe seama ei. Viata trebuie traita frumos chiar daca este scurta ...o idee. A doua idee, calitatatea trebuie sa fie pe primul loc, nu cantitatea...a treia idee, sa nu lasi timpul sa treaca de pomana pe langa tine...desigur nu formulat astfel.
Pe secventa, "raconter au passé" -sistematizare.

Crezi ca iei peste 8?
Eu nu sunt optimista ca voi lua... sad.gif

--------------------
BIEN PARLER EST LA VOIE DE BIEN VIVRE
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 10 Jul 2015, 12:58 PM

Utilizator avansat

Qui vivra verra...n-am de unde sa stiu cat voi lua. Sper.

Totusi, mi-am propus sa gandesc pozitiv si sa am incredere in ceea ce stiu si ce fac...cel putin, pana la proba contrarie.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 10 Jul 2015, 01:09 PM

--------------------

Mesaj personal
CristinaVld
Trimis: 14 Jul 2015, 11:48 AM

Utilizator activ

Ce ati facut? La mine nu e raspuns pozitiv.... cred ca sunt eu praf si pulbere sad.gif
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 14 Jul 2015, 11:48 AM

Utilizator avansat

Rezultat cu bucurie. Am reusit. smile.gif Sper ca si voi aveti vesti bune.

Acum ma pot uita linistita, cateva ore, la parada de ziua Frantei, de pe TV5Monde.

--------------------

Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 14 Jul 2015, 11:52 AM

Utilizator avansat

Imi pare rau, Cristina.
Nu gandi asa. Pur si simplu, ia-l ca pe un accident. Data viitoare va fi mai bine.

Acum sa ne adunam fortele pentru maine, unde simt ca va fi mai greu. Ganduri bune.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 14 Jul 2015, 11:54 AM

--------------------

Mesaj personal
CristinaVld
Trimis: 14 Jul 2015, 11:57 AM

Utilizator activ

Felicitari Azalea!! .... imi trimiti si mie intr-un mesaj, te rog, cateva ponturi. (cand ai timp). Mult succes si maine!
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 14 Jul 2015, 12:00 PM

Utilizator activ

Nici la mine nu e pozitiv:7.2.Felicitari Azalea si tuturor celor care ati luat!
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 14 Jul 2015, 12:23 PM

Utilizator avansat

Multumiri.

Lumiana, depune contestatie, daca crezi si stii ca se putea scoate mai mult din lucrarea ta. Anul trecut, la titularizare, mi-a fost marita nota in urma contestatiei, cu peste 50 de sutimi. Oricum, 7.20 este o nota onorabila si muncita, felicitari.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 14 Jul 2015, 12:27 PM

--------------------

Mesaj personal
lumiana
Trimis: 14 Jul 2015, 12:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (Azalea^ @ 14 Jul 2015, 02:23 PM)
Multumiri.

Lumiana, depune contestatie, daca crezi si stii ca se putea scoate mai mult din lucrarea ta. Anul trecut, la titularizare, mi-a fost marita nota in urma contestatiei, cu peste 50 de sutimi. Oricum, 7.20 este o nota onorabila si muncita, felicitari.

Nu stiu ce sa zic.Eu am avut o problema cu timpul .Mi-a luat 1 ora eseul argumentativ si vreo 2 ore si ceva subiectul de gramatica si metodica.Mi-a ramas destul de putin timp ,cred eu,pentru sub III.Sunt tare curioasa pe unde am pierdut .Unde se fac contestatiile?Unde am dat examenul?
Mesaj personal
dianna77
Trimis: 15 Jul 2015, 07:55 AM

Începător
*

QUOTE (Azalea^ @ 14 Jul 2015, 01:48 PM)
Rezultat cu bucurie. Am reusit. smile.gif Sper ca si voi aveti vesti bune.

Acum ma pot uita linistita, cateva ore, la parada de ziua Frantei, de pe TV5Monde.

Felicitari pentru rezultat! Eu am dat si anul trecut si am luat 7,05 si anul acesta 7,30 si problema este ca nici la contestatie nu iti arata lucrarea sa iti explice unde pierzi. Mi-ar placea daca ai putea si ai avea timp sa imi scrii intr-un mail cum ai abordat fiecare subiect sau daca ti-e mai usor imi poti lasa in mail un nr de telefon si te sun eu cand dispui de putin timp sa imi explici si mie modul de rezolvare. Cred ca m-ar ajuta enorm.
Multumesc anticipat!
mail: mignonne_didi@yahoo.com
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 16 Jul 2015, 10:06 PM

Utilizator activ

Eu am luat 9,35.M-am blocat putin cand am vazut subiectele,apoi m-am linistit si am inceput sa ma concentrez asupra lor.Felicitari Azalea si tuturor celor care au reusit sa faca acest pas important! sign28.gif
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 17 Jul 2015, 12:09 PM

Utilizator avansat

Bravo, Crismarfr.

Cristina si Dianna77, va spun sincer ca nu-s in masura sa va dau sfaturi sau ponturi. Eu am luat deful la limita. Nu vreau sa va incurc.
Totusi, imi voi da putin cu parerea. Continui sa cred ca la subiectul cu citatul te raportezi un pic si la opera. Adica, spui intai cum se reflecta acel citat in opera, ce vrea sa transmita autorul, folosindu-l si apoi, spui cum il percepi tu, care este parerea ta. Dai exemple, faci comparatii cum este inteles citatul in viata asta de toate zilele, dar nu exemple prea banale...poti, eventual, sa spui ca mesajul acelui citat il mai regasesti si la nu stiu ce autor sau in nu stiu ce curent, opera etc.
La secventa, nu ma incumet sa-mi dau cu parerea, pentru mine va ramane mereu o nebuloasa, dar cateva lucruri imi sunt clare si sunt frecvent discutate pe topicul titularizarii, sa corespunda competentele cu activitatile, sa ai expusa si partea de teorie, m-a invatat cineva drag de pe acest forum, si ii multumesc, ca trebuie sa spui ca scrii si la tabla... ce faci trebuie sa ramana undeva scris...asadar, spui si de faptul ca notezi aia si aia la tabla...
Exercitiile sa fie de la usor la greu, sa ai lucru si pe echipe. Sa fie interactive, placute si sa corespunda cu nivelul elevilor.
La subiectul de gramatica, cred ca scrii tot ce stii despre respectiva chestiune, ca ati vazut cum este cu baremul...eu merg pe ideea ca dai definitia, ai in vedere topica chestiunii de gramatica, exceptiile, utilizarea in functie de registrul limbii, exemple...etc, etc.
La pedagogie, daca ai mémoire d'éléphant si tocesti, lucrurile merg de la sine, eu n-am asa ceva, de aceea imi fac tot felul de conexiuni pentru a tine minte, doar retin ideea si formulez cu propriile cuvinte.
Va urez succes data viitoare si ce imi doresc mie, va doresc si voua, rezultate cu bucurie.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 17 Jul 2015, 12:20 PM

--------------------

Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 17 Jul 2015, 01:16 PM

Utilizator avansat

Cred ca persoane care anul acesta au luat note foarte mari si in alti ani nu, cunosc cazuri, ar putea sa va ajute cu o parere pertinenta. Aceste persoane cunosc si esecul si succesul, si-au dat seama unde au gresit si au invatat din greseli.

Le asteptam sa vorbeasca. Putina colegialitate nu strica.

--------------------

Mesaj personal
ROXX-fr
Trimis: 1 Aug 2015, 04:21 PM

Utilizator activ

Felicitări tuturor celor care au promovat examenul! In legătura cu dilema provocată de citatul de comentat, vreau sa spun ca eu personal am luat examenul si nu am făcut deloc referire la autor sau opera. Am argumentat citatul din punctul meu de vedere.
Mesaj personal
ROXX-fr
Trimis: 1 Aug 2015, 04:29 PM

Utilizator activ

Întrucât am dat examenul prima data, am avut ceva emoții si semne de întrebare, dar am citit cerintele de 2-3 ori pt a fi sigura ca am înțeles ce am de făcut. La pedagogie am fost depunctata deoarece era unul din ultimele subiecte pe care le-am învățat si din cauza oboselii l-am tratat cu superficialitate... In fine, important e ca l-am luat. Sfatul meu pt cei care vor mai da acest examen este sa pună accent pe pedagogie, rezumate proprii (nu conspecte de pe net, nu sunt suficiente pt cele 3 puncte) si sa propună activități cat mai variate ( evident, de la simplu la complex) pt subiectul 2. Succes!
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 5 May 2016, 11:15 AM

Utilizator activ

Ce stiti despre modelul cadru de subiecte de anul acesta?S-a schimbat si el sau doar programa ?Eu nu am gasit nimic pe unde am cautat.Ma interesa in special la literatura,nu stiu daca au ramas tot la eseul argumentativ.
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 9 May 2016, 02:01 PM

Utilizator activ

Structura subiectelor a rămas aceeași. Mult succes!
http://subiecte2016.edu.ro/2016/definitiva...deledesubiecte/
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 10 May 2016, 11:41 PM

Utilizator activ

Multumesc mult pentru informatie!Inseamna ca nu ar trebui ,din punctul meu de vedere,sa invatam prea multe lucruri despre autorii din programa,si asta e o veste buna.
Mesaj personal
ROXX-fr
Trimis: 16 May 2016, 06:25 PM

Utilizator activ

Ofer consiliere online tuturor celor interesați sa promoveze examenul de definitivat (lb franceza). (50/100 RON in funcție de complexitatea aspectului abordat). Informatii suplimentare la adresa de email: invatamsainvatam@yahoo.ro
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 17 May 2016, 04:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ROXX-fr @ 16 May 2016, 07:25 PM)
Ofer consiliere online tuturor celor interesați sa promoveze examenul de definitivat (lb franceza). (50/100 RON in funcție de complexitatea aspectului abordat). Informatii suplimentare la adresa de email: invatamsainvatam@yahoo.ro

Mai, nene, nu-mi vine sa cred. Pe bune?!

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 17 May 2016, 04:46 PM

--------------------

Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 26 May 2016, 08:50 PM

Utilizator activ

Nici mie nu imi vine sa cred.Nu putem sa ne ajutam din prietenie? ohmy.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved