Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> def franceza 2014
crismarfr
Trimis: 3 Aug 2016, 05:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Mult succes colegilor care maine sustin examenul de definitivare in invatamant.Nu disperati cand veti vedea subiectele.Le analizati cu mult calm si apoi va ganditi la rezolvarea lor,subiect cu subiect.Sa aveti incredere in voi si veti reusi!Sa auzim numai de bine! sign28.gif
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 4 Aug 2016, 02:10 PM

Utilizator activ

Buna, fetelor! Ce subiecte au fost la def? V-ati descurcat? Sper ca au fost subiecte acceptabile...
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 4 Aug 2016, 02:23 PM

Utilizator activ

Ce fac colegele care au dat def la franceza?Nu ne spune nimeni ce subiecte ati avut? confused24.gif
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 4 Aug 2016, 03:42 PM

Utilizator activ

Mda... urate subiecte!!! Pe cat de frumoase au fost la titularizare, pe atat de urate la def! Ca sa nu mai spun ca subiectul de pedagogie s-a repetat.... Urat! mad.gif Bataie de joc!! mad.gif
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 4 Aug 2016, 04:56 PM

Utilizator activ

Subiectul I:a)"La verite de demain est l'erreur d'hier"-dezvoltarea opiniei ple cand de la aceasta afirmatie a lui Exupery
b)propozitia sub . cauzala

II.cinci activitati prin care sa se lucreze textul argumentativ ,plecand da la un text support
III.Subiectul a fost impartit in 5 cerinte(nu neaparat in ordinea scrisa de mine):
1)definiti conceptele de invatare si predare(6p)
2)precizati doua functii ale evaluarii scolare.
3)prezentati un avantaj si un dezavantaj al organizarii frontale a clasei.
4)identificati cate o trasatura pentru educatia formala si informala
5)enumerati trei tipuri de curriculum.

Mie mi s-a parut mai accesibil sb. de pedagogie, fiind impartit asa ,pentru ca mi s-a spus exact ce vroiau de la mine.Acum sa vedem rezultatul.
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 4 Aug 2016, 10:25 PM

Utilizator activ

Mai frumoase au fost subiectele de anul trecut. huh.gif Asa cred eu.Fetelor,asteptam parerile voastre in legatura cu rezolvarea subiectelor.Azalea,unde esti? sign28.gif
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 5 Aug 2016, 02:02 PM

Utilizator avansat

Nu stiam citatul acesta, am aflat astazi, dupa o cautare pe net, ca era din "Terre des hommes". Mi se pare greu, ca interpretare, si eu am mai zis ca nu-mi place sa comentez citate...
Chiar nu stiu ce as fi putut spune pe seama unui astfel de citat.

Cauzala mi se pare un subiect ok, usor de abordat.

La secventa pe textul argumentativ, ma gandesc ca se putea lucra pe :
-demander et donner son opinion
- argumente pro si contra
- structura unui text argumentativ (teza, argumente cu exemple, concluzie)
- conectori

Dupa ce lucram intelegerea textului (compréhesion globale et détaillée), identificam cum sunt introduse argumentele din text, poate m-as fi legat si de cateva expresii di text si ceream sa se realizeze argumente plecand de la ele : "si on regarde", "dans la conception" etc. De asemenea, ce timp verbal este predominant.

Si acesta mi s-a parut un subiect greu...de liceu.

Subiectele de la pedagogie mi se par mai ok sub forma aceasta.

Tu cum ai lucrat secventa, Lumiana? Ce activitati ai propus?

Tu, crismarfr, cum ai fi facut?

Va doresc rezultate cu bucurii.

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 5 Aug 2016, 02:14 PM

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 5 Aug 2016, 04:27 PM

Utilizator activ

Eu am facut asa la secventa:
Comprehension globale:elevii citeau intai in gand apoi cu voce tare textul,explicam cuvintele noi si ulterior rezolvau un exercitiu de alegere multipla pe baza textului.

Comprehension detaille:De raspuns la 5 intrebari tot pe baza textului(raspunzand la intrebari,elevii identificau argumentele prezente in text care sustineau afirmatiile facute;De ex.textul spunea ca bandele din cartier fac semne exterioare (pe ziduri,garduri,etc.)deoarece omul este precum un animal
care-si marcheaza teritoriul;Si eu am intrebat :Unde gasim semne ale bandelor din cartier?De ce?)

Reemploi:un exercitiu de continuare a unor propozitii scoase din text tot de tipul afirmatie -argument,in care se regaseau informatiile descoperite anterior.

Evaluation:alt exercitiu care le cerea sa raspunda oral,luand inf. din text.De ex.Argumentati de ce Paris este considerat centru al culturii.

Ultima activitate:Un set de interogatii totale(raspuns cu da sau nu) ,tot pe baza textului.Elevii trebuiau sa raspunda la ele sub forma unei scurte compuneri argumentative ,in care spuneau daca sunt sau nu de acord cu informatiile prezentate de text si sa prezinte argumente in favoarea propriilor afirmatii)

Ca nivel am zis B1(clasa 10 sau 11) ;competente specifice:comprehension ecrite d'un texte ,production ecrite(compunerea),production orale(lire a haute voix,formuler des arguments).

La citatul propus am dezvoltat :faptul ca omul este structurat in asa fel incat greseste si va gresi mereu(de ex.Adam si Eva,primii oameni au mancat din pomul interzis-au gresit(a gresi e omeneste) ;noi suntem urmasii lor ,deci ii mostenim);apoi am zis ca fiecare dintre noi trebuie sa accepte lucrul acesta ,insa trebuie sa treaca la pasul urmator,sa progreseze,adica sa incerce sa fie mai bun,sa faca lucrurile mai bine.
Daca facem lucrul acesta ,descoperim adevarul din afirmatie ,adica invatam din greselile comise.Apoi am spus ca acest concept este prezent si in educatia copiilor ,ca profesorul trebuie sa le permita elevilor sai sa greseasca,dar trebuie sa-i invete si sa-si doresca mai mult,sa fie mai buni.
In incheiere am zis ca aceasta afirmatie ne arata calea spre progresul social al omului;daca toti vom invata din greselile noastre ,vom incerca sa fim mai buni si astfel toti vom trai intr-o societate mai buna.

Acest mesaj a fost modificat de către lumiana la data 5 Aug 2016, 04:40 PM
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 5 Aug 2016, 04:45 PM

Utilizator avansat

Mie imi este usor sa comentez de pe margine, dar nu inteleg...care este titlul lectiei tale. Ce act de limbaj sau chestiune de gramatica ai dezvoltat? Sau de civilizatie si cultura...
Ce titlu avea lectia?

--------------------

Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 5 Aug 2016, 08:36 PM

Utilizator activ

Eu,din fericire am obtinut anul trecut o nota frumoasa la definitivat,asa ca am trecut de acest hop,urmeaza gradul2.Dar imi place sa intru pe acest site,sa vb cu voi,sa invat de la voi lucruri pe care nu le stiu. sign28.gif
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 5 Aug 2016, 09:33 PM

Utilizator avansat

Ouais, am inteles asta, Cristina, dar ideea era cum ai fi facut...sau iti place sa ne provoci, doar noi sa ne dam cu parerea? huh.gif
Si eu mi-am incheiat socotelile cu deful si titularizarea, dar voi continua sa-mi dau cu parerea cand voi simti sau in caz ca mi se cere.
Asadar, cum ai fi tratat subiectele? wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Azalea^ la data 5 Aug 2016, 09:40 PM

--------------------

Mesaj personal
lumiana
Trimis: 6 Aug 2016, 11:12 AM

Utilizator activ

Textul argumentativ;asa spunea cerinta sa se lucreze textul argumentativ plecandu-se de la textul support.Eu asa am vazut lucrurile..Acum ce va fi ,va fi .

Acest mesaj a fost modificat de către lumiana la data 6 Aug 2016, 11:14 AM
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 6 Aug 2016, 11:45 AM

Utilizator avansat

Sigur, Lumiana, va fi ok.
Eu n-am zis ca este rau cum ai facut tu, ci ma gandesc ca folosim un text pentru a exploata ceva, nu doar ca sa-l citim, intelegem si atat.
Dupa ai prezentat tu activitatile, as zice ca este un tip de lectie "révision" sau de "sistematizare", pentru ca n-ai prezentat un continut nou, adica n-ai predat textul argumentativ, ci l-ai revazut prin exercitii.
Va fi ok, activitati ai si sunt pe textul argumentativ. Fii mai optimista si increzatoare.

--------------------

Mesaj personal
marpet
Trimis: 6 Aug 2016, 06:10 PM

Utilizator avansat

Hei buna! Am scapat si eu de def pe anu'asta! Am fost optimista cand am vazut subiectele in schimb dupa ce am ajuns acasa si am inceput sa fac niste calcule mi-am dat seama ca nu o sa reusesc...soarta. Din cauza ca nu mi-a ajuns timpul mai mult. La secventa m-am gandit si razgandit mai bine de 2 ore. Am facut asa:

Thème : le texte argumentatif
Niveau B2.
Type de leçon : acquisition de nouvelles connaissances
Obiective
1. Identifier les traits caractéristiques du texte argumentatif (activ.1)
2. Réaliser un texte argumentatif (activ.4)
3. Présenter une argumentation(activ.5)
4. Montrer l’importance du mode de vivre des hommes du même endroit a la culture (activ.2 si 3)
Am scris etapa introductiva a lecției. La mise en eveil le am zis elevilor ca trebuie sa mă ajute sa găsesc un cuvânt. Am dat eu acolo mai multe întrebări printre care ultima ; Cu ajutorul cui putem demonstra ceva, putem sa ne susține o părere ? Așteptam răspunsul « cu ajutorul argumentelor » Le-am zis ca asta va fi subiectul lecției.
Activitatea 1. Le am dat o fisa suport cu structura textului argumentativ am discutat despre cuvintele de relație care se găsesc in textele argumentative…in fine – teorie
Activitatea 2 Citirea si înțelegerea globala a textului cu întrebări simple
Activitatea 3. Înțelegerea in detaliu a textului aici am cernut mai mult informațiile din text. Am discutat despre legătura dintre oamenii aceleași comunitati, despre cum in anumite zone se nasc diferite tipuri de comportamente atitudini comune care influențează cultura, despre legătura dintre locuitorii aceluiași oraș legătură care oamenii contribuie la dezvoltarea comunitatii.
Am scris mai mult un pic aici de asta mi-e frica sa nu fie interpretat ca o lecție despre cultura si nu despre textul argumentativ
Activitatea 4. Am împărțit clasa in 4 grupe fiecare grupa avea un subiect pe baza căruia trebuia sa faca un texte argumentativ : l’importance du sens civique pour la culture. l’importance du sens écologique pour la culture. l’importance de la tolérance pour la culture. l’importance du sens étique pour la culture. Au avut voie sa se ajute de orice mijloace chiar si de internet
Activitatea 5. Prezentarea textelor argumentative. Am făcut aprecieri. Am identificat in textele lor structurile specifice textului argumentativ, am atras atenția acolo unde lipseau.
Finalul lecției cu apreciere, feed back si tema

m-am ocupat de sub III apoi destul de usor

la I am vorbit un pic despre autor am mentionat "terre des hommes " si "le petit prince"
si apoi am vorbit despre etica, despre cum facem greseli fara stim, sau le facem constient sau suntem constransi sa le facem si intram intr-o hora de unde nu mai putem iesi. cum sunt si oameni onesti care si recunosc greselile si daca pot le si indreapta...
in concluzie asta trebuie sa facem sa lasam adevarul sa domneasca pentru a face o lume mai buna asa cum a vrut-o autorul, adevar pe care-l gasim si in operele lui pe care ni le-a lasat ca niste adevaruri "pour le lendemain"

pentru cauzala mi-au ramas vreo 5 minute am scris te miri ce cateva exemple amarate fara nici o explicatie.

Daca m-as autoevalua mi-as da o nota intre 6 si 7.

N am avut timp nici sa recitesc ce am scris deci punctul pentru corectitudine sigur e dus.
Asta e .., nu-mi pare rau ca am ramas in sala a fost o experienta care sper ca ma va ajuta anul viitor

Acest mesaj a fost modificat de către marpet la data 6 Aug 2016, 06:12 PM
Mesaj personal
marpet
Trimis: 6 Aug 2016, 08:36 PM

Utilizator avansat

Aaa si ce mai cred ca am gresit la secventa...pentru B2 ar fi trebuit mai degraba sa pun o lectie de sistematizare decat una de predare cum am facut eu.....ori trebuia sa fi pus nivel B1.
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 6 Aug 2016, 08:45 PM

Utilizator activ

Fii optimista, caci nu se stie! S-au mai vazut si minuni! Poate vor aprecia si-ti vor da nota de trecere!

Acelasi lucru l-am patit si eu anul trecut, dar si acum doi ani: CRIZA DE TIMP!!!! Din pacate pt subiectul de psihopedagogie nu prea am mai avut timp si l-am tratat cam pe jumatate. Eu am si prostul obicei sa scriu intai totul pe ciorna si apoi sa transcriu, iar anul trecut nu am avut timp nici macar sa transcriu totul, mai aveam cateva fraze...
Asta e, ghinion, am luat de ambele dati intre 6 si 7, iar la contestatie nu mi-au dat, nu mi-au luat.. mad.gif Din pacate mi-am epuizat sansele...criza de timp m-a costat viitorul!

Succes, marpet si sa auzim de bine! Sper sa nu-ti fie grea asteptarea, va fi bine! wink.gif
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 8 Aug 2016, 05:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (Azalea^ @ 6 Aug 2016, 12:45 PM)
Sigur, Lumiana, va fi ok.
Eu n-am zis ca este rau cum ai facut tu, ci ma gandesc ca folosim un text pentru a exploata ceva, nu doar ca sa-l citim, intelegem si atat.
Dupa ai prezentat tu activitatile, as zice ca este un tip de lectie "révision" sau de "sistematizare", pentru ca n-ai prezentat un continut nou, adica n-ai predat textul argumentativ, ci l-ai revazut prin exercitii.
Va fi ok, activitati ai si sunt pe textul argumentativ. Fii mai optimista si increzatoare.

Da stiu ca n-ai zis ca nu e bine .Am inteles.Multumesc pentru incurajari si pentru prezenta pe forum,, chiar daca tu ai promovat acest examen.Intotdeauna avem ceva de invatat din experienta altora(mai ales din experienta celor care au reusit).
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 11 Aug 2016, 11:17 AM

Utilizator activ

Rezultat cu bucurie:9.45.Felicitari tuturor celor care ati luat si bafta celor care veti da iar!Nu va descurajati!
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 11 Aug 2016, 11:50 AM

Utilizator avansat

Felicitari sincere, Lumiana. Sa pastrezi bucuria mult timp. smile.gif Cu siguranta, si Marpet ne va aduce vesti bune, adica rezultat cu bucurie, dupa cum imi place mie sa zic, si vad ca v-am molipsit si pe voi. tongue.gif

--------------------

Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 11 Aug 2016, 01:58 PM

Utilizator activ

Bravo,Luminita.Felicitari!Esti tare! sign28.gif happy30.gif character40.gif
Mesaj personal
marpet
Trimis: 11 Aug 2016, 06:20 PM

Utilizator avansat

happy30.gif 8.00 Am scapat!!! ce bucurie pe mine!! felicitari tuturor

Acest mesaj a fost modificat de către marpet la data 11 Aug 2016, 06:22 PM
Mesaj personal
lumiana
Trimis: 11 Aug 2016, 06:26 PM

Utilizator activ

QUOTE (crismarfr @ 11 Aug 2016, 02:58 PM)
Bravo,Luminita.Felicitari!Esti tare! sign28.gif happy30.gif character40.gif

Multumesc ,multumesc la fel.
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 29 Apr 2018, 02:39 PM

Utilizator activ

Buna, fetelor!
Ati avut inspectia nr.2? Cum a fost portofoliul?
Eu lucrez de zor la el, cam greut...
De invatat v-ati apucat? unsure.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved