Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Definitivat 2018
monica4u
Trimis: 4 Jan 2018, 10:56 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna dimineata! Sunt educatoare la o gradinita cu program prelungit in Hunedoara. Asta este al 3 lea an de cand lucrez. M-am inscris la definitivat si vreau sa va intreb, daca stie cineva cand sunt sedintele pentru definitivat. Eu am nunta in 19 august si nu vreau sa lipsesc de la sedinte. Astfel, imi pot face rezervare dupa sedinte. Va multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Jan 2018, 11:12 AM

Mentor

La ce ședințe vă referiți?

--------------------
Mesaj personal
monica4u
Trimis: 4 Jan 2018, 05:59 PM

Utilizator
**

Da, la sedinte.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Jan 2018, 06:34 PM

Mentor

QUOTE (monica4u @ 4 Jan 2018, 05:59 PM)
Da, la sedinte.

Despre ce ședințe este vorba?

--------------------
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 11 Jan 2018, 01:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 4 Jan 2018, 07:34 PM)
QUOTE (monica4u @ 4 Jan 2018, 05:59 PM)
Da, la sedinte.

Despre ce ședințe este vorba?

Probabil validare
Mesaj personal
monica4u
Trimis: 12 Feb 2018, 02:27 PM

Utilizator
**

Îmi cer scuze! Datele ședințelor de repartizare a posturilor vacante, rezervate etc. Chiar nu aș dori să le ratez. Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Feb 2018, 08:37 AM

Mentor

QUOTE (monica4u @ 12 Feb 2018, 02:27 PM)
Îmi cer scuze! Datele ședințelor de repartizare a posturilor vacante, rezervate etc. Chiar nu aș dori să le ratez. Mulțumesc frumos!

Nu există nicio repartizare în urma examenului pentru obținerea definitivării în învățământ. Ședințe de repartizare vor fi doar în urma concursului național pentru ocuparea posturilor vacante/rezervate (25 iulie și 23-24 august).

--------------------
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 19 Feb 2018, 06:38 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
Eu m-am inscris anul acesta la definitivat (pt prima data) si acum la gandesc la eventualitatea de a renunta. Inca n-am avut nici o inspectie. Daca renunt se va considera ca anul asta am incercat o data si mai am dreptul la 2 incercari? Sau se poate anula inscrierea si sa raman cu dreptul la 3 incercari daca ma inscriu la anul?

Motive: predau Fizica, elevii n-au manuale aproape nici unul, interesul e f scazut si depun eforturi f mari in zadar, inca n-am reusit sa-i pregatesc pe elevi corespunzator exigentelor inspectiilor,... Mai am inca mult de lucru.
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 19 Feb 2018, 09:32 PM

Utilizator activ

Imi pare rău, nu știu răspunsul la întrebarea ta, m-ar interesa și pe mine.
Însă sunt curioasă, de ce nu au elevii manuale?, nu este obligația bibliotecii, respectiv a școlii, să asigure manuale? Sau elevii au manuale și nu le aduc? Dacă e vorba de ultima situație, poți să introduci o formă de recompensare pentru cei care aduc manualele și să începi să le foloseșți la oră cât mai des. Și la mine se întâmpla asta, dar am observat că în timp se poate remedia situația.
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 19 Feb 2018, 10:20 PM

Utilizator
**

Da, teoretic scoala trebuie sa le asigure elevilor manuale, cel putin pana in a 10-a. Dar n-au fost pt toata lumea, apoi am si elevi de-a 11-a care n-au deloc.
Apoi cei care au manuale, degeaba le au, ca le sunt inutile: sunt inabordabile, n-are nimeni rabdare sa le citeasca si sa inteleaga ceva, nimeni din clasa nu e in stare sa rezolve nici cele mai simple probleme din manuale,...

Tocmai am scris un subiect nou in care descriu situatia si problemele cu care ma confrunt:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=ST&f=5&t=238628
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 19 Feb 2018, 11:24 PM

Utilizator activ

doar scurt pe subiectul manualelor... în 2016 Curtea de Apel Constanța a dat câștig de cauză Asociației Elevilor în fața MEN, prin care Ministerul era obligat să asigure manuale și la clasele a XI-a și a XII-a conform Legii Educației și a faptului că învățământul este gratuit. Mai multe detalii aici http://adevarul.ro/locale/constanta/liceen...4134/index.html
O parte din responsabiitate o are și școala, având un interval în care trimite la ISJ necesarul de manuale pentru următorul an școlar. Mi se pare că tocmai ce-a trecut perioada, în urmă cu 2-3 săptămâni, sper să nu greșesc.
Am citit cu mare atenție ce ai împărtășit. Predau o altă disciplină, am același statut de suplinitoare și, da, și eu mă confrunt cu diverse situații, mai ales la una dintre școli, cu 2-3 clase (din cele 9 la care am ore). Am să revin pe acel subiect la un moment dat.

Acest mesaj a fost modificat de către edusociala_cj la data 19 Feb 2018, 11:25 PM
Mesaj personal
Victor73
Trimis: 20 Feb 2018, 06:55 PM

Utilizator
**

Bine, problema manualelor nu e doar lipsa lor. Asa cum am povestit, o alta problema este inutilitatea lor. Cica sunt perimate. Elevii nu le gasesc deloc interesante si nu le folosesc.
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 18 Mar 2018, 05:35 PM

Utilizator activ

Buna ziua!

Pentru pregatirea portofoliului, proiectele didactice si testele vor fi doar din semestrul al II-lea sau din tot anul scolar?

Multumesc!
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 18 Mar 2018, 06:06 PM

Utilizator activ

Cred că din întregul an școlar.

Acest mesaj a fost modificat de către edusociala_cj la data 18 Mar 2018, 06:11 PM
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 18 Mar 2018, 06:51 PM

Utilizator activ

Si eu cred la fel....am vrut, totusi, sa fiu sigura!
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Mar 2018, 08:09 PM

Mentor

QUOTE (kittyy @ 18 Mar 2018, 05:35 PM)
Buna ziua!

Pentru pregatirea portofoliului, proiectele didactice si testele vor fi doar din semestrul al II-lea sau din tot anul scolar?

Multumesc!

Aici:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 109 )
Fișier atașat  grila_evaluare_portofoliu.doc

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
kittyy
Trimis: 19 Mar 2018, 06:05 PM

Utilizator activ

Multumesc! Am grila aceasta de evaluare, eu eram nelamurita in privinta proiectelor!
Astept, totusi, un raspuns de la cineva care stie raspunsul sigur la intrebarea mea!
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 19 Mar 2018, 06:08 PM

Utilizator activ

Scuze pentru exprimare!
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Mar 2018, 06:35 PM

Mentor

QUOTE (kittyy @ 19 Mar 2018, 06:05 PM)
Multumesc! Am grila aceasta de evaluare, eu eram nelamurita in privinta proiectelor!
Astept, totusi, un raspuns de la cineva care stie raspunsul sigur la intrebarea mea!

,,Proiecte didactice (minim 10, pentru diferite tipuri de lecții).” Așa scrie în grilă! Ce importanță ar avea data? După cum observați trebuie să cuprindeți tipuri diferite de lecții (2, 5 p din 6, văd!) confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
kittyy
Trimis: 19 Mar 2018, 06:45 PM

Utilizator activ

Asa este, data nu ar avea niciun fel de importanta! Insa, nu as vrea sa am probleme la evaluarea portofoliului, in sensul ca, daca voi avea proiecte din tot anul sa imi spuna ca nu sunt in regula si sa imi ceara doar pentru sem.II.
Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved