Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Transferuri ilegale (?) in licee

credeti ca in liceul dvs. s-au facut transferuri ilegale?
1) Da, stiu sigur; [ 60 ]  [50.00%]
2) Am auzit, dar nu stiu sigur; [ 35 ]  [29.17%]
3) Nu; [ 12 ]  [10.00%]
4) Nu ma intereseaza subiectul [ 13 ]  [10.83%]
Voturi totale: 120
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
natalia16_29
Trimis: 6 Apr 2006, 02:02 PM

Utilizator activ

Grup: Members

***și****scuze pentru greseala!!!!! biggrin.gif

--------------------
Death is a disease, it's like any other. And there's a cure. A cure - and I will find it....I won`t let you die!
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 6 Apr 2006, 02:32 PM

Mentor

comisia medical judeteana decide acest lucru
in baza acestei decizii insp procedeaza la transfer

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
res
Trimis: 7 Apr 2006, 07:10 AM

Mentor

Un alt aspect al transferurilor este cel de la un profil la altul in cadrul aceluiasi liceu. Cunosc un caz al unui elev care desi avea medii foarte mari la matematica si rezultate remarcabile la informatica (faza nationala a concursului de info.), nu a intrat la mate info. din cauza mediei mici la Germana (lb. materna), la capacitate!
A facut totusi clasa a IX-a la st. naturii cum erau reglementarile iar in clasa a X-a a cerut transferul la clasa de mate-info., conform normelor in vigoare. Inca de la inscriere a intampinat opozitii, pe un motiv penibil, "numai din cl a-XI-a are voie", desi s-au mai facut astfel de tranferuri si inainte , iar secretara era destul de veche! La diferenta la info a avut mari probleme, era aproape sa nu ia diferenta, desi in anul respectiv era singurul la nivelul claselor a IX-a care a participat cu creatii proprii (jocuri pe calculator) la Sesiunea de comunicari si creatii stiintifice a colegiului! Doar interventia disperata a tatalui care era si prof. la liceul respectiv a facut ca totusi sa poata obtine transferul la mate info. In clasele a X-a, a XI-a si a XII-a a obtinut apoi rezultate foarte bune la olimpiada de informatica (locul II pe judet in clasa a XII-a), dar si la Germana! ? Notele la info au fost insa mici, pe motv ca "nu face ca in carte!?" mai ales in cl a X-a , unde prof. era cel care nu vroia sa-l treaca la diferenta! De fapt a mai avut probleme si cu participarea la faza judeteana, cu exceptia cl a Xii-a , cand prof. de info. a fost avansat ca director la CCD si nu mai putea infuenta mare lucru!
Este corect!?

--------------------
Mesaj personal
natalia16_29
Trimis: 7 Apr 2006, 12:07 PM

Utilizator activ

am o intrebare!
elevii pot participa pe acest forum al parintilor?....deoarece eu cred ca sunt dezbatute probleme mult mai importante dacat ceea ce se discuta pe forumul elevilor!!! sign67.gif

--------------------
Death is a disease, it's like any other. And there's a cure. A cure - and I will find it....I won`t let you die!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Apr 2006, 07:07 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Bineinteles ca da. smile.gif
Daca vezi un subiect la care crezi ca poti aduce contributii printr-o parere
proprie totdeauna esti bine venita.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 7 Apr 2006, 07:07 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
res
Trimis: 8 Apr 2006, 07:53 AM

Mentor

Totusi, "asculta" cineva parerile noastre?! Se tine cont de ele!?
(Sau latram si noi precum cainele la luna!)

--------------------
Mesaj personal
November_rain
Trimis: 24 May 2006, 11:40 AM

Utilizator
**

Am terminat un liceu bun care m-a ajutat mult si m-a facut sa ajung acolo unde mi-am dorit. Tot respectul pentru dascalii din Romania...dar mai putin pt cei care permit aceste transferuri ilegale.
E o lipsa de respect pt elevii acelei scoli sau liceu...am invatat pt a intra in acel liceu, ca dupa primul an, in clasa aXa sa-mi dau seama ca avem inca 7 colegi noi, care veneau de la licee cu medii de admitere mult mai mici si care platisera o suma de bani pt a ajunge in liceul nostru. erau mult sub media clasei...dar a fost irelevant in comparatie cu faptul ca acei colegi ne radeau in nas, si ne spuneau cat de simplu le-a fost sa ajunga unde vor. O medie la capacitate sub 6, un an petrecut in alt liceu si o suma de bani... e normal? In Romania se pare ca da... blink.gif
Cel care primea respectivele sume de bani era domnul Director...dar stiti cine sunt vinovatii?? PARINTII

Sper ca si in Romania in cele din urma cei mai buni sa castige...macar respectul cuvenit unsure.gif
Mesaj personal
sinapsa
Trimis: 26 May 2006, 10:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (deadages @ 15 Jul 2005, 12:54 AM)
Stim cu totii cum s-au dat examenele in provincie. Elevii vorbesc cu profesorii lor la mobil, pot sa copieze. .. de aceea majoritatea lor nu fac fata dupa un an de zile ...

vine km intarziat mesajul da` asta e...ce avetzi cu provincia oameni buni? bucureshtenii ashtia au o groaza de idei preconcepute despre provincie...bucureshtenii sunt genii shi cei din provincie sunt nishte "jmekeraji" care copiaza pe rupte la examen...get a life...
Mesaj personal
LUCYA
Trimis: 29 May 2006, 02:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 8 Apr 2006, 08:53 AM)
Totusi, "asculta" cineva parerile noastre?! Se tine cont de ele!?
(Sau latram si noi precum cainele la luna!)

Cel putin acest subiect nu intereseaza nici un oficial. La noi s-a scris si in presa, s-a "latrat" pe forumuri , s-a dat la tv si degeaba...Mai mult , daca in anii trecuti transferurile se faceau in clasa a X-a, anul acesta s-au facut in sem II, clasa a IX-a.
Mesaj personal
corinahaloiu
Trimis: 29 May 2006, 02:42 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

Natalia,

Ai putea considera acest sentiment de frustrare ca fiind un prim pas in drumul tau spre lumea ... oamenilor maturi si responsabili in care lucruri ciudate se intampla, in care se accepta cu ochii semideschisi, ori cu inima "usurata" si astfel de lucruri prin simplu fapt ca exista o portita legala care justifica un gest, un act... straniu e tocmai faptul ca este accesibil doar unora, nu tuturor, nu tie...
Pe scurt, bun venit in lumea compromisurilor, un echilibru perfect intre legal si ilegal.
Si incearca sa faci asa incat in viata sa te calauzeasca un gand: fiind permanent in prima jumatate a unei ierarhii, ai sansa ca astfel de intamplari sa nu te afecteze.

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
res
Trimis: 30 May 2006, 10:55 AM

Mentor

QUOTE (corinahaloiu @ 29 May 2006, 03:42 PM)
Natalia,

Ai putea considera acest sentiment de frustrare ca fiind un prim pas in drumul tau spre lumea ... oamenilor maturi si responsabili .....

Problemele ar trebui rezolvate, nu doar ....explicate.

--------------------
Mesaj personal
corinahaloiu
Trimis: 30 May 2006, 11:06 AM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

Res1,

Viata te invata sa accepti compromisuri. Si unul dintre ele se refera la a nu-ti dori sa schimbi cursul unui rau cand esti un biet firicel de iarba.

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
res
Trimis: 30 May 2006, 09:02 PM

Mentor

QUOTE (corinahaloiu @ 30 May 2006, 12:06 PM)
Res1,

Viata te invata sa accepti compromisuri. Si unul dintre ele se refera la a nu-ti dori sa schimbi cursul unui rau cand esti un biet firicel de iarba.

Dar mai multe firicele de iarba pot schimba cursul unui rau?
Omul este totusi o fiinta sociala. Tocmai in asta sta puterea lui! (ma rog, a lor hipri.gif )love28.gif
Pentru a putea fi stapaniti oamenii sunt dezbinati sau izolati, danduli-se astfel senzatia de slabiciune.
Desigur, sunt anumite lucruri care nu pot fi schimbate (legile naturii de exemplu!), pentru ca suntem prea slabi chiar si toti impreuna, dar in general .....se pot muta chiar si muntii hipri.gif (Asta desigur, daca n-ar fi atatia care ar avea pretentii de ..."sefi" hipri.gif )
Luat individual sau izolat, desigur va dau dreptate hipri.gif Omul e nevoit sa faca compromisuri pentru a se putea adapta eficient, sau pentru a putea ...supravetui confused24.gif

--------------------
Mesaj personal
arimona
Trimis: 23 Jun 2006, 02:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ștefan Morcov @ 2 Jul 2005, 03:54 PM)
Presupun că mai există aceste mici portițe pentru cazuri izolate de transferuri nu foarte... în regulă.
Unele portițe sunt prevăzute legal. De exemplu, transferul gemenilor, care au dreptul să învețe la același liceu.
Altele sunt, să zicem, la limita legii.

Locurile nu se pot suplimenta. Dar în fiecare an sunt cazuri de renunțări și plecări din câte un liceu.
În plus, numărul de locuri din fiecare clasă nu este exact la maximul legal. Legea permite acum, din câte știu, maxim 30 de elevi în clasă.

Succes !
Ștefan

Stefan, chiar stii ca un frate geaman se poate transfera dupa celalalt, chiar daca nu a intrat la liceul respactiv? Ma intereseaza acest lucru, daca e legal!
Mesaj personal
res
Trimis: 24 Jun 2006, 08:04 AM

Mentor

QUOTE (arimona @ 23 Jun 2006, 03:21 PM)
[...]Stefan, chiar stii ca un frate geaman se poate transfera dupa celalalt, chiar daca nu a intrat la liceul respactiv? Ma intereseaza acest lucru, daca e legal!

Moral, nu poate exista o lege care sa separe ceea ce natura a unit hipri.gif

--------------------
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 9 Jul 2011, 08:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bosogea @ 13 Jul 2005, 07:35 PM)
....ma adresam PROFESORILOR care au stomacul rezistent....

Si daca nu e rezistent, emigram?
Imi place sustinerea ta, parca am mai vazut acest indemn! laugh.gif laugh.gif

--------------------
"...O rugaciune catre ceruri zboara,
O rugacine catre Dumnezeu,
Ma rog acuma pentru a mea tara
Si pentru tine, sfint poporul meu."

http://www.youtube.com/watch?v=T_BPtzLym-I&feature=related
Mesaj personal
bosogea
Trimis: 9 Jul 2011, 08:55 PM

Utilizator avansat

Nu ai mai vazut nimic. smile.gif smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către bosogea la data 9 Jul 2011, 08:55 PM
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 9 Jul 2011, 09:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bosogea @ 9 Jul 2011, 08:55 PM)
Nu ai mai vazut nimic. smile.gif smile.gif

--------------------

Mesaj personal
bosogea
Trimis: 9 Jul 2011, 09:12 PM

Utilizator avansat

Am zis ca-l sustin, nu ma dezic. (pe Borodi)
Mesaj personal
MATA-HARI
Trimis: 9 Jul 2011, 09:18 PM

Utilizator avansat

Ce faci? Iti infirmi afirmatia : "Nu ai mai vazut nimic."????
Astfel de "profesor" esti ? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------

Mesaj personal
bosogea
Trimis: 9 Jul 2011, 11:43 PM

Utilizator avansat

OK, sunt un zero, Peace!
Mesaj personal
tyta
Trimis: 17 Jul 2011, 04:17 PM

Mentor

QUOTE (MATA-HARI @ 9 Jul 2011, 09:45 PM)
QUOTE (bosogea @ 13 Jul 2005, 07:35 PM)
....ma adresam PROFESORILOR care au stomacul rezistent....

Si daca nu e rezistent, emigram?
Imi place sustinerea ta, parca am mai vazut acest indemn! laugh.gif laugh.gif

Ooohhhh...cat timp de meditatie...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Feb 2017, 04:55 PM

Utilizator avansat

Aduc in actualitate topicul cu urmatoarea situatie:

Am 2 ore/saptamana la o clasa care a ramasa sub efectiv la inceputul sem. II (14 elevi, din cauza transferurilor). Cu multi ani in urma, pe legislatia veche, auzeam ca la controalele Curtii de conturi, daca se gaseau clase sub efectiv, profesorilor care au predat la clasele respective, li s-au imputat orele iar cei care ramaneau sub norma didactica, erau trecuti la plata cu ora. De aici s-a modifica si vechimea in invatamant si multe altte repercusiuni.

1. Se pot aproba transferuri, astfel incat clasele sa ramana sub efectiv?
2. Legislatia actuala prevede ceva legat de plata orelor la clasele sub efectiv?

Mentionez ca daca raman fara cele 2 ore, sunt si sub norma, si in acest caz as fi platita la PCO.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved