Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> OnLine Educa Berlin, Castigatorii Cupei Siveco - Ambasadorii Romaniei
Radu Jugureanu
Trimis: 2 Dec 2004, 05:34 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

A X-cea ediție a celui mai important eveniment anual dedicat e-learning se desfasoara intre 1 si 3 Decembrie la Berlin.

Delegatia Romaniei este formata din castigatorii editiei a II-a a Concursului National de Soft Educational Cupa Siveco:

Robert Guduvan - student IPB,
Prof. Corina Dobrescu - Colegiul National de Informatica Tudor Vianu,
Razvan Gradinaru - elev Liceul de Informatica Grigore Moisil, Iasi,
Bianca Milatinovici - eleva Liceul de Informatica Grigore Moisil, Iasi,
Prof. Ema Cerchez - Liceul de Informatica Grigore Moisil, Iasi,
Prof. Marinel Serban - Liceul de Informatica Grigore Moisil, Iasi
si
Silviu Craciunas- student Universitatea Politehnica Timisoara castigatorul concursului CNIV.

La editia din acest an a evenimentului sunt prezenti peste 1600 de reprezentanti din 60 de tari si 118 expozanti din 26 de tari.

Inca din prima zi, la standul Romaniei de un deosebit succes s-au bucurat lucrarile Difractia Fraunhofer prezentata de Robert Guduvan si Heap prezentata de Bianca Milatinovoci.

De 1 Deceembrei, în numele echipei de la Berlin, Răzvan vă urează: La Mulți Ani! sign28.gif

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Robert Guduvan
Trimis: 6 Dec 2004, 08:44 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2004

Grup: Members

Ne-am întors!!!

Pentru început aș dori să fac o mică precizare: sunt student la UPB (Universitatea "Politehnica" din București), și nu la IPB. tongue.gif

În perioada de 3 zile cât a durat Conferința Internațională EDUCA Berlin 2004 (1-3 decembrie), am avut posibilitatea de a lua contact cu specialiști în domeniul e-learning, atât prin prezența mea la stand-ul Siveco România, cât și prin participarea la workshop-uri (conferințe interactive). Am putut astfel compara rezultatele SEI (Sistemului Educațional Informatizat) și ale AEL (platformei Advanced eLearning) cu cele ale proiectelor ce se desfășoară și în alte țări. Deși toate proiectele internaționale de informatizare a unui sistem educațional au intâlnit aceleași probleme (crearea și dotarea cu PC-uri ale laboratoarelor de informatică, crearea unei baze de conținut educațional - lecții, implementarea unei platforme ușor de folosit), proiectul românesc a reușit să le depașească pe toate. Abia acum, prin comparație, îmi dau seama de amploarea și calitatea programului românesc. Lecțiile românești sunt extrem de intuitive, profesioniste și create cu multă responsabilitate.

În cadrul workshop-urilor mi-au fost prezentate și soluții alternative, cu ținta mediul universitar. Spre exemplu dn. prof. Peter Vogl de la Universitatea Tehnică din Munchen a expus o soluție bazată pe produse Microsoft (Windows XP Tablet PC Edition, OneNote 2003). Formatul OneNote (text + audio) este ideal pentru mediul academic, dar crearea infrastructurii (Tablet PC-uri) este mai dificilă din pricina costurilor ridicate.

Numărul mare de expozanți, cât și diversitatea produselor au tranformat participarea la acesta conferință într-un veritabil schimb de impresii, cunoștințe și experiență. Deja mă gândesc la CUPA SIVECO 2005 și la șansa pe care o vor avea câștigătorii ei, asemenea mie. Le urez tuturor succes și le țin pumnii!

Pe această cale mai doresc să le mulțumesc celor de la Siveco pentru sponsorizarea participării echipei mele (eu - Robert Guduvan cool.gif și dna. prof. Corina Dobrescu) la acest eveniment, în special dnului. Radu Jugureanu sign27.gif și Danei Domnișor animal13.gif.

Am atașat și o poză cu dedicație specială pentru Schmutz (miau!). O să postez și altele în mesajele ulterioare.

Acest mesaj a fost modificat de către Robert Guduvan la data 6 Dec 2004, 08:48 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Alexandru-Robert-Ciprian GUDUVAN
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Robert Guduvan
Trimis: 6 Dec 2004, 09:00 PM

Stand-ul Siveco România la Online EDUCA Berlin 2004.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Răzvan Grădinaru
Trimis: 7 Dec 2004, 01:33 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004

În perioada de 3 zile cât a durat Conferința Internațională EDUCA Berlin 2004 (1-3 decembrie), am avut posibilitatea de a lua contact cu specialiști în domeniul e-learning, atât prin prezența mea la stand-ul Siveco România, cât și prin participarea la workshop-uri (conferințe interactive). Am putut astfel compara rezultatele SEI (Sistemului Educațional Informatizat) și ale AEL (platformei Advanced eLearning) cu cele ale proiectelor ce se desfășoară și în alte țări. Deși toate proiectele internaționale de informatizare a unui sistem educațional au intâlnit aceleași probleme (crearea și dotarea cu PC-uri ale laboratoarelor de informatică, crearea unei baze de conținut educațional - lecții, implementarea unei platforme ușor de folosit), proiectul românesc a reușit să le depașească pe toate. Abia acum, prin comparație, îmi dau seama de amploarea și calitatea programului românesc. Lecțiile românești sunt extrem de intuitive, profesioniste și create cu multă responsabilitate.

Nu are rost sa repet si eu aceleasi idei si banuiesc ca toti participantii au observat aceleasi lucruri ca si Robert. Sunt sigur totusi ca exista diferente in functie de interesul si specializarea fiecaruia, dar esenta este aceeasi.

Excursia la BERLIN a insemnat pentru mine:

- prima iesire din tara
- primul zbor cu avionul
- prima participare la un eveniment de acest nivel ( Educa )

Mi-am dat seama ca foarte putini dintre romanii care pleaca pentru prima oara in strainatate au norocul pe care l-am avut eu, totul fiind organizat impecabil si la un nivel la care nici nu visam. Cu toate acestea "cadrul" nu ar fi avut farmec daca nu as fi avut alaturi niste oameni deosebiti.

user posted image

In primul rand: domnul Radu Jugureanu - nu stiu cum de incape un suflet atat de mare, atata atentie si bunatate intr-un om ... sign28.gif
A facut tot posibilul si uneori, finnd un om tare ambitios, chiar lucruri care pentru altii ar putea parea imposibile. Toatea acestea pentru ca noi sa ne simtim bine si sa nu ne lipseasca nimic.
Multumec frumos!

user posted image

Multumesc si tuturor celorlalti participanti pentru ca ,sincer, am invatat de la fiecare ceva nou si m-am simtit foarte bine alaturi de ei.

Multumesc firmei SIVECO care a transformat un vis in realitate!

Acest mesaj a fost modificat de către razvan_gradinaru la data 7 Dec 2004, 01:33 PM

--------------------
Răzvan Grădinaru -> www.exist.ro
Facultatea de Informatica Iasi
ex: Lic. de Informatica Iași
--------------------
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Albert Einstein
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiAOLYahooMSN
Ale Jugureanu
Trimis: 7 Dec 2004, 10:14 PM

Utilizator activ

Ati citit articolul din Adevarul? Scrie ca sunteti nemaipomeniti.... Cool! La cat mai multe Berlinuri inainte! Kisses! biggrin.gif

--------------------
Be tough, but tender, sweet, but strong! Enjoy life! Grin, is good!
Mesaj personalYahoo
Robert Guduvan
Trimis: 7 Dec 2004, 11:19 PM

Hello Ale!

Am citit ambele articole din ziarul Adevărul - cel despre participarea la Online EDUCA Berlin 2004, cât și cel despre diferențele dintre zâmbetul german și cel românesc.

Vreau să spun ca ultimul menționat m-a impresionat într-un mod foarte plăcut, în același timp dându-mi o temă de gândire. Ultima frază e demnă de citat: "In rest, chipul lor e atins de o seriozitate ce pe mine, una, ma ingrijoreaza, fiindca nu e severitatea chipului intors spre sine insusi, ci este severitatea grijilor si a incordarii. "

--------------------
taka
Trimis: 8 Dec 2004, 09:17 AM

Începător
*

In primul rand vreau sa multumesc si eu domnului Radu Jugureanu , firmei Siveco Romania si celor care au facut parte din grup. Fara ei nu m-as fi simtit atat de bine.

Articolul din Adevarul a reflectat cred eu cel mai bine o parte din ceea ce am invatat de la aceasta conferinta.

Sper ca desi este o distanta considerabila intre noi toti, o sa ne mai intalnim candva la o poveste si o "Cuba libre" smile.gif

Mesaj personal
lion
Trimis: 8 Dec 2004, 04:15 PM

Utilizator activ

-mă simt mândru că sunt român!
Felicitari participantilor, castigatorilor și celor implicați de la firma SIVECO !

--------------------
-prof. lion
-administrator AEL
Mesaj personal
Bianca Milatinovici
Trimis: 14 Dec 2004, 12:21 AM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004
**

Imi cer scuze de intarziere dar nu prea am stat pe Internet (sfarsitul scolii .. completarea mediilor ..).

Cu scuzele de rigoare ca il copii pe Razvan cam acelesi lucruri as fi vrut sa le spun si eu. Precum am precizat si pentru ziarul Adevarul, am aflat si cateva lucruri care ma interesau in mod deosebit despre ETS, si anume un program capabis sa evalueze un eseu scris in limba engleza.

Toata experienta aceasta a fost uimitoare! Dat fiind si faptul cu nu am mai iesit niciodata din tara, impactul a fost cu atat mai mare smile.gif. Organizarea a fost mai mult decat excelenta (daca pot zice asa)! Multumesc toate persoanelor implicate pentru ca ceea ce au facut a fost extraordinar!

Vreau si eu sa multumesc D-lui Jugureanu pentru a "condus" ( smile.gif ) grupul si s-a straduit ca totul sa iasa cat mai frumos si mai bine. Este un om extraordinar si ma bucur foare mult ca a fost alaturi de noi la Berlin.
Multumesc frumos!!

Multumesc si tuturor celorlalti participanti pentru ca ,sincer, am invatat de la fiecare ceva nou si m-am simtit foarte bine alaturi de ei.

Multumesc firmei SIVECO care a transformat un vis in realitate!

Mi-a citit gandurile .. biggrin.gif

--------------------
Bianca Miltinovici - Locul II - Cupa SIVECO 2004
----------------------------------------------------------------
The road to success is always under construction.
Mesaj personal
taka
Trimis: 20 Dec 2004, 09:37 AM

Începător
*

Sarbatori Fericite si un an mai bun la toti, sau cum spunea un prieten de-al meu intr-un moment de happy23.gif generat de consumul (moderat) de alcool :
Sarbatori in noul an! biggrin.gif

Rock sa fie character21.gif

Acest mesaj a fost modificat de către taka la data 20 Dec 2004, 09:39 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved