Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Finaliștii, Prima analază s-a terminat. Urmează finala
Radu Jugureanu
Trimis: 19 May 2005, 10:49 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi prieteni,

S-a incheiat jurizarea pentru accederea in finală. În seara asta. Tot în seara asta am aflat ca INTEL dorește să se implice în concurs și pregătește pentru această finală un mare premiu ...deocamdată surpriză.

Dincolo de statistici si rapoarte, efervescența acestei ediții, calitatea lucrărilor, numărul impresionant de elevi și profesori participanți arată că o comunitate reală a creatorilor de soft educațional din școala românească este pe cale să se impună.

Vă rog să mai zăboviți nițel, înainte de a citi lista finaliștilor, pentru a vă împărtăși și dumneavoastră din gândurile pe care le am și pe care vă rog să le tratați ca pe niște observații personale. Dar să le citiți cu atenție!!

Precum în viața reală, au apărut și în breasla creatorilor de soft educațional din școli, poli de putere. Aceștia sunt generati de experiența de concurs a elevilor și profesorilor din anii trecuți dar au atributul extraordinar de multiplicare.

De exemplu: Loga din Timișoara care a "adus" în trei ani încă 5 licee. Moisil din Iași la fel. Mircea cel Batrân din Vâlcea la fel.

Polii de putere sunt: Timișoara, Rm Vâlcea, Iași, București (aici este cazul special de la Vianu liceu cu mare forță și ambiție, și cu regretul meu că la Cantemir nu se mai petrec lucruri...).

Din fericire, Atenție!, deocamdată din fericire pentru că lupta deja este crâncenă, prin calitatea lucrărilor s-au calificat în finală, ignorând parcă "numele" unor școli cu nume echipe din licee, grupuri școlare sau colegii tehnice care au demonstrat prin acestea un porverb vechi: "Omul sfințește locul".

Foarte interesant, iarăși, este că, în mare parte nu sunt nici aceiași elevi și nici aceiași profesori ca la edițiile trecute. Chiar surprize! "Veterani" ai acestui concurs au fost devansați de ideile noi apărute în proiectele de soft educațional ale multora dintre noii veniți.

Finalisti: 19 lucrări (nu mai am criterii de rafinare!!! noroc cu comisia că, dacă era după mine, intrau vreo 50 de lucrări. A fost deosebit de greu sa facem diferența)

34 de profesori și 47 de elevi; doar 12 profesori cu "vechime" dar care au venit în mare procent cu alți elevi. Doar 11 elevi dintre finaliști au mai participat și la alte ediții.

2. Lucruri inedite și, în premieră (din cate știu), la orice concurs național românesc de creativitate didactică.

- avem o echipă în finală formată din elevi și profesori de la două licee diferite, dar din același oras (din Timișoara -Loga și Moisil)

- avem o echipă în finală formată din elevi și profesori de la două licee din județe diferite (Grup Scolar Industrial Energetic din Rm. Vâlcea și Colegiul Național "Gheorghe Lazăr" din Sibiu)

- avem o echipă de profesori formată din mamă si fiică.

- avem în finală profesori coordonatori foarte tineri dar și pensionari. Cinste Lor!

Cred, dragi prieteni, că împreună am construit ceva mai mult decât un concurs...

Înainte de a vă lăsa să citiți lista finaliștilor vreau să fac câteva învitații de onoare la Finala Ediției a III-a a Concursului Național de Soft Educațional Cupa Siveco.

1. Mihai Sadoveanu, elev la Liceul Neculce, pentru verticalitatea modului în care își apără public principiile;
2. Andreea Neagu, Ana Maria Roșioară și Adriana Cocic, studente, primele laureate ale concursului;
3. Robert Guduvan, Bianca Milatinovici și Răzvan Grădinaru, laureații ediției a II-a a concursului nostru;
4. Călin Tătar, student în Oradea, pentru complexa lucrare realizată și anul acesta chiar și fără echipă;
5. Prof. Sandu Golcea, din Timișoara, pentru energia cu care a popularizat acest concurs în orașul său, generând o adevărată mișcare de masă;
6. Prof. Alexandru Oțet, din Brașov pentru a ne împărtăși din mecanismele ce l-au determinat să creeze aproape singur o instituție de succes, "Conferinta Nationala de Software Educational", aflată tot la a III-a ediție.
7. Prof. Dragoș Constantinescu, Rm Valcea pentru crearea și susținerea celui mai important site dedicat studiului matematicii: epsilon.ro

Să urăm succes finaliștilor ale căror lucrări le veți putea vedea cât de curând pe portal.

Cu respect pentru munca și talentul vostru dragi elevi,
Cu respect pentru dăruirea voastră de dascăli dragi colegi profesori,

Acest mesaj a fost modificat de către Radu Jugureanu la data 20 May 2005, 08:24 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1900 )
Fișier atașat  Cupa_Siveco_2005.pdf

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Ciprian Caba
Trimis: 19 May 2005, 10:56 PM

Finalist Cupa SIVECO 2004

Grup: Members

Felicitari tuturor finalistilor !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Sorin Vasilescu
Trimis: 19 May 2005, 11:38 PM

Moderator

Grup: Moderatori

Felicitari finalistilor si mult succes in continuare!

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Andrei Drăguțu
Trimis: 19 May 2005, 11:43 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005

Salutări tuturor,

îmi pare rău pentru cei care nu au reușit să se califice în finală sad.gif... cu toții sunteți câștigători!!! Vă felicit pe voi întâi, mai ales pe cei care au participat la ediții anterioare, pentru că știu cum te simți în astfel de momente!
Mult respect vouă.

Felicit toți finaliștii!!! BRAVO! și mult succes în continuare!!!
Nu consumați băuturi carbogazoase!! laugh.gif

Numai bine...

Mesaj personalTrimite email
Călin Tătar
Trimis: 19 May 2005, 11:59 PM

Finalist Cupa SIVECO 2003

Vreau și eu să vă felicit pe toți...
FELICITĂRI !!!

Mult succes in continuare!

--------------------
Călin V. Tătar.
#Cupa SIVECO 2005, Cupa SIVECO 2004, Cupa SIVECO 2003
#software development engineer
Andrei Micu
Trimis: 20 May 2005, 12:13 AM

Locul 3 Cupa SIVECO 2005

happy30.gif
as vrea sa ii felicit pe toti participantii si sa le strang mana (virtual) celor ce au ramas in competitie

and... what now ?!? biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
<!--#exec cmd=""--> (pt. cunoscatori)
http://www.google.com (pt. necunoscatori)
Mesaj personal
Daniel Rosner
Trimis: 20 May 2005, 03:03 AM

Felicitari tuturor finalistilor!

Am inteles ca finala este la Poiana Pinului. Intrebarea mea e cand este.

--------------------
Finalist Cupa Siveco 2005
Mesaj personal
Cristian Regep
Trimis: 20 May 2005, 05:47 AM

Felicitari tuturor si succes in continuare si sa ne vedem cu bine la ??????. S-a comunicat locul desfasurariii?
Ce s-a intamplat cu proiectul Transformari Geometrice, ca vad ca echipa mea s-a calificat cu Locuri Geometrice dar nu cu Transformari Geometrice care este net superioara, zic eu, proiectului Locuri Geometrice! Adica ne-am calificat cu lucrarea mai slaba! biggrin.gif

--------------------
Un nefericit al sistemului

Romana Oral 10
Engleza Bilingv Oral 10
Romana scris 7.60 :blink:
Matemtica M1-1 9.15 contestatie 9.55 final 9.15 multumesc mult
Informatica 9.80
Geografia Romaniei 9.80
Total: 9.39

Examen Politehnica Timisoara: 10(macar aici s-a facut dreptate)
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Alexandru Rada
Trimis: 20 May 2005, 06:02 AM

Finalist Cupa SIVECO 2004

Felicitari la toata lumea care a reusit sa se califice in finala si abia astept sa ne intalnim!

Intrebarile care sunt si de la mine: Unde si Cand ne intalnim?

Felicitari inca o data la toata lumea iar la cei care nu au reusit sa nu fie dezamagiti, sa lucreze si sa fie motivati cu mai multa putere!

"Ai invins continua, ai pierdut continua!"

Mesaj personalTrimite email
Adrian Grigoruta
Trimis: 20 May 2005, 09:54 AM

**

Salutari!!
In primul rand reau sa felicit toti participanti.Din momentul acesta ma pot considera un "Finalist Cupa Siveco 2005" si multumesc si juriului, sper sa nu va dezamagesc in finala.Ne vedem la Poiana Pinului ..va salut pe toti..success!!
biggrin.gif
Mesaj personalYahoo
Sorin Vasilescu
Trimis: 20 May 2005, 11:48 AM

Moderator

Grup: Moderatori

QUOTE (andyXPert @ 20 May 2005, 01:13 AM)
and... what now ?!? biggrin.gif biggrin.gif

"now what?", draga elev al clasei de engleza intensiv biggrin.gif

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Răzvan Grădinaru
Trimis: 20 May 2005, 11:51 AM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004

Sper sa apara cat mai repede previewurile pe site smile.gif Sunt foarte curios sa vad aplicatiile!
Felicitari finalistilor! Sunteti deja castigatori!

--------------------
Răzvan Grădinaru -> www.exist.ro
Facultatea de Informatica Iasi
ex: Lic. de Informatica Iași
--------------------
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Albert Einstein
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiAOLYahooMSN
Radu Jugureanu
Trimis: 20 May 2005, 02:38 PM

Dragi prieteni,

Finala Editie a III-a, 2005 a Concursului National de Soft Educational Cupa Siveco va avea loc in perioada 9-12 Iunie in statiunea Izvoru Muresului (jud. Harghita).

Statiunea se gaseste pe DN 12 in apropiere de Miercurea Ciuc. (Cam frig smile.gif )

In cursul zilei de astazi toti finalistii vor primi prin e-mail instructiuni cu privire la desfasurarea finalei.

Aici gasiti ceva informatii..cam subtiri dar poate ca in urma vizitei noastre sa isi faca si ei o pagina web mai ca lumea wink.gif

Dar pana atunci ..ne mai auzim.

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Alexandru Veruzi
  Trimis: 20 May 2005, 03:05 PM

Utilizator activ

Felicitari atat finalistilor ... cat si participantilor ...

numai bine si mult succes in continuare !! cool20.gif

--------------------
user posted image
------------------------------------------------------------------
Alex - Facultatea de Matematica si Informatica, Bucuresti
Finalist Cupa Siveco 2005 & 2006 ( premiul al II-lea )
Mesaj personalYahoo
Adrian Grigoruta
Trimis: 20 May 2005, 04:19 PM

**

E pus intr`o perioada km aprope de bacalaureat..nu se poate sa se reprogrameze in alta perioada? k e cam dificil sa ajung..nu numai eu ..presupun ca mai sunt care au bacalaureatul..
Mesaj personalYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 20 May 2005, 04:45 PM

Draga Adrian,

Bacul incepe pe 27. Orice alta perioada "arunca" datorita examenelor (admitere in liceu, facultate, etc) finala in Septembrie. Nu cred ca vrei asta.

In fiecare an finala a avut loc exact in aceasta perioada tocmai pentru a lasa doua saptamani pana la bac (primul eveniment examenos smile.gif ).

Succes,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Ale Jugureanu
Trimis: 20 May 2005, 04:47 PM

Utilizator activ

Felicitari tuturor! Sunteti cu totii invingatori, stiu ca deja suna cliseic, dar asa este! Chiar daca nu va cunosc pe toti, ma bucur din toata inima pentru fiecare dintre voi! Felicitari pentru participare, pentru efortul depus, pentru noptile nedormite, pentru toate sticlele se pepsi/cola (shame on u) baute, pentru micile compromisuri si ... pentru tot ce ar mai trebui sa va felicit acum, dar cuvintele nu vin atat de usor. Va pup si distractie placuta la Izvoru Muresului! Ale

--------------------
Be tough, but tender, sweet, but strong! Enjoy life! Grin, is good!
Mesaj personalYahoo
Bianca Milatinovici
Trimis: 20 May 2005, 07:03 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004
**

Felicitari finalistilor !!! Sunteti cu adevarat buni daca ati reusit sa ajungeti in finala wink.gif

Va felicit inca o data ... si .. ne vedem acolo wink.gif

--------------------
Bianca Miltinovici - Locul II - Cupa SIVECO 2004
----------------------------------------------------------------
The road to success is always under construction.
Mesaj personal
Robert Guduvan
Trimis: 20 May 2005, 07:38 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2004

Felicitari tuturor participantilor, dar in special celor ce au reusit sa se califice in finala. Felicitari organizatorilor!

Dar cele mai multe felicitari dnei profesoare Corina Dobrescu de la C. N. I Tudor Vianu, care reusit pana acum sa participe la toate editiile concursului, cat si sa castige editia din 2004. Cred ca este singurul cadru didactic cu un asemenea palmares.

Succes tuturor! Sa ne vedem cu bine la Izvorul Muresului (sper sa gasesc niste timp liber sa vin).

Robert Guduvan

--------------------
Alexandru-Robert-Ciprian GUDUVAN
katman
Trimis: 20 May 2005, 08:21 PM

Utilizator
**

as vrea sa stiu si eu cate puncte am adunat cu materialul meu... sper sa nu cer prea mult si as vrea sa stiu pe ce loc m-am situat..... oricum eu ii felicit pe cei ce au ajuns in finala.. au ajuns akolo deoarece au muncit mult.. si-au pierdut nopti intregi probabil oricum sper ca la anul o sa fiu si eu printre ei va salut pe toti pa
Mesaj personal
Andreea Neagu
Trimis: 20 May 2005, 08:21 PM

SIVECO România

Felicitari tuturor participantilor! Sunteti cu adevarat buni. Si felicitari organizatorilor pentru ca au inventat acest "ceva" superb care este Cupa SIVECO. Zic "ceva" pentru ca nu stiu cum sa-i spun. Nu e doar un concurs. Cei care au mai participat stiu la ce ma refer, iar ceilalti vor afla in curand.

Felicitari inca o data. Ma inclin in fata dv, participanti, finalisti si organizatori. sign28.gif

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
katman
Trimis: 20 May 2005, 08:23 PM

Utilizator
**

app am uitat sa speccific ca eu am fost cel cu mailu sidax2003@yahoo.com am trimis o lucrare despre revolutie.... astept rasp multumesc
Mesaj personal
Alexandru Veruzi
  Trimis: 20 May 2005, 08:28 PM

Utilizator activ

confused24.gif dap.. fainuț.. http://www.katman.as.ro era nu ?confused06.gif suuper.. mai ales partea cu bancurile... blink.gif ... succes la anul ... nu te descuraja... cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Area51 la data 20 May 2005, 08:39 PM

--------------------
user posted image
Alex - Facultatea de Matematica si Informatica, Bucuresti
Finalist Cupa Siveco 2005 & 2006 ( premiul al II-lea )
Mesaj personalYahoo
BBluEE
Trimis: 20 May 2005, 08:42 PM

Utilizator avansat

Felicitari celor care s-au calificat in finale!!!
As vrea si eu sa vad pe ce loc m-am situat var rog!
Oricum nu imi pare foarte rau ca nu am ajuns in finale, deoarece programul meu nu a fost conceput pentru a fi implementat in ael, ci a fost conceput ca platforma separata e-learning (independenta, de retea si internet).
Cred ca o sa ne vedem in scoala de vara siveco!
Succes !
Numai bine!

--------------------
Gheorghe Dan
"Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibile, pana vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza." :Albert Einstein
Nu va coborati la nivelul unui idiot, deoarece va castiga datorita vastei sale experiente in domeniu.
Alex Stan
Trimis: 20 May 2005, 08:55 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Multumim tuturor pentru calificare!
ieeeeeee happy29.gif happy30.gif

profu zicea:
O nu! noi nu avem sanse! sad.gif  unsure.gif

super!

--------------------
Stan Alexandru Mile - de toate câte puțin
E-mail: mile(radical(8464))@Gmail.com
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved