Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cupa SIVECO 2008 - Finala, Vision 2020
Radu Jugureanu
Trimis: 16 May 2008, 07:51 AM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi prieteni,

Finala editiei 2008 (a VI-a) a Concursului National de Software Educational Cupa SIVECO - Vision 2020 va avea loc la Bran in perioada 15-18 iunie 2008.

Motivul pentru care am modificat perioada de desfasurare a fost generat de cererile numeroase de extindere a termenului limita de depunere a lucrarilor.

Astfel lucrarile se vor putea trimite pana pe data de 6 iunie 2008 ora 12:00 pe adresa cupa.siveco@siveco.ro.

Aceasta modificare a regulamentului este permisiva datorita eliminarii din context a examenelor nationale pentru absolventii de gimnaziu.

Va urez succes tuturor,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Radu Jugureanu
Trimis: 8 Jun 2008, 02:12 PM

Dragi prieteni,

Felicitari!

Anul acesta s-au calificat doar 11 lucrari.

Motivul principal a fost absenta temei concursului din proiectul realizat.

In zilele urmatoare finalistii vor primi informatii suplimentare privind desfasurarea finalei.

La finala aceasta tema TREBUIE sa fie vizibila si nu doar banuita. De asemenea incercati sa legati lucrarea voastra in mod foarte clar de tematica concursului.

O alta problema asupra careia va trebui sa mai lucrati: modul de prezentare. Chiar daca lulu_cryzatu zis dark_puppet este o persoana foarte populara in toata lumea, din vina mea nu il cunosc si nu sunt singurul. Modul de prezentare va fi foarte "punctat" la finala.

In mare... va trebui sa sositi la Bran pe data de 15 (duminica) pana la ora 14.

Deschiderea concursului va incepe la ora 17.

Luni 16 vor fi prezentarile voastre. 30 de minute prezentarea + 10 minute intrebari.

Marti 17 ceva surprize...si la ora 17 premierea.

Miercuri 18 plecam acasa.

Veti primi intre timp invitatia oficiala de la Minister ca sa va puteti deconta transportul. In rest totul este finantat de SIVECO.

Va rog inca o data sa fiti foarte pregatiti sa raspundeti la intrebarea: "Care este legatura dintre lucrare si tema concursului?". Nu de alta dar ar fi pacat sa nu avem castigatori. Raspunsul trebuie sa fie coerent, corect, credibil.

Un exemplu de cum NU trebuie sa fie raspunsul la intrebarea de mai sus este:

Citez:
1. "Legatura cu Vision 2020 este ca acest soft va putea fi folosit la o ora de curs."
Ca si cum discutia era despre plantatul florilor

2."Inovatia nu consta neaparat in softul propriu-zis, ci in functionalitatea paginii externe, unde exista posibilitatea crearii unui portofoliu al elevului, unde profesorul ii poate pune la dispozitie informatii sau date necesare elevului, unde elevul are la dispozitie dictionare, unde profesorul poate sa noteze elevul pri intermediul catalogului virtual. Toate acestea pot fi accesate din butonul "EXTRA" din soft sau direct pe www.nimic_interesant.ro/poze_nashpa/nu_imi_pasa/index.html

Ce chestie!!! Total noua si inedita! Demna de 2020. De parca pana acum nu tot asta facem….

3."De asemenea, legatura cu 2020 este faptul ca omul lui 2020 trebuie sa-și cultive partea emotionala pentru a nu se transforma intr-o masinarie, sau in incultura, fapt prezentat la "Capitolul ce nu exista"

De parca pana acum nu si-ar fi cultivat-o. Adica doar omul din 2020….Pana atunci stam pe manele….
....
In fine...ati inteles ideea...

De asemenea va rog ca in cazul in care imi scrieti sa nu uitati sa va prezentati. Eu m-am hotarat sa sterg orice mesaj pe care nu il inteleg.

Felicitari inca o data si daca aveti intrebari nu ezitati sa imi scrieti.
Lista tuturor lucrarilor se gaseste atasata.

O saptamana foarte buna si inventiva va doresc la toti,

Radu

.......
Prof. Radu Jugureanu
AeL eContent Department Manager
SIVECO Romania SA
+40 723654457

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 906 )
Fișier atașat  Finalisti_Cupa_SIVECO_2008.pdf

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
irinasavuta
Trimis: 17 Jun 2008, 07:33 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna dimineata de la Bran!
Cupa e in plina desfasurare.
Atmosfera este superba, organizarea, ca de obicei, la cote maxime
happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Cine nu este la Bran, nu poate decat regreta.
Mesaj personal
radu4iasi
Trimis: 18 Jun 2008, 01:22 PM

Utilizator avansat

Va rugam sa afisati clasamentul cand se poate. Multumesc.

Radu Hulubas
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 19 Jun 2008, 10:19 AM

Dragi prieteni,

S-a incheiat si editia a 6-a a Cupei SIVECO.

Felicitari tuturor echipelor pentru lucrarile extraordinare pe care am avut privilegiul de a le vedea.

Atasat gasiti ordinea echipelor dupa jurizare.

Daca aveti intrebari punctuale nu ezitati sa imi scrieti direct pe adresa: radu.jugureanu@siveco.ro

O vacanta frumoasa tuturor,

Radu

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1348 )
Fișier atașat  Cupa_SIVECO_2008_Clasament.pdf

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
irinasavuta
Trimis: 21 Jun 2008, 06:04 PM

Utilizator
**

"Echipele din Ploiesti" doresc sa multumeasca organizatorilor pentru ceea ce este Cupa. Nu doar un concurs, ci un eveniment, o stare de bine, de normalitate, un loc in care in fiecare an Delia Oprea si Radu Jugureanu ne dau noi teme de gandire, ne fac sa ne simtim mandri de ceea ce suntem, si ne provoaca sa ne depasim limitele. sign28.gif
Mesaj personal
Hascki
Trimis: 22 Jun 2008, 10:35 AM

Utilizator
**

Felicitari tuturor participantilor si mai ales castigatorilor cool20.gif

--------------------
Hascki
Butunoi Bogdan, Finalist Cupa Siveco 2007 Timisoara
Mesaj personalYahoo
anton-emil
Trimis: 25 Jun 2008, 10:13 AM

La prima intervenție

Multumim Siveco pentru extraordinara organizare si pentru aceasta sansa sa evadam din cotidian, sa facem ceva de care suntem mandrii si poate sa facem diferenta in viitorul de maine. character40.gif

Cupa Siveco nu este doar un concurs ci si un mod a cunoaste noi oameni si de a socializa love28.gif.

Pe langa aceasta vreau sa felicit toti participantii. cool20.gif

Atmosfera a fost deosebita si astept cu nerabdare editia a VII-a a cupei. tongue.gif

Anton Emil - Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza, Ploiesti
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved