Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> SC2.1
adin
Trimis: 1 Oct 2012, 10:42 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

in caietele statistice de inceput de an scolar pt inv primar s-a adaugat clasa pregatitoare in bdne asa ceva nu exista. pt a introduce datele corect am ruga domnii de la siveco sa actualizeze si in bdne sc-urile. asta ca sa nu muncim de mai multe ori...
Mesaj personalTrimite email
aleda
Trimis: 2 Oct 2012, 11:19 AM

Utilizator activ

Acelasi lucru as dori si eu. Multumim
Mesaj personal
catajuly
Trimis: 3 Oct 2012, 11:56 AM

Utilizator avansat

Nu are legătură cu SC 2.1, și deși nu prea urmărește nimeni forumul, să răspundă, am câteva nemulțumiri:
-cine a creat deja formațiunile de studiu? La mine e greșit, eu am 3 clase I și două grupe pregătitoare, în BDNE e invers. (Am rezolvat problema, le-am șters, dar nu pot asocia elevii deja înscriși la alte școli care intre timp s-au transferat-deci voi verifica mult și bine dosarele...)
-cine și de ce a introdus elevii cu numele scrise cu litere mici? Iar la inițiala tatălui nu se pune o singură inițială, a primului nume?
Nu doresc răspuns, oricum nu citește nimeni, doar mi-am vărsat năduful...
Mulțumesc.

--------------------
Pentru adevar merita sa mori, dar nu sa ucizi.
Mesaj personalYahoo
Radu A.
Trimis: 3 Oct 2012, 04:49 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimata doamna profesoara,

Va informam ca importul datelor din aplicatia de inscriere in clasa pregatitoare si clasa I s-a facut la cererea expresa din partea Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.

Formatiunile de studiu au fost create in functie de numarul de clase aprobate de catre operatorii ISJ in aplicatia de inscriere, iar elevii au fost repartizati aleator in aceste formatiuni.

In ceea ce priveste numele elevilor, deoarece datele au fost introduse in aplicatie de catre sute de operatori, am uniformizat astfel incat sa inceapa cu majuscula. De asemenea initiala se preia din numele tatalui.

Am inregistrat aceasta situatie cu numarul STMECT-6213.

Numai bine,

--------------------
Radu A.
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
catajuly
Trimis: 3 Oct 2012, 07:49 PM

Utilizator avansat

Un răspuns foarte prompt, recunosc, nu mă așteptam.
Poate mai primesc unul: încerc să verific și să corectez numele elevilor și adresele, dar butonul Vizualizează din secțiunea Elevi este nefuncțional.

--------------------
Mesaj personalYahoo
Radu A.
Trimis: 4 Oct 2012, 02:48 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Va informam ca aceasta situatie apare in cazul in care contul dumneavoastra nu are drepturi de a face modificari si in acest caz pentru remedierea situatiei este necesar sa sa solicitati modificarea contului la Inspectoratul Judetean Scolar de care apartineti.

De asemenea va rugam sa ne transmiteti mai multe detalii precum si un printscreen care sa evidentieze situatia mentionata pe adresa bdne@siveco.ro.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Am inregistrat aceasta situatie cu numarul STMECT-6223.

Numai bine,

--------------------
Radu A.
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
catajuly
Trimis: 4 Oct 2012, 07:01 PM

Utilizator avansat

Vă mulțumesc pentru răspuns.
Cred ca nu am spus bine ca butonul e nefuncțional, ci că obțineam o eroare: apărea o casetă gri pe care scria Detalii elev. Atât. Nu am făcut Print Screen. Asta am pățit în două zile.
Azi, desigur, a funcționat și am putut să scriu numele cu majuscule și să introduc adresele.
Poate am eu ceva cu majusculele, este vreo regulă unitară de scriere? Eu scriu cu majuscule și diacritice, o fi bine? confused24.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
scoala1roman
Trimis: 4 Oct 2012, 10:22 PM

Utilizator avansat

Si la noi la Neamt s-a hotarat in urma sedintei responsabillilor cu BDNE sa se foloseasca majuscule, cu diacritice.
Problema este ca cei de la SIVECO au transformat numele elevilor care au fost inscrisi in BDNE Online in litere mici, fara diacritice.
Cine garanteaza ca dupa ce noi facem modificarile cerute de ISJ ne trezim intr-o zi ca sunt iarasi modificate forma numelui ?

Ar trebui sa fie o regula generala la nivelul intregii tari.

Si la Initiala tatalui nu se stie ce să se scrie. O initiala, toate initialele, cu punct, fara punct???
Mesaj personal
catajuly
Trimis: 8 Oct 2012, 11:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Radu Armașu @ 4 Oct 2012, 02:48 PM)

Va informam ca aceasta situatie apare in cazul in care contul dumneavoastra nu are drepturi de a face modificari si in acest caz pentru remedierea situatiei este necesar sa sa solicitati modificarea contului la Inspectoratul Judetean Scolar de care apartineti.

De asemenea va rugam sa ne transmiteti mai multe detalii precum si un printscreen care sa evidentieze situatia mentionata pe adresa bdne@siveco.ro.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Am inregistrat aceasta situatie cu numarul STMECT-6223.

Numai bine,

Am trimis mail. Multumesc.

--------------------
Mesaj personalYahoo
gexge79
Trimis: 14 Oct 2012, 12:42 PM

Utilizator activ

Ar trebui creat un topic "sticky" în care să fie afișate regulile de completare a datelor în BDNE. Ceva în genul:

1. Numele unităților de învățământ se vor scrie cu majuscule (fără prescurtări) și diacritice, de exemplu: ȘCOALA GIMNAZIALĂ X (fără ca X-ul să fie între ghilimele sau prescurtat - acceptându-se totuși doar prescurtarea NR. - exemplu ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 10 BUCUREȘTI ori COLEGIUL TEHNIC ION MINCU TÂRGU JIU)

2. Numele cadrelor didactice, cadrelor didactice auxiliare și cadrelor nedidactice se vor scrie cu majuscule și diacritice (incluzând doar inițiala primului prenume al tatălui, urmată de un punct), de exemplu: IONESCU I. ION-DANIEL

3. Numele elevilor se vor scrie cu majuscule și diacritice (incluzând doar inițiala primului prenume al tatălui, urmată de un punct), de exemplu: VÂLCEANU D. PAUL-MĂDĂLIN

Ce ziceți, nu se poate crea un astfel de topic?

--------------------
Tot ceea ce nu te distruge, te face mai puternic! (Nietzsche)
Mesaj personalTrimite email
lms
Trimis: 16 Oct 2012, 08:21 AM

Utilizator activ

Buna ziua!
De ce nu seamana SC 2.1 din BDNE cu SC 2.1 care sunt completate de catre secretariatele unitatilor de invatamant pe formularele de la INSSE?
Nu sunt aceleasi SC-uri?
De unde ar trebui informaticienii sa ia acele date suplimentare?
Va multumesc!
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 16 Oct 2012, 08:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lms @ 16 Oct 2012, 09:21 AM)
Buna ziua!
De ce nu seamana SC 2.1 din BDNE cu SC 2.1 care sunt completate de catre secretariatele unitatilor de invatamant pe formularele de la INSSE?
Nu sunt aceleasi SC-uri?
De unde ar trebui informaticienii sa ia acele date suplimentare?
Va multumesc!

De la un an la altul difera din ce in ce mai mult aceste SC-uri. Ma refer la toate.
Mesaj personal
lms
Trimis: 16 Oct 2012, 08:26 AM

Utilizator activ

Bun dar raman la intrebarea: de unde iau informaticienii datele suplimentare, de vreme ce secretarele completeaza caietele statistice actualizate si ele in fiecare an de INSSE si sunt alte SC-uri? Sa inteleg ca MEC e cu un pas inaintea INSSE dar ce vina avem noi?
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Oct 2012, 08:06 PM

Mentor

În caietele statistice de inceput de an scolar pt inv primar s-a adaugat clasa pregatitoare in bdne asa ceva nu exista. pt a introduce datele corect am ruga domnii de la siveco sa actualizeze si in bdne sc-urile. asta ca sa nu muncim de mai multe ori...

Sigur, acum 40 de ani nu erau (calculatoare și programe SIVECO)! biggrin.gif Care-i ,,obligația ”scolii de a face statistică? tongue.gif biggrin.gif laugh.gif
Cei de la STATISTICĂ, nu prea stiu cele 4 operatii??? Nici până acum, pe banii contribuabililor, n-au reușit a ne spune câți suntem ( cu tot cu cei plecați wink.gif )!
Poate sunt prea puțini! wink.gif biggrin.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
catalyn_c
Trimis: 13 Nov 2012, 11:52 AM

Utilizator activ

Au fost modificate SC-urile 2.1 in BDNE, dar 4.1 au ramas la fel. Datele din SC-urile 4.1 nu trebuie introduse in BDNE?
Scriu acest mesaj, poate intr-o zi cei de la Siveco vor modifica si aceste formulare (cum au facut cu SC Absenteism si cu SC 2.1 - au modificat si nu au spus nimic). E bine si asa (decat nimic .....)
roset
Trimis: 13 Nov 2012, 06:28 PM

Mentor

Scire!,,Scrieți băieți,scrieți,orice, numai scrieți!” (I. H .Rădulescu- pentru neștiutori I =Ion H=Heliade biggrin.gif (restul e clar! biggrin.gif )
Scuze eterne pentru cei care știau! biggrin.gif Mi-am permis să fiu sarcastic!nu știu de ce ,dar...! Sănătate tuturor! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
uthala
Trimis: 24 Sep 2014, 02:52 PM

Utilizator avansat

Sc 2.1 pentru anul scolar 2014-2015 in BDNE nu corespunde cu cel al INS .
Cand vom avea corelatie intre cele 2 pentru a putea introduce datele?http://www.insse.ro/cms/ro/content/statistica-educatiei
Mesaj personal
budurc
Trimis: 21 Oct 2014, 10:56 AM

Utilizator activ

Asteptam un raspuns din partea SIVECO referitor la neconcordanta SC 21 din BDNE cu cel de la INS. Ne asteptam sa apara un al 3-lea model de sc 21 in SIIIR
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved