Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> admitere 2017, loc de discutii
verona
Trimis: 19 Jun 2017, 07:46 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

deschid un topic nou, pt admiterea la liceu de anul acesta, 2017.
daca aveti intrebari sau nelamuriri, o sa incercam sa raspundem...

Mult succes celor care incep astazi examenul!
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 21 Jun 2017, 02:06 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (verona @ 19 Jun 2017, 08:46 AM)

Buna ziua, mai aveti acele fisiere .xls, de obicei denumite licee2016.xls si licee2015.xls , care arata numarul de locuri si ultima medie de intrare de anul trecut in liceele din Bucuresti? Pe google inca mai sunt licee2015 si 2016.xls, dar se pare ca nu a aparut cel de acum. Multumesc
Mesaj personal
verona
Trimis: 22 Jun 2017, 12:46 PM

Utilizator avansat

acele tabele .xls le faceam eu (pur si simplu din obisnuinta, pt ca mi le cereau prieteni si colegi) prin descarcarea datelor de pe site-ul de admitere al anului respectiv, atunci cand SIVECO publica locurile disponibile din baza de date (cate 20 linii pe pagina).
anul acesta acel site nu exista - probabil ca MEN a uitat sa trimita bazele de date pe judete, sau n-a platit, sau... traim in Romania si totul e posibil.

acum vreo 2 ani sau anul trecut am copiat direct din pdf si nu mai stiu ce artificiu am facut ca sa salvez datele incat sa le puteti citi/folosi.
anul asta nu am reusit sa copiez din pdf-ul pus de ISMB pe site... ca astia de la MEN/ISMB sunt tot mai paranoici sau descopera diverse caracteristici (features) ale programelor ("Vai, ce dăștept îs! pot sa interzic copierea din pdf-ul meu!!!! hai sa o fac! ca am o jucarie noua, ce bun sunt", cam asa imi inchipui ca gandesc ganditorii din MEN - ca ce naiba putea cineva face daca putea salva datele ca sa le prelucreze cum faceam eu pana acum?!! - ca doar nu avea nimeni castiguri finaciare din asta, da puteam ajuta).
asa ca, sorry, nu stiu cand pot face un voluntariat pe care il fac de peste 7-8 ani... pentru ca!...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 22 Jun 2017, 12:47 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 22 Jun 2017, 06:09 PM

Utilizator avansat

eiii, daca m-am ambalat, am muncit nitel printre picaturi si iata si fisierul...

am luat brosura de pe site-ul ISMB, sper sa nu aiba erori.
ca sa puteti utiliza experienta mea in alte judete:
am transformat-o, cu un PDF transformer, in .doc
am sters paginile, am colationat tabelele, le-am dus in excel
am inlocuit , cu . in tabelele cu media si cu nr de clase (exista jumatati de clasa)

am aplicat niste filtrari si trunchieri ca sa despart filiera, profilul, specializarea si bilingvul in coloane separate (un priceput al bazelor de date care nu intelege importanta selectiei pe criterii, sau filtrarea, a bagat toate astea pe aceeasi coloana - ce pot sa spun, ca incep sa il inteleg pe fiu-miu cand injura un program care ii da lui bug-uri "unii merita sa moara in chinuri!", zau ca il inteleg!)

deci, aveti un sheet cu toate liceele cu nr total pe liceu (nu ca e prea de mare ajutor, dar uneori iti e de ajutor - sa zicem ca esti pe la pozitia 2000, clar se duce tot sava, nu il mai aduni pe sectii, il aduni la gramada, gata 224 locuri, pa!)

apoi aveti un sheet cu locurile (cu coduri cu tot) care contine nunele liceului, filiera, profilul, specializarea, daca e sau nu bilingv, nr clase si locuri, ultima medie 2016, observatii)
si sheet-uri cu filiere si profilele de la teoretic.

si un sheet selectie.
copiezi un rand din sheetul cu licee (ce pozitie iti place), il duci in "selectie" si sus apare cate locuri sunt in randurile pe care le-ai selectat.
am copiat primul rand de la sava, asa ca ca exemplu.
mai copiezi un rand, mai creste contorul.
pana cand nr locurilor selectate de tine e mai mare decat pozitia ta pe lista.

intrebari?
observatii? (poate brosura aia nu e ultima forma?!)

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1058 )
Fișier atașat  licee_2017.xlsx
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 24 Jun 2017, 03:48 AM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 22 Jun 2017, 07:09 PM)
eiii, daca m-am ambalat, am muncit nitel printre picaturi si iata si fisierul...

am luat brosura de pe site-ul ISMB, sper sa nu aiba erori.
ca sa puteti utiliza experienta mea in alte judete:
am transformat-o, cu un PDF transformer, in .doc
am sters paginile, am colationat tabelele, le-am dus in excel
am inlocuit , cu . in tabelele cu media si cu nr de clase (exista jumatati de clasa)

am aplicat niste filtrari si trunchieri ca sa despart filiera, profilul, specializarea si bilingvul in coloane separate (un priceput al bazelor de date care nu intelege importanta selectiei pe criterii, sau filtrarea, a bagat toate astea pe aceeasi coloana - ce pot sa spun, ca incep sa il inteleg pe fiu-miu cand injura un program care ii da lui bug-uri "unii merita sa moara in chinuri!", zau ca il inteleg!)

deci, aveti un sheet cu toate liceele cu nr total pe liceu (nu ca e prea de mare ajutor, dar uneori iti e de ajutor - sa zicem ca esti pe la pozitia 2000, clar se duce tot sava, nu il mai aduni pe sectii, il aduni la gramada, gata 224 locuri, pa!)

apoi aveti un sheet cu locurile (cu coduri cu tot) care contine nunele liceului, filiera, profilul, specializarea, daca e sau nu bilingv, nr clase si locuri, ultima medie 2016, observatii)
si sheet-uri cu filiere si profilele de la teoretic.

si un sheet selectie.
copiezi un rand din sheetul cu licee (ce pozitie iti place), il duci in "selectie" si sus apare cate locuri sunt in randurile pe care le-ai selectat.
am copiat primul rand de la sava, asa ca ca exemplu.
mai copiezi un rand, mai creste contorul.
pana cand nr locurilor selectate de tine e mai mare decat pozitia ta pe lista.

intrebari?
observatii? (poate brosura aia nu e ultima forma?!)

Multumim foarte foarte mult! Nici o observatie! smile.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 11:40 AM

Utilizator avansat

inteleg ca au inceput sa apara rezultatele.

daca tot ati astepat atat, macar aveti direct datele centralizate.
vad ca mediile sunt destul de mari.

succes la contestatii celor ce vor face contestatii
atentie la alegerea optiunilor,

verona
Mesaj personal
Victoras_1999
Trimis: 26 Jun 2017, 02:25 PM

Începător
*

Ma adresez utilizatorului Verona despre care imi dau seama ca are experienta pe aceasta speta: Cam cu cat vor fi mai mari mediile anul acesta? Puteti face o estimare aproximativa? ne este tuturor clar ca sunt medii mai mari in 2017 (de exemplu cei care au luat media 10:00 sunt de doua ori mai multi ...);
Cred ca ne va fi foarte greu sa facem o estimare exacta a liceului unde va intra copilul anul acesta.
In cazul nostru ma refer la partea superioara a clasamentului ptr Bucuresti: de exemplu daca anul trecut s-a intrat la Gh Lazar cu 9,54-9,55 (filologie) oare cu cat s-ar putea intra anul acesta? Ceva de genul 9,60?
Victor
Mesaj personalTrimite email
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 02:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Victoras_1999 @ 26 Jun 2017, 02:25 PM)
Ma adresez utilizatorului Verona despre care imi dau seama ca are experienta pe aceasta speta: Cam cu cat vor fi mai mari mediile anul acesta? Puteti face o estimare aproximativa? ne este tuturor clar ca sunt medii mai mari in 2017 (de exemplu cei care au luat media 10:00 sunt de doua ori mai multi ...);
Cred ca ne va fi foarte greu sa facem o estimare exacta a liceului unde va intra copilul anul acesta.
In cazul nostru ma refer la partea superioara a clasamentului ptr Bucuresti: de exemplu daca anul trecut s-a intrat la Gh Lazar cu 9,54-9,55 (filologie) oare cu cat s-ar putea intra anul acesta? Ceva de genul 9,60?
Victor

e greu de facut o astfel de comparatie.
pentru ca acum nu sunt decat notele la EN
in ierarhia pastrata de anul trecut sunt mediile finale (cu media 5-8 cu tot)

dar:

in loc sa se compare medii, mai corect ar fi sa se compare pozitii
de exemplu, ultimul intrat anul trecut la liceul X era pe pozitia 2000
eu sunt pe la 1000 - deci, am sanse f mari
eu sunt pe la 3000 - nu am sanse, sau am sanse f mici
eu sunt pe la 1800-2500, am oarece sanse, depinde daca au crescut nr de locuri la liceele din fata.

un rationament de genul asta

PS anul trecut cineva care avea media finala 9.5 era pe la pozitia 1464
iar cu 9.00 pe la pozitia 3281

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 26 Jun 2017, 02:54 PM
Mesaj personal
Victoras_1999
Trimis: 26 Jun 2017, 02:56 PM

Începător
*

Fair enough - logic raspunsul
Multumesc mult
Victor happy30.gif
Mesaj personalTrimite email
blabl
Trimis: 26 Jun 2017, 02:58 PM

Utilizator
**

Cum se calculeaza media de admitere?? De 3x Evaluare Nationala+Media claselor V-VIII impartit la 4???
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 03:22 PM

Utilizator avansat

dap

pe unii ii va trage in sus, chiar daca mai putin decat in alti ani (la un moment data, media 5-8 era 50%, nu 20% din Media Admitere MA)
pe altii ii poate trage in jos nitel

ceea ce trebuie avut in vedere cand faceti alegerea e ca numarul locurilor implicate de alegerile voastre sa fie mai mare cu 15% decat pozitia voastra finala

iar pt cei mai pe la coada, se poate presupune ca NNN locuri de la Sava + MMM locuri de la Vianu + YYY* + +++ =ATATEA se duc inaintea voastra, deci ar trebui sa considerati ca mai aveti cam POZ - ATATEA locuri pt care sa cautati optiuni... in restul de licee la care puteti aspira cu sanse...

PS later edit
va vine sa credeti ca au inlocuit X X X cu *, ca un cuvant interzis??? Asa ca am folosit acum YYY...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 26 Jun 2017, 03:24 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 03:40 PM

Utilizator avansat

va rog sa cititi si restul topicurilor fixate...
cateva observatii reiterate in fiecare an:

- ordonarea absolventilor se face dupa criteriul mediei descrescatoare, incepand de la 10.
- la medii egale, departajarea se face dupa media EN, iar la medii egale EN, dupa media la romana

adica avem 5 elevi cu 9.90, astfel
Medie EN Medie 5-8 MEDIE ROM MEDIE MAT
E1 10.00 9.50 10.00 10.00
E2 9.90 9.90 10.00 9.80
E3 9.90 9.90 9.80 10.00
E4 9.90 9.90 9.90 9.90

puteti spune care este ordinea lor?
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 05:08 PM

Utilizator avansat

revin cu sfatul sa cititi atent celelalte topicuri fixate.

in exemplul dat, ordinea repartitiei va fi
E1 E2 E4 E3

de retinut:
calculatorul nu trece la urmatorul de pe lista pana nu iti gaseste tie printre optiunile tale primul loc liber SAU dupa ce se termina lista ta.
de asta e bine sa aveti optiuni care sa acopere mai multe locuri decat pozitia ta pe lista.

Daca 2 elevi cu medii egale pe toate fronturile (greu de realizat!) se bat pt ultimu loc la un liceu, se suplimenteaza locul (asa scria in metodologia mai veche).

Bineinteles, exceptie se face pt primii n-spe care au media 10 (mai putini decat aia care au 10 la EN, dar oricum destui). Astia ar trebui repartizati dupa prima optiune, apoi a doua etc.

daca sunt mai multi de 28 si toti vor la Sava bilingv, as vrea sa vad cum se solutioneaza situatia.
din fericire, nu e cazul pt ca elevii aleg "imprastiat", venind din toate colturile Bucurestiului...

Mesaj personal
Cristynel
Trimis: 26 Jun 2017, 05:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (blabl @ 26 Jun 2017, 03:58 PM)
Cum se calculeaza media de admitere?? De 3x Evaluare Nationala+Media claselor V-VIII impartit la 4???

Nu. (4xMediaEN+MediaV-VIII)/5

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2017, 10:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Cristynel @ 26 Jun 2017, 05:13 PM)
QUOTE (blabl @ 26 Jun 2017, 03:58 PM)

Nu. (4xMediaEN+MediaV-VIII)/5

corect!
multumesc, @cristynel!
si scuzati repezeala cu care am dat raspunsul anterior... ca tocmai calculasem media pentru o colega ... si tot n-am fost atenta la intrebare
Mesaj personal
niordane
Trimis: 30 Jun 2017, 12:26 PM

Utilizator
**

Cand se activeaza site ul admitere.edu.ro cu datele pentru anul 2017 ?
Va multumesc
Mesaj personal
s.valeriu
Trimis: 30 Jun 2017, 12:29 PM

Utilizator avansat

Ar fi cazul sa ne dea drumul la aplicatie, sunt multe solicitari de eliberare fise pt. eleviii care pleaca in alt judet si licee vocationale.

Acest mesaj a fost modificat de către s.valeriu la data 30 Jun 2017, 12:33 PM
Mesaj personal
conta88
Trimis: 30 Jun 2017, 12:37 PM

Utilizator activ

de unde pot sa descarc aplicatia ADLIC ca nu stiu unde trebuie sa completez fise de inscriere?multumesc
Mesaj personal
s.valeriu
Trimis: 30 Jun 2017, 12:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (conta88 @ 30 Jun 2017, 01:37 PM)
de unde pot sa descarc aplicatia ADLIC ca nu stiu unde trebuie sa completez fise de inscriere?multumesc

Aceste informatii cu link-ul aplicatiei si datele de logare le veti primi de la informaticianul ISJ - ului.
Mesaj personal
costelascristian
Trimis: 30 Jun 2017, 03:43 PM

Utilizator
**

Întrebarea care se pune este: Când se va întâmpla asta? Când vom primi datele pentru conectare în aplicație?
Mesaj personal
costelascristian
Trimis: 30 Jun 2017, 03:45 PM

Utilizator
**

În fiecare an este aceeași problemă. Chiar nu se poate reglementa nimic, să avem și noi acces la aplicație mai repede_
Mesaj personal
elena31
Trimis: 30 Jun 2017, 04:16 PM

Utilizator
**

QUOTE (verona @ 19 Jun 2017, 08:46 AM)

Buna ziua,
Pe ce loc ( in cel mai rau caz ) ar putea ajunge un copil cu media la evaluare 9.45 , tinand cont ca media gen din clasele
V - VIII este destul de mica 8.99 ? Acum e pe locul 2253

Va multumesc mult

Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 30 Jun 2017, 04:34 PM

Utilizator activ

M- am uitat pe site-ul admitere 2016, sunt sute de elevi din afara Bucurestiului , cu note mari. Ganditi-va ca anul trecut la mate a fost o problema capcana sub 1/ex 6 cu grafice (deci unii au avut -50 sutinimi) , iar anul acesta subiectele au fost...mai usoare, deci o nota de 9 anul trecut ar corespunde anul acesta cu un 9.20-9,50
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 30 Jun 2017, 04:40 PM

Utilizator activ

Deci locul 2250 cu 9,45. Datorita mediei scolare generale poate fi intrecut numai de cineva cu media 9,20 Ar pica maxim pe locul 2600. Dar sunt locuri rezervate romilor, deci automat adaugam la 2600 inca vreo 150 locuri rezervate=2750. Mai adaugam 150 de locuri din afara bucurestiului = maxim locul 2900. Totusi... nu imi e clar cu cei veniti din afara:
http://admitere.edu.ro/RapoarteJudet.aspx?jud=4
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 30 Jun 2017, 05:05 PM

Utilizator avansat

...

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 30 Jun 2017, 05:06 PM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved