Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Elev serie anterioara
AgnesGalfalvy
Trimis: 10 Jul 2017, 09:33 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua,

am o fetita absolventa clasei a VIII-a la un liceu vocational de arta. Fetita este bolnava de inima, si in perioada examenelor de capacitate si mai departe, in decursul examenelor de evaluare nationala a avut o perioada foarte grea, cu probleme de sanatate. Ca urmare, nu a reusit la liceul de arta (probabil va fi repartizat la un liceu tehnologic). Intrebarea mea este daca legea ii permite sa lipseasca un an de la scoala si sa dea examenele de capacitate inca o data in anul 2018.
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jul 2017, 04:18 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (AgnesGalfalvy @ 10 Jul 2017, 09:33 AM)
Buna ziua,

am o fetita absolventa clasei a VIII-a la un liceu vocational de arta. Fetita este bolnava de inima, si in perioada examenelor de capacitate si mai departe, in decursul examenelor de evaluare nationala a avut o perioada foarte grea, cu probleme de sanatate. Ca urmare, nu a reusit la liceul de arta (probabil va fi repartizat la un liceu tehnologic). Intrebarea mea este daca legea ii permite sa lipseasca un an de la scoala si sa dea examenele de capacitate inca o data in anul 2018.

nu cred ca legea ii permite asta
invatamantul e obligatoriu pana la 16 ani, dar nu stiu pana la cate clase (stiam ca 10 clase).
nu poate sta acasa pur si simplu, pt ca ar primi amenda parintii
eventual s-ar putea amana medical anul.

a luat examenul de EN?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 11 Jul 2017, 04:47 PM

Utilizator avansat

Unii au primit ieri derogare de la minister
https://www.monitorulsv.ro/Local/2017-07-10...urilor#colegiul militar
14 elevi ce nu au reusit in 2016 la Liceul militar au fost admisi acum

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
smanuela
Trimis: 11 Jul 2017, 09:49 PM

Utilizator
**

Vesnicile exceptii de la regula. Macar sa le explice cineva copiilor ca ei sunt aia mai fraieri, care pierd un an degeaba. Bazatii se muta dupa primul semestru, ignorand legea care nu permite mutarea intr-un liceu, la o specializare la care ultima medie a fost mai mare decat a celui mutat.
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 12 Jul 2017, 08:43 AM

Utilizator avansat

Putem gasi undeva lista elevilor din seriile anterioare admisi la Colegiile militare?
Am si eu un elev, serie anterioara, admis in prima faza la Alba Iulia, apoi respins dupa ce s-a primit adresa de la minister. Vreau sa vad daca a fost admis acum.

Multumesc.
Mesaj personal
AgnesGalfalvy
Trimis: 12 Jul 2017, 08:16 PM

Începător
*

verona: Va multumesc pentru lamurire. Intre timp, am renuntat la ideea sa asteptam un an si sa dam probele de aptitudini din nou in 2018... Fetita a fost repartizata la un liceu tehnologic, o specializare care nu necesita prea mult efort fizic (sper). Intre timp, luam meditatii la desen, sculptura etc. Succes tuturor!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved