Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> alegere clasa intensiv engleza
lucia1991
Trimis: 14 Jul 2017, 12:59 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am nevoie de parerea celor care au mai intalnit situatia urmatoare:

Copilul a fost admis la o specializare cu 56 locuri, din care 28 vor fi in clasa intensiv engleza. Copilul a dat si luat examenul bilingv. La depunerea dosarului de inscriere la liceu am solicitat posibilitatea de a opta pentru clasa de engleza intensiv, de la specializarea la care a fost admis.

Am fost refuzati cu argumentul: liceul inscrie in clasa de intensiv engleza pe primii 28 admisi in ordinea mediilor (din cei 56 copilul meu e al 30-lea).

Primilor 28 admisi la inscriere li s-a dat posibilitatea pe cererea de inscriere sa bifeze daca aleg intensiv sau nu. Pe cererea noastra nu era aceasta posibilitate.

Am intrebat ce se va intampla daca vor fi copii din primii 28 care nu doresc intensiv (eu cunosc cel putin un caz)? Mi s-a raspuns ca in urma testului ce va fi dat la nivel de scoala de cei ce au avut dreptul sa opteze (primii 28 - daca din cei 28 au bilingv luat acestia nu vor mai da) cei care nu au optat sau nu vor lua testul nu vor sta la toate orele de engleza. Adica vor face cu ceilalti colegi cele 26 de ore comune si la cele 4 suplimentare de engleza nu vor participa.

Neoficial am primit informatia ca vor fi "obligati" toti cei 28 sa urmeze engleza intensiv.

Acum intrebarea mea este daca din metodologia de admitere in acest caz ar trebui aplicat:

Art. 11.
(9) Candidații, care au susținut și promovat proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă și nu au fost repartizați la clase bilingve, vor putea opta, în cadrul liceului la care au fost repartizați, pentru clasele cu predare intensivă a unei limbi moderne, fără a mai susține altă probă de verificare a cunoștințelor de limbă.
(10) Dacă, după repartizarea la clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne a candidaților care au susținut proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă, menționată la alin. (1), mai rămân locuri libere, unitățile de învățământ organizează o nouă probă de verificare a cunoștințelor de limbă.

Eu de aici nu inteleg ca doar primilor 28 de la specializare li se aplica. In cazul in care am inteles eu gresit legea, poate va fi cineva sa imi explice. Nu sunt jurist...deci pot accepta ca am gresit. Dar vreau explicatii clare si eventual cu argumente legale.

Daca totusi eu am inteles corect legea ce pot face pentru a avea posibilitatea sa optam la clasa de predare intensiv engleza.

Multumesc mult pentru raspunsuri, chiar daca m-am intins si nici nu stiu cat de coerenta sunt in clipa asta.
Mesaj personal
lucia1991
Trimis: 14 Jul 2017, 07:50 PM

Utilizator
**

Exista undeva specificat in legislatie in ce ordine se face repartizarea in cazul a 56 de locuri ale specializarii in cele doua clase de 28 de copii?

Alege metoda de repartizare fiecare Consiliu de administrarie? Unde este specificat in legislatie acest lucru? Am citit de doua zile toate metodologiile si regulamentele ce le-am gasit si nu am vazut nimic specificat.

Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Jul 2017, 09:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lucia1991 @ 14 Jul 2017, 01:59 PM)
Copilul a fost admis la o specializare cu 56 locuri, din care 28 vor fi in clasa intensiv engleza.

Cred ca e un singur cod pt acea specializare.
Nu se poate pt un singur cod sa fie o clasa cu intensiv si alta fara.
Impartirea elevilor in clase o stabileste scoala respectiva.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
lucia1991
Trimis: 14 Jul 2017, 09:32 PM

Utilizator
**

E un singur cod pentru stiintele naturii, 2 clase, 56 locuri. Asta a fost alegerea la optiuni.

La inscrierea la liceu sunt doua clase una științe ale naturii (intensiv engleză 1clasă) si științe ale naturii (1clasă). Ambele au avut acelasi cod!!!

Eu din articolul acela din metodologie am inteles ca cei care au susținut și promovat proba de verificare a cunoștințelor de limbă modernă și nu au fost repartizați la clase bilingve, vor putea opta pt intensiv la specializarea unde au fost admisi.

Doar ca la depunerea dosarului de inscriere ni s-a spus ca numai 28 au acest drept.
Atunci ce rost mai are articolul acela din lege?

Unde apare specificat ca impartirea o face scoala? Si pe ce criterii se face impartirea aia daca nu se tine cont de art.11?

Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Jul 2017, 10:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lucia1991 @ 14 Jul 2017, 10:32 PM)
E un singur cod pentru stiintele naturii, 2 clase, 56 locuri. Asta a fost alegerea la optiuni.

Restul cu o clasa de bilingv e pacaleala. Aceeasi diploma o vor lua la final.

--------------------
lucia1991
Trimis: 15 Jul 2017, 12:26 PM

Utilizator
**

Eu nu problema diplomei finale o am, ci problema impartirii in cele doua clase, copilul dorind sa faca mai multa engleza.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Jul 2017, 01:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lucia1991 @ 14 Jul 2017, 10:32 PM)

TC e identic la cele 2 clase.
Doar optionalele pot sa difere.

--------------------
lucia1991
Trimis: 15 Jul 2017, 02:01 PM

Utilizator
**

Asta tot nu imi raspunde la intrebare.

Art 11 din metodologie se aplica aici sau nu? Conform acelui articol putem opta pentru clasa cu predare intensiv limba engleza sau nu?

Mesaj personal
smanuela
Trimis: 15 Jul 2017, 02:35 PM

Utilizator
**

Daca se intentioneaza sa se formeze o clasa cu primii 28 de admisi poate ca cineva doreste ca elevii sa fie toti cam la acelasi nivel, iar faptul ca va fi cu engleza intensiv eu as zice ca e un detaliu.

Nu se respecta metodologia - asa e, dar asta e starea normala a lucrurilor in scolile noastre.
Mesaj personal
lucia1991
Trimis: 15 Jul 2017, 02:40 PM

Utilizator
**

In cazul in care nu se respecta metodologia ce pot face eu ca parinte?
Legal vorbind.
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 09:42 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (smanuela @ 15 Jul 2017, 02:35 PM)
Daca se intentioneaza sa se formeze o clasa cu primii 28 de admisi poate ca cineva doreste ca elevii sa fie toti cam la acelasi nivel, iar faptul ca va fi cu engleza intensiv eu as zice ca e un detaliu.

Nu se respecta metodologia - asa e, dar asta e starea normala a lucrurilor in scolile noastre.

sa fim seriosi, diferenta intre poz 28 si 29 poate fi si de o sutime sau chiar fara nici o dif, copiii de pe poz succesive putand avea aceeasi medie totala de admitere dar diferind uneori prin distributia altfel a mediilor componente.

ca atare, pretentia ca primii 28 sunt substantial diferiti de ceilalti 28 e aiurea si nu cred ca un profesor adevarat se bazeaza pe asta
sa luam, de ex, cazul Sava mate info simplu, 3 clase intrate pana la 9.86. Credeti ca exista dif substantiale intre cei 84 elevi, despartiti de 14 SUTIMI? daca tinem cont doar de media de admitere?
in conditiile in care insusi MEN recunoaste ca dif de 50 sutimi intre 2 corectori nu duce la recorectare? deci ca notele au o valabilitate aprox? (unii au pierdut niste sutimi doar pt ca au scris nitel mai urat, de exemplu)...

in fapt, distributia pe clase pt coduri cu mai multe clase e semi-arbitrara: se tine cont de combinatia de limbi straine (eng-fr, fr-eng, germ-eng etc.), apoi de scoala de provenienta, de alegerea unor optionale.
Vianu, de ex, are 8-10 clase, unele cu intensiv eng, celelalte cu sau fara intensiv mate info. Nu imparte primii 28 la A s a m d.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 16 Jul 2017, 09:43 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 09:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (lucia1991 @ 15 Jul 2017, 02:40 PM)
In cazul in care nu se respecta metodologia ce pot face eu ca parinte?
Legal vorbind.

cred ca legea e de partea ta.
prioritate la intensiv au cei ce au deja testul de bilingv dat din aia 56 intrati.
de abia apoi se organizeaza un alt test pt locurile ramase.
ceea ce se intampla e o simpla marlanie, sau o prostie locala.
chiar sunt curioasa cat de mare e dif intre cel intrat pe locul 28 si copilul tau de pe locul 30.
poti sa iti sustii pozitia, dar cu atentie, sa fii constienta si ca te poti trezi cu resentimente carora copilul tau le va face fata.
in definitiv, tine si de noroc, uneori se intampla ca la o clasa simpla sa ai norocul unui profesor mai bun decat la o clasa piloasa...
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 11:48 AM

Utilizator avansat

uite si articolul din metodologia de admitere care iti da dreptate
http://static.admitere.edu.ro/2010/metodol...iterii_2010.pdf
art 11, alineatele
(9) Candidatii, care au sustinut și promovat proba de verificare a cunoștintelor de limbă modernă, vor putea opta, în cadrul liceului la care au fost repartizati, pentru clasele cu predare intensivă a unei limbi moderne, fără a mai sustine altă probă de verificare a cunoștintelor de limbă.
(10) Dacă, după repartizarea la clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi moderne a
candidatilor care au sustinut proba de verificare a cunoștintelor de limbă modernă, mentionată la alin. (1), mai rămân locuri libere, unitătile de învătământ organizează o nouă probă de verificare a cunoștintelor de limbă.

eu inteleg de aici ca fiul tau are prioritate.
iar directorul sa citeasca legea
Mesaj personal
lucia1991
Trimis: 16 Jul 2017, 03:40 PM

Utilizator
**

Diferenta dintre locul 28 si 30 e de 4 sutimi. Si da, fix la acel articol m-am referit si eu. De aceea am si fost socata cand mi s-a spus din start ca nu are voie sa aplice pentru engleza intensiv.

Toate explicatiile ulterioare si justificarile lor mi s-au parut halucinante.

I-am explicat fiului meu care pot fi consecintele cererii noastre. Si i-am mai explicat ca in afara de cererea catre inspectorat (cerere care deja ii posibil sa ii aduca o bila neagra), orice alt demers in orasul asta mic nu va duce decat la resentimente. Da, e nedrept fata de el. I-am spus ca atunci cand se loveste de o nedreptate poate sa ia atitudine. Mai departe trebuie puse in balanta avantajele si dezavantajele unui scandal.

Dar e greu sa nu stii ce sa ii explici unui copil care intreaba: mama, daca legea spune ca am dreptul sa aleg intensiv si eu si vreau asta, de ce liceul inscrie in acea clasa copii care vor iesi de la orele alea pentru ca nu vor intensiv?

Imi e mult mai usor sa ma razboiesc cu nedreptatile cand efectele nu se rasfrang asupa pruncilor. Dar cunosc si sistemul...

O sa astept raspunsul oficial de la inspectorat (daca va veni vreodata) si asta e.

Mizerabil sistem!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved