Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Matematică-Informatică cu Info-Intesiv - întrebare
andrei.hrb
  Trimis: 14 Jul 2017, 01:08 PM

Începător
*

Grup: Members

Bună ziua!

Să vă explic situația mea: în această dimineață am mers la liceul la care am fost repartizat să depun toate documentele aferente. Am intrat pe specializarea Matematică-Informatică; în liceul respectiv se oferă 3 clase pentru respectiva specializare: o clasă de Mate-Info cu Info intesiv și 2 clase cu Mate-Info engleză intesiv, fiecare având 28 de locuri, eu optând pentru cea cu informatică. Neavând o medie foarte mare (comparativ cu ceilalți elevi) am întrebat-o pe secretară următoarul lucru: "Dacă nu am medie suficient de mare să intru în cei 28 de elevi de la Info intesiv voi fi mutat la engleză intensiv?", spunându-mi inițial că nu este posibil să intru la cea de engleză intesiv dacă nu la asta am optat pe carere, dar nici ea nu era foarte sigură.

Asă că vă întreb pe voi: A-ți trecut printr-o situație asemănătoare sau știți exact răspunsul? Orice ajută.

Mulțumesc anticipat!

Acest mesaj a fost modificat de către andrei.hrb la data 14 Jul 2017, 01:10 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 10:00 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (andrei.hrb @ 14 Jul 2017, 01:08 PM)
Bună ziua!

Să vă explic situația mea: în această dimineață am mers la liceul la care am fost repartizat să depun toate documentele aferente. Am intrat pe specializarea Matematică-Informatică; în liceul respectiv se oferă 3 clase pentru respectiva specializare: o clasă de Mate-Info cu Info intesiv și 2 clase cu Mate-Info engleză intesiv, fiecare având 28 de locuri, eu optând pentru cea cu informatică. Neavând o medie foarte mare (comparativ cu ceilalți elevi) am întrebat-o pe secretară următoarul lucru: "Dacă nu am medie suficient de mare să intru în cei 28 de elevi de la Info intesiv voi fi mutat la engleză intensiv?", spunându-mi inițial că nu este posibil să intru la cea de engleză intesiv dacă nu la asta am optat pe carere, dar nici ea nu era foarte sigură.

Asă că vă întreb pe voi: A-ți trecut printr-o situație asemănătoare sau știți exact răspunsul? Orice ajută.

Mulțumesc anticipat!

metodologia spune ca pt intensive se organizeaza teste interne.
la cele cu intensiv lb straina au prioritate cei ce au deja luat testul de bilingv, pt restul, se organizeaza un test.
acum, depinde de cati de multi vor un anume intensiv - liceul a riscat facandu-le pe toate intensiv, ca se poate ca unii sa nu vrea nici eng, nici m i...
Mesaj personal
andrei.hrb
Trimis: 16 Jul 2017, 10:14 AM

Începător
*

Testul de engleză se va da abia în septembrie la acest liceu, de aia am dubii.
La informatică intesiv nu se dă nici un test, și nici nu am găsit nimic legat de această specializare, sau modul de repartizare.
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 11:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (andrei.hrb @ 16 Jul 2017, 10:14 AM)
Testul de engleză se va da abia în septembrie la acest liceu, de aia am dubii.
La informatică intesiv nu se dă nici un test, și nici nu am găsit nimic legat de această specializare, sau modul de repartizare.

problema e daca nu prea multi elevi vor vrea intensiv engleza, atunci liceul ar putea opta pt ordinea mediilor ca si criteriu pt intensivul de info.
dar poate iti faci griji degeaba, ceilalti se vor bate pt intensivu de engleza si tu ramai cu ce-ai vrut de la inceput
Mesaj personal
andrei.hrb
Trimis: 16 Jul 2017, 11:57 AM

Începător
*

Dar, dacă în fișa pe care-am completat-o, nu am semnat pentru engleză, cum mă poate repartiza acolo?
(Pe cea din info e bătaie, cel puțin așa am auzit)
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 02:21 PM

Utilizator avansat

adevarul e ca nimeni de pe aici nu iti poate oferi o asigurare acum...
depinde de noroc.
ar reprezenta un avantaj o olimpiada la mate sau info, poate.
la vianu conteaza...
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 17 Jul 2017, 07:55 AM

Utilizator
**

Cel mai ciudat mi se pare ca secretara nu e foarte sigura. Ar trebui sa fie deja stabilit si publicat un mod de repartizare a elevilor in cele 3 clase. Chiar daca nu e conform metodologiei, cum am vazut in alt caz, dar macar sa fie unul prin care sa fie clar cum sunt repartizati toti copii. E bataie pe info intensiv, dar test se da la engleza si se da in septembrie. Daca nu faci nimic la testul de engleza inseamna ca esti numai bun de info intensiv?
Mesaj personal
andrei.hrb
Trimis: 21 Jul 2017, 06:47 AM

Începător
*

QUOTE (smanuela @ 17 Jul 2017, 08:55 AM)
Cel mai ciudat mi se pare ca secretara nu e foarte sigura. Ar trebui sa fie deja stabilit si publicat un mod de repartizare a elevilor in cele 3 clase. Chiar daca nu e conform metodologiei, cum am vazut in alt caz, dar macar sa fie unul prin care sa fie clar cum sunt repartizati toti copii. E bataie pe info intensiv, dar test se da la engleza si se da in septembrie. Daca nu faci nimic la testul de engleza inseamna ca esti numai bun de info intensiv?

Asta am zis și eu. Ce se întâmplă cu cineva care a fost repartizat la engleză intesiv, din cauza lipsei de locuri la informaticâ, dar nu ia examenul de engleză.

Acest mesaj a fost modificat de către andrei.hrb la data 21 Jul 2017, 06:49 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved