Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (22) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea privind Statutul Personalului Didactic, proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 10:15 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (nicholasm @ 18 Dec 2007, 04:39 PM)
aceasta lege omite sa confere drepturi si celorlalte categorii de personal din invatamint ca de ex:ingrijitoare,muncitori de intretinere fochisti,paznici....e.t.c.......DISCRIMINARE?

Cred ca ar trebui sa vorbim simultan de DREPTURI SI OBLIGATII. Sa nu creada cineva ca vrem numai drepturi, fara obligatii.....

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
udypro
Trimis: 21 Dec 2007, 06:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vlaston @ 20 Dec 2007, 11:29 AM)
Art. 89. (1) Directiile judetene/a municipiului Bucuresti pentru învatamântul preuniversitar sunt institutii deconcentrate de specialitate în subordinea Ministerului Educatiei având urmatoarele domenii de competenta:

In aceste conditii ministerul continua sa ADMINISTREZE SI GESTIONEZE sistemul de invatamant, deci nu se face descentralizare.
Iarasi toate deciziile se vor lua pe filiera minister, directii judetene, scoala, iar administratia locala va avea si ea rol de administrare, contrapunandu-se componentei administrative a ministerului. Se va intampla ce s-a intamplat in 2007: banii cu mai multe moase raman necheltuiti.

Descentralizarea este:
1. financiara (se face)
2. curriculara?
3. manageriala ? (directorul directiei judetene numeste directorii de scoli?)
4. resursa umana (se face)

Solutia corecta ar fi:

Raman Inspectoratele scolare, in subordinea MEDCT, cu rol stiintifico-metodic, atributii in formarea continua, evaluare, indrumare, examene, olimpiade, iar directiile judetene, in subordinea Cons. Judetene, cu atributii de gestionare si administrare, resurse umane, asigurarea finantarii, a bazei materiale, etc. Principiul: fiecare comunitate va avea scoala pe care si-o doreste si pe care o merita. Daca nu are resurse, Cons. Judetene intervin cu finanatarea de echilibrare.

Deci dintro prioritate nationala invatamantul devine o "prioritate" locala.In mediul rural invatamantul va fi facut praf si o spun din propria experienta observand ce se intampla la scoala , unde PRIMARUL II IMPUNE DIRECTORULUI, PROBABIL SE INTELEG, CADRE DIDACTICE LOCALE NECALIFICATE.IES MAI IEFTIN NU?Daca anul trecut erau calificate toate, DIN CAUZA presiunilor au adus un sfert necalificate toate TOATE RUDE ALE CONSILIERILOR LOCALI.

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 08:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (udypro @ 21 Dec 2007, 07:33 PM)
QUOTE (vlaston @ 20 Dec 2007, 11:29 AM)
Art. 89. (1) Directiile judetene/a municipiului Bucuresti pentru învatamântul preuniversitar sunt institutii deconcentrate de specialitate în subordinea Ministerului Educatiei având urmatoarele domenii de competenta:

In aceste conditii ministerul continua sa ADMINISTREZE SI GESTIONEZE sistemul de invatamant, deci nu se face descentralizare.
Iarasi toate deciziile se vor lua pe filiera minister, directii judetene, scoala, iar administratia locala va avea si ea rol de administrare, contrapunandu-se componentei administrative a ministerului. Se va intampla ce s-a intamplat in 2007: banii cu mai multe moase raman necheltuiti.

Descentralizarea este:
1. financiara (se face)
2. curriculara?
3. manageriala ? (directorul directiei judetene numeste directorii de scoli?)
4. resursa umana (se face)

Solutia corecta ar fi:

Raman Inspectoratele scolare, in subordinea MEDCT, cu rol stiintifico-metodic, atributii in  formarea continua, evaluare, indrumare, examene, olimpiade, iar directiile judetene, in subordinea Cons. Judetene, cu atributii de gestionare si administrare, resurse umane, asigurarea finantarii, a bazei materiale, etc. Principiul: fiecare comunitate va avea scoala pe care si-o doreste si pe care o merita. Daca nu are resurse, Cons. Judetene intervin cu finanatarea de echilibrare.

Deci dintro prioritate nationala invatamantul devine o "prioritate" locala.In mediul rural invatamantul va fi facut praf si o spun din propria experienta observand ce se intampla la scoala , unde PRIMARUL II IMPUNE DIRECTORULUI, PROBABIL SE INTELEG, CADRE DIDACTICE LOCALE NECALIFICATE.IES MAI IEFTIN NU?Daca anul trecut erau calificate toate, DIN CAUZA presiunilor au adus un sfert necalificate toate TOATE RUDE ALE CONSILIERILOR LOCALI.

Este optiunea intre descentralizare si centralism. Asta e. Ne asumam si riscuri, cantarind avantajele si dezavantajele. Dv. puneti in evidenta doar dezavantajele. Si in acest caz, consiliile judetene cu fonduri si directiile judetene cu parul, intervin pe langa consiliul local si schimba directorul. Cred ca in imensa majoritate a cazurilor, comunitatea are interesul sa aiba o scoala buna. Aruncam la gunoi principiul descentralizarii, doar pt. ca in 10-15% din cazuri nu e bun, pt. ca sunt directorii cum sunt. Ii schimba CA din 2 in 2 luni, iar pt. o indemnizatie buna, n-or sa riste sa-si piarda postul. Principiul centralismului si-a aratat limitele. Sunteti multumit cum merge scoala acum? Eu nu. Dar in alte tari din UE cum este? In Franta a inceput descentralizarea din 1984.
Este drept, ce s-a intamplat anul asta, cand primariile nu s-au inghesuit sa cheltuie banii alocati scolilor, ma sperie si pe mine, partizan al descentralizarii. Alocam atunci banii direct scolilor. S-or gasi solutii.

--------------------
ancasol
Trimis: 21 Dec 2007, 09:21 PM

Utilizator activ

Care este motivul pentru care se modifica structura gimnaziu-liceu ?De ce trebuie sa ramana elevii de clasa a IX-a la gimnaziu?Vrem sa-i descurajam sa mai vina la liceu?Sau...facem schimbare de dragul ...schimbarii???
Mesaj personal
vicris
Trimis: 21 Dec 2007, 11:02 PM

Utilizator
**

Inteleg, din statutul personalului didactic, ca transferul la cerere se poate face indiferent de mediul din care provine profesorul titular? Deci se poate pretransfera un profesor titular din mediul ruralin mediul urban? rolleyes.gif
Mesaj personal
Magnolie
Trimis: 22 Dec 2007, 12:59 AM

Utilizator avansat

printre altele se reduce concediul de odihna de la 76 zile lucratoare la 62 zile lucratoare
Mesaj personal
Magnolie
Trimis: 22 Dec 2007, 01:10 AM

Utilizator avansat

de ce nu se pot stabili toate regulile prin lege si mai e nevoie de o multime de norme metodologice????
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 08:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_67 @ 22 Dec 2007, 01:59 AM)
printre altele se reduce concediul de odihna de la 76 zile lucratoare la 62 zile lucratoare

Nu, de la 76 zile calendaristice la 62 lucratoare.

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 08:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_67 @ 22 Dec 2007, 01:59 AM)
printre altele se reduce concediul de odihna de la 76 zile calendaristice la 62 zile lucratoare

Nu, de la 76 zile calendaristice la 62 lucratoare.

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 08:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ancasol @ 21 Dec 2007, 10:21 PM)
Care este motivul pentru care se modifica structura gimnaziu-liceu ?De ce trebuie sa ramana elevii de clasa a IX-a la gimnaziu?Vrem sa-i descurajam sa mai vina la liceu?Sau...facem schimbare de dragul ...schimbarii???

Invatamantul obligatoriu se termina la 16 ani, cand elevii pot intra, legal, in piata muncii. La absolvirea clasei a IX-a elevii fac 16 ani. Sa faca 8 clase la gimnaziu si una la liceu e aiurea. Asa ca fac 1 clasa pregatitoare (nu poate ramane la gradinita?) plus 9 clase gimnaziu la scoala generala.

--------------------
geo_zd
Trimis: 22 Dec 2007, 10:36 AM

Utilizator
**

Multe articole se precizeaza in aceasta lege care nici macar nu au fost puse vreodata in aplicare. Spunea cineva mai sus,, ce master, ca s-a mers la inscrire si la absolvire". Nu este adevarat.
Dupa ce am absolvit o facultate la Bucuresti , la zi ,cu durata de 5 ani, am facut un master dupa ceva ani. In timpul asta am o familie, am ore la scoala. Singura zi ( metodica) sacrificand-o saptamana de saptamana la cursurile de master, pe banii mei, pe timpul meu,etc. De ce sa nu avem dreptul sa ni se recunoasca si baneste aceste perfectionari. Repet , nu fac parte din seriile de absolventi de 3 ani facultate si aproape obligatoriu trebuie sa faca master. Am facut pentru ca asa am considerat, mi-a prins bine, mi-a placut.
Asa ca aviz amatorilor: mai usor cu criticile.
Se mai precizeaza tichete de masa, 6 calatorii dus-intors gratuite.Sporuri pentru sefi de catedre, cercuri metodice etc. Unde sunt in lege ca nu le-am vazut.Si daca toate concursurile , de orice natura ar fii ele, se vor face la nivelul comunitatii, ce non-valori( vorba d-nului Pruteanu) au mai ajuns acum in scoli dar sa vedeti la urma. In acest sens trebuie ca toata lumea sa vrea calitate in tot ceea ce se face ( scoala-comunitate) si sa caute tot ceea ce este mai bun. Mai cititi si va minunati.

Tuturor , sarbatori cu bine!
Mesaj personal
nicholasm
Trimis: 22 Dec 2007, 12:25 PM

Utilizator activ

la personalul nedidactic obligatiile le stim foarte bine cu drepturila stam mai rau ,asta deoarece obligatiile au de grija sa ni se spuna de la cel mai mic la cel mai mare in schimb drepturile ni se ascund pina si cele mai elementare pe care oricum nu le respecta fiindca ne considera nedemni de ele fiindca nu ne ridicam la nivelul lor de pretentii in privinta studiilor desi marea majoritate dintre nedidactici au studii medii si postliceale

--------------------
Cogito, ergo sum.
Mesaj personal
nicholasm
Trimis: 22 Dec 2007, 12:28 PM

Utilizator activ

SARBATORI FERICITE TUTUROR SI UN CALDUROS :LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!

--------------------
Cogito, ergo sum.
Mesaj personal
dia_2007
Trimis: 22 Dec 2007, 04:35 PM

Utilizator activ

Felicit ministerul pentru introducerea functiilor didactice de profesor pentru educatia timpurie si profesor pentru invatamant primar !
In acest fel se elimina discriminarile de ordin salarial care exista in momentul de fata intre cadrele didactice care lucreaza in invatamantul preprimar/ primar si cel gimnazial/liceal.
Totodata eforturile institutorilor I si II care sunt inscrisi fie la continuare de studii , fie sunt studenti la a doua facultate, specializarea Pedagogia invatamantului primar si prescolar vor fi recunoscute.

SARBATORI FERICITE TUTUROR CADRELOR DIDACTICE !

Acest mesaj a fost modificat de către dia_2007 la data 22 Dec 2007, 04:46 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 22 Dec 2007, 04:43 PM

Mentor

la 'Obligatiile personalului didactic' apare:
"(6) Personalul didactic este obligat sa urmeze forme de perfectionare profesionala, prin programe acreditate, în conformitate cu metodologia elaborata de Ministerul Educatiei"
Se pune logic intrebarea:cursuri gratuite sau.....? Acest articol se poate transforma intr-un mare devorator de resurse....banesti proprii ale 'cadrului didactic'.

--------------------

user posted image user posted image
user posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
obsidian
Trimis: 22 Dec 2007, 04:43 PM

Utilizator activ

stie cineva care sunt normativele pentru laborantii de fizica, chimie, biologie? Si cate scoli functioneaza fara laboranti! Economie pentru minister. Profesorii respectivi, de fizica, chimie, biologie ar trebui sa aiba sporuri pentru activitatea de laborant!
Mesaj personal
luminik
Trimis: 22 Dec 2007, 06:45 PM

Utilizator activ

Pentru dnul Lucian Oprea
Va rog sa ma lamuriti si sa-mi raspundeti la cateva intrebari: Eu una n-am reusit sa inteleg.
1 . Daca sunt angajata ca institutor I titular -am terminat lic.pedagogic,colegiu universitar de institutori (diploma de absolvire ) si facultatea de litere(licenta)- dupa noua lege cum voi fi incadrata?
2. Cum pot trece ca titular pe post de prof de romana?Prin concurs,transfer sau daca am restrangere?
3.Am inteles eu ca toate gradele vor fi valabile. E corect?
4. Stiti cumva daca vor fi diferentieri salariale intre institutor I si profesor?

Mesaj personal
marengo
Trimis: 23 Dec 2007, 02:44 AM

Utilizator
**

QUOTE (SACERDOTUL @ 18 Dec 2007, 08:23 PM)
In articolul 93 alineatul 3 paragrafele a - k este precizat modul de diferentiere a salarizarii personalului didactic.

Din nefericire obtinerea titlului de MASTER nu este remunerata in nici un fel desi se accentueaza mereu nevoia unei permenente formari profesionale. De asemnea subliniez si eu discriminarea facuta la remunerarea titlului de doctor in preuniversitar si universitar.

Sunt total de acord cu aceste doua probleme.

Atât masterul cât si doctoratul trebuie sa fie luate în vedere la sorurile de vechime.
A scrie o teza de doctorat sau a urma cursuri postuniversitare presupune un efort pe care doar cine a trecut prin furcile caudine ale examenelor poate sa îl aprecieze.
Cine are carte, are parte.

[B]
Mesaj personal
marengo
Trimis: 23 Dec 2007, 03:14 AM

Utilizator
**

QUOTE (KEANU @ 18 Dec 2007, 01:46 PM)
Nu stiu daca aceasta lege acopera si problema titularizarii pilot sau a disparitiei titularizarii in viitor. Daca cineva gaseste vreo astfel de reglementare oficiala privind modificarile aduse concursului de titularizare, in cadrul miscarii personalului didactic si ocuparii posturilor in anul scolar urmator, 2007 - 2008, va rog sa postati.
Ma refer doar la judetele pilot. Pentru ca, intr-o prima faza, doar acestea sunt afectate.
Mersi.
Probabil am sa reusesc si eu sa citesc cele cateva zeci de pagini, pana la urma. smile.gif

Un NU categoric desfiintarii examenului national de titularizare în învatamânt.

Sunt profesor titular aflat actualmente la studii (doctorat) în strainatate.

Domnilor inspectori, cred ca se face o mare greseala desfiintând examenul national de titularizare. De ce se renunta la examenul national? Personal nu ma simt atins de aceasta lege fiind deja titular, dar doresc sa îmi exprim totala dezaprobare fata de acest articol al proiectului.

Examenul national de titularizare se practica în aproape toata Europa sub o forma sau alta. Este un examen greu care presupune o pregatire suplimentara de cel putin un an, cu multe probe. Un concurs cu adevarat greu, dar cinstit pentru care tinerii învata si pe care îl pregatesc chiar doi sau trei ani la rând.

România este o tara mult prea mica, prea macinata de griji si neputinte si mai ales prea corupta pentru a lua exemplul tarilor nordice unde într-adevar recrutarea profesorilor se face de catre scoli.

Desfiintând examenul de titularizare legalizati coruptia în învatamânt.

Modalitatea de alegere a viitorilor profesori trebuie sa fie aceea a respectarii criteriilor intelectuale. Deja în judetele pilot s-a ajuns la cazuri aberante (profesori care abia si-au târât cei patru ani de facultate la forma cu taxa, s-au desteptat brusc la examenul de titularizare luând note exceptionale). Gânditi-va ca acesti oameni pot fi chiar dascalii copiilor dumneavoastra. Un director de scoala într-o Românie saraca unde intelectualii nu pot avea suficienta verticalitate nu poate fi impartial când îsi alege viitorii colegi. Lasati ca unic criteriu de alege al viitorilor profesori motivatia personala si inteligenta.

Nadajduiesc ca se vor gasi suficiente voci din rândurile studentilor viitori profesori (treziti-va, dragilor, ca va intereseaza!!!) si suficiente amendamente pe acest forum pentru a va face sa meditati la aceasta problema si de a radia total din proiect articolul care prevede recrutarea tinerilor profesori de catre scoli.

Pastrarea examenului national de titularizare nu înseamna ca România este o tara mai putin democrata în domeniul învatamântului. Democratia si descentralizarea se pot manifesta în alte feluri în învatamânt, dar nu în problema titularizarii.

Cu speranta ca veti lua decizia înteleapta, va rog sa primiti sentimentele mele cele mai respectuoase.

Mesaj personal
Natalee
Trimis: 23 Dec 2007, 10:08 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

TITLUL I: PERSONALUL DIDACTIC

CAPITOLUL II-Managementul functiei didactice

Sectiunea IV - Incheierea, modificarea, suspendarea si incetarea raportului de munca pentru personalul didactic.

Art. 67. (3) Transferul la cerere sau prin schimba de posturi se face in aceeasi localitate sau pentru apropiere de domiciliu pentru personalul titular, indiferent de regimul de madiu si nivelul unitatii sau al unitatilor de invatamant, cu respectarea conditiilor de studiu

Acest subarticol va duce la golirea scolilor satelor limitrofe oraselor sau mai indepartate.
Inspectoralele vor fi sufocate de astfel de cereri, ceea ce va duce la blocarea posturilor titularizabile pentru tinerii absolventi pentru cel putin 7 ani de la intrarea in vigoare a legii. Pentru ca unde este lege, nu-i tocmeala.

Se va intampla, ceea ce se intampla inainte de 1989, vor avea drept la posturile titularizabile cei care au domiciliul in oras, iar cei care nu il au vor gasi diverse metode de a se stabiliza in oras si apoi, conform acestui subarticol, vor solicita transfer pentru apropierea de domiciliu.

Ocuparea posturilor in invatamant trebuie sa se faca numai pe baza unui concurs national, dupa care: repartizare conform mediilor obtinute la concurs.

La nivel de minister se poate face un departament special care sa se ocupe numai de titularizari, cu tot ce este necesar unui astfel de activitati, pentru ca: miscarea personalulul didactic titular trebuie tinuta sub control, altfel invatamantul de la sate va fi pus pe butuci, ...

Asa vad eu lucrurile.
Scuze daca mesajul supara pe cineva!
Natalee

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 23 Dec 2007, 10:09 AM

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
lasvegas
Trimis: 23 Dec 2007, 12:09 PM

Utilizator activ

Eu cred că tuturor celor care au obținut titlul de doctor trebuie să li se echivaleze gradul I. Deputații chiar au adoptat un astfel de proiect (au si motivat decizia) dar senatorii nu au fost de acord. Ceea ce au votat senatorii este chiar mai restrictiv decât ceea ce propune ministrul educației. Ce parere au cei care au titlul de doctor?...si nu numai
Mesaj personal
lasvegas
Trimis: 23 Dec 2007, 12:10 PM

Utilizator activ

Eu cred că tuturor celor care au obținut titlul de doctor trebuie să li se echivaleze gradul I. Deputații chiar au adoptat un astfel de proiect (au si motivat decizia) dar senatorii nu au fost de acord. Ceea ce au votat senatorii este chiar mai restrictiv decât ceea ce propune ministrul educației. Ce parere au cei care au titlul de doctor?...si nu numai
Mesaj personal
lasvegas
Trimis: 23 Dec 2007, 12:15 PM

Utilizator activ

de ce un profesor cu titlul de doctor nu poate participa la concursul pentru fuctia de director, inspector?
Mesaj personal
caius_luca
Trimis: 23 Dec 2007, 12:29 PM

Utilizator avansat

NATALEE,ai perfecta dreptate!Concursul national ar da sanse egale pentru toti.Sunt titular din 2006,dupa 8 ani de suplinire si stiu cum functiona miscarea personalului didactic,avantajati fiind titularii la toate etapele.
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 23 Dec 2007, 04:58 PM

Utilizator avansat

Nu am voie sa creez subiect nou!

Am o intrebare pt. Domnul Sorin Oprea: noi de ce comentăm aici? Credeți ca are vreun rost? De ce nu se deschide o listă la care fiecare să atașeze completări?
Îmi pare rau, acestea sunt doar vorbe, poate nici citite în totalitate nu vor fi!

Cum se poate schimba sau adăuga ceva la această lege?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (22) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved