Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (22) « Primul ... 20 21 [22]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea privind Statutul Personalului Didactic, proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
archius
Trimis: 20 Feb 2008, 10:07 PM

Utilizator
**

Grup: Members

La formularile legate de personal didactic auxiliar si tipurile acestuia se poate adauga si categoria:

-ajutor de educatoare in conditiile obligativitatii invatamantului preprimar,personalul de ingrijire avand si atributii gospodaresti

de la fiica mea : cool20.gif
Mesaj personal
archius
Trimis: 20 Feb 2008, 10:08 PM

Utilizator
**

La formularile legate de personal didactic auxiliar si tipurile acestuia se poate adauga si categoria:

-ajutor de educatoare in conditiile obligativitatii invatamantului preprimar,personalul de ingrijire avand si atributii gospodaresti

de la fiica mea : cool20.gif animal45.gif animal57.gif animal06.gif animal60.gif
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 21 Feb 2008, 10:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (f0o0x0 @ 19 Feb 2008, 07:34 PM)
...la aceeasi materie dam examen de lecenta, titularizare, definitivat si gradII....

Nu e general valabil. Unii dau examene la materii diferite pt titularizare, definitivat, gradul 1, gradul 2 si nu prea se compara munca lor cu a celor care dau examen de fiecare data la aceeasi materie.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
elena_spiridon
Trimis: 21 Feb 2008, 10:47 AM

Începător
*

Cu privire la Statutul Personalului Didactic, as avea urmatoarele propuneri:
- salarizarea să se facă în funcție de fișa postului
- aprecierea anuala să se facă tot ca si la personalul didactic, deoarece noi nu putem sa beneficiem de salariul de merit sau de alte avantaje, pe motiv ca aprecierea noastră se face pe alte criterii decât cele ale cadrelor didactice;
- să se țină seama la intocmirea grilelor de salarizare pentru personalul didactic auxiliar și de forma de calificare ȘCOALĂ POSTLICEALA, nu numai M sau SSD și S, ci să se introducă și această formă de calificare, deoarece suntem foarte multe secretare la nivel de țară, cu această pregătire, și nu putem beneficia de salarizare pe măsură;
- să se țină seama la salarizarea noastră și de faptul că acolo unde este numai un singur secretar, nu se poate pleca în concediu de odihnă sau nu se poate beneficia de nici un minut pauză pe zi, comparativ cu alte posturi unde nu sunt nici mari responsabilități, se poate pleca și în concediu în orice perioadă a anului și salarizarea este exagerat de ridicată, mergând prin comparație(verificați grilele de salarizare și veți vedea singuri, nu este nevoie să dau exemple);
- să fim incluși în comisiile pentru teze unice, deoarece, paradoxal, noi întocmim toate situațiile premergătoare și de după, inclusiv pe suport electronic, efectuăm plata celor inclusi în comisii, suntem primii contactați de orice comisie de control care vine în școală pe perioada tezelor, și tocmai noi suntem lăsați pe alături sau chiar scoși afară din unitățile școlare în aceste perioade, numind aceasta UMILIRE.
- să se rezolve, la nivelul fiecărei unități școlare, problema ARHIVEI, o problemă acută, care ni se pune în sarcina noastră, fără ca să avem pregătirea necesară ca arhivar, dar și fără a avea timpul necesar pentru a ne ocupa de aceasta, fiind un post unic, pe care nu-l poți abandona nici un minut pe zi, pentru a luicra în arhivă.
Dar mult mai acută este situația în care noi nu avem calificarea necesară pentru a selecta documentele, inventaria ba chiar de legătorie. Vă rugăm să luați foarte în serios această problemă, căci multe unități școlare scot banii din buzunarul nostru pentru efectuarea acestor lucrări de arhivare, pentru a nu fi amendate la controalele celor de la ARHIVELE NATIONALE.
- să se clarifice problema din unitățile școlare une este un singur contabil, și are funcție de CONTABIL ȘEF, primește M conducere și SPOR pentru VIZA DE CONTROL PREVENTIV - PARADOXAL. Cine execută acela și controlează și tot acela pune și viza de controlm preventiv, neavând pe nimeni în subordine, dar este ȘEF.
- să se țină seamă și de faptul că orice control vine în unitatea școlară, pe orice tematică și de la orice organisme superioare, primul loc unde lovește este compartimentul SECRETARIAT și nimeni nu ia în considerare acest lucru.
- să se țină seama de faptul că noi lucrăm cu calculatorul, în medie 4-5 ore pe zi, pentru care nimeni nu ne remunerează cu sporurile aferente acestei munci, care ataca atât vederea cât și sistemul nervos;
- să se aibă în vedere și faptul că lucrăm cu xeroxul, iarăși foarte dăunător sănătății, dar nimănui nu-i pasă de acest lucru.
-FAȚĂ DE CELE EXPUSE IN PROPUNERILE MELE, VĂ ROG CU FOARTE MULT RESPECT, A REDA SECRETARULUI DE ȘCOALĂ DEMNITATEA CUVENITĂ ȘI STATUTUL DE ALTADATA, ÎN MOMENTUL ACESTA FIIND DESCONSIDERATI DE CADRELE DIDACTICE ,NERECUNOSCÂNDU-NI-SE MUNCA GREA PE CARE O PRESTAM SI FAPTUL CA FARA SECRETAR SCOALA NU POATE FUNCTIONA. DACA UN PROFESOR POATE FI INLOCUIT TEMPORAR DE ALT PROFESOR, PENTRU NOI NU EXISTA INLOCUITOR IN MOMENTE DE CRIZA - BOALA, PROBLEME FAMILIALE, ETC.
AȘTEPT CA ACESTE PROPUNERI SĂ FIE LUATE IN SEAMA DE CEI IN DREPT, CONSIDERÂND CĂ ESTE REALĂ ACEASTĂ CONSULTARE.

Mesaj personalPagina web a utilizatorului
solomon_cornelia
Trimis: 21 Feb 2008, 01:38 PM

Utilizator
**

Vin cu propunerea ca la LICEELE tehnologice cu profil servicii , sa se introduca la clasele a XI si a XII obiectul CHIMIE, deoarece la obiectele de specialitate din cadrul modulelor studiate, intalnesc notiuni de chimie fara a le intelege ,neavand cultura generala in domeniul chimiei, ar fi indicat sa se umble la planul de invatamant, in functie de profilul si specialitate, si la numarul de ore deoarece 1 ora pe saptamana este insuficiet pentru a intelege si de a face aplicatii in specialitate. diferentele la salarii sa fie mai mari pentru cei cu vechime peste 25 ani si cu grade didactice II SAU I , comparativ cu un absolvent cu def. (difera nivelul calitativ al predarii unei ore).
Deasemenea la concursul pentru directori sa participe O PERSOANA DIN CADRUL SCOLII SI CU O VECHIME MAI MARE IN UNITATE.! sa fie aprobat de CONSILIUL PROFESORAL ! NU DE CONSILIUL ADMINISTRATIV. (care este ales de director)_ consilierul educativ deasemenea sa fie ales prin vot secret tot de consiliul profesoral, si fiecare candidat sa fie obligat sa prezinte un raport de management educativ. pentru binele scolii si al elevilor.
Mesaj personal
dragneamaria51
Trimis: 21 Feb 2008, 01:59 PM

Utilizator activ

Da si eu sunt de acord ca prof. consilier sa fie propus in raport de activitatea educativa depusa ,nu numit de consiuliul de conducere .
Ce spun sindicatele , primim bonuri pentru martie?
Sa auzim de bine!
Mesaj personal
mihai_gaspar
  Trimis: 21 Feb 2008, 04:39 PM

Utilizator activ

QUOTE (dragneamaria51 @ 21 Feb 2008, 02:59 PM)
Art. 85.
Activitatile de formare continua obligatorii prevazute la art.77 se finanteaza de la bugetul de stat.

Art. 77.
(1) Formarea continua a personalului didactic are ca scop înnoirea si perfectionarea practicilor
profesionale, precum si schimbarea orientarii profesiei prin dobândirea de noi competente.
(2) Formarea continua se realizeaza prin perfectionare si conversie profesionala.
(3) Perfectionarea se poate realiza prin:
a) definitivare în învatamânt si grade didactice;

A.un prof. ce a predat 2 ani e obligat sa dea definitivatul
B.pentru a sustine exam. de def. acel prof. trebuie sa aibe modulul psihopedagogic
C.acel modul se face in special la facultate sau la DPPD

insa:

D. DPPD percepe taxa de modul pt. studile pe care le face
E. rezulta definitivatul e obligatoriu platit de cadrul didactic (indirect prin platirea studiilor pe care facultatea trebuia sa le faca, daca tot a platit-o) cu toate ca institutia DPPD declara ca studiile sunt optionale; esti obligat sa le faci, pentru a intra in def.

1.Cine ia masuri de prevenire a astfel de cazuri ?
2.Cine plateste pentru greseala facultatii ? (care nu a pus la dispozitie modulul psihopedagogic complet - faculta a fost platita, insa dupa 2 ani de predare se constata ca facultatea nu a respectat planul de invatamant prevazut in ordinul 3345/1999)
3.Unde sa merg pentru a-mi recupera banii ? Am fost la ISJ, la DPPD, insa ei spun ca nu e de competenta lor. In cazul meu anul trecut in acelasi judet au fost 170 de cazuri.
4.Daca DPPD e bugetat de la MEC de ce se mai percep taxe de modul asa mari ? (la un salar de 600RON un profesor nu-si poate permite o taxa de 1250RON cat percepe DPPD Timis (UVT))

Multumesc

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_gaspar la data 21 Feb 2008, 04:49 PM

--------------------
o eroare in sistem ?: directorii scot la licitatie un post, scriu rezervat in dreptul lui, la licitatie [inspectoarea] ma indruma sa il iau avand nota 9, apoi vine titularul si mi-l sufla de sub nas. Eu raman fara loc de munca, fara bani, si mi se spune ca n-am noroc ... ăsta e ... sistemul
Mesaj personal
elisav
Trimis: 21 Feb 2008, 05:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 19 Feb 2008, 10:54 AM)
De ce nu si ,,..."acordarea notelor/calificativelor peste nivelul cunostintelor dobandite/insusite de elev" este o abatere de la prevederile prezentei legi"

Dumneavoastra aveti dreptate din perspectiva faptului ca ii invata ca pot obtine rezultate si fara sa munceasca!
Mesaj personal
mihai_gaspar
Trimis: 21 Feb 2008, 05:05 PM

Utilizator activ

5.De ce unele DPPD recunosc promotia dinainte de 2004 ca avand la baza min. cele 4 materii, celelalte promotii respectand 3345/1999 (deoarece atunci s-a adoptat general aceasta lege) si altele DPPD nu ? ex: al.Ioan.Cuza (iasi) (recunoaste) UVTimis (nu)
6.De ce fiind bugetate DPPD-urile percep taxe diferite (ex: Univ. Bucuresti taxa modul 750, UVT: 1000+250, UPT: 1200(tot) ?
7.De ce DPPD recunosc doar studenti interni (ce au terminat facultatea la ei) si platesc ei taxa de modul pentru studentii interni care arata ca faculta nu le-a pus la dispozitie intregul modul psihopedagogic ? Prin ce lege se adopta aceasta pozitie ?

--------------------
o eroare in sistem ?: directorii scot la licitatie un post, scriu rezervat in dreptul lui, la licitatie [inspectoarea] ma indruma sa il iau avand nota 9, apoi vine titularul si mi-l sufla de sub nas. Eu raman fara loc de munca, fara bani, si mi se spune ca n-am noroc ... ăsta e ... sistemul
Mesaj personal
elisav
Trimis: 21 Feb 2008, 05:12 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 19 Feb 2008, 10:54 AM)
Sunt poate mai multi profesori care dau note mari cu o lejeritate ingrijoratoare, decat cei care depuncteaza abuziv elevii. O spun in cunostinta de cauza.

Va cred ca sunteti in cunostinta de cauza!

Problema pe care se pare ca nu ati "inteles-o" este ca daca exista si un singur profesor "superexigent" la 100 de scoli, iar copilul dvs. il are "dascal" pe acel profesor....

Cunosc o profesoara care a fost nevoita sa-si mute fiica la alta institutie scolara pentru ca dascalul i-a spus ca nu are nici o sansa sa treaca la examenul de corigenta... (asa ii invatam pe copii sa se fereasca de cel care painea si cutitul...)

Nu cred ca ati fi de acord cu un asemenea profesor daca fiul/fiica dvs. corigent fiind ar lua nota 7 la olimpiada ....

Ne dorim o societate demcrata, dar aceasta nu poate progresa daca ii invatam pe copii sa taca pentru ca domnul/doamna profesor are intotdeauna dreptate.

S-auzim de bine...
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 21 Feb 2008, 06:02 PM

Utilizator
**

Eu observ ca in continuare este avantajat invatamantul de stat. Acest Statut este facut ca si cum ar exista numai invatamant de stat.

Valabil si pentru celelalte legi din pachet: sugerez mai multa flexibilitate in programe si inlaturarea preferintelor pentru invatamantul de stat.

Daca insa politic vorbind, se prefera ca numai invatamantul de stat sa fie incurajat, atunci acest lucru trebuie spus clar si raspicat, iar legile sa urmeze aceasta optiune.

Altfel, cred ca discutam zeci de detalii, fara insa a exista vreo viziune.

Eu unul nu vad nici o viziune in pachetul analizat, ci doar o obsesie de a administra in cele mai mici detalii procesul de invatamant. Ceea ce ii distruge exact flexibilitatea si capacitatea de a raspunde unei piete a muncii din ce in ce mai rapida in schimbari si unui climat de afaceri din ce in ce mai orientat catre schimbare si antrepenoriat.

Repet, eu nu vad nici o viziune in pachetul discutat.
Mesaj personal
Viorel Dolha
Trimis: 22 Feb 2008, 08:02 AM

Utilizator avansat

ATASEZ propunerile ASOCIATIEI GENERALE A INVATATORILOR DIN ROMANIA la Statutul personalului didactic

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1491 )
Fișier atașat  Statut_modificari_Asoc_Gen_a_Inv_din_Ro.doc
Mesaj personal
elisav
Trimis: 22 Feb 2008, 10:12 AM

Utilizator activ

QUOTE (Viorel Dolha @ 22 Feb 2008, 09:02 AM)
ATASEZ propunerile ASOCIATIEI GENERALE A INVATATORILOR DIN ROMANIA la Statutul personalului didactic

Stimate domn Viorel Dolha,

Intrucat reprezentati ASOCIATIA GENERALE A INVATATORILOR DIN ROMANIA, va sugerez:

- propunerile dvs. sa le transmiteti prin scrisoare recomandata cu confirmare de
primire, fie prin adresa de mail de mai jos (postata pe site-ul MECT)

- sa solicitati, in mod expres, organizarea unei dezbateri publice, la care sa fiti invitati.

adresa de mail pentru propuneri:

proiecte.legi@medc.edu.ro
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 22 Feb 2008, 12:01 PM

Utilizator
**

>>> Viorel Dolha

Am citit propunerile Dvs. O parte din ele le apreciez ca fiind necesare 9de exemplu cele cu metnoratul, precum si cele legate de echivalari).

As dori sa va atrag atentia, cu scuzele de rigoare, ca o alta parte sunt detalii extrem de dificl de controlat sau imprecise, iar unele, asa cum sunt formulate, transced unui text de lege.

V-as sugera sa va consultati cu un jurist, pe cat posibil unul cu experienta in elaborarea de texte, pentru a creste sansele propunerii dvs. de a fi luate in considerare.

Tot ca o sugestie absolut personala, nu uitati ca legile sunt prezentate "la pachet", ceea ce inseamana in realitate ca vor alcatui un Cod de-facto, cu consecinta necesitatii de a revizui toate legile din pachet ori de cate ori se sugereaza o propunere intr-un din ele.

Oricum, din experienta persoanla, incercati sa evitati tehnica modificarilor daca aveti foarte mult de moidificat, de adaugat, de scos. In asemenea czuri este mai bine sa rescrieti intregul text. Dupa rescriere, va puteti hotari in ce fel veti modifica ceea ce a fost prezentat drept text initial.

DE altfel, sunt convis ca veti constata ceeea ce am constatat si eu, si anume ca modificarile necesare sunt mult prea numeroase, pentru un text ce se vrea in dezbatere publica. Acesta ar fi trebuit mai intai discutat cu toate partile interesate (inclusiv asocaitia Dvs.) si de-abia dupa aceea supus dezbateii publice.

Este neobisnuit si, probabil veti cosntata si Dvs. ineficient sa supui primul proeict dezbaterii publice, incluzand in dezbaterea ("forumul" de pe internet) organismele reprezentative profesionale.

Din simplul motiv ca se dilueaza dezbaterea (din 5 replici, 3 sunt intrebari de genul "e voie sa ma dea afara?", "eu porpun sa se echivaleze' samd) si, din al doilea motiv, ca oricum ati ajuns tot la scrisoare oficiala catre Minister, ceea ce trebuia facut, zic eu, inainte de a pune textul pe forum.

Personal, cu regret spun ca mi-am luat gandul ca procesul acesta, asa cum este condus, sa dea nastere la altceva decat tot la o lege schioapa, la nesfarsit amendata prin ordonante....

Si asta nu din motive politice, ci pur din necunoasterea tehnicilor de lege ferenda.

Succes oricum!
Mesaj personal
cezar c.
Trimis: 26 Feb 2008, 09:47 AM

Începător
*

Bună ziua !
Observatie la art 30.(1) a) și cool.gif:cei care au terminat stagiatura (2 ani ),dar nu au dat/luat definitivatul (până în 5 ani se poate da ) au vreun statut sau nu mai sunt primiți în sistem ?
Mesaj personal
mihai_gaspar
Trimis: 26 Feb 2008, 09:59 AM

Utilizator activ

QUOTE (cezar c. @ 26 Feb 2008, 10:47 AM)
Bună ziua !
Observatie la art 30.(1) a) și cool.gif:cei care au terminat stagiatura (2 ani ),dar nu au dat/luat definitivatul (până în 5 ani se poate da ) au vreun statut sau nu mai sunt primiți în sistem ?

trebuie sa refaca modulul pedagogic pentru a putea reintra.

--------------------
Mesaj personal
dia_2007
Trimis: 2 Mar 2008, 11:04 AM

Utilizator activ

care este perioada cand legile invatamantului si statutul vor intra dezbatere parlamentara?
intreb si eu pentru ca ma intereseaza daca incepand de anul scolar viitor aceste legi fi puse in aplicare sau nu !
Mesaj personal
adypav
Trimis: 3 Mar 2008, 08:57 AM

Utilizator avansat

ce se mai aude de lege? e trimisa in parlament sau nu? la stirile de la tv. nu apar decat cazuri in care noi, cadrele didactice suntem aratate cu degetul............
Mesaj personal
Junia
Trimis: 3 Mar 2008, 10:22 AM

Utilizator avansat

QUOTE (nicholasm @ 18 Dec 2007, 04:39 PM)
aceasta lege omite sa confere drepturi si celorlalte categorii de personal din invatamint ca de ex:ingrijitoare,muncitori de intretinere fochisti,paznici....e.t.c.......DISCRIMINARE?

Tot discriminare consider urmatoarele:
- sporul de calculator e dat dupa ureche, ar trebui sa se stipuleze in contractul colectiv de munca sa il ia si toti profesorii de informatica din fonduri ale Ministerului si sa nu fie la latitudinea nimanui (director, consiliu de adm.,etc)
- tichetele-cadou la ISJ se dau direct de la Minister, nu de la Primarie; la fel sa primeasca si restul muritorilor de rand.

--------------------
Marionete si oameni de lemn peste tot locul, nu e nevoie de coloana vertebrala pentru astfel de oameni!
Mesaj personal
res
Trimis: 3 Mar 2008, 04:23 PM

Mentor

QUOTE (Junia @ 3 Mar 2008, 11:22 AM)
QUOTE (nicholasm @ 18 Dec 2007, 04:39 PM)
aceasta lege omite sa confere drepturi si celorlalte categorii de personal din invatamint ca de ex:ingrijitoare,muncitori de intretinere fochisti,paznici....e.t.c.......DISCRIMINARE?

Tot discriminare consider urmatoarele:
- sporul de calculator e dat dupa ureche, ar trebui sa se stipuleze in contractul colectiv de munca sa il ia si toti profesorii de informatica din fonduri ale Ministerului si sa nu fie la latitudinea nimanui (director, consiliu de adm.,etc)
- tichetele-cadou la ISJ se dau direct de la Minister, nu de la Primarie; la fel sa primeasca si restul muritorilor de rand.

Chiar si faptul ca doiar unora li se da spor de calculator este discriminare. De fapt tot discriminare este si salariile si gradatile de merit sau alte recompense date selectiv.
Practic aproape intreg pachetul de legi propus are la baza discriminarea , iar in cea mai mare parte a cazurilor discutiile publice pe marginea acestor legi nu au fost principiale , ci fiecare dorea sa privilegii care sa fie legiferate. E drept ca si legile propuse n-au indeplinit principala conditie a unei legi si anume universalitatea , ci au avut un caracter selectiv , dar asta nu inseamna dupa parerea mea ca asa este bine , iar discutiile sa ascuta caracterul selectiv al legilor cerandu-se privilegii pentru unii sau altii. Dupa parerea mea e clar ca orice favorizare atrage dupa sine o defaforizare, ceea ce duce la conflicte interne intre membrii colectivului ca nimanui nu-i convine sa fie defavorizat. Poate asta se si doreste , dar suntem lasati sa ne-o facem noi cu mana noastra tongue.gif sad.gif

--------------------
Mesaj personal
Junia
Trimis: 3 Mar 2008, 04:32 PM

Utilizator avansat

Eu nu vreau sa defavorizez pe altii, dar devreme ce acel spor e din banii Ministerului Muncii, Familiei si EGALITATII DE SANSE , nu vad de ce unii-s mai egali ca altii!!!

--------------------
Marionete si oameni de lemn peste tot locul, nu e nevoie de coloana vertebrala pentru astfel de oameni!
Mesaj personal
res
Trimis: 3 Mar 2008, 05:00 PM

Mentor

QUOTE (Junia @ 3 Mar 2008, 05:32 PM)
Eu nu vreau sa defavorizez pe altii, dar devreme ce acel spor e din banii Ministerului Muncii, Familiei si EGALITATII DE SANSE , nu vad de ce unii-s mai egali ca altii!!!

egalitatea de sanse da bani pentru discriminare ? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Am inteles Iunia ce vrei sa spui si anume faptul ca se face discriminare in randul aceleasi categori de profesori si anume cei de informatica. (acesti bani s-au dat mai mult ca ei sa nu plece din invatamant wink.gif ) , dar e vorba de discriminare intre categoria profesori de informatica si ceilalti de alte materii care totusi folosesc destul de mult calculatorul , poate unii chiar mai mult decat cei de informatica . Tot asa vor favoruri si alte categorii de profesori , iar pentru asta motive se gasesc suficente. Efectul acestor discriminari inseamna conflicte interne intre membrii colectivului , deoarece daca unii vor fi favorizati e si normal sa existe altii care sa fie defavorizati.
Eu cred totusi ca aceste discriminari se fac totusi intentionat tocmai pentru a dezbina oamenii si a-i stapani mai usor , sau cel putin se profita din plin de acest lucru pentru a tine dascalii sub control, ba chiar umilindu-i fiind pusi sa cerseasca prin tot felul de greve impuse in urma intelegerii dintre guvernanti si liderii sindicali wink.gif

--------------------
Mesaj personal
ancuta222
Trimis: 4 Mar 2008, 09:55 AM

Utilizator avansat

In cazul acordarii sporului de conducere. Administratorul de patrimoniu are in subordine personalul nedidactic, ori de cate ori in scoala vin : sanepidul, protectia consumatorului, protectia muncii etc. administratorul este cel care raspunde. Spor de conducere... are contabilul sef, care se conduce pe sine și se mai si verifica (tot el pe el), secretarul (care, merita dublu - ca lucreaza... vai de capul lui). Oare nu ar fi drept ca si administratorul de patrimoniu sa beneficieze de spor de conducere ?
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 4 Mar 2008, 03:56 PM

Utilizator
**

>>>Vlaston

Da, sunt generos, dar am minima cerinta sa am pe ce imi spune parerea. Este total anormal sa pui in discutie asemenea documente, incomplete, confuze si fara nici o viziune.

S-au dat bani seriosi pe asistente tehnice straine (chiar si bani imprumutati, din cate stiu eu, de la Banca Mondiala- aia sunt bani pe care Romania ii da inapoi).

Sunt si functionari care trebuie sa organizeze elaborarea textelor. Platiti tot din impozitele noastre.

Prin urmare si Dvs. Domnule Vlaston, si eu si altii ca noi am muncit pentru a da statului impozite sa se ocupe, intre altele, de invatamant.

Nu sunt de acord ca toti oamenii astia (asistente tehnice, consultanti, functionari) sa fie platiti din banii mei (si ai Dvs.) pentru a elabora niste proeicte de lege si apoi altii (adica noi) sa le refacem gratuit (si anonim) pe un forum.

Ca sa nu spun ca sunt convins ca oricum nu vom influenta cu mai nimic textele in sine.

Tocmai pentru ca imi pasa de viitor si de copii scriu pe forumul asta, desi as avea o mie de alte lucruri de facut.

Am explicat de cel putin 3 ori care este procedura normala a consultarilor si a elaborarii proeictelor de lege, peste tot in lume, am pierdut si o jumatate de zi periind textele propuse (pana cand am realizat ca de fapt ar fi mai usor, pentru mine , sa le rescriu pur si simplu).

Pe urma am pus si intrebarea carei viziuni ii raspund aceste texte- ramasa fara raspuns. A aparut intre timp un Pact pentru Educatie, pe care m-am plictisit sa-l tot caut, plus ca a aparut DUPA ce legea a fost elaborata.

Legea Statutului Personalului Didactic, daca ne referim numai la ea, este extrem de confuza. In plus, nu poti sa o modifici numai pe ea, e nevoie sa schimbi si prin celalate legi (ca de -aia sunt la pachet).

O sa revin si cu cateva exemple, pentru a demonstra de ce cred eu ca dezbaterea asta e pierdere de timp, avand in vedere calitatea scazuta a textelor.

Povestea aia cu campania prin judete sa dezbata lumea... aia, vorba cuiva "sa le-o spunu cui o crede!".

Cum oare ia act domnul Ministru de ce spune lumea? Tine minte? Isi noteaza intr-un carnetel cu coperti portocalii?

Dupa aia ii cheama pe consilieri si le zice :"uite, domle, ce-am notat eu!".

Stringe petitii, pe care iar le da consilierilor care le-arunca pe un colt de birou si incearca sa le citeasca?

Toata povestea asta e total neserioasa. Dar asa cum e, a consumat si consuma din banii nostri.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (22) « Primul ... 20 21 [22]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved