Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (30) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea Învățământului Preuniversitar, proiect de lege aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
CHARME
Trimis: 20 Dec 2007, 10:44 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Oare câteva modificări, ici-colo, aduse legii învățământului pot vindeca boala de care suferă acesta, de câțiva ani încoace? Cine lovește în învățământ, lovește în el însuși. Cadrul didactic ar trebui repus în drepturile ce i se cuvin, prin legea firii. O societate nu se poate dezvolta în acest fel. Milioane de ființe umane (copiii noștri de la clase, de acum) vor fi urmăriți de un destin dezastruos, dacă mai-marii vor continua să le ignore nedumerirea și tristețea din ochi.

--------------------
Do you believe in love at first sight, or do I have to walk by again?
Mesaj personal
mate93
Trimis: 21 Dec 2007, 12:22 AM

Utilizator activ

cat timp se vor afla aceste legi in dezbatere publica?
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 08:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 20 Dec 2007, 10:48 PM)
QUOTE (vlaston @ 20 Dec 2007, 07:20 PM)
QUOTE (res1 @ 20 Dec 2007, 06:24 PM)
oare directia in care este orientata educatia e buna?  Scoala noastra cultiva creativitatea sau instruieste subordonati disciplinati ?  Cred ca aici e principala problema  sad.gif

Aici rolul decisiv este al profesorilor si al calitatii acestora. Poti avea un cadru legislativ perfect, el poate fi usor pervertit de profesori fara chemare si dragoste de copii si meserie. SI INVERS! Indiferent de legi si programe, ( care sunt destul de elastice la ora actuala), profesorii pot face ce trebuie pentru elevii lor. De aceea, in acelasi cadru, exista scoli si profesori foarte aproape de ce trebuie sa fie si altele si altii foarte departe.

eu din contra cred ca rolul decisiv in a trasa directia pricipala ce trebuie uyrmata ii revine autoritatii care are puterea de decizie. dar daca o astfel de autoritate cauta doar sa se absolve de raspunderea actului decizional , ca sa poata da vina pe altii , asta e o problema fundamentala de sitem.
Hai sa nu ne mai ascundem dupa visin tongue.gif

Raspunderea pentru actul educational este in proportie de 90% a profesorului. Pentru actul managerial, in contextul legilor noi, in proportie de 70% CA si directorilor. Sa nu mai pasam altora ce ne revine noua, profesori si manageri. Sa nu ne mai dam dupa ciresh. Poate ministerul sa controleze simultan 100.000 de sali de clasa?

Ministerul face reglementare, politici, proiecte, programe. Pentru asta are 11.000 de salariati in minister si structurile subordonate. Ca nu face ce trebuie e o alta discutie.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 09:47 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mate93 @ 21 Dec 2007, 01:22 AM)
cat timp se vor afla aceste legi in dezbatere publica?

Opiniile vor fi primite începând de astăzi, 18 decembrie 2007, până în data de 17 februarie 2008. Ele vor fi analizate și, după caz, integrate în proiect

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 21 Dec 2007, 02:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vlaston @ 20 Dec 2007, 07:20 PM)
QUOTE (res1 @ 20 Dec 2007, 06:24 PM)
oare directia in care este orientata educatia e buna?  Scoala noastra cultiva creativitatea sau instruieste subordonati disciplinati ?  Cred ca aici e principala problema  sad.gif

Aici rolul decisiv este al profesorilor si al calitatii acestora. Poti avea un cadru legislativ perfect, el poate fi usor pervertit de profesori fara chemare si dragoste de copii si meserie. SI INVERS! Indiferent de legi si programe, ( care sunt destul de elastice la ora actuala), profesorii pot face ce trebuie pentru elevii lor. De aceea, in acelasi cadru, exista scoli si profesori foarte aproape de ce trebuie sa fie si altele si altii foarte departe.

Cine verifică bunul mers al procesului instructiv-educativ?? Cine răspunde când școala este sub standarde?? NIMENI!! Asemeni ca la parlamentari, guvernanți, aleși și directori.... laugh.gif wink.gif

Analiza SWOT este doar pe hârtie în unele școli. Directorii nu supun dezbaterii publice problemele din școală, inspectorii le mușamalizează, iar cei din MECT se spală pe mâini spunând că nu au informații din teren cum că ceva nu ar corespunde...

Nu ne miră, doar bacalaureatul are procent de promovabilitate aproape de 100%, tezele naționale s-au transformat într-un examen de formă, profesorii merg la cursuri de perfecționare pe care le fac la ... domiciliul propriu pentru că de multe ori li se dau spre studiu materialele și discuțiile concludente nu mai au loc, etc laugh.gif wink.gif

Cu toate acestea, ministrul crede că este necesară doar o simplă reorganizarea a repartiției pe nivele de studiu, uitând că elevii sunt oropsiți de sistem fiind aproape muncitori pe ogorul necultivat și dezorganizat al școlii, acolo unde opționalele de cele mai multe ori sunt impuse de existența unei anumite catedre nicidecum de necesitatea, curiozitatea și aspirațiile adolescenților, de multe ori aruncați fără milă la un profil nedorit, fără posibilitatea reorientării spre domeniul în care ar avea înclinații - căci nimănui nu-i pasă!! hipri.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 21 Dec 2007, 02:37 PM

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 03:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 21 Dec 2007, 03:29 PM)
[ Cine verifică bunul mers al procesului instructiv-educativ?? Cine răspunde când școala este sub standarde?? NIMENI!! Asemeni ca la parlamentari, guvernanți, aleși și directori.... laugh.gif wink.gif

Analiza SWOT este doar pe hârtie în unele școli. Directorii nu supun dezbaterii publice problemele din școală, inspectorii le mușamalizează, iar cei din MECT se spală pe mâini spunând că nu au informații din teren cum că ceva nu ar corespunde...

Nu ne miră, doar bacalaureatul are procent de promovabilitate aproape de 100%, tezele naționale s-au transformat într-un examen de formă, profesorii merg la cursuri de perfecționare pe care le fac la ... domiciliul propriu pentru că de multe ori li se dau spre studiu materialele și discuțiile concludente nu mai au loc, etc laugh.gif wink.gif

Cu toate acestea, ministrul crede că este necesară doar o simplă reorganizarea a repartiției pe nivele de studiu, uitând că elevii sunt oropsiți de sistem fiind aproape muncitori pe ogorul necultivat și dezorganizat al școlii, acolo unde opționalele de cele mai multe ori sunt impuse de existența unei anumite catedre nicidecum de necesitatea, curiozitatea și aspirațiile adolescenților, de multe ori aruncați fără milă la un profil nedorit, fără posibilitatea reorientării spre domeniul în care ar avea înclinații - căci nimănui nu-i pasă!! hipri.gif

Noi, romanii, avem un talent teribil de a vedea rezolvarile unora sau altora dintre problemele cu care ne confruntam oriunde, dar nu in ograda noastra. Analiza si controlul calitatii trebuie sa fie, in primul rand, ale furnizorului. Legea 87/2006 prevede si evaluare externa periodica, efectuata de agentii independente, a caror credibilitate si profesionalism se obtine pe o piata libera a agentiilor. Singura incoruptibila este piata libera. Pana n-o sa intelegem chestia asta n-o sa fie bine. Stiti unde e greseala celor care reglementeaza? Ca nu pun in stare de competitie si concurenta sistemul de invatamant: scoli, profesori, programe de studii.
Adica: invatamantul privat sa concureze pe cel de stat, pe o piata nedistorsionata de finantarea de la stat acordata doar unitatilor de stat. Viitoarea lege repara oarecum acest lucru. Salarizare dupa grade si vechime blocheaza concurenta intre salariati. Sigur, cine diferentiaza salarizarea este o problema, dar nu insurmontabila. CA si directorii. Abia astept sa vina filiale ale unor universitati si scoli din UE sa ne concureze, acum ca populatia scolara e in scadere. Ce bine ar fi.

Apropo de bac si teze unice, de vina este autoritatea de reglementare, ministerul, care nu a aflat de directiva UE care spune ca furnizorii de servicii educationale nu au voie sa fie si evaluatorii acelorasi servicii. Se va rezolva si asta cand se va sesiza Comisia europeana de aceasta abatere.

Actuala repartitie computerizata, care arunca elevii acolo unde de fapt nu-si doresc va trebui inlocuita cu stabilirea unor criterii de selectie, inclusiv examene de admitere, doar acolo unde cererea depaseste oferta. Aceste deziderate pot fi atinse prin calitatea reglementarii, dar si prin calitatea activitatii la catedra. Totul pe o piata care sa premieze profesorii si scolile performante si sa-i elimine pe cei (cele) neperformante.
Concluzie: o reglementare rationala este necesara, dar nu suficienta. Trebuie adaugate mecanismele pietei libere, care a adus America acolo unde este astazi.

--------------------
vlaston
Trimis: 21 Dec 2007, 03:27 PM

Utilizator avansat

Art. 6. (1) Învatamântul obligatoriu în România cuprinde învatamânt prescolar, primar si secundar inferior. Frecventarea obligatorie la forma de zi a învatamântului preuniversitar înceteaza la vârsta de 18 ani.
(2) Accesul si participarea la învatamântul liceal se generalizeaza si sunt gratuite

Comentarii: Nu inteleg ce inseamna "se generalizeaza". Liceu inseamna "secundar superior", adica clasele X-XII/XIII. Ori liceul nu e obligatoriu. Foarte multi elevi se vor opri dupa inv. obligatoriu de 10 clase. Atunci ce sens are "se generalizeaza"?

Art 7(12) Învatamântul preuniversitar poate fi finantat si de agenti economici

Com:
Corect, dar in cursul legii nu sunt prevazute mai amanuntit conditiile si avantajele (financiare) pe care le au companiile care finanteaza astfel se clase.

Art. 8. (1) Învatamântul preuniversitar este organizat si functioneaza cu respectarea urmatoarelor principii:
a) respectarea si promovarea cu prioritate a interesului copilului;
cool.gif egalitatea de sanse;
c) asigurarea calitatii în educatie;
d) nepolitizarea sistemului de învatamânt;
e) continuitatea;
f) nediscriminarea;
g) descentralizarea sistemului national de învatamânt;
h) educatia permanenta.

com:

ce inseamna "continuitatea", la ce se refera?

iata si alte principii:

1. Principiul subsidiaritatii (decizia este eficace si utila atunci cand este luata de cei pe care ii afecteaza)
2. Principiul coresponsabilitatii (statul si cetatenii sunt coresponsabili pentru educatia lor si a copiilor lor).
3. Principiul alocarilor bugetare in infrastructura educatiei pana la atingerea unor standarde decente.
4. Principiul adecvarii la piata muncii
5. Principiul solidaritatii (cu cei aflati in situatia de excludere sau marginalizare sociala).
6. Principiul eficientei (educatia trebuie sa dea societatii serviciile pe care aceasta le pretinde, la costuri controlabile).
7. Principiul competitiei (nu exista calitate fara competitie si competitie fara ierarhii. Invatamantul privat trebuie sa functioneze pe o piata nedistorsionata bazata pe faptul ca finantarea de la stat, din taxe si impozite, urmeaza elevul si studentul, inclusiv in invatamantul privat).
8. Principiul finantarii directe a beneficiarilor, nu a institutiilor (odata cu aparitia concurentei din UE, beneficiarii au de unde sa aleaga).
9. Principiul compatibilizarii cu UE.
10. Principiul incurajarii investitiilor private in educatie.
11. Principiul delimitarii, prin lege, a atributiilor si responsabilitatilor centrelor de decizie. MEdC ramane autoritate de reglementare, initiator de politici, proiecte si programe.
12. Principiul evaluarii externe. Institutiile, procesele, rezultatele sunt evaluate (acreditate si reacreditate) de organisme externe, independente, autonome, aflate pe o piata a agentiilor de evaluare si rating.
13. Principiul validarii educatiei formale, informale si nonformale, prin certificarea conformitatii in raport cu referentiale prestabilite si acceptate de partile interesate.
14. Principiul complementaritatii alternativelor educationale. (sunt acceptate alternativele educationale, pentru satisfacerea multitudinii cerintelor educationale).
15. Principiul coerentei, sincronizarii si stabilitatii legislative, asigurate de autoritatea de reglementare.

--------------------
aschimodius
Trimis: 21 Dec 2007, 03:39 PM

Utilizator activ

QUOTE (Lucian Oprea @ 18 Dec 2007, 12:42 PM)
Stimați utilizatori,

În această secțiune vă invităm sa dezbateți proiectul "Legea Învățământului Preuniversitar".
Prezenta lege reglementează organizarea și funcționarea sistemului național de învățământ preuniversitar.

Numai bine,

Pentru dl. moderator si pentru SIVECO

Foarte bine!

Noi parinti , profesori , elevi s.a.m.d. ne conformam si o discutam "in aceasta sectiune" vorba dvs. da' problema e daca tine seama cineva de ce vom scrie noi aici ?!?!?! Va face cineva o informare scrisa catre minister in care sa i spuna d-lui ministru care e proportia celor care aproba legea si care e proportia celor care se opun ?!?! Se va face un vot aici pe forum , daca tot e dezbatere publica putem organiza si un vot public de care va tine seama cineva ?!?!?!
Sau va fi doar un alt loc unde niste fraieri frustrati isi bat capul si omoara tastatura simtimdu-se importanti , jucandu-se "ca maztele cu motoceii" ?!?!?!

Cu stima!
Mesaj personal
aschimodius
Trimis: 21 Dec 2007, 03:41 PM

Utilizator activ

Pt. doamna liliana.ionescu ...

I'm speechless ... felicitari !!! aproape ca nu mai e nimic de spus!!!
Mesaj personal
domnu' profesor
Trimis: 21 Dec 2007, 03:43 PM

Utilizator
**

Buna ziua !

1) ,,Poti sa ma tai" dar nu cred ca Cineva cu putere decizionala va sta sa citeasca Toate raspunsurile si comentariile trimise urmand ca apoi sa le ia in serios !

2) Ca un om sa-si spuna parerea, ar insemna : sa fie competent, sa stea sa citeasca tot textul si sa faca amendamente detaliate pe puncte !
Presupunand ca cineva s-ar incumeta sa faca aceasta munca enorma, ce efect va avea ?

3) In 18 ani am vazut (cu totii, cred) experimentele Repetate facute in Invatamant.
Care sunt efectele ??? Copii si profesorii le stiu, le simt povara...
Cand vor inceta ? Cand vor exista minti care sa gandesca, inimi care sa simta si Bun simt...
-------------------------------------------------

Un singur exemplu (caci daca stau sa dau mai multe incep sa ma enervez) :
Un elev (copil !) de clasa a 6-a sau a 7-a are 6 ore pe zi (si invata si dupa amiaza !). Alte 3 ore le petrece facandu-si temele ! Intrebare : este normal ca un copil de 13 ani sa munceasca 9 ore pe zi, mai mult decat un adult ??

Mesaj personal
aschimodius
Trimis: 21 Dec 2007, 03:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (domnu' profesor @ 21 Dec 2007, 04:43 PM)
Buna ziua !

1) ,,Poti sa ma tai" dar nu cred ca Cineva cu putere decizionala va sta sa citeasca Toate raspunsurile si comentariile trimise urmand ca apoi sa le ia in serios !

2) Ca un om sa-si spuna parerea, ar insemna : sa fie competent, sa stea sa citeasca tot textul si sa faca amendamente detaliate pe puncte !
Presupunand ca cineva s-ar incumeta sa faca aceasta munca enorma, ce efect va avea ?

3) In 18 ani am vazut (cu totii, cred) experimentele Repetate facute in Invatamant.
Cand vor inceta ? Cand vor exista minti care sa gandesca, inimi care sa simta si Bun simt...

Un elev (copil !) de clasa a 6-a sau a 7-a are 6 ore pe zi (si invata si dupa amiaza !). Alte 3 ore le petrece facandu-si temele ! Intrebare : este normal ca un copil de 13 ani sa munceasca 9 ore pe zi, mai mult decat un adult ??

apropo de ultima idee postata de dvs.
am deschis deja discutia cu timpul excesiv consumat de copil in procesul de invatamant pe topicul cu asociatia parintilor si parinti indiferenti si pe altele ... tin sa va informez ca, din pacate, nu mi-a raspuns nimeni ... adica nu mi-a raspuns nimeni cu argumente morale, legale , medicale , etc in schimb am fost acuzat de tot felul de chestii care mai de care mai abracadabrante si am fost asaltat de tot felul de telenovele patetice si lacrimogene pe post de argumente !!!!
Daca doriti puteti veni sa ma sustineti pe topicurile acelea !
P.S. Imi cer scuze ca am raspuns pe forumul acesta dar si asta e o problema pe care nu prea o vad amintita de dl. ministru !!!
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 21 Dec 2007, 04:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (aschimodius @ 21 Dec 2007, 04:39 PM)

Noi parinti , profesori , elevi s.a.m.d. ne conformam si o discutam "in aceasta sectiune" vorba dvs. da' problema e daca tine seama cineva de ce vom scrie noi aici ?!?!?! Va face cineva o informare scrisa catre minister in care sa i spuna d-lui ministru care e proportia celor care aproba legea si care e proportia celor care se opun ?!?! Se va face un vot aici pe forum , daca tot e dezbatere publica putem organiza si un vot public de care va tine seama cineva ?!?!?!
Sau va fi doar un alt loc unde niste fraieri frustrati isi bat capul si omoara tastatura simtimdu-se importanti , jucandu-se "ca maztele cu motoceii" ?!?!?!

Eu recunosc ca sunt un fraier, mai bine zis un guguman al invatamantului, unul foarte bine informat, asa cum ii sta bine unui fraier.

Nu sunt un fraier frustrat pentru ca nu mi-am dorit niciodata o functie, afara de cea de a lucra cu, si pentru copii. Un pic frustrata sunt ca , poate, nu am facut destul pentru ei, poate ca acum voi putea face ceva mai mult...

O frustrare am, se trage de la 90/64/90, as fi vrut 90/60/90 biggrin.gif

Nu-mi fac probleme ca mesajele scrise/viitoare, nu au fost citite/nu vor fi citite de cine trebuie, de fapt, nu mi-am facut niciodata probleme ca mesajele mele nu ar ajunge la persoana/grupul de persoane vizat/vizate.

Multa fericire si prosperitate in anul 2008!
LA MULTI ANI! sign28.gif

Natalee

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 21 Dec 2007, 04:19 PM

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Natalee
Trimis: 21 Dec 2007, 04:47 PM

Utilizator avansat

Buna ziua !

1)  ,,Poti sa ma tai" dar nu cred ca Cineva cu putere decizionala va sta sa citeasca Toate raspunsurile si comentariile trimise urmand ca apoi sa le ia in serios !

2)  Ca un om sa-si spuna parerea, ar insemna : sa fie competent, sa stea sa citeasca tot textul si sa faca amendamente detaliate pe puncte !

3)  In 18 ani am vazut (cu totii, cred) experimentele Repetate facute in Invatamant.
Cand vor inceta ?  Cand vor exista minti care sa gandesca, inimi care sa simta si Bun simt...

1. Se citesc, nu este nevoie sa ma *taie* cineva. Sunt convinsa.

2. In invatamant un om este competent daca are ceva deasupra gatului, ce are in dosar este vax(nu generalizez) pentru ca asa a mers invatamantul, dupa mine, cam in ultimii 40 de ani.
Dovada: copiii muncesc 9 ore pe zi, copiii mei au muncit 12 ore pe zi, iar eu aproximativ 16, va dau voie sa nu ma credeti.
Cei care muncesc sunt in jur de 50%, restul ii copiaza pe primii.

3. Poate reusim sa schimbam ceva, macar lasati-ne sa visam, sa incercam.

4. Incercati si dumneavoastra...

sign28.gif Natalee

--------------------

Natalee
Trimis: 21 Dec 2007, 07:08 PM

Utilizator avansat

DISPOZITII GENERALE

Art. 11. (1) Reteaua scolara este formata din totalitatea unitatilor de invatamant autorizate, respectiv acreditate.
(2) Pentru invatamatul prescolar, primar si gimnazial reteaua scolara a unitatilor de invatamant se stabileste si se organizeaza de catre autoritatile publice locale, dupa consultarea ...

CAPITOLUL I.

STRUCTURA INVATAMANTULUI PREUNIVERSITAR

Art. 15.(2) Sistemul de invatamant preuniversitar cuprinde urmatoarele niveluri:
1. educatia timpurie:
a) educatia ante-prescolara(0-3)ani
b ) invatamant prescolar, care cuprinde grupa mica ...
...
2....

Cele doua articole sunt legate intre ele, asta este parerea mea.
Educatia ante-prescolara, fiind parte a invatamantului preuniversitar, nu sa specificat de cine este stabilita reteaua ....

Natalee

--------------------

Natalee
Trimis: 21 Dec 2007, 07:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vlaston @ 21 Dec 2007, 04:27 PM)

(2) Accesul si participarea la învatamântul liceal se generalizeaza si sunt gratuite

Comentarii: Nu inteleg ce inseamna "se generalizeaza".  Liceu inseamna  "secundar superior", adica clasele X-XII/XIII. Ori liceul nu e obligatoriu. Foarte multi elevi se vor opri dupa inv. obligatoriu de 10 clase. Atunci ce sens are "se generalizeaza"?

e) continuitatea;

... la invatamantul liceal se generalizeaza si sunt gratuite.
...

Nivelul 3. a) invatamantul secundar cuprinde: a) invatamant secundar inferior-gimnaziu- cuprinde 5 clase, respectiv clasele V-IX

Parerea mea:
Inseamna ca nu vor mai fi clase de SAM.
Copiii care nu vor urma liceul, probabil ca vor opta pentru o alta forma de scolarizare.

Eu inteleg ca se doreste ca dupa gimnaziu elevii sa mearga la liceu > la alte forme de scolarizare, studii superioare ...
Gratuit > probabil ca elevii nu isi vor mai cumpara manualele, ci vor fi gratuite.

Ar trebui specificat in lege acest aspect.

continuitate= ... primar > gimnaziu >...

Natalee

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 21 Dec 2007, 07:48 PM

--------------------

Magnolie
Trimis: 22 Dec 2007, 12:50 AM

Utilizator avansat

cap II
sect a 2-a
art21. Învatamântul primar este învatamânt de zi si se desfasoara în program de dimineata.

restul invatamantului programul cum o fi, nu se specifica, adica ramane in sistemul stupid de acum?

in primul rand nu sunt gradinite si scoli

s-a mai spus e aberant ca un copil de 11, 12, 13, 14 ani sa munceasca mult mai mult decat un adult, avand 6-7 ore de curs pe zi, dupa-amiaza si inca 2-4 ore de scris teme si invatat acasa

daca tot ne uitam mereu la francezi de ce nu vedem ca au ore dimineata, de la 8.30 in general, pana la 15-16.30, cu ore de sport: inot, rugby, etc, si in general fara teme acasa, cu pauza de masa la pranz, si cu cantina pt a lua masa in pauza respectiva!

sa revin

invatamantul 0-3 ani e aberant

scolile de ucenici, desfiintate deja de cativa ani, ar trebui sa existe, sau SAM sa nu mai aiba nici o ruta progresiva, sa ramana SAM, fiindca este nevoie si de meseriasi adevarati, nu doar de o multime de absolventi de liceu cu bac, fara nici o meserie, "nici cal, nici magar"

corelarea scolii cu piata muncii

invatamantul obligatoriu pana la terminarea gimnaziului, pt ca oricum exista multi care nu vor sa faca mai multa scoala, ocupa niste locuri aiurea, nu vin, acumuleaza absente, sunt declarati repetenti in cl a IX-a, din nou anul urmator nu vin si abia la depasirea cu 2 ani a varstei clasei pot fi exmatriculati din invatamantul obligatoriu

cursuri doar dimineata pt toti elevii la inv de zi

stabilirea clara unui numar maxim de ore pe zi
4ore in inv primar
5ore inv gimnazial
6ore liceu sau mai multe daca nu mai sunt teme acasa si se introduc mai multe ore de sport, arta-desen-muzica, limbi straine si optionale, dar chiar la alegerea elevilor nu a directorilor pt a avea toti profesorii ore
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 08:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (aschimodius @ 21 Dec 2007, 04:51 PM)
Buna ziua !

1)  ,,Poti sa ma tai" dar nu cred ca Cineva cu putere decizionala va sta sa citeasca Toate raspunsurile si comentariile trimise urmand ca apoi sa le ia in serios !

2)  Ca un om sa-si spuna parerea, ar insemna : sa fie competent, sa stea sa citeasca tot textul si sa faca amendamente detaliate pe puncte !

3)  In 18 ani am vazut (cu totii, cred) experimentele Repetate facute in Invatamant.
Cand vor inceta ?  Cand vor exista minti care sa gandesca, inimi care sa simta si Bun simt...

apropo de ultima idee postata de dvs.
am deschis deja discutia cu timpul excesiv consumat de copil in procesul de invatamant pe topicul cu asociatia parintilor si parinti indiferenti si pe altele ... tin sa va informez ca, din pacate, nu mi-a raspuns nimeni ... adica nu mi-a raspuns nimeni cu argumente morale, legale , medicale , etc in schimb am fost acuzat de tot felul de chestii care mai de care mai abracadabrante si am fost asaltat de tot felul de telenovele patetice si lacrimogene pe post de argumente !!!!
Daca doriti puteti veni sa ma sustineti pe topicurile acelea !
P.S. Imi cer scuze ca am raspuns pe forumul acesta dar si asta e o problema pe care nu prea o vad amintita de dl. ministru !!!

Se discuta mai intens acum
1. Profesorii au latitudinea sa nu mai dea teme pentru acasa. Cine-i obliga? Aici e discutia mai larga ce sa faca elevii singuri. Pot da tema individuale si in clasa, saptamanal, elevii lucreaza individual, cine doreste sau pe cine nominalizez eu primeste nota pentru ce a lucrat.
2. Dupa cum se lauda ministerul curriculumul obligatoriu (trunchiul comun) se va reduce la maximum 5 ore pe zi, maximum 10-12 discipline, in 38-40 saptamani pe an. E arhisuficient. Se comaseaza discipline intr-una singura, de ex. "stiintele vietii", sau "stiintele pamantului".
3. Vor fi probleme cu disparitia unui numar de norme, dar ce primeaza?

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 08:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_67 @ 22 Dec 2007, 01:50 AM)
cap II
sect a 2-a
art21. Învatamântul primar este învatamânt de zi si se desfasoara în program de dimineata.

restul invatamantului programul cum o fi, nu se specifica, adica ramane in sistemul stupid de acum?

in primul rand nu sunt gradinite si scoli

s-a mai spus e aberant ca un copil de 11, 12, 13, 14 ani sa munceasca mult mai mult decat un adult, avand 6-7 ore de curs pe zi, dupa-amiaza si inca 2-4 ore de scris teme si invatat acasa

daca tot ne uitam mereu la francezi de ce nu vedem ca au ore dimineata, de la 8.30 in general, pana la 15-16.30, cu ore de sport: inot, rugby, etc, si in general fara teme acasa, cu pauza de masa la pranz, si cu cantina pt a lua masa in pauza respectiva!

sa revin

invatamantul 0-3 ani e aberant

scolile de ucenici, desfiintate deja de cativa ani, ar trebui sa existe, sau SAM sa nu mai aiba nici o ruta progresiva, sa ramana SAM, fiindca este nevoie si de meseriasi adevarati, nu doar de o multime de absolventi de liceu cu bac, fara nici o meserie, "nici cal, nici magar"

corelarea scolii cu piata muncii

invatamantul obligatoriu pana la terminarea gimnaziului, pt ca oricum exista multi care nu vor sa faca mai multa scoala, ocupa niste locuri aiurea, nu vin, acumuleaza absente, sunt declarati repetenti in cl a IX-a, din nou anul urmator nu vin si abia la depasirea cu 2 ani a varstei clasei pot fi exmatriculati din invatamantul obligatoriu

cursuri doar dimineata pt toti elevii la inv de zi

stabilirea clara unui numar maxim de ore pe zi
4ore in inv primar
5ore inv gimnazial
6ore liceu sau mai multe daca nu mai sunt teme acasa si se introduc mai multe ore de sport, arta-desen-muzica, limbi straine si optionale, dar chiar la alegerea elevilor nu a directorilor pt a avea toti profesorii ore

In proiect scoala profesionala este "topita" in ruta progresiva a liceului (clasele X-XIII). O fi bine, o fi rau? Cred ca e rau, pt.ca: elevii vor visa bacul si facultatea, indiferent de performanta, vor face facultate, dupa care se vor intoarce tot la pus termopane, dar cu ce costuri. Pe urma, mai grav, pe ruta progresiva nu iese nici meserias, nici teoretician. Egalitate de sanse nu inseamna sa pregatim toti elevii CA SI CUM ar face toti facultate, e absurd. Propun LICEU PROFESIONAL, (X-XII), urmat de atestat de competenta, fara dreptul de a intra la facultate, cu un curriculum axat exclusiv pe practica si cursuri tehnice. Cel putin iese meserias. Am vazut in strainatate o scoala de ucenici de acest tip, in Franta. Daca elevul doreste facultate, poate face la seral sau la FR, sa dea un bac teoretic sau tehnologic si poate da la facultate.
Cine spunea ca oricine poate invata orice?

--------------------
res
Trimis: 22 Dec 2007, 10:41 AM

Mentor

QUOTE (vlaston @ 22 Dec 2007, 09:25 AM)
[...]Se discuta mai intens acum
1. Profesorii au latitudinea sa nu mai dea teme pentru acasa. Cine-i obliga? Aici e discutia mai larga ce sa faca elevii singuri. Pot da tema individuale si in clasa, saptamanal, elevii lucreaza individual, cine doreste sau pe cine nominalizez eu primeste nota pentru ce a lucrat.
2. Dupa cum se lauda ministerul curriculumul obligatoriu (trunchiul comun) se va reduce la maximum 5 ore pe zi, maximum 10-12 discipline, in 38-40 saptamani pe an. E arhisuficient. Se comaseaza discipline intr-una singura, de ex. "stiintele vietii", sau "stiintele pamantului".

teoretic se recomanda sa nu mai fie date teme pentru acasa, practic darea a cat mai multor teme si supraaglomerarea elevilor este recompensata , tocmai prin rezultatele obtinute la numeroase concursuri unde sunt testate tocmai cantitatea informatiilor detinute de elevi.

Totusi, in noua lege care sunt in principiu metodele educative? Se bazeaza tot pe instructie, disciplina si impunere (termenul de disciplina este foarte des folosit ), sau se vor folosi metode de convingere folosind argumente reale, tocmai pentru a mari responsabilitatea elevilor si profesorilor, de a nu mai face lucrurile din obligatie, ci din convingere !

--------------------
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 11:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (res1 @ 22 Dec 2007, 11:41 AM)
QUOTE (vlaston @ 22 Dec 2007, 09:25 AM)
[...]Se discuta mai intens acum

teoretic se recomanda sa nu mai fie date teme pentru acasa, practic darea a cat mai multor teme si supraaglomerarea elevilor este recompensata , tocmai prin rezultatele obtinute la numeroase concursuri unde sunt testate tocmai cantitatea informatiilor detinute de elevi.

Totusi, in noua lege care sunt in principiu metodele educative? Se bazeaza tot pe instructie, disciplina si impunere (termenul de disciplina este foarte des folosit ), sau se vor folosi metode de convingere folosind argumente reale, tocmai pentru a mari responsabilitatea elevilor si profesorilor, de a nu mai face lucrurile din obligatie, ci din convingere !

depinde de elevi si de clase. Unii pasionati de mate, de exemplu, lucreaza cu placere, chiar daca nu primesc teme. Trebuie aplicat principiul "traseul individual de invatare". Tocmai asta e greseala noastra, a dascalilor, aplicam aceeasi reteta tuturor elevilor, pe care ii vedem ca o masa amorfa.

Daca salarizam profesorii dupa rezultatele muncii, sa vedeti cum se gasesc metode moderne de predare-invatare-evaluare.

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 11:38 AM

Utilizator avansat

A se vedea si documentul din attach

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3359 )
Fișier atașat  Expunere_de_motive_Legea_invatamantului_preuniversitar.pdf

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 12:00 PM

Utilizator avansat

Un schimb de opinii pertinent s-ar instala daca autorii pachetului de legi ar da explicatii, pe acest forum, asupra argumentelor logice care au condus la anumite solutii. Ar dispare si senzatia ca aici pe forum, cei care fac propuneri, de fapt canta la luna. Cred ca acest fapt ii face pe multi sa renunte: sentimentul zadarniciei, sentimentul ca suntem prea neinsemnati si nepregatiti pentru un poiect asa de mare. Totusi, punerea lui in practica, DIN CONVINGERE, revine cadrelor didactice. Atunci lamurirea si convingerea cadrelor didactice abia devine obiectivul esential.

De exemplu, un prim punct extrem de important: ramane ministerul doar autoritate de reglementare si certificare, sau va fi in continuare si administrator si gestionar al sistemului. Subordonarea viitoarelor directii judetene de invatamant ministerului si nu Consiliilor judetene ne duce la ideea ca ministerul doreste sa ramana administrator si gestionar al sistemului, deci nu doreste descentralizare. De departe acesta pare a fi punctul cel mai nevralgic.
Intr-un post anterior am propus "coexisenta" directiilor judetene, subordonate Consiliilor judetene cu rol de administrare si gestionare a retelei de invatamant, inclusiv a resursei umane, simultan cu Inspectoratele Scolare, cu rol stiintifico-metodic, formare continua, evaluare, examene, olimpiade, implementare curriculara. Ar putea fi aceasta o solutie?

Daca nu se instaleaza un dialog cu autorii proiectului, care sa sustina cu argumente logice solutiile adoptate, in curand ne vom plicitisi de aceasta "conversatie" inutila.

--------------------
vlaston
Trimis: 22 Dec 2007, 12:14 PM

Utilizator avansat

Mai am o intrebare: exista studii de impact si de fezabilitate pentru acest pachet de legi? Sunt aceste studii secrete? De ce nu sunt publicate?

--------------------
damocles
Trimis: 22 Dec 2007, 04:56 PM

Utilizator activ

Cum puteti face dezbateri pe tema legii invatamintului cind al treisprezecelea salariu nu s-a acordat la momentul Craciunului, cind salariile sunt de mizerie iar coruptia din inspectorate depaseste orice imaginatie?
Tot asa s-au facut dezbateri pe seama titularizarii 2008 si s-a ajuns de unde s-a plecat adica toate propunerile au fost nesocotite.
Acest invatamint preuniversitar va ramine in curind fara cadre calificate(in adevartul sens al cuvintului) si cu armata de pensionari si necalificati.
Cu tot cu reformele care mai de care mai smechere.
Si am uitat sa precizez :faceti in asa fel incit scoala sa se poata inregistra la Registrul comertului ca si srl ca atunci cind va veni asa numita descentralizare directorul va fi jupin adevarat (nu ca acum nu ar fi ) .

--------------------
We Will Never Surrender!
Mesaj personal
Fordmondeo
Trimis: 22 Dec 2007, 05:14 PM

Utilizator
**

Oricâte sugestii ar primi din partea noastră, ei tot cum știu, vor proceda.
Lor și numai lor să le fie bine !

--------------------
.......................................

Un om informat, este un om periculos !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (30) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved