Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitere Drept 2015, Pentru examenul la Facultatea de Drept a Universității București
AndreiV.Badea
Trimis: 30 Jul 2014, 05:14 PM

Începător
*

Grup: Members

Dragi aspiranți juriști, inaugurez topicul destinat discutiilor in vederea admiterii la Facultatea de Drept din 2015 cu unele observații și, îngaduitu-mi fie, sfaturi ce, cu puțin noroc, vă vor ajuta să obtineți 46+ puncte la Limba română, în cazul în care bibliografia și schema examenului se păstrează.
Preliminar, aș cataloga examenul de admitere (lb. română) ca fiind unul de rigoare a documentarii, recunoaștere a unor forme și noroc!
Se tot vehiculează pe topicurile dedicate admiterii in anii anteriori, ipoteza conform căreia subiectele (aici vorbesc doar de cele la gramatică) ar fi redactate de un prof. univ. clujean, G.G.Neamțu, și tind să le dau crezare ținând cont de faptul că unele grile din cartea d-lui prof. ,publicată în 2007, se regăsesc în subiectele din anii succesivi și ,în plus, tot din cartea unui prof. clujean, G.Gruiță, se regasesc exemple și situații gramaticale mot-à-mot în subiectele din 2012, 2013 și finalmente 2014; o grilă din 2014 a fost exact ce anticipasem ca va fi (cea cu "eforturile de respingere a poliției"). Dacă nu, autorul se inspiră sigur din carțile profesorilor clujeni. Acestea sunt următoarele:
 G.G.Neamțu - Teoria și practica analizei gramaticale - distincții și... distincții, o minune de carte, poate părea grea la început dar cu siguranțâ o veți aprecia, să incepeți cu prefața, ca lectură, și să cititi fiecare "T". Vă va ajuta să vă clarificați nelămuriri, veți putea urmari raționamente gramaticale nuanțate în vedera rezolvarii grilelor, și ,în plus, sunt șanse substanțiale ca la examen să întâlniți exact itemi propuși ca exemplu in cartea dlui profesor.
* Aici, la partea de sintaxă și morfosintaxă, mai puteți citi Ștefania Popescu - Gramatica practică a limbii române, e bună pentru o schema mare, cu parțile de vorbire, diferența complement-atribut, adj. pron. de întarire etc. și Cristian Moroianu-Adrian Stoicescu - LIMBA ROMÂNĂ ADMITERE LA DREPT, dar e puțin depășită, e pe structura subiectelor de pânâ în 2009. ( Dacă lucrați de pe acestea nu aveți cum să nu luați 19-20 pct. la partea de morfosintaxă-sintaxă.)
 G.Gruiță - Gramatica normativă 77 de întrebări/ 77 de râspunsuri, asta cred eu că este cartea de căpătâi a examenului de admitere, 167 pagini de explicații pe situații opoziționale de forma <A sau B?>, vă va ajuta realmente să răzbateți prin hațisul gramaticii normative.
(Includ aici itemii cu numar de greșeli, variante cu prepoziții, paradigme, forme de plural; cam asta ar fi și partea de limbă ~ 20 grile)
* În plus, este oportun să consultați indexuri de cuvinte de la sfârșitul unor ghiduri ortografice scrise după varianta revizuită a DOOM-ului, adica DOOM2. Este buna, și ieftină, cartea ( de data aceasta nu mai este a unui prof. univ. clujean) profesorului Gh.N.Vasilache - GHID ortografic și ortoepic al LIMBII ROMÂNE Ediția a II-a dar am auzit că ar fi bună și cartea prof.-ului Mihail Stan - Aspecte ortografice, ortoepice și morfologice ale limbii române conform DOOM2.

- În ceea ce privește unele grile, de exemplu cele cu pleonasme sau teorie minuțioasa, vă pot recomanda călduros manualele școlare, GALR, felurite lucrări de specialitate din domeniul lingvistic, teze de doctorat ale profesorilor etc. Totuși peste 46 luați dacă scheletul examenului rămâne același.
Mai e util pentru forme cu i/ii/iii și cartea prof.-rei Mioara Avram - ORTOGRAFIE PENTRU TOȚI.

Nu veți avea nevoie de pregatire individuala cu varii profesori dacă studiați ce e mai sus.
Mesaj personal
alex2015
Trimis: 8 Aug 2014, 07:18 PM

La prima intervenție

Mulțumesc pentru informații Andrei!
S-a apucat cineva de învățat? Eu încă fac eforturi să localizez prin librăriile online toate cărțile de gramatică.
Ce credeți despre "Gramatica de baza a limbii romane - Academia Romana"? (înainte de G.G. Neamtu aș avea nevoie de ceva de bază, mai simplu, deoarece nu mai știu aproape nimic din generală) confused06.gif
Mesaj personal
Marr.Mt
Trimis: 13 Aug 2014, 04:54 PM

La prima intervenție

Buna! Si eu ma pregatesc pentru admiterea la drept. Am tot cautat pe interent atat culegerea de G.G. Neamtu, cat si culegerea cu grile la economie cu ce s-a dat la ASE, dar am vazut ca nu mai sunt in stoc pe niciun site. Aveti idee de unde le-as putea cumpara?
Mesaj personal
say it
Trimis: 31 Oct 2014, 08:44 PM

La prima intervenție

Buna! Si eu intentionez sa sustin examenul la drept anul acesta si sunt in cautare de materiale pentru pregatire. Voi ce alte carti/culegeri de economie si gramatica folositi? biggrin.gif
Mesaj personal
cocolexa
Trimis: 28 Dec 2014, 09:18 PM

Începător
*

Bună!
AndreiV.Badea, ne poți recomanda anii sau edițiile pentru cărțile de mai sus? Am înțeles că din "Teoria și practica analizei gramaticale - distincții și... distincții", publicată în 2007, se regăsesc itemi în examen, însă am găsit și ediția din 2014. Mă interesează în mod special anul (2007 sau 2009) pentru "Gramatica normativă 77 de întrebări/ 77 de răspunsuri". Aș fi interesată să cumpăr cărțile în ediții cât mai elaborate, nu neapărat edițiile mai noi, căci o nouă ediție poate fi mai scurtă.
Mesaj personal
AndreiV.Badea
Trimis: 1 Jan 2015, 10:21 PM

Începător
*

Firesc e ca o noua editie sa aduca elemente suplimentare, cred ca e ok daca o cumperi pe cea din 2014, iar Gramatica normativa, eu am citit-o pe cea care se gaseste online... Daca mai aveti timp, poate va ajuta si link-ul urmator: http://www.avocatnet.ro/content/taguri/tid...mba-romana.html Succes!
Mesaj personal
cocolexa
Trimis: 16 Dec 2015, 09:18 PM

Începător
*

Stie cineva diferenta intre participiul cu valoare adjectivala si cel cu valoare substantivala atunci cand stabilim daca un cuvant este derivat sau nu? Nu inteleg ce importanta are valoarea participiul in conditiile in care pentru a stabili daca un cuvant (verb la participiu) este derivat sau nu, ma uit la forma din dictionar (infinitiv): daca verbul la infinitiv este derivat, atunci participiul din exercitiu/cerinta este considerat un cuvant derivat, iar daca verbul la infinitv nu este derivat, participiul din exercitiu nu este derivat.
Cu alte cuvinte, nu inteleg utilitatea urmatoarelor "reguli":
1. Daca participiul are valoare adjectivala, nu este derivat.
2. Daca participiul are valoare substantivala, este derivat.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved