Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Spor de simultan, Acordarea sporului de simultan
anivleju
Trimis: 14 Oct 2015, 07:39 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Bună seara! Sunt profesoară de religie - limba și literatura română. Sunt 14 ani de când predau religie și la o școală cu predare în sistem simultan (o singură oră pe săptămână). De curând am aflat că acea oră (au fost ani în care am predat chiar două sau trei ore) ar trebui plătită cu spor de simultan. Aș dori să îmi spuneți dacă este corect să mi se plătească ora cu spor de simultan sau nu.
Mulțumesc!
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 14 Oct 2015, 08:51 PM

Utilizator avansat

Noi am fost nevoiți să dăm școala în judecată pentru asta și am câștigat. Ne-a reprezentat sindicatul, nu am plătit nimic. De anul ăsta primim sporul și trebuie să primim și din urmă, din 2012 până în prezent.
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Oct 2015, 09:01 PM

Mentor

Aici!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 811 )
Fișier atașat  D1615_11___spor_de_simultan_si_la_gimnaziu.pdf

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 15 Oct 2015, 08:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (CIDUL @ 14 Oct 2015, 10:51 PM)
Noi am fost nevoiți să dăm școala în judecată pentru asta și am câștigat. Ne-a reprezentat sindicatul, nu am plătit nimic. De anul ăsta primim sporul și trebuie să primim și din urmă, din 2012 până în prezent.

sporul de 7, 10 sau 15 % la ce suma va este aplicat ?... in lege spune ca trebuie aplicat la salariul de incadrare al functiei adunat cu indemnizatiile de conducere, de dirigentie, pentru inv. special, gradatie de merit (daca persoana beneficiaza de una sau mai multe dintre aceste indemnizatii)

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Neagu George
Trimis: 15 Oct 2015, 02:15 PM

Utilizator activ

In opinia mea se aplica 7% la intreg salariul. Curtea Constitutionala intr-adevar abroga sintagma "in invatamantul primar" din art. 6 anexa 5 al legii 63/2011, insa ministerul nu a modificat legea respectiva pentru a explica modul in care se calculeaza acest spor la gimnaziu. In lipsa oricaror alte precizari legale sporul de simultan se plateste in conditiile actuale ale Legii 63 si anume conform articolului 6:
Personalul didactic care asigura predarea simultana la 2—4 clase de elevi in invatamantul primar - sintagma abrogata primeste un spor aplicat la salariul de baza, calculat ca suma intre lit. A, B, C, D, E ale art. 3, pentru activitati care solicita o incordare psihica foarte ridicata, stabilit dupa cum urmeaza:
a. pentru doua clase de elevi — 7%;
b. pentru 3 clase de elevi — 10%;
c. pentru 4 clase de elevi — 15%.

Articolul 13 aduce alte lamuriri care aduc argumente in sprijinul opiniei mele.

Modul de calcul al salariilor personalului didactic cuprins in anexele nr. 1 si 2 la lege este redat in macheta de mai jos:
A. Salariul de incadrare al functiei didactice
B. Indemnizatie de conducere
B = procentul aferent din anexa nr. 4 x A (pentru invatamant preuniversitar) sau procentul aferent x nivelul minim al salariului de incadrare profesor universitar transa peste 40 de ani (pentru invatamant universitar)
C. Indemnizatie pentru invatamant special
C = 15% x A
D. Gradatie de merit
D = 25% x A
E. Indemnizatie dirigentie, invatatori, educatoare, institutori, profesor pentru invatamantul prescolar si primar E = 10% x (A + B + C + D)
Spor de vechime in munca = 5 – 25% x (A + B + C + D + E)
Spor practica pedagogica = 10 – 25% x A (proportional cu nr. de elevi/studenti si cu numarul orelor efectiv lucrate)
Spor predare simultana = 7, 10, 15% x (A + B + C + D + E)
Indemnizatie zone izolate = 3 – 20% x A — diferenta, dupa caz, in compensatii tranzitorii
Spor titlu stiintific de care a beneficiat pana la data de 31 decembrie 2009 = 15% x (A + B + C + D + E) — inclus in compensatii tranzitorii
Spor conditii de munca = % x (A + B + C + D + E) (proportional cu timpul efectiv lucrat)

Atat articolul 6 cat si 13 atesta ca sporul de simultan se aplica la suma compusa din salariul de incadrare, indemnizatia de conducere, indemnizatia pentru invatamant special si indemnizatia de dirigentie. Nu scrie nicaieri ca se aplica la numarul de ore lucrate. Dupa cum se observa in cazul altor doua sporuri se explica modul de calcul astfel: sporul de practica pedagogica unde se precizeaza clar ca se aplica proportional cu nr. de elevi/studenti si cu numarul orelor efectiv lucrate si la sporul de conditii de munca vatamatoare unde la fel se precizeaza ca se aplica proportional cu timpul efectiv lucrat. In cazul sporului de simultan (a carui mod de calcul ar fi trebuit modificat de Parlament dupa Decizia Curtii Constitutionale, dar nu a fost) nu se precizeaza ca se aplica la numarul de ore predate lin regim simultan, ba mai mult nici nu exista in Edusal vreo modalitate legala de plata in mod partial a acestui spor. Exista doar o casuta unde se bifeza daca se aplica sporul sau nu, prin urmare nici un contabil nu poate genera un stat de plata in care se plateasca cu de la sine putere sporul de simultan pentru numarul de ore predate in regim simultan, deoarece nu are suport legal pentru a face acest lucru. Stiu ca suna absurd dar si daca aveti doar doua ore in regim simultan ar trebui sa se aplice 7% la tot salariul conform metodologiei de calcul aflata in vigoare prin Legea 63.

Rog colegii sa ia ca atare aceasta postare si sa nu intram in chestiuni de morala. Daca exista vreo modificare a Legii 63 prin care sa se explice modul de calcul a sporului de clase simultane la gimnaziu ii rog sa ataseze documentul, orice alta discutie este lipsita de sens. Repet in lipsa oricaror alte precizari existente se aplica cele aflate in vigoare, oricat de absurde ar parea ele. Nici un contabil sau director de scoala nu au caderea de a pune la indoiala o decizie a Curtii Constitutionale si litera Legii 63/2011 asa cum a fost ea modificata de decizia Curtii Constitutionale.
Mesaj personal
anivleju
Trimis: 15 Oct 2015, 02:29 PM

Utilizator avansat

Mulțumesc mult pentru toate informațiile oferite. Mai am doar o întrebare: în ceea ce privește perioada din urmă, un număr destul de consistent de ani în care nu mi-a fost dat acest spor de simultan, ce ar trebui să fac pentru a-l recupera? Asta în cazul în care l-aș putea recupera.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 15 Oct 2015, 06:23 PM

Utilizator avansat

exista posibilitatea de recuperare numai de la publicarea in m.o. a deciziei ccr , adica incepand cu luna martie 2012.
Faceti solicitare catre scoala/scoli de recalculare a drepturilor incepand cu martie 2012 . In cazul unui raspuns negativ ramane obtinerea unei hotarari judecatoresti definitive prin care se obliga scoala/scolile sa va acorde diferentele.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
loremarcutz
  Trimis: 16 Oct 2015, 09:02 AM

Utilizator activ

La noi în scoala dir a spus ca se plăteste sporul simultan doar in momentul acumulării a 72 ore la clasa simultană....Exista vreo prevedere legală în sensul asta? Daca ai 2 ore/ sapt.cu clasă respectivă vei primi sporul de 7% doar in ultima lună de scoala (pt ca atunci se acumulează 72 ore) ....
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 16 Oct 2015, 09:32 AM

Utilizator avansat

Sunt total în ceață ptr. că nu am mai avut cazuri până acum.

Un prof. are catedra în 3 școli din care una nu are simultan. Cum procedez?

PTR. prof. ce predau edr,edf ,lfr la înv. primar?
Mesaj personal
Neagu George
Trimis: 16 Oct 2015, 11:29 AM

Utilizator activ

QUOTE (loremarcutz @ 16 Oct 2015, 11:02 AM)
La noi în scoala dir a spus ca se plăteste sporul simultan doar in momentul acumulării a 72 ore la clasa simultană....Exista vreo prevedere legală în sensul asta? Daca ai 2 ore/ sapt.cu clasă respectivă vei primi sporul de 7% doar in ultima lună de scoala (pt ca atunci se acumulează 72 ore) ....

Este o forma de abuz. Am explicat mai sus modul in care ar trebui sa se faca plata. Contabilii secretarele si directorii scolilor au impresia uneori ca stiu totul. Nu generalizez. Exista si oameni cu simtul masurii si al responsabilitatii care pun mana pe lege si o citesc. Modul de plata este stabilit de Legea 63/2011 exact cum am spus.
Nu stiu cum aveti relatiile cu directiunea scolii, insa eu as depune cerere sa se plateasca 7% la intreg salariul pe motivele invocate in postarea mea de mai sus. Scoala trebuie sa va raspunda in scris de ce plateste cand se acumuleaza 72 de ore, si anume baza legala. Cu hartia in mana ii puteti da in judecata, sa explice instantei de ce au aplicat o lege proprie in loc sa aplice prevederile Legii 63/2011. Pana la urma asta se cheama abuz in serviciu. Contabilii si secretarele trebuie sa aplice prevederile legii nu sa le interpreteze dupa bunul plac. Cand va veni vreo noua lege care sa modifice Legea 63, sau ordin de ministru etc si va spune ca trebuie acumulate 72 de ore din acel moment pot sa faca dupa cum au zis ei, pana atunci se aplica 7% la salariul de incadrare conform legii in vigoare.
Mesaj personal
ionelamariana
Trimis: 16 Oct 2015, 01:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (loremarcutz @ 16 Oct 2015, 11:02 AM)

Programul de calcul salarii EDUSAL da posibilitatea adaugarii unei incadrari secundare pentru fractiunea de norma care este lucrata in acele conditii si la incadrarea respectiva se adauga sporul pentru predare simultana sau zona izolata in fiecara luna nu doar odata pe an pe total.
Noi avem 5 structuri in subordine cu clasele 0-4 si la fiecare este alt spor de zona si alt spor predare simultana . Profesorii de religie, sport si limba straina beneficiaza de sporuri diferentiat in functie de cite ore au in fiecare scoala.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Oct 2015, 03:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionelamariana @ 16 Oct 2015, 03:41 PM)

Programul de calcul salarii EDUSAL da posibilitatea adaugarii unei incadrari secundare pentru fractiunea de norma  care este  lucrata in acele conditii si la incadrarea respectiva se adauga sporul pentru  predare simultana sau zona izolata in  fiecara luna nu doar odata pe an pe total.
Noi avem 5 structuri in subordine cu clasele 0-4 si la fiecare este alt spor de zona si alt spor predare simultana . Profesorii de religie, sport si limba straina beneficiaza de sporuri diferentiat in functie de cite ore au in fiecare scoala.

EDUSAL, presupun ca nu e o lege (parte dintr-o lege) ... puteti sa precizati articolul de lege care va permite acordarea sporului de predare simultana la o incadrare secundara ?

"Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem "

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 18 Oct 2015, 03:10 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Oct 2015, 03:49 PM

Utilizator avansat

Încălcarea dispozițiilor prezentei legi privind stabilirea salariului de bază individual și a celorlalte drepturi, cât și acordarea de drepturi fără respectarea prevederilor acesteia atrag, după caz, răspunderea disciplinară, materială sau penală a persoanelor vinovate, potrivit legii.

Extras din Legea nr. 63/2011 > Art. 5.

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Oct 2015, 09:17 AM

Utilizator avansat

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Neagu George
Trimis: 19 Oct 2015, 04:09 PM

Utilizator activ

Multumesc atomic. Mi-am gresit meseria, trebuia sa ma fac avocat. Prin urmare tot ceea ce am scris mai sus ca si pentru o singura ora se aplica 7% la salariul de incadrare+celelalte este corect. Ma bucur ca in scoala mea mi-am impus punctul de vedere si directorul a inteles argumentele mele.
In fine tabarati oameni buni pe secretare, contabili si directori sa va dea banii care ii meritati, ca nu e scoala lor sa decida cat sa dea fiecaruia ci treaba lor este sa aplice legile tarii.

QUOTE (ionelamariana @ 16 Oct 2015, 03:41 PM)

Programul de calcul salarii EDUSAL da posibilitatea adaugarii unei incadrari secundare pentru fractiunea de norma  care este  lucrata in acele conditii si la incadrarea respectiva se adauga sporul pentru  predare simultana sau zona izolata in  fiecara luna nu doar odata pe an pe total.

EDUSAL, presupun ca nu e o lege (parte dintr-o lege) ... puteti sa precizati articolul de lege care va permite acordarea sporului de predare simultana la o incadrare secundara ?

"Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem "

Aceasta intra in categoria abuz in serviciu. Secretarele si contabilele au uneori impresia ca sunt un fel de zeite ale salariilor si fac dupa bunul plac desi legea este foarte clara. Eu le-as face o plangere penala pentru avuz in serviciu celor care incalca in mod voit legea ca sa arate ca ele au dreptate si ca au lucrat eronat ani in sir pagubind mii de profesori la nivelul intregii tari.

desigur ca nu va poate da vreun document. Incadrarea separata amintita de doamna respectiva este abuziva, nu are nici un suport legal, decat "ca asa vrea dumneaei".

Acest mesaj a fost modificat de către Neagu George la data 19 Oct 2015, 04:14 PM
Mesaj personal
IonescuB
Trimis: 21 Oct 2015, 11:26 AM

Utilizator activ

Să intelegem că dacă un profesor are 18 ore/săptămână intr-o unitate scolară si din aceste ore predă 2 ore la o clasă de simultan , primeste sporul de 7% pentru toată încadrarea ?
Este complet aberant, nu-si permite niciun secretar să faca astfel de plăti, nefiind acoperit de nicio lege.

Acest mesaj a fost modificat de către IonescuB la data 21 Oct 2015, 11:26 AM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 02:04 PM

Utilizator avansat

Daca nu face plata aplicand sporul la salariul de baza nu este acoperit de nicio lege ... invers e acoperit de legea 63/2011, anexa 5, art.6 respectiv 13

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
andreeiia
Trimis: 21 Oct 2015, 04:38 PM

Utilizator activ

Eu am simultan 10 din 18 ore dar la gimnaziu. Directorul a spus ca la gimnaziu nu se plateste spor de simultan si ca o sa ni-l acorde in momentul in care apare legea de acordare a simultanului si la gimnaziu
Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 05:07 PM

Utilizator avansat

faceti cerere scrisa in care sa aduceti aminte ca legea a fost modificata ca urmare a deciziei CCR nr. 1615/2011 ... sa vedeti ce raspuns primiti ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 06:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andreeiia @ 21 Oct 2015, 06:38 PM)
Eu am simultan 10 din 18 ore dar la gimnaziu. Directorul a spus ca la gimnaziu nu se plateste spor de simultan si ca o sa ni-l acorde in momentul in care apare legea de acordare a simultanului si la gimnaziu

cum spunea si @Neagu George, oameni ca acestia, pusi sa ia decizii conforme cu legea, merita dati in judecata penal daca nu au nici cea mai mica idee de "legislatie" si refuza consiliere juridica in conditiile in care la ISJ-uri exista juristi, cauza principala fiind lezarea orgoliului propriu si aroganta fata de "subalterni" ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 21 Oct 2015, 06:26 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Neagu George
Trimis: 21 Oct 2015, 09:37 PM

Utilizator activ

CAPITOLUL II din Noul cod penal
Infracțiuni de serviciu

Art. 297

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.

Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-297

Dupa modificarea codului penal este foarte usor sa i se faca oricarui functionar o plangere penala deoarece nu este stipulata doar reaua intentie (cum era inainte) ci si indeplinirea defectuoasa adica prin nestiinta aducand astfel paguba unei persoane.

Sfatul meu este simplu faceti cerere luati numar de inregistrare si scoala trebuie sa va dea raspuns in scris, puteti sa le si explicati ca atat conform codului penal cat si art.5 din Legea 63:

"Încălcarea dispozițiilor prezentei legi privind stabilirea salariului de bază individual și a celorlalte drepturi, cât și acordarea de drepturi fără respectarea prevederilor acesteia atrag, după caz, răspunderea disciplinară, materială sau penală a persoanelor vinovate, potrivit legii."
Daca continua sa nu va dea sporul faceti plangerea penala. Eu cred ca nu va indrazni cineva sa nu plateasca sporul nici macar pentru 1 ora de simultan. Dirctorul care nu plateste se alege 100% cu dosar penal. Daca are dosar penal confrom art 297 din noul cod penal nu mai poate avea functia de director. Mai precis isi pune la bataie functia pentru un amarat de 7% la salariul catorva profesori. Trebuie sa aveti insa curaj sa va aparati drepturile. Toti care nu aveti curaj veti deveni, daca nu ati devenit deja, presurile directorilor si secretarelor ca in exemplu lui IonescuB care sustine fara a avea cea mai mica ideea despre aplicarea Legii 63 (desi atat eu cat si atomic am explicat foarte bine problema, ba mai mult avem si opinia unui jurist) ca:
"Să intelegem că dacă un profesor are 18 ore/săptămână intr-o unitate scolară si din aceste ore predă 2 ore la o clasă de simultan , primeste sporul de 7% pentru toată încadrarea ?
Este complet aberant, nu-si permite niciun secretar să faca astfel de plăti, nefiind acoperit de nicio lege. "

Eu daca as fi in scoala respectivului sau respectivei avea deja plangere penala si ar fi scos bani din buzunar sa se duca la procuratura si sa-si angajeze avocat.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 31 Oct 2015, 12:52 PM

Utilizator avansat

stie cineva o adresa de e-mail de la compartimentul "salarizare/normare" al MECS? ... as vrea sa cer lamuriri in ce priveste modul de aplicare a procentului de predare simultana ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 23 Jun 2016, 04:43 AM

Utilizator avansat

....

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
anditoc
Trimis: 10 May 2017, 01:59 PM

Utilizator
**

Ma aflu si eu in situatia de a nu fi platit de ani de zile pentru orele tinute in regim simultan si dublu simultan. Intrucat doresc sa depun la secretariatul scolii o cerere prin care sa solicit acordarea sporurilor aferente pentru anul in curs si pentru cei din urma, exista o cerere tip?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2017, 02:05 PM

Mentor

QUOTE (anditoc @ 10 May 2017, 02:59 PM)
Ma aflu si eu in situatia de a nu fi platit de ani de zile pentru orele tinute in regim simultan si dublu simultan. Intrucat doresc sa depun la secretariatul scolii o cerere prin care sa solicit acordarea sporurilor aferente pentru anul in curs si pentru cei din urma, exista o cerere tip?

Nu

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved