Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Spor de simultan, Acordarea sporului de simultan
paulcatana
Trimis: 9 Oct 2017, 03:50 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Art. 7 din anexa 1 a legii 153 din 2017 spune ca la predarea la 2 clase in regim de simultan se primeste spor de simultan de 7% din salariul de baza detinut!
Daca am doar o parte dintre ore la simultan primesc 7% doar la acea parte sau la toate orele?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Oct 2017, 03:56 PM

Mentor

Doar pentru orele cu predare simultană.

--------------------
Mesaj personal
paulcatana
Trimis: 9 Oct 2017, 04:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 9 Oct 2017, 04:56 PM)

In ce art. e scris asa ceva?
Asa ni s-a răspuns si de la isj, dar conform carui art. se plateste
proprtional cu orele predate la simultan?
Prin 7% spor acordat la salariul de baza detinut eu inteleg la salariul avut la scoala respectiva, desi doar 4 ore sunt la simultan, restul nu!

Acest mesaj a fost modificat de către paulcatana la data 9 Oct 2017, 04:11 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 9 Oct 2017, 06:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulcatana @ 9 Oct 2017, 04:05 PM)
QUOTE (costi_52 @ 9 Oct 2017, 04:56 PM)

In ce art. e scris asa ceva?
Asa ni s-a răspuns si de la isj, dar conform carui art. se plateste
proprtional cu orele predate la simultan?
Prin 7% spor acordat la salariul de baza detinut eu inteleg la salariul avut la scoala respectiva, desi doar 4 ore sunt la simultan, restul nu!

interesant cand legea nu distinge ...unii profesori care predau si la primar si la gimnaziu pot avea (in aceeasi scoala) si simultan 2 clase dar si simultan 3 clase care procent ar trebui ales pentru a-l aplica la salariul de baza din scoala respectiva? blink.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Oct 2017, 07:24 PM

Mentor

Dacă se plătesc doar orele pe care le desfășoară la simultan ( și așa este normal) cred căorele
desf. cu două clase un procent, celelalte ore, cu trei clase, procentul pentru acestea! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
paulcatana
Trimis: 9 Oct 2017, 08:02 PM

Utilizator activ

Iată și celebrul art.7

Art. 7
Personalul didactic care asigură predarea simultană la 2-5 clase de elevi/grupe în învățământul preșcolar, primar sau gimnazial, primește o majorare a salariului de bază, după cum urmează:
a) pentru 2 clase de elevi/grupe, o creștere cu 7% a salariului de bază deținut;
cool.gif pentru 3 clase de elevi/grupe, o creștere cu 10% a salariului de bază deținut;
c) pentru 4 clase de elevi/grupe, o creștere cu 15% a salariului de bază deținut;
d) pentru 5 clase de elevi/grupe, o creștere cu 20% a salariului de bază deținut.

Mesaj personal
atomic
Trimis: 10 Oct 2017, 05:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 9 Oct 2017, 07:24 PM)
Dacă se plătesc doar orele pe care le desfășoară la simultan ( și așa este normal) cred căorele
desf. cu două clase un procent, celelalte ore, cu trei clase, procentul pentru acestea! confused06.gif

asa ar fi normal! cool20.gif dar in cazul unei legi care nu prevede "se acorda procentul Y proportional cu numarul de ore lucrate in regim de ..." nu putem sa distingem ce spor se aplica la SALARIUL DE BAZA!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved