Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> recunoastere credite trasferabile
fabya
Trimis: 16 Apr 2016, 08:58 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna seara
Am o problema cu recunoasterea celor 90 de credite transferabile pe care un cadru didactic trebuie sa le obtina la intervale consecutive de 5 ani de la data luarii definitivatului in invatamant. Am dat definitivatul in anul 2006 iar gradul II in anul 2010. incepand cu 15 sept 2010 am intrat in concediu medical prenatal si incepand cu ianuarie 2011 pana la 1.09.2012 am fost in Concediu Ingrijire Copil. Mi-am echivalat certificatul de grad II in anul 2014 cu cele 90 de credite trasferabile, metodologia spunand in art. 8, „se echivalează cu 90 de credite profesionale transferabile următoarele forme de organizare a formării continue:
a) obținerea, în intervalul respectiv, a gradului didactic II sau a gradului didactic I.
Am considerat ca ma incadrez in intervalual corespunzator atunci cand am facut echivalarea(2006 - 2011 primul interval si 2012-2016 cel de-al doilea interval) si cu toate acestea o scoala imi spune ca nu poate lua in considerare aceste credite deoarece perioada lor de valabilitate a expirat. (obtinerea a 90 de credite trasferabile in ultimii 5 ani calendaristici este o conditie specifica a scolii, pentru pretransfer) Pe langa cele 90 de credite mai am inca 61 obtinute in anii 2012-2014. Presupun ca daca adaugam doar certificatul de grad ca dovada a celor 90 de credite nu o lua nimeni in considerare, ci era nevoie de echivalare, in plus ei spun doar sa fi obtinut creditele in acea perioada.
Imi puteti spune daca indeplinesc sau nu conditia pusa de ei?[/B]
Mesaj personalTrimite email
LIVE.O
Trimis: 17 Apr 2016, 06:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fabya @ 16 Apr 2016, 07:58 PM)
Buna seara
Am o problema cu recunoasterea celor 90 de credite transferabile pe care un cadru didactic trebuie sa le obtina la intervale consecutive de 5 ani de la data luarii definitivatului in invatamant. Am dat definitivatul in anul 2006 iar gradul II in anul 2010. incepand cu 15 sept 2010 am intrat in concediu medical prenatal si incepand cu ianuarie 2011 pana la 1.09.2012 am fost in Concediu Ingrijire Copil. Mi-am echivalat certificatul de grad II in anul 2014 cu cele 90 de credite trasferabile, metodologia spunand in art. 8, „se echivalează cu 90 de credite profesionale transferabile următoarele forme de organizare a formării continue:
a) obținerea, în intervalul respectiv, a gradului didactic II sau a gradului didactic I.
Am considerat ca ma incadrez in intervalual corespunzator atunci cand am facut echivalarea(2006 - 2011 primul interval si 2012-2016 cel de-al doilea interval) si cu toate acestea o scoala imi spune ca nu poate lua in considerare aceste credite deoarece perioada lor de valabilitate a expirat. (obtinerea a 90 de credite trasferabile in ultimii 5 ani calendaristici este o conditie specifica a scolii, pentru pretransfer) Pe langa cele 90 de credite mai am inca 61 obtinute in anii 2012-2014. Presupun ca daca adaugam doar certificatul de grad ca dovada a celor 90 de credite nu o lua nimeni in considerare, ci era nevoie de echivalare, in plus ei spun doar sa fi obtinut creditele in acea perioada.

Gradul II are valabilitate nelimitata.
Cele 90 de credite aferente gradului II ,,au expirat" deoarece pe 1.09.2013 ati terminat primul ciclu de 5 ani de la obtinerea definitivatului.
Chiar daca ati facut echivalarea gradului in 2014, conteaza anul in care ati obtinut gradul II.

Pentru celelalte 61 de credite obtinute in perioada 2012-2014 conteaza anul obtinerii acestor credite. Cele obtinute pana pe 01.09.2013 sunt incluse in prima perioada de la obtinerea definitivatului. Celelalte credite sunt valabile pentru a doua perioada, perioada in care va aflati acum. Aveti timp sa maturati cele 90 de credite pana pe 01.09.2018.
Daca intre timp obtineti gradul didactic I, atunci nu veti mai avea nevoie de alte credite.
In alta ordine de idei, creditele obtinute in perioada 2012-2014 le puteti folosi la dosarul pentru pretransfer deoarece ele atesta parcurgerea unor cursuri sau efectuarea unor activitati care se puncteaza in dosarul de pretransfer.

Perioada in care ati fost in CIC se exclude din calculul ciclurilor de 5 ani de la obtinerea definitivatului. Repet, dumneavoastra pentru ciclul 01.09.2006-01.09.2013 ati maturat cele 90 de CPT prin obtinerea gradului II in anul 2010. Acum aveti timp pana pe 31.08.2018 sa obtineti cele 90 de CPT aferente acestui ciclu in care va aflati.

Succes in obtinerea pretransferului!

Mesaj personal
fabya
Trimis: 17 Apr 2016, 01:28 PM

Utilizator
**

Dar nu scrie (sau cel putin nu am vazut eu) nicaieri ca in cazul echivalarii se tine cont de data luarii gradului. Nimeni nu ia in considerare certificatul de grad ca purtand 90 de credite, si atunci nu inseamna ca le-am obtinut numai cand am facut echivalarea?
In alta ordine de idei intr-adevar anul acesta susin lucrarea de grad 1. Asta inseamna ca eu incepand din sept 2016 voi avea cele 90 de credite, nu?
Mesaj personalTrimite email
LIVE.O
Trimis: 17 Apr 2016, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fabya @ 17 Apr 2016, 12:28 PM)
Dar nu scrie (sau cel putin nu am vazut eu) nicaieri ca in cazul echivalarii se tine cont de data luarii gradului. Nimeni nu ia in considerare certificatul de grad ca purtand 90 de credite, si atunci nu inseamna ca le-am obtinut numai cand am facut echivalarea?
In alta ordine de idei intr-adevar anul acesta susin lucrarea de grad 1. Asta inseamna ca eu incepand din sept 2016 voi avea cele 90 de credite, nu?

NU!

Creditele le-ati obtinut cand ati obtinut gradul II.
Echivalarea gradului II cu credite a aparut dupa LEN.
Dumneavoastra ati sustinut gradul II in 2010.
LEN este Legea 1 pe 2011 din 4 sau 5 ianuarie 2011.
Oricum ar fi, creditele obtinute ca urmare a promovarii gradului II ,,au expirat" dupa 5 ani de la obtinerea definitivatului. Deoarece dumneavoastra ati fost in CIC si in concediu prenatal perioada de 5 ani se calculeaza astfel:
01.09.2006 - 31.08.2013
A doua perioada este:
01.09.2013 - 31.09.2018

Pentru prima perioada gradul II v-a asigurat cele 90 de credite.
Pentru al doilea interval gradul I va va asigura cele 90 de credite.

Cele 61 de credite pe care le-ati obtinut in perioada 2012-2014 sunt extra. wink.gif

Incepand cu 01.09.2016 veti avea cele 90 de credite aferente gradului I.
Pentru aceasta veti face o cerere in septembrie.

Pana pe 31.08.2018 veti avea credite destule. cool.gif

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 17 Apr 2016, 06:53 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Apr 2016, 07:38 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 17 Apr 2016, 07:52 PM)

Pana pe 31.08.2018 veti avea credite destule.

Cele 90 de credite obținute prin echivalarea gradului didactic I vor fi valabile de la 1 septembrie 2016 până la 31 august 2021.

--------------------
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 18 Apr 2016, 08:25 PM

Utilizator avansat

Creditele extra, cele peste 90 de la grade, nu se transfera in ciclul urmator de 5 ani? Parca asta insemna "transferabile".
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 19 Apr 2016, 05:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 17 Apr 2016, 06:38 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 17 Apr 2016, 07:52 PM)

Pana pe 31.08.2018 veti avea credite destule.

Cele 90 de credite obținute prin echivalarea gradului didactic I vor fi valabile de la 1 septembrie 2016 până la 31 august 2021.

Daca nu avea CIC doamna se incadra in intervalul 2016-2021, dar ea incepand cu 15 septembrie 2010 a intrat in concediu prenatal dupa care in CIC pana la 01.09.2012.
Cei aproape doi ani de concediu au facut ca intervalele de 5 ani de la obtinerea definitivatului sa se modifice.
Mesaj personal
alexccc
Trimis: 10 Feb 2017, 11:20 AM

Începător
*

QUOTE (ANCA75 @ 18 Apr 2016, 09:25 PM)
Creditele extra, cele peste 90 de la grade,  nu se transfera in ciclul urmator de 5 ani?

Creditele extra, cele peste 90 de la grade, nu se transfera in ciclul urmator de 5 ani? .
Definitivat: 2002;
Gradul II : 2012;
Gradul I: 2016.

Acest mesaj a fost modificat de către alexccc la data 10 Feb 2017, 11:27 AM
Mesaj personal
scoalapoganu
Trimis: 10 Feb 2017, 08:44 PM

Utilizator
**

QUOTE (fabya @ 17 Apr 2016, 02:28 PM)

Citiți cu mare atenție OMEN 5562 din 2011. Simplul certificat de grad nu echivalează 90 de credite. Trebuie făcută echivalarea certificatului de grad în cadrul școlii altfel degeaba ați luat gradul I. Încă o dată citiți cu mare atenție ordinul de mai sus și faceți întocmai cum spune în el. Eu am pierdut cele 90 de credite de la grad tocmai că nu am știut procedura prin care se echivalează. ...Și am văzut tot felul de discuții despre credite...dragilor, totdeauna se iau în considerare creditele din ultimii 5 ani...eu nu am auzit de ,,cincinale,, ...
Mesaj personal
alexccc
Trimis: 11 Feb 2017, 09:48 PM

Începător
*

Bună seara, În cazul meu cum credeți că se va lua în considerație? ( cazul expus mai sus) Mulțumesc, SCOALAPOGANU!
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 12 Feb 2017, 09:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alexccc @ 11 Feb 2017, 09:48 PM)
Bună seara, În cazul meu cum credeți că se va lua în considerație? ( cazul expus mai sus) Mulțumesc, SCOALAPOGANU!

Intre definitivat si gradul II ati fost in CIC?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 12 Feb 2017, 09:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (scoalapoganu @ 10 Feb 2017, 08:44 PM)

Citiți cu mare atenție OMEN 5562 din 2011. Simplul certificat de grad nu echivalează 90 de credite. Trebuie făcută echivalarea certificatului de grad în cadrul școlii altfel degeaba ați luat gradul I. Încă o dată citiți cu mare atenție ordinul de mai sus și faceți întocmai cum spune în el. Eu am pierdut cele 90 de credite de la grad tocmai că nu am știut procedura prin care se echivalează. ...Și am văzut tot felul de discuții despre credite...dragilor, totdeauna se iau în considerare creditele din ultimii 5 ani...eu nu am auzit de ,,cincinale,, ...

Nu este datoria dumneavoastra sa stiti toate legile si hotararile.
Responsabil este seful comisiei cu formarea continua.
El trebuia sa va informeze.
De asemenea, o vina o are si secretara din scoala. Din cate stiu eu, la noi in judet, metodistii care sunt responsabili cu o anumita zona trimit adrese la inceputul anului scolar pentru a centraliza datele din toate scolile. Daca nu ma insel, acestia vin si personal in scoli sa preia tabelele cu datele.

Puteti sa faceti o cerere si sa va ,,recuperati" cele 90 de credite, daca nu a trecut foarte mult timp de la obtinerea gradului I.
Mesaj personal
scoalapoganu
Trimis: 12 Feb 2017, 12:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (LIVE.O @ 12 Feb 2017, 10:29 AM)
QUOTE (scoalapoganu @ 10 Feb 2017, 08:44 PM)

Nu este datoria dumneavoastra sa stiti toate legile si hotararile.
Responsabil este seful comisiei cu formarea continua.
El trebuia sa va informeze.
De asemenea, o vina o are si secretara din scoala. Din cate stiu eu, la noi in judet, metodistii care sunt responsabili cu o anumita zona trimit adrese la inceputul anului scolar pentru a centraliza datele din toate scolile. Daca nu ma insel, acestia vin si personal in scoli sa preia tabelele cu datele.

Puteti sa faceti o cerere si sa va ,,recuperati" cele 90 de credite, daca nu a trecut foarte mult timp de la obtinerea gradului I.

Din păcate OMEN 5562/2011 ( Capitolul III, art. 11) nu dă posibilitatea de echivalare a creditelor decât pentru anul școlar precedent.. așa că dacă te trezești chiar și cu o lună mai târziu nu mai poți face nimic
Mesaj personal
aali
Trimis: 12 Feb 2017, 04:28 PM

Utilizator avansat

Exact aceeași problemă am avut-o eu, acum 3 ani, am pierdut echivalarea gr. II. Despre metodologii, abia la începutul acestui an am aflat că este o perioadă anume, că se face comisie în școală, că trebuie să vină un profesor/metodist de la CCD ...

Mi se pare o mare prostie această formalitate. Ar trebui echivalate creditele în mod automat. Ai dat gradul, ai certificat, să ți se recunoască implicit cele 90 credite. Nu cred că este vreun profesor în țara asta care să refuze a primi cele 90 credite, după o muncă de pregătire pentru un examen de grad și ani de inspecții și emoții ...

După cum mi se pare o mare prostie să le pierd, din cauză că directorul / secretara / responsabilul cu formarea din școală nu și-au făcut datoria. Și tare mi-e teamă că mulți nici nu cunosc legislația și procedura asta de echivalare ... Până la urmă, nu e treaba mea să chem comisia în școală. În anul acela, în școală am fost 4 profesori care ne-am dat gradul și niciunul nu l-a echivalat. Știu, trebuie să stăm cu nasul în metodologii și s-o lăsăm mai moale cu lecțiile la clasă.
Proastă metodologie ... numai să-ți pună bețe în roate, așa e gândită ...

ps : Cât privește "cincinalele" despre care am citit aici, stau și mă crucesc de câtă incompetență poate zace în mințile unor "manageri". E suficient să citească o anexă din metodologia personalului didactic, ca să se dumirească precum că se punctează toate cursurile, creditele etc. acumulate în ultimii 5 ani până LA DATA DEPUNERII DOSARULUI la inspectorat.

Acest mesaj a fost modificat de către aali la data 12 Feb 2017, 04:35 PM
Mesaj personal
adinuzza
Trimis: 10 Oct 2017, 01:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (LIVE.O @ 17 Apr 2016, 07:17 AM)
QUOTE (fabya @ 16 Apr 2016, 07:58 PM)
Buna seara

Gradul II are valabilitate nelimitata.
Cele 90 de credite aferente gradului II ,,au expirat" deoarece pe 1.09.2013 ati terminat primul ciclu de 5 ani de la obtinerea definitivatului.
Chiar daca ati facut echivalarea gradului in 2014, conteaza anul in care ati obtinut gradul II.

Pentru celelalte 61 de credite obtinute in perioada 2012-2014 conteaza anul obtinerii acestor credite. Cele obtinute pana pe 01.09.2013 sunt incluse in prima perioada de la obtinerea definitivatului. Celelalte credite sunt valabile pentru a doua perioada, perioada in care va aflati acum. Aveti timp sa maturati cele 90 de credite pana pe 01.09.2018.
Daca intre timp obtineti gradul didactic I, atunci nu veti mai avea nevoie de alte credite.
In alta ordine de idei, creditele obtinute in perioada 2012-2014 le puteti folosi la dosarul pentru pretransfer deoarece ele atesta parcurgerea unor cursuri sau efectuarea unor activitati care se puncteaza in dosarul de pretransfer.

Perioada in care ati fost in CIC se exclude din calculul ciclurilor de 5 ani de la obtinerea definitivatului. Repet, dumneavoastra pentru ciclul 01.09.2006-01.09.2013 ati maturat cele 90 de CPT prin obtinerea gradului II in anul 2010. Acum aveti timp pana pe 31.08.2018 sa obtineti cele 90 de CPT aferente acestui ciclu in care va aflati.

Succes in obtinerea pretransferului!

buna ziua. Ma aflu intr-o situatie similara: am obtinut definitivatul in anul 2012 . iar in anul scolar 2015-2016 m-am aflat in concediu credtere copil. In aceste conditii imi puteti spune daca cele 90 de credite aferentedef mai sunt valabile? Va multumesc.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Oct 2017, 02:34 PM

Mentor

QUOTE (adinuzza @ 10 Oct 2017, 02:32 PM)
buna ziua. Ma aflu intr-o situatie similara: am obtinut definitivatul in anul 2012 . iar in anul scolar 2015-2016 m-am aflat in concediu credtere copil. In aceste conditii imi puteti spune daca cele 90 de credite aferentedef mai sunt valabile? Va multumesc.

Definitivatul nu vă conferă niciun credit profesional transferabil.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved