Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Auxiliare, - la o școală normală nu se poate fără
Zoltan Szabo
Trimis: 15 Sep 2017, 08:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Aud că ARACIP belește școlile în care se folosesc auxiliare. Eu nu am această problemă, părinții copiilor mei nu au bani de așa ceva. DAR: dacă părinții copiilor mei ar fi avut bani? ARACIP este pentru a creste nivelul CALITĂȚII învățământului, sau, doar să pună piedici, ca orice organizație guvernamentală? Trebuie să-i pup în cur, sau sunt pentru creșterea calității învățământului românesc?
Aud despre Aracip, înseamnă: pedeapsă pentru conducere, nimeni nu are habar despre ce ar trebui să facă,...
Dacă ARACIP înseamnă ucidere de școli, atunci caut metode de a-i face rău acestui organism.

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roberta-chris
Trimis: 15 Sep 2017, 09:55 PM

Utilizator avansat

Confunzi ARACIP cu MEN.
Mesaj personal
musia
Trimis: 16 Sep 2017, 05:08 PM

Utilizator avansat

Si cine va opreste sa folositi auxiliare?Eu le folosesc!Le-am cumparat si le utilizez.ARACIP n-are nicio treaba!Sper!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 16 Sep 2017, 11:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 16 Sep 2017, 05:08 PM)
Si cine va opreste sa folositi auxiliare?Eu le folosesc!Le-am cumparat si le utilizez.ARACIP n-are nicio treaba!Sper!

N-ați văzut nota ? Dacă nu sunt aprobate, nu e voie.Iar la clasa pregătitoare nu e nici unul aprobat.Dar clasa ființează de câțiva ani.Nu știu cum e la a V-a...

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
sce
Trimis: 17 Sep 2017, 06:24 AM

Utilizator avansat

Dar alte instrumente de lucru(carioci,lipici ,sclipici,etc),care nu sunt avizate,pot fi folosite la clasa?Haideti sa avem coloana vertebrala SI creier si sa nu mai acceptam toate incercarile ministerului de a ne ingenunchia(pe noi se educatia copiilor)
Mesaj personal
sce
Trimis: 17 Sep 2017, 06:27 AM

Utilizator avansat

Sau fisele xeroxate cu hartia cumparata de parinti( si neavizata!@)sunt permise?Atunci ,tot ce propun spre rezolvare,exercitii ,teste,fise de lucru,trebuie sa le avizez?Avem capacitatea conferita de diploma de profesori sa ne construim parcursul de predare cat mai inventiv,divers si eficient.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 17 Sep 2017, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sce @ 17 Sep 2017, 06:27 AM)
Avem capacitatea conferita de diploma de profesori sa ne construim parcursul de predare cat mai inventiv,divers si eficient.

Cu riscul de a suporta consecințele legii ? No, thank you !

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Sep 2017, 11:50 AM

Mentor

Nu știu de ce am impresia că toată lumea lucrează,,inspirată” de auxiliarele pe care le-a considerat bune pentru nivelul clasei la care predă! confused06.gif P.S Dacă directorii au încuiat/sigilat copiatoarele (vezi cazul de la Vaslui), putem folosi cu eficiență hârtia de indigo! laugh.gif Unii ( ca mine , de exemplu) își aduc aminte de tinerețe! biggrin.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
di-ana08
Trimis: 17 Sep 2017, 03:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 17 Sep 2017, 12:50 PM)
Nu știu de ce am impresia că toată lumea lucrează,,inspirată” de auxiliarele pe care le-a considerat bune pentru nivelul clasei la care predă! confused06.gif P.S Dacă directorii au încuiat/sigilat copiatoarele (vezi cazul de la Vaslui), putem folosi cu eficiență hârtia de indigo! laugh.gif Unii ( ca mine , de exemplu) își aduc aminte de tinerețe! biggrin.gif sign28.gif

..si daca vreti sa fotocopiati documente pentru dosarul personal(diploma studii,etc) ce faceti ?
Chiar asa de rau ne intoarcem ,la 360 de grade?
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Sep 2017, 07:32 PM

Mentor

QUOTE (di-ana08 @ 17 Sep 2017, 03:29 PM)
QUOTE (roset @ 17 Sep 2017, 12:50 PM)
Nu știu de ce am impresia că toată lumea lucrează,,inspirată” de auxiliarele  pe care le-a considerat bune pentru nivelul clasei la care predă! confused06.gif  P.S Dacă directorii au încuiat/sigilat copiatoarele (vezi cazul de la Vaslui), putem folosi cu eficiență  hârtia de indigo!  laugh.gif  Unii ( ca mine , de exemplu) își aduc aminte de tinerețe!  biggrin.gif  sign28.gif

..si daca vreti sa fotocopiati documente pentru dosarul personal(diploma studii,etc) ce faceti ?
Chiar asa de rau ne intoarcem ,la 360 de grade?

Mergem în oraș că pe acelea nu le sigilează [***] biggrin.gif cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Ilinca Mihaila
Trimis: 18 Sep 2017, 06:55 AM

Utilizator avansat

Interesanta si pertinenta analiza.
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 19 Sep 2017, 04:30 PM

Utilizator avansat

Onor Misterul (sic!) consideră că suntem idioți ȘI corupți. Dacă subsemnatul , după nșpe ore am găsit amatori pentru un auxiliar (ipotetic), înseamnă că am convins părinții să dea bani pe ceva care poate vlăstarelor lor le va fi de folos. Din păcate acel auxiliar poate fi considerat de onor Misterul (sic!!) o tentativă de corupere. Adică, facerea de bine se traduce la nivel ministerial cu o tentativă de incest! Dacă prostia ar avea simptome de durere, cred că în Mister (sic!) s-ar urla!!!

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
4ward
Trimis: 19 Sep 2017, 07:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Zoltan Szabo @ 19 Sep 2017, 04:30 PM)
Onor Misterul (sic!) consideră că suntem idioți ȘI corupți. Dacă subsemnatul , după nșpe ore am găsit amatori pentru un auxiliar (ipotetic), înseamnă că am convins părinții să dea bani pe ceva care poate vlăstarelor lor le va fi de folos. Din păcate acel auxiliar poate fi considerat de onor Misterul (sic!!) o tentativă de corupere. Adică, facerea de bine se traduce la nivel ministerial cu o tentativă de incest! Dacă prostia ar avea simptome de durere, cred că în Mister (sic!) s-ar urla!!!

biggrin.gif cool20.gif happy30.gif

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Sep 2017, 10:07 PM

Mentor

Sunteți sigur că nu se urlă? biggrin.gif tongue.gif

--------------------
Zoltan Szabo
Trimis: 20 Sep 2017, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 19 Sep 2017, 11:07 PM)

Sunteți sigur că nu se urlă? biggrin.gif tongue.gif

Din păcate, silentium est.

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
store
Trimis: 20 Sep 2017, 06:36 PM

Utilizator avansat

Niciun ordin de ministru NU poate interzice unui cadru didactic sa intre la clasa cu orice auxiliar didactic doreste. Cum anume atinge obiectivele programei scolare (aceasta fiind obligatorie) se bazeaza pe libera alegere metodologica si practica a dascalului.
Art 271 din Legea educatiei nationale este cel care le permite dascalilor sa foloseasca auxiliarele la clasa.

Art. 271 prevede ca Dreptul la initiativa profesionala consta in:

a) conceperea activitatii profesionale si realizarea obiectivelor educationale ale disciplinelor de invatamant, prin metodologii care respecta principiile psihopedagogice;
cool.gif utilizarea bazei materiale si a resurselor invatamantului, in scopul realizarii obligatiilor profesionale;
c) punerea in practica a ideilor novatoare pentru modernizarea procesului de invatamant.
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 20 Sep 2017, 06:50 PM

Utilizator avansat

Singura problemă este cantitatea de tâmpenie greu de cuantificat al celor din onor Ministerul nostru. Ei vor bănuți din partea oricui. Avizul se va da celor care cară cantități de bănuți celor merituoși. Restul, ... PFUI!

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
4ward
Trimis: 20 Sep 2017, 07:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (store @ 20 Sep 2017, 06:36 PM)
Niciun ordin de ministru NU poate interzice unui cadru didactic sa intre la clasa cu orice auxiliar didactic doreste. Cum anume atinge obiectivele programei scolare (aceasta fiind obligatorie) se bazeaza pe libera alegere metodologica si practica a dascalului.
Art 271 din Legea educatiei nationale este cel care le permite dascalilor sa foloseasca auxiliarele la clasa.

Art. 271 prevede ca Dreptul la initiativa profesionala consta in:

a) conceperea activitatii profesionale si realizarea obiectivelor educationale ale disciplinelor de invatamant, prin metodologii care respecta principiile psihopedagogice;
cool.gif utilizarea bazei materiale si a resurselor invatamantului, in scopul realizarii obligatiilor profesionale;
c) punerea in practica a ideilor novatoare pentru modernizarea procesului de invatamant.

confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
sce
Trimis: 23 Sep 2017, 12:38 PM

Utilizator avansat

http://m.libertatea.ro/stiri/liviu-pop-des...iculare-1975866

Ce sa mai intelegem???Conf. Dr.Adriana Nicu ,intr.un curs de pedagogie defineste auxiliarele curriculare:

Produsele/documente curriculare
 Produse curriculare principale:
 planurile-cadru de învătământ
 programa scolară
 manualul scolar
-
Produse curriculare auxiliare: auxiliare curriculare, ghiduri
metodice pentru cadrele didactice, materialele didactice de
suport/ajutatoare, norme metodologice, îndrumătoare pentru elevi5,
caiete de activitate independenta pentru elevi, soft-uri
educationale, seturi multimedia, pachete de învă
țare[B]
Mesaj personal
roset
Trimis: 23 Sep 2017, 02:02 PM

Mentor

QUOTE (sce @ 23 Sep 2017, 12:38 PM)
http://m.libertatea.ro/stiri/liviu-pop-des...iculare-1975866

Ce sa mai intelegem???Conf. Dr.Adriana Nicu ,intr.un curs de pedagogie defineste auxiliarele curriculare:

Produsele/documente curriculare
 Produse curriculare principale:
 planurile-cadru de învătământ
 programa scolară
 manualul scolar
-
Produse curriculare auxiliare: auxiliare curriculare, ghiduri
metodice pentru cadrele didactice, materialele didactice de
suport/ajutatoare, norme metodologice, îndrumătoare pentru elevi5,
caiete de activitate independenta pentru elevi, soft-uri
educationale, seturi multimedia, pachete de învă
țare[B]

Și ministerul le recunoaște, numai că vrea să le acrediteze! biggrin.gif Și, nimeni în afară de acea comisie numită nu mai este în stare să hotărască ce-i mai bine PENTRU NIVELUL CLASEI LUI, DECÂT MINISTERUL! Și când te gândești că cei de prin comisii n-au mai lucrat la catedră de zeci de ani, te apucă râsul (plânsul) dar.... confused06.gif love28.gif

--------------------
store
Trimis: 25 Sep 2017, 05:14 PM

Utilizator avansat

Domnul ministru a speriat intregul sistem educational cu un ordin de ministru care, din cate stiu, nu a fost publicat in Monitorul Oficial, acel ordin de ministru prin care sunt interzise auxiliarele la scoala, la clasa, nu a fost publicat niciodata in Monitorul Oficial, el nu are putere de lege, nu are puterea unui act juridic, este o declaratie de intentie, daca vreti, nu e opozabil niciunui profesor care decide sa aduca la clasa un material.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 25 Sep 2017, 08:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (store @ 25 Sep 2017, 05:14 PM)
Domnul ministru a speriat intregul sistem educational cu un ordin de ministru care, din cate stiu, nu a fost publicat in Monitorul Oficial, acel ordin de ministru prin care sunt interzise auxiliarele la scoala, la clasa, nu a fost publicat niciodata in Monitorul Oficial, el nu are putere de lege, nu are puterea unui act juridic, este o declaratie de intentie, daca vreti, nu e opozabil niciunui profesor care decide sa aduca la clasa un material.

I-a speriat bine de tot, nimeni nu se atinge de auxiliare.Și mai e o notă prin care li se cere elevilor un aviz epidemiologic pentru reintrarea în colectivitate.Unde se spune că vaccinurile sunt obligatorii conform unei legi din 2011. ohmy.gif

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 11 Oct 2017, 11:01 PM

Utilizator avansat

Auxiliare aprobate/care au solicitat aprobarea

--------------------
Mesaj personal
vilmay
Trimis: 14 Oct 2017, 06:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 12 Oct 2017, 12:01 AM)

Sunt doar pentru limba engleza.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 14 Oct 2017, 08:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vilmay @ 14 Oct 2017, 06:40 PM)
QUOTE (4ward @ 12 Oct 2017, 12:01 AM)

Sunt doar pentru limba engleza.

Nu.Sunt toate auxiliarele pentru care s-a cerut aprobare. smile.gif Sunt si alte materii/limbi.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved