Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (32) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ajutor intre profesorii de franceza, haideti sa ne ajutam intre noi,....
liutza84
Trimis: 5 Sep 2008, 07:40 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna seara! Sunt prof de franceza la liceu, anul al II lea, si m-am gandit sa propun acest subiect pt a putea sa tinem mai usor legatura ,noi , profii de fr, sa ne ajutam cu planificari, planuri de lectii, fise, si ce mai are fiecare nevoie, in functie de nivelul la care predam.
Mesaj personal
luciash
Trimis: 5 Sep 2008, 09:50 PM

Utilizator avansat

D'accord.

Moi, eu sunt la gimnaziu. Am mai propus un astfel de topic, mai demult. dar n-a fost alimentat.

Ca prima tema de discutie propun:

Ce manuale folositi la gimnaziu?

Eu am decis sa raman pe Cavallioti, dar incerc sa imbogatesc cu diverse, in fond, programa conteaza, nu manualul..

--------------------
Celui qui plante un jardin plante
le bonheur. (proverbe chinois)
Mesaj personal
luciash
Trimis: 5 Sep 2008, 09:54 PM

Utilizator avansat

Si am scris ascultand

http://www.cheriefm.fr/

biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
lil'lee
Trimis: 6 Sep 2008, 06:32 AM

Utilizator avansat

si eu tot gimnaziu,cavallioti,insa L2...
Mesaj personal
irinapal
Trimis: 6 Sep 2008, 08:39 AM

Utilizator activ

La mine e primul an in invatamant rolleyes.gif, voi preda la gimnaziu, am si clase cu L1, si clase cu L2. M-am uitat pe didactic si am vazut ca majoritatea planificarilor si proiectelor sunt din manualele Cavallioti, asa ca m-am hotarat sa predau si eu tot din ele. Se pare ca am facut o buna alegere, nu?
M-am uitat si peste manuale de la alte edituri, au fost unele care mi s-au parut interesante, spre exemplu cele de la CLE International. Dar m-am gandit ca, daca cele de la Cavallioti sunt cele mai folosite, sa urmez si eu linia cool.gif .
Ar fi super sa ne ajutam intre noi pe acest topic, ce ziceti? sign28.gif
Mesaj personal
liutza84
Trimis: 6 Sep 2008, 08:49 AM

Utilizator avansat

Dar profi care predau franceza la liceu nu sunt??? confused06.gif
Mesaj personal
genuine01
Trimis: 6 Sep 2008, 09:27 AM

Utilizator activ

QUOTE (liutza84 @ 6 Sep 2008, 09:49 AM)

Ba da ! eu am ales de anul acesta sa predau la liceu. Zilele trecute am mers prin librarii ca sa vad de manuale de franceza, L2, pentru clasele cu 2 ore/saptamana, si am gasit mai convenabil manualul de la editura Humanitas Educational, pentru ca cel de la Corint este pentru filiera teoretica si vocationala. Pentru limba a doua mai sunt recomandate si manualele de la editurile EDP si Niculescu. Daca predai in judetul Iasi vezi de asemenea ce scrie pe urmatorul link : http://portal-isj.is.edu.ro/curriculum/dow...%20FRANCEZA.ppt

--------------------
"Modul în care un om își acceptă destinul este mai important decât destinul său însuși" (Wilhelm von Humboldt, apud Octavian Paler, Viața pe un peron sau În așteptarea Eleonorei)
"Un aveu pas possible, une pilule qu'est pas avalable : que l'Homme est la pire des engeances !... qu'il fabrique lui-meme sa torture dans n'importe quelles conditions, comme la vérole son tabes... C'est ça la vraie mécanique, la profondeur du systeme !...(Louis-Ferdinand Céline, "Mea culpa" (1936))
Omul este "un rastignit": "Am venit pe lume având în carnea palmelor cuie. Lumea n-a făcut decât să le bată mai tare."(Octavian Paler, Viața pe un peron sau În așteptarea Eleonorei)
Mesaj personal
physalis
Trimis: 6 Sep 2008, 09:41 AM

Mentor

QUOTE (irinapal @ 6 Sep 2008, 09:39 AM)

M-am uitat si peste manuale de la alte edituri, au fost unele care mi s-au parut interesante, spre exemplu cele de la CLE International. Dar m-am gandit ca, daca cele de la Cavallioti sunt cele mai folosite, sa urmez si eu linia cool.gif .

Intradevar, manualele de la CLE sunt minunate. Mi-as dori sa le folosesc la clasa dar n-as indrazni niciodata, in conditiile in care eu nu am clase de profil, sa le cer elevilor sa cumpere un manual de la CLE. Pana si eu fac eforturi financiare sa mi le cumpar.
Anul scolar trecut am reusit sa le impac: fotocopii pe banii mei la greu. Dar a mers excelent: le-a placut metoda, suportul audio. chiar daca am dubii ca ar mai pastra ei foile pregatite de mine. Le-a placut si asta e tot ce conteaza.
Recunosc ca n-am deloc o parere minunata despre manualele noastre- poate doar Rao.
Mi-e ciuda ca anul asta va trebui sa ma tin cu sfintenie dupa manual din cauza inspectiei pentru def.
Mesaj personal
physalis
Trimis: 6 Sep 2008, 09:43 AM

Mentor

in plus, ridic o problema de care m-am lovit anul trecut... ce ati face cu o clasa aXI-a, care nu e de profil filologie si care mai are doi ani de studiu, sa-i convingeti sa cumpere manual????
Mesaj personal
genuine01
Trimis: 6 Sep 2008, 09:50 AM

Utilizator activ

QUOTE (luciash @ 5 Sep 2008, 10:50 PM)
D'accord.

Moi, eu sunt la gimnaziu. Am mai propus un astfel de topic, mai demult. dar n-a fost alimentat.

Ca prima tema de discutie propun:

Ce manuale folositi la gimnaziu?

Eu am decis sa raman pe Cavallioti, dar incerc sa imbogatesc cu diverse, in fond, programa conteaza, nu manualul..

QUOTE (liutza84 @ 6 Sep 2008, 09:49 AM)

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>Ba da ! eu am ales de anul acesta sa predau la liceu. Zilele trecute am mers prin librarii ca sa vad de manuale de franceza, L2, pentru clasele cu 2 ore/saptamana, si am gasit mai convenabil manualul de la editura Humanitas Educational, pentru ca cel de la Corint este pentru filiera teoretica si vocationala. Pentru limba a doua mai sunt recomandate si manualele de la editurile EDP si Niculescu.</span> Daca predai in judetul Iasi vezi de asemenea ce scrie pe urmatorul link : http://portal-isj.is.edu.ro/curriculum/dow...%20FRANCEZA.ppt Pe didactic, unde am postat planificari si proiecte de lectie pentru gimnaziu ma gasiti cu id-ul eirenee!
Je vous souhaite "Bonne chance!" biggrin.gif happy23.gif

--------------------
"Modul în care un om își acceptă destinul este mai important decât destinul său însuși" (Wilhelm von Humboldt, apud Octavian Paler, Viața pe un peron sau În așteptarea Eleonorei)
"Un aveu pas possible, une pilule qu'est pas avalable : que l'Homme est la pire des engeances !... qu'il fabrique lui-meme sa torture dans n'importe quelles conditions, comme la vérole son tabes... C'est ça la vraie mécanique, la profondeur du systeme !...(Louis-Ferdinand Céline, "Mea culpa" (1936))
Omul este "un rastignit": "Am venit pe lume având în carnea palmelor cuie. Lumea n-a făcut decât să le bată mai tare."(Octavian Paler, Viața pe un peron sau În așteptarea Eleonorei)
Mesaj personal
liutza84
Trimis: 6 Sep 2008, 10:05 AM

Utilizator avansat

Eu lucrez cu manualul de la Corint, limba 1. mai e cineva care foloseste aceleasi manuale?
Mesaj personal
Alina_0380
Trimis: 6 Sep 2008, 02:34 PM

Utilizator activ

Eu am lucrat la liceu pt.L 1 cu manuale Corint.In primul meu an in invatamant mi s-au parut grele dar acum nu mai pot spune acelasi lucru.Insa din acest an m-am titularizat la gimnaziu unde s-a lucrat pana acum dupa manuale Humanitas educational ( L 1)si voi continua si eu tot cu ele.
Mesaj personal
aida2008
Trimis: 10 Sep 2008, 07:50 AM

Utilizator
**

Ma poate ajuta cineva cu un optional limba franceza pt clasa a 7-a? Ceva care a fost avizat in anii trecuti de inspectorul de specialitate - ca sa fie corect facut.

Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
celiapotin
Trimis: 10 Sep 2008, 01:34 PM

Utilizator avansat

pentru clase de SAM si ruta progresiva ce recomandati? Cel de la Corint mi se pare mult prea stufos pentru ei...

--------------------
Straini suntem in mare singuratate si-n vesnica pierdere... (LB)

C`est le temps que tu as perdu pour ta rose, qui fait ta rose si importante...(ASE)
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
luciash
Trimis: 10 Sep 2008, 06:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aida2008 @ 10 Sep 2008, 08:50 AM)
Ma poate ajuta cineva cu un optional limba franceza pt clasa a 7-a? Ceva care a fost avizat in anii trecuti de inspectorul de specialitate - ca sa fie corect facut.

As avea ceva... Depinde daca vrei pt. L1 sau L2
Poate iti spune ceva macar orientativ.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2934 )
Fișier atașat  CDS__VII__L2.doc

--------------------
Mesaj personal
genuine01
Trimis: 10 Sep 2008, 06:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (celiapotin @ 10 Sep 2008, 02:34 PM)
pentru clase de SAM si ruta progresiva ce recomandati? Cel de la Corint mi se pare mult prea stufos pentru ei...

Pentru SAM si pentru ruta progresiva manualele recomandate sunt urmatoarele:
-pentru clasele a IX-a si a X-a SAM sunt recomandate manualele de la editurile Niculescu ABC si EDP;
- pentru clasele de liceu ruta progresiva manualele cele mai convenabile sunt manualele de la Humanitas Educational (pt clasa a XI-a) si de la Sigma (pt. clasele a XII-a- aXIII-a);

--------------------
Mesaj personal
celiapotin
Trimis: 10 Sep 2008, 07:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (genuine01 @ 10 Sep 2008, 07:56 PM)
QUOTE (celiapotin @ 10 Sep 2008, 02:34 PM)

Pentru SAM si pentru ruta progresiva manualele recomandate sunt urmatoarele:
-pentru clasele a IX-a si a X-a SAM sunt recomandate manualele de la editurile Niculescu ABC si EDP;
- pentru clasele de liceu ruta progresiva manualele cele mai convenabile sunt manualele de la Humanitas Educational (pt clasa a XI-a) si de la Sigma (pt. clasele a XII-a- aXIII-a);

merci! sign28.gif

--------------------
Straini suntem in mare singuratate si-n vesnica pierdere... (LB)

C`est le temps que tu as perdu pour ta rose, qui fait ta rose si importante...(ASE)
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
aida2008
Trimis: 10 Sep 2008, 08:12 PM

Utilizator
**

multumesc, luciash
Mesaj personal
martukaa
Trimis: 11 Sep 2008, 10:36 PM

Utilizator
**

Buna seara! si eu am ore la gimnaziu anul acesta, ca si anul trecut. la clasa a5a, am utilizat manualul de la Rao, l2, care mi s-a parut destul de bine structurat , iar daca adaugati si fise de lucru si cateva materiale audio, iese o treaba excelanta. La clasa a6a, a7 a si a8a am folosit manualele de la Cavallioti. Adaug aici cateva fise pentru gimnaziu, pentru cei interesati!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1814 )
Fișier atașat  appeler.doc
Mesaj personal
martukaa
Trimis: 11 Sep 2008, 10:40 PM

Utilizator
**

alta fisa...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1467 )
Fișier atașat  NE_PAS_DE....doc
Mesaj personal
martukaa
Trimis: 11 Sep 2008, 10:42 PM

Utilizator
**

si alta...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1354 )
Fișier atașat  Exercice_d.doc
Mesaj personal
martukaa
Trimis: 11 Sep 2008, 10:43 PM

Utilizator
**

nu stiu cum sa trimit mai multe fisiere simultan...

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1050 )
Fișier atașat  inversion_du_sujet.doc
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 12 Sep 2008, 12:17 PM

Utilizator avansat

Si eu predau franceza de anul acesta la gimnaziu, de fapt sunt detasata pe o catedra intreaga de romana, dar anul acesta am cedat 2 clase unei colege si am ramas doar cu clasele care au teza unica, iar in completare am luat toata franceza incepand cu clasa a III-a, pana la a VIII-a. Am franceza specializarea a 2-a pe diploma, dar totusi paca mi-am iesit din mana, adica nu am mai utilizat limba, de aceea sunt destul de stresata. Daca ma puteti ajuta cu orice fel de materiale si chiar cu indicatii, v-as fi foarte recunoscatoare.
O sa revin sa va spun si editurile cu care lucrez, poate aveti si vreo planificare
Ce bine ca s-a deschis topicul asta!
Mesaj personalTrimite email
luciash
Trimis: 12 Sep 2008, 12:41 PM

Utilizator avansat

Sunt atat de multe materiale pe didactic.ro incat nu stiu daca mai are rost sa postam si aici, nu?? sau aveti neaparat preferinta pentru edu? biggrin.gif
Atunci punem si aici .

De ex. pun un test initial, cl. a VI-a, L2, Cav.
M-am uitat acum peste el. La ex. 4, desi noua ne pare f.simplu, copiii se incurca rau de tot. De aceea am modificat acum testul si le-am indicat pe ici- pe colo genul. Fiind doar dupa 1 an de studiu, cred ca e suficienta bataie de cap cu cautarea cuvantului potrivit, chiar si in situatia in care ii mai ajut.

Pareri despre test??

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1589 )
Fișier atașat  Eval.__initialeVI__Cav.___L2.doc

--------------------
Mesaj personal
irinapal
Trimis: 12 Sep 2008, 01:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (luciash @ 12 Sep 2008, 01:41 PM)
Sunt atat de multe materiale pe didactic.ro incat nu stiu daca mai are rost sa postam si aici, nu?? sau aveti neaparat preferinta pentru edu? biggrin.gif
Atunci punem si aici .

Si aici, si pe didactic.ro ajutorul vostru este mai mult decat apreciat, eu va multumesc pt materiale. sign28.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (32) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved