Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Competente promovate in 2013. Inscriere pentru probe scrise?
StoianIuliaCristina
Trimis: 22 Feb 2018, 05:10 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua, am o intrebare pentru urmatoarea situatie. Desi total ilegal, ME a schimbat anul acesta metodologia de inscriere pentru BAC. Ce fac absolventii care au dat competentele in anii trecuti si acum vor doar sa sustina una sau doua din probele scrise? Presupun ca pentru ei, sesiunea 1 e pierduta deoarece nu s-au inscris la inceputul lui Februarie, nu? Sau acea inscriere e valabila doar pentru competente?
Mesaj personal
serbp
Trimis: 22 Feb 2018, 05:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (StoianIuliaCristina @ 22 Feb 2018, 06:10 PM)
Buna ziua, am o intrebare pentru urmatoarea situatie. Desi total ilegal, ME a schimbat anul acesta metodologia de inscriere pentru BAC. Ce fac absolventii care au dat competentele in anii trecuti si acum vor doar sa sustina una sau doua din probele scrise? Presupun ca pentru ei, sesiunea 1 e pierduta deoarece nu s-au inscris la inceputul lui Februarie, nu? Sau acea inscriere e valabila doar pentru competente?

Conform anexa OMEN 4792 din 31.08.2017 Calendarul examenului de bacalaureat național 2018 înscrierea în perioada 29 ianuarie - 2 februarie s-a făcut pentru EXAMENUL NAȚIONAL DE BACALAUREAT 2018.
Mesaj personal
StoianIuliaCristina
Trimis: 22 Feb 2018, 06:05 PM

Utilizator
**

Conform anexei, inscrierea in perioada 29 ian - 2 feb s-a facut pentru PRIMA SESIUNE DE EXAMEN. Va multumesc pentru spiritul profesoral de a ma lasa sa trag singura concluziile dupa ce mi-ati prezentat o informatie pe care o citisem deja, dar intrebarea ramane si e la fel de valabila ca prima data. Experienta cu sistemul romanesc ma face sa pun intrebarea "cum se fac lucrurile de fapt" si nu "cum e procedura legala". Prima sesiune e pierduta, deci?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 22 Feb 2018, 08:37 PM

Mentor

QUOTE (StoianIuliaCristina @ 22 Feb 2018, 06:05 PM)
Prima sesiune e pierduta, deci?

Da.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Adriana_MS
Trimis: 23 Feb 2018, 07:43 AM

Utilizator avansat

Ar fi bine sa se permita inscrierea absolventilor din serii anterioare inainte de probele scrise, nu e drept fata de ei, multi nu au stiut de aceasta modificare, unii sunt plecati in strainatate si special si-au planificat sosirea in tara pentru bacalaureat in acea perioada, ar fi aiurea sa vina si sa le spunem "Stiti, trebuia sa va inscrieti in ianuarie..." blink.gif

--------------------
Daca privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit!
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 23 Feb 2018, 08:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Adriana_MS @ 23 Feb 2018, 07:43 AM)
Ar fi bine sa se permita inscrierea absolventilor din serii anterioare inainte de probele scrise, nu e drept fata de ei, multi nu au stiut de aceasta modificare, unii sunt plecati in strainatate si special si-au planificat sosirea in tara pentru bacalaureat in acea perioada, ar fi aiurea sa vina si sa le spunem "Stiti, trebuia sa va inscrieti in ianuarie..." blink.gif

Nu, ministerul le transmite: „Nu mai e nevoie să reveniți în țară!”...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
1q1q1q
Trimis: 23 Feb 2018, 01:17 PM

Mentor

nu e drept fata de ei, multi nu au stiut de aceasta modificare,

Calendarul a fost publicat pe 31 aug 2017.
Un simplu search pe google si aflau in 2 secunde.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Tudor Grama
Trimis: 23 Feb 2018, 01:35 PM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

QUOTE (StoianIuliaCristina @ 22 Feb 2018, 06:05 PM)
Conform anexei, inscrierea in perioada 29 ian - 2 feb s-a facut pentru PRIMA SESIUNE DE EXAMEN. Va multumesc pentru spiritul profesoral de a ma lasa sa trag singura concluziile dupa ce mi-ati prezentat o informatie pe care o citisem deja, dar intrebarea ramane si e la fel de valabila ca prima data. Experienta cu sistemul romanesc ma face sa pun intrebarea "cum se fac lucrurile de fapt" si nu "cum e procedura legala". Prima sesiune e pierduta, deci?

Bună ziua,

Vă puteți adresa responsabililor din IȘJ sau MEN pentru a obține aprobare de înscriere în afara perioadei menționată în calendar.

Numai bine,

--------------------

Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Adriana_MS
Trimis: 26 Feb 2018, 10:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 23 Feb 2018, 02:17 PM)
nu e drept fata de ei, multi nu au stiut de aceasta modificare,

Calendarul a fost publicat pe 31 aug 2017.
Un simplu search pe google si aflau in 2 secunde.

No bine... daca toti ar fi asa constiinciosi sa caute, sa se intereseze etc. Bine-ar fi! laugh.gif

--------------------
Daca privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved