Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> AEL pe server cu Windows server 2003
aro_cimpulung
Trimis: 13 Dec 2016, 10:37 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua.
Serverul pe care avem instalat Windows server 2003 nu mai poate fi updat-at si prin urmare rulam cu AEL 5. La inceputul anului scolar nu am mai putut adauga perioadele generice, pur si simplu nu am primit nici eroare la adaugare dar nici nu s-au adaugat in baza de date, dar am desfasurat lectii ael prin deschiderea momentelor pe fiecare calc de catre elevbi din biblioteca de lectii.
Toate "bune si frumoase", daca se poate spune asa ceva.
Am incercat si am reusit sa import o lectie AEL in format scorm.zip, s-a importat cu succes, dar cand incerc sa o vizualizez in biblioteca de lectii ea nu apare, desi in structura ierarhica la lectii - istorie, caci e o lectie de istorie, ea apare.
Doresc sa o vad si eu si profesorii si elevii in biblioteca ca sa o deschidem de acolo moment cu moment, afandu-ne in imposibilitatea de a mai vizualiza lectii prin clasa virtuala.
As avea nevoie de indrumarea dumneavoastra cu pasii si eventual asistenta telefonica ca sa instalez de la capat windows server 2003 pe un server care atat suporta si sa pot apoi instala ael si tot ce tine de el.
Va multumesc si astept sa ma contactati pentru sprijin. 0766075159
Mesaj personal
ael2008
Trimis: 14 Mar 2017, 03:08 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (aro_cimpulung @ 13 Dec 2016, 11:37 AM)
Buna ziua.
Serverul pe care avem instalat Windows server 2003 nu mai poate fi updat-at si prin urmare rulam cu AEL 5. La inceputul anului scolar nu am mai putut adauga perioadele generice, pur si simplu nu am primit nici eroare la adaugare dar nici nu s-au adaugat in baza de date, dar am desfasurat lectii ael prin deschiderea momentelor pe fiecare calc de catre elevbi din biblioteca de lectii.
Toate "bune si frumoase", daca se poate spune asa ceva.
Am incercat si am reusit sa import o lectie AEL in format scorm.zip, s-a importat cu succes, dar cand incerc sa o vizualizez in biblioteca de lectii ea nu apare, desi in structura ierarhica la lectii - istorie, caci e o lectie de istorie, ea apare.
Doresc sa o vad si eu si profesorii si elevii in biblioteca ca sa o deschidem de acolo moment cu moment, afandu-ne in imposibilitatea de a mai vizualiza lectii prin clasa virtuala.
As avea nevoie de indrumarea dumneavoastra cu pasii si eventual asistenta telefonica ca sa instalez de la capat windows server 2003 pe un server care atat suporta si sa pot apoi instala ael si tot ce tine de el.
Va multumesc si astept sa ma contactati pentru sprijin. 0766075159

toate lectiile se importa de pe DVD urile primite de la SIVECO pe nivele de studiu si asa apar in structura arborescenta

trebuie sa creati doua clase (NU ESTE CAZUL PT DVOASTRA- CREAT DOAR UNA) virtuale
1. una pentru GIMNAZIU unde puteti folosi elevii definiti sau pe cei din clase reale

1.1 UN PROFESOR pentru clasa de gimnaziu care trebuie sa-i fie definite nivelurile la care preda si materiile la care preda plus user si parola de acces in clasa virtuala si perioada pentru care preda de exemplu anul in curs (trebuie asociat grupului PROFESOR)

2 si o clasa de INV PRIMAR -( NU ESTE CAZUL PT DVOASTRA CU ANU AVETI LECTII DE INV PRIMAR) unde va trebui sa va definiti dvoastra elevii pentru clasa deoarece nu-i mai puteti folosi pe cei din clasa de gimnaziu PE CEI DEFINITI

2.2 un INVATATOR pentru clasa de in primar care trebuie sa respecte cerintele de la pct 1.1

la concectarea in clasa virtuala in functie de categoria PROFESOR sau INVATATOR atunci ei se vor conecta la una din clasele doua clase si le va aparea in clasa virtuala doar elevii de GIM sau PRIm si doar lectiile pentru acel nivel ...in caz contrar profesorul nu poate vedea lectiile de la inv primar daca folositi o clasa generalizata pentru toti elevii

3 trebuie sa atribuiti elevilor din ambele clase user si parola in ASM si sa-i asociati unui grup ...exemplu ELEVI

scoala trebuie activata in ASM pentru anul scolar in curs

DACA NU APAR PERIOADELE GENERICE ATUNCI CLASA virtuala nu este valida si nu se poate preda in ea deoarece nu se poate corela cu perioada de scoala si de notare pentru anul in curs

o solutie ar fi sa curatati memoria TEMP DE PE SERVER DUPA CARE SA ARHIVATI toti anii scolari precedenti care includ clase virtuale , perioade generice tot ce tine de ASM pentru anii anterior
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved