Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> lectii format HTML, nefunctionale
eugenserban
Trimis: 17 May 2017, 12:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,

Cativa colegi au incercat sa vizualizeze lectiile AeL de pe un DVD cu materiale educationale format HTML. La un moment dat, acum ceva timp - 1-2 ani, totul a fost OK. Foloseau laptop si videoproiector. Astazi nu pot vedea nicio lectie. Am incercat pe sisteme mai vechi, am reinstalat sau instalat utilitarele...rezultat nul. Am atasat un printscreen din biologie la intamplare, clasa a VI-a.
Mentionez ca lectiile AeL, server si statii, functioneaza perfect. Mai rapid si simplu este pe proiector. Ma gandesc ca problema poate fi din noile SO de pe calculatoarele si laptopurile noastre, win 8.1, 10, eventual 7 dar nici pe acela nu merge. Toate sunt updatate la zi.
Exista o rezolvare?

Eugen Serban

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 40 )
Fișier atașat  printscreen.docx
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
eugenserban
Trimis: 18 May 2017, 09:20 AM

Utilizator activ

merg pe calc fujitsu cu VISTA.... laugh.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
ael2008
Trimis: 19 May 2017, 12:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eugenserban @ 17 May 2017, 01:04 PM)
Buna ziua,

Cativa colegi au incercat sa vizualizeze lectiile AeL de pe un DVD cu materiale educationale format HTML. La un moment dat, acum ceva timp - 1-2 ani, totul a fost OK. Foloseau laptop si videoproiector. Astazi nu pot vedea nicio lectie. Am incercat pe sisteme mai vechi, am reinstalat sau instalat utilitarele...rezultat nul. Am atasat un printscreen din biologie la intamplare, clasa a VI-a.
Mentionez ca lectiile AeL, server si statii, functioneaza perfect. Mai rapid si simplu este pe proiector. Ma gandesc ca problema poate fi din noile SO de pe calculatoarele si laptopurile noastre, win 8.1, 10, eventual 7 dar nici pe acela nu merge. Toate sunt updatate la zi.
Exista o rezolvare?

Eugen Serban

toate lectiile sunt concepute pentru sistemul de operare primit in pachet

pentru alte sisteme nu este garantia functionarii

pe sis dvoastra aveti adblock care blocheaza flash playerul
si folositi win 10

poate functioneaza si pentru win 10 dar trebuie configurate utilitarea compatibile pt vizualizare
Mesaj personal
Mitica Nedelcu
Trimis: 26 Jul 2017, 04:49 PM

Utilizator activ

Cativa colegi au incercat sa vizualizeze lectiile AeL de pe un DVD cu materiale educationale format HTML. La un moment dat, acum ceva timp - 1-2 ani, totul a fost OK. Foloseau laptop si videoproiector.

Mi se pare putin peste mână să umbli cu DVD-ul pe la calculatoare. De ce nu cereti si parerea informaticianului din scoala? Banuiesc ca exista o retea de calculatoare ?

Noi am lamurit aceasta problema inainte de a se finaliza suportul AeL și merge si pe Ubuntu cu Firefox
Am atasat o captura.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
ael2008
Trimis: 29 Aug 2017, 02:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ael2008 @ 19 May 2017, 01:58 PM)
QUOTE (eugenserban @ 17 May 2017, 01:04 PM)
Buna ziua,

Cativa colegi au incercat sa vizualizeze lectiile AeL de pe un DVD cu materiale educationale format HTML. La un moment dat, acum ceva timp - 1-2 ani,  totul a fost OK. Foloseau laptop si videoproiector. Astazi nu pot vedea nicio lectie. Am incercat pe sisteme mai vechi, am reinstalat sau instalat utilitarele...rezultat nul. Am atasat un printscreen din biologie la intamplare, clasa a VI-a.
Exista o rezolvare?

Eugen Serban

toate lectiile sunt concepute pentru sistemul de operare primit in pachet

pentru alte sisteme nu este garantia functionarii

pe sis dvoastra aveti adblock care blocheaza flash playerul
si folositi win 10

poate functioneaza si pentru win 10 dar trebuie configurate utilitarea compatibile pt vizualizare

astazia am facut un test PE WIN 10 X64 EN VERSIUNE

SI

ATENTIE.!!!!!

acestea functioneaza direct pe WIN 10 fara nici un utilitar si trebuie sa aveti flash player minim ver 9 deci ver 11 nu influienteaza cu nimic vizualizarea......trebuie sa dati allow la continutul blocat si totul merge struna

dar pentru proiectie folositi lectiile de pe dvd profesorului

pentru WIN 10 nu aveti nevoie de nici un utilitar de pe DVD .lectiile merg direct cu aplicatiile din WIN10

LA DVOASTRA AM OBSERVAT CA FOLOSITI SISTEM DE OPERRAE IN LIMBA ROMANA
NU STIU DACA ESTE O CAUZA __??
Mesaj personal
tenlau1
Trimis: 1 Sep 2017, 06:50 PM

Utilizator
**

Din experinta mea:
Pe Win 10 nu functioneaza nici cu Edge, nici cu IE11, nici cu Firefox, nici cu Chrome. Ma chinui de vreo saptamana. Luni cand ajung la scoala o sa postez si maximum ce am realizat: aplicatiile se deschid dar textele si butoanele sunt invizibile; unele partial altele total. Deci lectiile nu sunt functionale.
Cui i-a mers pe WIN 10 sa spuna exact ce setari de limba are (suspectez lipsa textelor datorita diacriticelor nedetectate) daca au functionat cu Edge sau alt browser si daca a instalat si alte soft-uri ajutatoare (gen Adobe flash Player).

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved