Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Site DEFINITIVAT 2012
mariutzasweet
Trimis: 12 Jun 2012, 01:37 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Salut.Cum stati cu invatatul??La pedagogie am 2 programe ,dupa care invatati??

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2152 )
Fișier atașat  PEDAGOGIE_INVATATORI_DEF_SI_GRAD_II_programa.pdf_2.pdf
Mesaj personal
mariutzasweet
Trimis: 12 Jun 2012, 01:48 PM

Utilizator
**

sau asta..

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1019 )
Fișier atașat  PEDAGOGIE_INVATATORI_DEF_SI_GRAD_II_programa.pdf
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 14 Jun 2012, 03:59 PM

Utilizator avansat

Buna ziua! Anul acesta sunt inscris la examenul de definitivare in invatamant, problema este in felul urmator, la data de 25 iunie titularul postului se intoarce la catedra mie tot in aceeasi zi mi se incheie contractul de munca deoarece se precizeaza acest lucru pe decizia mea de repartizare. Intrebarea mea este, mai pot sustine examenul de definitivare in conditiile in care implinesc 2 ani vechime in invatamant abia la 31 august? Mentionez faptul ca atunci cand am ocupat postul el era valabil pana in luna noiembrie anul curent insa datorita faptului ca alegerile locale au avut loc in luna iunie , mandatul titularului de viceprimar se incheie la 25 iunie.
Sper ca am fost destul de explicit! Va multumesc mult si astept un raspuns urgent daca este cu putinta.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
Geo-Butterfly
Trimis: 2 Jul 2012, 09:45 AM

Utilizator activ

salut! are cineva subiectele de la didactica biologiei? am si eu ceva, poate va ajuta... character71.gif character71.gif character71.gif sign16.gif
Mesaj personal
Geo-Butterfly
  Trimis: 2 Jul 2012, 09:48 AM

Utilizator activ

nu stiu cum sa adaun un fisier ma ajuta careva?

confused24.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 876 )
Fișier atașat  filum_chordata.doc
Mesaj personal
dani23ela
Trimis: 5 Jul 2012, 02:22 PM

Utilizator activ

pana la urma care e treba cu deful anul asta?.....am gasit pe forum fel si fel de informatii....

A fost modificata nota minima de promovare de la 6 la 7

Corectura unor lucrări de la gradul didactic este de competența profesorilor universitari, nu a colegilor cu gradul I! căci, din păcate, ei vor corecta.

Subiectele sunt la nivel national, deci nu se stie exact cum vor fi formulate

Lucrarile se vor corecta in alte judete stiu asta de la inspectoarea mea

[B]

Asta e ceea ce am gasit pe forum. Prin urmare, cine poate da lamuriri?

--------------------
everything will be ok in the end. if it's not ok it's not the end.
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 5 Jul 2012, 03:41 PM

Utilizator avansat

Pai ce lamuriri mai vrei? Ceea ce ai spus e adevarat. E o alta experienta a sistemului.
Mesaj personalMSN
dani23ela
Trimis: 9 Jul 2012, 07:10 PM

Utilizator activ

A fost modificata nota minima de promovare de la 6 la 7..............eu tot de 6 stiu ca a ramas

Corectura unor lucrări de la gradul didactic este de competența profesorilor universitari, nu a colegilor cu gradul I! căci, din păcate, ei vor corecta.------------aici am uzit ca tot profii universitari vor corecta sau inspectorii de specialitate (desi nu cred)

Subiectele sunt la nivel national, deci nu se stie exact cum vor fi formulate.........mi s-a spus ca subiectele vor fi facute la nivel de inspectorat

Lucrarile se vor corecta in alte judete stiu asta de la inspectoarea mea...........lucrarile se corecteaja in fiecare judet nu in alte judete

de asta am cerut lamuri de la cineva care este documentat bine, pentru ca se pare ca nimeni nu este. Suntem "cobai" anul acesta

--------------------
everything will be ok in the end. if it's not ok it's not the end.
Mesaj personal
Geo Graff
Trimis: 12 Jul 2012, 08:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gicutza @ 12 Apr 2012, 01:17 PM)
programa pentru psihopedagogie o are cineva ? chiar si niste materiale ar fi utile....

Precizari privind examenul de definitivat pentru cei care il in Bucuresti sunt postate pe siteul ISMB.
Spor la invatat si Bafta !

Acest mesaj a fost modificat de către Geo Graff la data 12 Jul 2012, 08:32 PM
Mesaj personal
Geo Graff
Trimis: 16 Jul 2012, 07:29 PM

Utilizator avansat

Bafta maine !
Mesaj personal
ANAIDA_30
Trimis: 17 Jul 2012, 03:04 PM

Utilizator activ

va rog postati subiectul la limba engleza. multumesc frumos!
Mesaj personal
mariutzasweet
Trimis: 17 Jul 2012, 09:42 PM

Utilizator
**

sunt postate pe edu
Mesaj personal
mitos
Trimis: 17 Jul 2012, 09:53 PM

Utilizator activ

Pentru a mine a fost sfarsitul , moartea si invierea...vad subiectele , le privesc uimita si vad ca stiu tot....nu ma mai uit pe punctaj ca nu-si are rostul si-ncep ca berbecul cu al 2-lea subiect.....super tare, in vreo doua ore jumate il termin.... ma iau la tranta cu integrarea ... mult....mult al naibii...o dau gata si pe-asta..subiectul 1 presupunea si acele particularitati pe care nu mi le-am mai adus aminte si vad cu un ochi baremul:12 pcte...lasa-l naibii....mi se ia foaia, dupa ce sunt rugata 10 minute sa las pixul jos...ajung sa predau lucrarea si-mi spune una din asistente ,tare draguta....domnisoara, ati scris aproape o carte ..si n-ati atins deloc subiectul 3? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif care subiect? sa pic langa catedra.....nu mai vazusem pedagogia...s-anvatit clasa cu mine...avea 30 de puncte.... draguta de doamna,ma trimite in coltul catedrei sa-mi numerotez eu paginile si din ochi imi spune sa scriu ceva....ametita scriu doar definitiile primelor doua educatii si la informala o gresesc si nici nu termin fraza ca tipa cealalta batrana ca m-a rugat sa las pixul.... spuneti-mi voi, oameni buni: sunt eu normala , sa nu tratez un subiect atat de simplu, pe care l-ar fi facut si fii-mea din prostie, din cauza oboselii , de tampita...de...nu stiu ce motivatii sa-mi mai arunc...pentru mine EXAMENUL A FOST FOARTE FRUMOS...FOARTEEEEE MULT DAR FRUMOS... SUBIECTELE NU SE TRATAU IN 4 ORE...NUMAI UN PROIECT IL ELABOREZI IN 2 ORE (CORECT) ... IAR SUBIECTUL GENERAL DE PEDA ERA FACUT SA LUAM TOTI....DOAMNE....OAMENI BUNI, CUM AM GRESIT IN HALUL ASTA? Cummmmmmmmmm?M-am picat singura...la un examen la care luam ,daca aveam capul cu mine, peste 9........Nu cred ca mi-o voi ierta vreodata....

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 687 )
Fișier atașat  Picture_005.bmp

--------------------
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 17 Jul 2012, 10:20 PM

Utilizator avansat

Urata intamplare...dar stai, nu te grabi sa judeci la cald. Daca zici ca la restul ai facut...tot ce este posibil sa te scoti cu un 7. smile.gif Capul sus ! Iti tin pumnii stransi.

Acest mesaj a fost modificat de către Maia07 la data 17 Jul 2012, 10:21 PM
Mesaj personal
mitos
Trimis: 17 Jul 2012, 10:26 PM

Utilizator activ

Iti multumesc din suflet....am facut la toate (abstarctie 3-ul pe care nu l-am vazut...punctajul era deasupra, ai vazut...nu stiu ce [***] am calculat eu , nu stiu cum 3 +3+1 da 10 la mine..) dar la primul subiect a existat un subpunct de 12 pcet la care am scris cu liniuta 3 sau 4 trasaturi, nu-mi mai amintesc , de suparare, dar nu le-am incadrat in context, nu am dat explicatii, pur si simplu am insiruit sa nu apara subiectul netratat...fara sa-mi dau seama ca mai aveam un diatamai subiectul nefacut .....daca ai sti cat de rau ma oftic....cat de tare sunt suparata pe mine, ca nu sunt mai ordonata, mai asezata, mai neconstiincioasa, mai putin toclara....dar constat ca sunt tare, tare proasta si ingramadita...azi, dupa atatia ani ,azi am facut o constatare care ma dezgusta total in proprii mei ochi....sunt foarte nefericita....a fost usor, stiam, puteam sa-l iau fluierand....

--------------------
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 17 Jul 2012, 10:39 PM

Utilizator avansat

Eu zic sa tragi o invatatura din treaba asta si sa astepti rezultatul. Te consumi degeaba. Pentru moment nu poti face nimic. Daca iti dai pumni in cap, la figurat vorbind, crezi ca rezolvi ceva ?
Nu arunca usor cu aceste cuvinte...chiar daca sunt la adresa ta. Se putea intampla oricui. Nu-i dovada de ingramadeala, prostie etc, ci pur si simplu ...se intampla sa uiti, neatentia...
Eu am facut subiectul de pedagogie in ultimele 20 de minute...mama , mama...ce viteza am bagat laugh.gif

Sper sa am gura aurita si sa ne dai vesti bune. Daca vei lua 7, sper ca nu va fi suparare ca n-ai luat 9... important e sa-l treci sau puneai accent si pe nota ?
Curaj ! smile.gif
Mesaj personal
yonylory
Trimis: 18 Jul 2012, 11:21 AM

Utilizator activ

Sa stii ca aproximativ in aceiasi situatie sunt si eu...am facut specialitatea,metodica,dar la psihopeda am scris putin..mie ciuda..de emotii nu mi-am adus aminte tot....am si gresit ,.....am fost cea mai mare proasta....am invatat atat si emotiile m-au dat peste cap...niciodata n-am avut atatea emotii...nici cand am nascut....chiar am cresit o litera la disciplina...a trebuit sa schimb foaia.....supraveghetoarea mi-a zis sa stau calma.....nu stiu cea fost cu mine..asta e,cu Dumnezeu inainte
Mesaj personal
mitos
Trimis: 18 Jul 2012, 05:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (Maia07 @ 17 Jul 2012, 11:39 PM)
Eu zic sa tragi o invatatura din treaba asta si sa astepti rezultatul. Te consumi degeaba. Pentru moment nu poti face nimic. Daca iti dai pumni in cap, la figurat vorbind, crezi ca rezolvi ceva ?
Nu arunca usor cu aceste cuvinte...chiar daca sunt la adresa ta. Se putea intampla oricui. Nu-i dovada de ingramadeala, prostie etc, ci pur si simplu ...se intampla sa uiti, neatentia...
Eu am facut subiectul de pedagogie in ultimele 20 de minute...mama , mama...ce viteza am bagat laugh.gif

Sper sa am gura aurita si sa ne dai vesti bune. Daca vei lua 7, sper ca nu va fi suparare ca n-ai luat 9... important e sa-l treci sau puneai accent si pe nota ?
Curaj ! smile.gif

Nu, nu aveam pretentia la nota...am 37 de ani saptamana care vine, am facut 2 facultati, am dat 2 licente, zeci de examene si n-am picat niciodata nici-unul...sa nu mai vorbim ca la ultima facultate, incepuse moda cu contestatia si pt ca am luat 8la licenta am contestat-o pt ca nu mi s-a parut corect.... asadar, numai ideea ca urmeaza sa pic un examen,tocmai eu care cer aproape perfectiune, tocmai eu care am vrut sa fiu cel mai bun model pentru fata mea, tocmai eu care am dat titularizare o data si l-am luat cu peste 9 in conditiile in care subiectele erau inzecit mai grele ca acestea... dar uite ca si eu traiesc in lumea asta, si eu fac greseli, si eu imi pierd capul...hilar a fst ca ,afara, dupa ce am iesit, cei din specialitatea mea bmbaneau ca a fost foarte ,foarte greu...nu era cazul sa domin eu cu principii de genul:"a fost foarte fain examenul"...dar cand au ajuns la subiectul 3 si se intrebau ce trebuiau sa scrie am inceput sa turui ca o moara hodorogita si cineva ,mi-a aratat cea mai neagra fata a umanitatii: a zambit ironic si a zis:" pai daca stii de ce n-ai stiut si inauntru?" iar fata acelei persoane radia...de ce oare? n-am concurat ,nu luam dreptul nimanui....dar, buna intrebare ...raspunsul meu a fost antonimul zambetului ei sarcastic....cu tristete am motivat ca nu l-am vazut pana la catedra.... dar ,,era tardiv sa ma justific....si nu este cazul...cea mai grea justificare o voi da in fata mea ,mult timp de-acum inainte...m-am culcat la 4 .20 dimineata, la 5.30 m-am trezit.... si totusi eram ok...nimic nu prevedea ca aceasta oboseala ascunsa imi va lua mintile.... dar nici asta nu e justificare ....asadar...mi-e rusine in primul rand de mine si nu in ultimul rand de colegi, de acele persoane***carora le-am dat satisfactie...( a picat tocilara, ai vazut?) sad.gif sad.gif sad.gif Duc o lupta apriga acum cu mine...si sunt constienta ca lupta va continua nu cu o ironie ci cu multe...Dzeu cu mine!

--------------------
Mesaj personal
cristinaviorica
Trimis: 18 Jul 2012, 06:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (mitos @ 18 Jul 2012, 06:05 PM)
QUOTE (Maia07 @ 17 Jul 2012, 11:39 PM)
Nu arunca usor cu aceste cuvinte...chiar daca sunt la adresa ta.  Se putea intampla oricui. Nu-i dovada de ingramadeala, prostie etc, ci pur si simplu ...se intampla sa uiti, neatentia...
Eu am facut subiectul de pedagogie in ultimele 20 de minute...mama , mama...ce viteza am bagat  laugh.gif

Curaj !  smile.gif

Nu, nu aveam pretentia la nota...am 37 de ani saptamana care vine, am facut 2 facultati, am dat 2 licente, zeci de examene si n-am picat niciodata nici-unul...sa nu mai vorbim ca la ultima facultate, incepuse moda cu contestatia si pt ca am luat 8la licenta am contestat-o pt ca nu mi s-a parut corect.... asadar, numai ideea ca urmeaza sa pic un examen,tocmai eu care cer aproape perfectiune, tocmai eu care am vrut sa fiu cel mai bun model pentru fata mea, tocmai eu care am dat titularizare o data si l-am luat cu peste 9 in conditiile in care subiectele erau inzecit mai grele ca acestea... dar uite ca si eu traiesc in lumea asta, si eu fac greseli, si eu imi pierd capul...hilar a fst ca ,afara, dupa ce am iesit, cei din specialitatea mea bmbaneau ca a fost foarte ,foarte greu...nu era cazul sa domin eu cu principii de genul:"a fost foarte fain examenul"...dar cand au ajuns la subiectul 3 si se intrebau ce trebuiau sa scrie am inceput sa turui ca o moara hodorogita si cineva ,mi-a aratat cea mai neagra fata a umanitatii: a zambit ironic si a zis:" pai daca stii de ce n-ai stiut si inauntru?" iar fata acelei persoane radia...de ce oare? n-am concurat ,nu luam dreptul nimanui....dar, buna intrebare ...raspunsul meu a fost antonimul zambetului ei sarcastic....cu tristete am motivat ca nu l-am vazut pana la catedra.... dar ,,era tardiv sa ma justific....si nu este cazul...cea mai grea justificare o voi da in fata mea ,mult timp de-acum inainte...m-am culcat la 4 .20 dimineata, la 5.30 m-am trezit.... si totusi eram ok...nimic nu prevedea ca aceasta oboseala ascunsa imi va lua mintile.... dar nici asta nu e justificare ....asadar...mi-e rusine in primul rand de mine si nu in ultimul rand de colegi, de acele persoane***carora le-am dat satisfactie...( a picat tocilara, ai vazut?) sad.gif sad.gif sad.gif Duc o lupta apriga acum cu mine...si sunt constienta ca lupta va continua nu cu o ironie ci cu multe...Dzeu cu mine!

Cu totii am fost victimele acestui sistem .Data sustinerii examenului nu se va schimba decat daca va protesta cineva sau prin faptul ca , daca la titularizare se vor putea prezenta numai cei cu deful si se va putea da in august.Noi am ignorat oboseala din timpul anului, alergatura pentru inspectii, dupa activitati care se puncteaza la fisa de evaluare anuala, unii am terminat scoala pe 5 iulie din cauza claselor tehnologice, si in ultima saptamana am dormit putin , multa cafea energizante.Eu nu am avut emotii , asteptam sa vad subiectele si am pierdut 15 minute ca sa citesc toate subiectele si sa fac o schita la fiecare.Asa am putut sa vad toate subiectele .E adevarat subiectul 3 era usor ascuns privirii.Spre sfarsit m-a luat somnul, as fi pus capul pe banca.
Ai pus ochii pe subiecte ,deja mintea incepe sa lucreze cum sa le rezolve, si poate sa se intample ce ti s-a intamplat azi.Sa speram ca vom lua note bune si ignora rautatea unor colegi care asteapta sa ,, moara capra vecinului''.Calitatea unui profesor nu sta in nota de la def.Bafta!
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 18 Jul 2012, 06:15 PM

Utilizator avansat

Cunosc si eu destule fete rautacioase. Dar iaca...de aia nu mai pot eu. Ele sa ramana cu rautatea si prostia ...ca da, rautatea asta este mai de graba o forma de prostie ...si eu imi vad de ale mele.
Esti om, este firesc sa gresesti...si na, daca esti bun sau cel mai bun...n-ai voie sa gresesti, nu ti se poate intampla sa greseti ?
Tu pana acum chiar n-ai gresit deloc ...ca sa fii atat de contrariata la aceasta "greseala omeneasca" ?
Cred ca esti un pic cam dura cu tine. Mai bine sa fii critic cu tine in permanenta...si moderat, decat asa...numai numai la ocazii precum cea de aici. Cel putin asta e parerea mea.
Eu zic ca le vei da tare rau peste nas colegelor cand le vei arata ca ai luat Deful si fara sa faci subiectul de pedagogie. Stai sa vezi atunci ce invidie pe capul lor laugh.gif

P.s. de ce ti-ai povestit supararea pe mai multe topicuri ?

Acest mesaj a fost modificat de către Maia07 la data 18 Jul 2012, 06:28 PM
Mesaj personal
ALINA CATALINA
Trimis: 19 Jul 2012, 09:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristinaviorica @ 18 Jul 2012, 07:00 PM)

ca vom lua note bune si ignora rautatea unor colegi care asteapta sa ,, moara capra vecinului''.Calitatea unui profesor nu sta in nota de la def.Bafta!

Ion Dolanescu avea o vorba:,,decat sa spuna lumea saracu', mai bine lua l ar [***]". Pe acest principiu merg si eu: decat sa ma compatimeasca, mai bine sa ma invidieze. Probabil ca stiu ei de ce...
Mesaj personal
mitos
Trimis: 20 Jul 2012, 12:48 AM

Utilizator activ

QUOTE (Maia07 @ 18 Jul 2012, 07:15 PM)

P.s. de ce ti-ai povestit supararea pe mai multe topicuri ?

Asa este fetelor, aveti perfecta dreptate...dar oricat as vrea sa fiu tare nu prea ma mai inteleg cu sufletul....nu mi-e usor si probabil nu-mi va fi nici dupa ziua de luni. De ce am scris pe mai multe topicuri?Eram atat de contrariata ca nu mai eram convinsa ca va spun voua, colegilor de suferinta...probabil vroiam neaparat sa ma auziti, probabil aveam nevoie sa ma inteleaga cineva,sa ma asculte;va cautam pe voi, colegii de def-nu mai stiam unde ma aflu ,nici macar virtual....observ si eu ca disperarea in acele momente atinsese apogeul....Ce mult e pana departe, fetelor! Va doresc succes si note frumoase....!

--------------------
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 20 Jul 2012, 01:00 PM

Utilizator avansat

Mitos, daca luni iei def-ul ne faci cinste cu un suculet ? biggrin.gif
Mesaj personal
mitos
Trimis: 21 Jul 2012, 12:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (Maia07 @ 20 Jul 2012, 02:00 PM)
Mitos, daca luni iei def-ul ne faci cinste cu un suculet ? biggrin.gif

Tinand cont ca imediat e ziua mea de nastere, va dau 37 de suculete si tot atatia pupici dar imi dati voi 0,2 puncte sa adun si eu 1 punct? Astea sunt conditiile sa il iau....urat cadou mi-am facut....groaznic.....mai urat nu reuseam ,nici cu intentie....va multumesc tuturor pentru gandurile bune...si va felicit in avans ....imi va fi frica sa deschid forumul luni.....totusi...am furnici in degete.....Doamne, te rog, ajuta-ma sa-mi spal rusinea......

--------------------
Mesaj personal
anastasia petrescu
Trimis: 21 Jul 2012, 02:08 PM

Utilizator avansat

Doamne ajuta sa luam cu totii. Oricum dupa ce am citit marturia ta, Mitos, m-am cutremurat.
Ai avut o ispita serioasa, dar nu o lua in tragic, ceva incearca Domnul sa-ti zica. Ai nadejde in El si te smereste. Acestea sunt doar incercari ale vietii, gandeste-te ca sunt oameni mult mai incercati. Bagatelizeaza un pic acest incident. Si ai facut bine ca l-ai povestit.
Mesaj personalMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved