Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) « Primul ... 5 6 [7] 8  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Definitivat 2016-2017 Educatie Fizica si Sport, forum pentru colegii care vor sustine in acest an scolar definitivatul in educatie fizica si sport
cos23
Trimis: 19 Apr 2017, 07:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Multumim ! Si tie la fel alina !!!
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 21 Apr 2017, 02:52 PM

Utilizator activ

Bună! Cum a fost examenul? Ce părere aveți?
Mie personal subiectul cu circuitul pentru forță explozivă mi s-a părut mai curând pentru antrenori decât EFS.

Acest mesaj a fost modificat de către alina_cor la data 21 Apr 2017, 02:54 PM
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 21 Apr 2017, 03:26 PM

Utilizator
**

Subiectele au fost destul de dificile! Si cel cu priceperile a fost ca nuca in perete. Sa nu mai vorbim de subpct cu integrarea sportului in sistemul social. Ce ati scris la acest subpct?
La sb cu forta exploziva e interpretabil. De exemplu eu lucrez ca profesor-antrenor si am facut exercitii specifice detentei doar de picioare. Ex: Sarituri cu genuflexiune, sarituri ca mingea, sarituri cu genunchii la piept, sarituri din ghemuit si ghemuit, sarituri cu schimbarea picioarelor in aer. Din ce am inteles trebuiau ex pt toate segmentele corporale. Detenta se perfectioneaza prin exercitii de picioare. Sunt intr-adevar ex si pt detenta in brate, dar in niciun caz ex de abd, sau spate. Voi ce ati scris? Si dozarile sunt interpretabile. Puteau da subiecte mai clare. Puteau sa se axeze pe calitati si deprinderi....Acum cum ne-o fi norocul!
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 21 Apr 2017, 04:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (Gabriela_Gabriela @ 21 Apr 2017, 04:26 PM)
Subiectele au fost destul de dificile! Si cel cu priceperile a fost ca nuca in perete. Sa nu mai vorbim de subpct cu integrarea sportului in sistemul social. Ce ati scris la acest subpct?
La sb cu forta exploziva e interpretabil. De exemplu eu lucrez ca profesor-antrenor si am facut exercitii specifice detentei doar de picioare. Ex: Sarituri cu genuflexiune, sarituri ca mingea, sarituri cu genunchii la piept, sarituri din ghemuit si ghemuit, sarituri cu schimbarea picioarelor in aer. Din ce am inteles trebuiau ex pt toate segmentele corporale. Detenta se perfectioneaza prin exercitii de picioare. Sunt intr-adevar ex si pt detenta in brate, dar in niciun caz ex de abd, sau spate. Voi ce ati scris? Si dozarile sunt interpretabile. Puteau da subiecte mai clare. Puteau sa se axeze pe calitati si deprinderi....Acum cum ne-o fi norocul!

Asa este! Tot ceea ce ai scris este valabil pentru mine! Și eu am scris exerciții pentru dezvoltarea forței explozive a trenului inferior. Sper totuși sa fie suficient....
La integrarea în sistemul social eu am scris din funcția sociala. Altceva nu am știut ce.... Tu ce ai scris la acest subpunct?
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 21 Apr 2017, 04:40 PM

Utilizator
**

La noi în sala s-a scris cerinta conform vârstei celor care participa la procesul de educație. Dar nu cred ca are vreo legătură, sincer. Nu am găsit nicăieri aceste cerințe. Cei care concep subiectele ar putea sa le facă putin mai accesibile și mai clare.
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 21 Apr 2017, 04:42 PM

Utilizator
**

La dozare la ex de forță eu am scris numărul de repetări al fiecărui exercițiu. Fiind circuit cred ca trebuia cu lucru și pauza, nu? Tu cum ai scris?
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 21 Apr 2017, 05:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (Gabriela_Gabriela @ 21 Apr 2017, 05:42 PM)
La dozare la ex de forță eu am scris numărul de repetări al fiecărui exercițiu. Fiind circuit cred ca trebuia cu lucru și pauza, nu? Tu cum ai scris?

Eu am scris ca elevii vor sta 1 minut la fiecare statie si vor avea 1 minut pauza. Asa am vazut eu cel putin lucrurile. Am scris ca vor schimba statiile in sensul acelor de ceasornic. Acum realizez ca poate scriam si de cate ori se va lucra circuitul (desi acest lucru tine si de varsta si de nivelul de participare al elevilor)....
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 21 Apr 2017, 05:59 PM

Utilizator
**

Cred ca este ok ceea ce ai scris. Probabil va depinde mult și cum interpretează cei care corectează.
Mesaj personal
thereau73
Trimis: 22 Apr 2017, 06:48 AM

Utilizator
**

Alina, nici eu nu am scris de cate ori se va repeta circuitul fiindca e imposibil sa lucrezi cu copiii asa ceva in ciclul gimnazial. Mi se pare incredibil de greu sa dezvolti forta exploziva prin circuit.
Eu am facut exercitiile cu 45 de sec.timp de lucru si 45 sec.pauza, daca asta au cerut asta am scris....adevarul e ca depinde si de cine corecteaza... cat despre priceperile motrice...nici macar nu le-am citit fiindca nu s-a mai dat niciodata asa ceva...
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 22 Apr 2017, 08:42 AM

Utilizator
**

Și eu citisem priceperile doar o data. Deși erau 6 rânduri cu totul nu le-am dat importanta pt ca exact cum zici tu nu s-au dat niciodată. Am scris ce mi-a rămas în cap.
Știam perfect deprinderile.
Aveau n variante de subiecte fără a ne încurca.
Ma asteptam ca vor da ceva și din lecția de educație fizica, din funcțiile educației, ex fizic sau metode de dezvoltare ale calităților motrice. Cred ca sunt mult mai importante decât priceperile sau forta exploziva, care se dezvolta mai mult în sportul de performanta.
Sa nu mai vb de integrarea ed fizice în sistemul social.
După ce ca ne-au dat o bibliografie interminabila, ne-au programat examenul imediat după Pasti, ne-au dat foarte multe subiecte în timp puțin, nici măcar nu au încercat sa facă sb mai accesibile.
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 22 Apr 2017, 09:01 AM

Utilizator activ

QUOTE (Gabriela_Gabriela @ 22 Apr 2017, 09:42 AM)
Și eu citisem priceperile doar o data. Deși erau 6 rânduri cu totul nu le-am dat importanta pt ca exact cum zici tu nu s-au dat niciodată. Am scris ce mi-a rămas în cap.
Știam perfect deprinderile.
Aveau n variante de subiecte fără a ne încurca.
Ma asteptam ca vor da ceva și din lecția de educație fizica, din funcțiile educației, ex fizic sau metode de dezvoltare ale calităților motrice. Cred ca sunt mult mai importante decât priceperile sau forta exploziva, care se dezvolta mai mult în sportul de performanta.
Sa nu mai vb de integrarea ed fizice în sistemul social.
După ce ca ne-au dat o bibliografie interminabila, ne-au programat examenul imediat după Pasti, ne-au dat foarte multe subiecte în timp puțin, nici măcar nu au încercat sa facă sb mai accesibile.

Si mie mi s-au parut multe subiecte inabordabile... Sincer, eu am stat din decembrie sa strang materialele necesare pentru a scoate subiectele din tematica. In acest fel le-am parcurs practic prima oara pe toate (cele pe care le-am gasit). Nici prin cap nu mi-a trecut ca ar putea da priceperile, integrarea educatiei fizice in sistemul social sau detenta!!! Au fost destul de incurcat formulate.
Eu m-am uitat si pe subiectele din anii trecuti. Le-as fi stiut sa le fac pe toate! Erau parca mai clar formulate, erau mai "punctuale".
Nu stiu.... Cred ca ma asteptam ca fiind asa de devreme programat, cu enorm de scris inainte pentru portofoliu (mai ales pentru cei care dam pentru prima oara), sa fie mai usor, mai accesibil.
Eu personal ma asteptam sa fie mult de scris, multe subiecte asa ca in model. Eu, desi stiam ex fizic si functiile, eram convinsa ca nu le va da. De asemenea motricitatea la 6-10/11 ani nu putea sa o dea. Eu eram sigura ca vor da motricitatea la 10-14 ani. A fost si in 2013 si cred ca era mai importanta decat acea integrare.
Iar pentru metodica predarii, nu era oare mai important sa ne vea o veriga de lectie? Circuitul pentru dezvoltarea detentei oricum nu il vom face in veci in lectia de EF....
Sper ca ceea ce am scris sa fie suficient pentru 7,5.
Aflam marti....
Pana atunci, fruntea sus, palmele impreunate si sa dea Domnul sa fie ingaduitori la corectare. Suntem totusi in saptamana alba; miracole se pot intampla smile.gif
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 22 Apr 2017, 11:00 AM

Utilizator
**

Ce spui tu e valabil și pt. mine. Subiectele din anii trecuți sau din model au fost extrem de accesibile. Și eu ma chinui sa învăț din ianuarie. Nici pt. 5 materii de bac, pe care l-am luat cu nota mare nu am învățat atât. Normal ca ar fi fost mult mai importanta pt lecția de efort o veriga tematica sau motricitatea.
Ideea e ca ne dau de invatat un material interminabil. Chiar și la metodica. E inuman sa înveți atâtea ex din gimnastica acrobatica, toate cu formații de lucru diferite, cu dotări diferite.
La fel și toate probele din atletism sau atâtea procedee tehnico-tactice.
Și pt ce?
Ca sa fim luați la misto de niște copii de 10 ani și pt un salariu de 1500 ron...
Ar trebui sa ne unim și sa facem ceva pt a îmbunătăți ceva.
Doamne ajuta sa luam!
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 22 Apr 2017, 11:00 AM

Utilizator
**

Lecția de efs voiam sa scriu.
Mesaj personal
Gabriela_Gabriela
Trimis: 22 Apr 2017, 11:01 AM

Utilizator
**

Și dozări diferite*
Telefonul meu scrie singur și aiurea.
Mesaj personal
Cristi Chidu
Trimis: 25 Apr 2017, 09:01 AM

Utilizator
**

Tin sa va multumesc tuturor care m-ati ajutat.am reusit sa iau defu.felicitari tuturor
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 25 Apr 2017, 09:25 AM

Utilizator activ

QUOTE (Cristi Chidu @ 25 Apr 2017, 10:01 AM)
Tin sa va multumesc tuturor care m-ati ajutat.am reusit sa iau defu.felicitari tuturor

Felicitari!!!!! sign28.gif
Mesaj personal
mioritici
Trimis: 25 Apr 2017, 09:58 AM

Începător
*

Ma numar printre debutantii care au luat defu,felicitari tuturor care au reusit,bafta in cariera!
Mesaj personal
Al3xM
Trimis: 25 Apr 2017, 10:16 AM

Utilizator
**

Multumesc tuturor pentru materialele distribuite! Va doresc succes in continuare!
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 25 Apr 2017, 12:24 PM

Utilizator activ

Și acum, gradul II, nu? Cine este tentat? biggrin.gif
Mesaj personal
Al3xM
Trimis: 25 Apr 2017, 12:49 PM

Utilizator
**

Alina_Cor ...ma gandesc ca anul viitor..infiintezi un nou grup..gradul II educatie fizica si sport:)
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 25 Apr 2017, 12:58 PM

Utilizator activ

QUOTE (Al3xM @ 25 Apr 2017, 01:49 PM)
Alina_Cor ...ma gandesc ca anul viitor..infiintezi un nou grup..gradul II educatie fizica si sport:)

Înființez biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Kodokan
Trimis: 25 Apr 2017, 04:46 PM

Începător
*

Va felicit pe toti care ati promovat definitivatul.sunt eunul dintre ei cu 9,72 smile.gif)💪🏻
Mesaj personal
thereau73
Trimis: 25 Apr 2017, 08:54 PM

Utilizator
**

Si eu am reusit. Felicitari tuturor !
Mesaj personal
alina_cor
Trimis: 26 Apr 2017, 05:04 PM

Utilizator activ

Concluzionand, toti cei care am fost utilizatori activi ai forumului suntem buni de cinste smile.gif ?
Tare...!
Bravo! Felicitari tuturor! sign28.gif
Mesaj personal
Cristi Chidu
Trimis: 3 May 2017, 07:53 PM

Utilizator
**

Salutare.stiti cumva daca este vreun forum asemanator si pt titularizare?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) « Primul ... 5 6 [7] 8  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved