Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inspectii gradul 2
al_ina83
Trimis: 17 Mar 2018, 06:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

In toamna 2017 m-am inscris pt gradul 2 in invatamant. Stiu ca am de sustinut 3 inspectii pana in 2019 cand trebuie sa dau examenul.
Intre timp am ramas insarcinata si deocamdata nu am sustinut nicio inspectie. As putea in semestrul acesta, al doilea de an sc, sa sustin 2 inspectii si pe a 3a in semestrul al doilea in 2019?
Daca intru in concediu de maternitate, ccc, se va tine cont de inspectia sustinuta? As putea veni in timpul concediului sa sustin vreo inspectie?
Va rog sa ma sfatuiti cum ar fi mai bine sa procedez si unde pot gasi baze legale? ( am discutat cu metodistul meu dar nu stie detalii si nici in metodologia perfectionarii nu am gasit detalii folositoare cazului meu)!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Mar 2018, 06:38 PM

Mentor

Grup: Members

Dacă ați depus dosarul de înscriere în toamna 2017, însemnă că ați susținut, deja, inspecția curentă 1 (preinspecția) în anul școlar 2016-2017. Dacă nu ați susținut nicio inspecție, înseamnă că în toamna 2017 ați solicitat efectuarea inspecției curente 1, urmând să depuneți dosarul de înscriere în toamna 2018.
Concediul de maternitate (prenatal și postnatal) constituie vechime pentru gradele didactice. CCIC nu constituie vechime pentru gradele didactice, deci, pe perioada CCIC nu puteți susține inspecții.
Inspecțiile curente sunt valabile 4 ani școlari. Puteți amâna susținerea examenului pe perioada CCIC.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved