Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Acte necesare EURO 200, Cum se completeaza anexele cererii?
cristipirtea
Trimis: 1 Apr 2008, 05:13 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Pe linga cererea pe care o depun cei care doresc acest ajutor mai sunt doua tabele pe care trebuie sa le completeze comisia. Fac parte din comisie, dar nu prea au logica. In primul scrie ca se trec "membrii familiei care se incadreaza in prevederi pt. a primi ajutorul", iar in al doilea cei care nu se incadreaza. A completat cineva aceste tabele?
Mesaj personal
Razvan Sinescu
Trimis: 2 Apr 2008, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cristipirtea @ 1 Apr 2008, 06:13 PM)
Pe linga cererea pe care o depun cei care doresc acest ajutor mai sunt doua tabele pe care trebuie sa le completeze comisia. Fac parte din comisie, dar nu prea au logica. In primul scrie ca se trec "membrii familiei care se incadreaza in prevederi pt. a primi ajutorul", iar in al doilea cei care nu se incadreaza. A completat cineva aceste tabele?

In primul se completeaza datele cerute pentru membrii familiei care se incadreaza in prevederi (adica elevi, studenti cu varsta < 26 ani), iar in al doilea restul membrilor familiei care nu se incadreaza in prevederile programului.

Numai bine,

--------------------
Răzvan Sinescu
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
hcornelia
Trimis: 3 Apr 2008, 10:21 AM

Utilizator avansat

Am si eu o intrebare. Pentru elevii din mediul urban care depun cerere pentru Euro200 trebuie sa se faca ancheta sociala? Daca da cine face parte din aceasta?
Mesaj personal
Razvan Sinescu
Trimis: 3 Apr 2008, 10:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (hcornelia @ 3 Apr 2008, 11:21 AM)
Am si eu o intrebare. Pentru elevii din mediul urban care depun cerere pentru Euro200 trebuie sa se faca ancheta sociala? Daca da cine face parte din aceasta?

Stimata Dna Profesoara,

In legatura cu ancheta sociala, am urmatorul raspuns primit de la MECT:

În conformitate cu prevederile art.3 (6) din Normele metodologice pentru aplicarea Legii nr. 269/2004 privind acordarea unui ajutor financiar în vederea stimulării achiziționării de calculatoare aprobată prin HG 1294/2004 “Autoritățile locale abilitate pot să efectueze anchete sociale pentru verificarea veridicității declarațiilor de venit și a celor referitoare la bunurile familiei.”
Prin urmare, autoritățile locale au dreptul să efectueze anchete sociale pentru verificarea veridicității declarațiilor de venit și a celor referitoare la bunurile familiei, indiferent cine face sesizarea.
Potrivit prevederilor art.11 (5) din HG 1294/2004 “autoritățile locale vor da curs solicitărilor inspectoratelor școlare județene/al municipiului București sau ale instituțiilor de învățământ superior, după caz, pentru cercetarea și verificarea unor situații speciale constatate de comisii”.
În cazul în care inspectoratele școlare sunt sesizate de către comisiile alcătuite conform prevederilor Normelor metodologice aprobate prin HG 1294/2004 și la rândul lor sesizează autoritățile locale, acestea sunt obligate să cerceteze situațiile prezentate.

Numai bine,

--------------------
Răzvan Sinescu
SIVECO România
marc11
Trimis: 24 Apr 2019, 11:44 AM

Utilizator avansat

Este obligatoriu sa se depuna la dosar ancheta sociala?
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 15 May 2019, 11:15 AM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

QUOTE (marc11 @ 24 Apr 2019, 12:44 PM)
Este obligatoriu sa se depuna la dosar ancheta sociala?

Vă rog să vă adresați responsabililor IȘJ

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved