Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Credite transferabile
vania
Trimis: 11 Sep 2012, 06:49 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Stie cineva daca in afara de Ordinul 5562/2011 a mai aparut altceva in legatura cu echivalarea creditelor profesionale transferabile? Ma intereseaza daca a aparut vreo metodologie pentru transformarea orelor in credite. Nu de altceva dar ne-au anuntat astazi la scoala ca pana in 15 se depun dosarele pentru echivalarea creditelor. Eu anul trecut nu am obtinut grad didactic dar am niste cursuri cu ore. Putem obtine ceva credite pe ele?
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 11 Sep 2012, 06:53 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

doar 5562

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3789 )
Fișier atașat  5562.pdf

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
loremarcutz
Trimis: 12 Sep 2012, 10:45 AM

Utilizator activ

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema....Am terminat facultatea (4 ani/zi), m-am titularizat, am o vechime de 4 ani in invatamant, am obtinut definitivatul, iar anul acesta am finalizat un curs de conversie profesionala, in urma caruia am obtinut 90 credite ECTS.
Ma intereseaza sa stiu la ce ar putea sa-mi foloseasca aceste credite dobandite, daca se pot echivala aceste credite cu Gradul II? Daca nu, cand ar trebui sa ma inscriu la grad?(mentionez ca am ceva probleme de sanatate si nu doresc sa ma insriu la grad pana nu se vor rezolva).
Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Sep 2012, 11:19 AM

Mentor

Conform prevederilor art.8 lit. d) din Anexa la OMECTS nr. 5562/2011, absolvirea unui program de conversie profesională se echivalează cu cele 90 de credite profesionale transferabile, obligatorii pentru fiecare cadru didactic, la fiecare interval consecutiv de 5 ani, considerat de la data promovării examenului de definitivare în învățământ. Pentru echivalare, trebuie să depuneți, în perioada 1-15 septembrie, la secretariatul unității de învățământ, cererea și copie a actului care atestă finalizarea cursului de conversie profesională.
Aceste credite nu pot fi echivalate cu gradul didactic II.
Înscrierea la gradul didactic II se poate face în perioada 1-31 octombrie, după efectuarea primei inspecții curente, prin depunerea la conducerea unității de învățământ a cererii și dosarului. Planificarea primei inspecții curente (preinspecția) se face în urma unei cereri, adresate conducerii unității de învățământ, în perioada octombrie-noiembrie a anului premergător depunerii cererii și dosarului de înscriere.

--------------------
Mesaj personal
loremarcutz
  Trimis: 12 Sep 2012, 11:47 AM

Utilizator activ

Multumesc pt promptitudine.
Imi cer scuze pt insistenta, dar n-am inteles totusi de ce trebuie depusa acea cerere de echivalare? Concret, la ce ma ajuta? Daca nu depun acea cerere, nu mi se recunoaste cursul?(pe adeverinta de absolvire sunt prevazute aceste credite ECTS).
Multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Sep 2012, 11:52 AM

Mentor

Și mie mi se pare o birocrație. Dar, așa prevede metodologia.

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 13 Sep 2012, 06:34 AM

Utilizator avansat

Art. 245(4) din LEN:
,, Obtinerea prin studii corespunzatoare a unei noi specializari didactice, diferite de specializarea curenta, se considera formare continua"
Asadar, cred ca dl care a intrebat, indeplineste criteriul prevazut de art. 245(6), privind obligativitatea participarii la programe de formare continua o data la 5 ani.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
kolo
Trimis: 13 Sep 2012, 04:16 PM

Utilizator activ

Daca echivalez orele in credite le pot utiliza la punctajul pentru restrangere?
Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către kolo la data 13 Sep 2012, 04:16 PM

--------------------
Cu bine, Luciana.
Mesaj personal
loremarcutz
  Trimis: 13 Sep 2012, 04:58 PM

Utilizator activ

Eu am intrebat conducerea scolii daca trebuie sa depun cererea de echivalare, iar raspunsul a fost ca ei nu stiu de asa ceva, si ca odata ce am adeverinta de la curs(pe care sunt specificate creditele) nu mai trebuie nimic, iar adeverinta s-o pastrez pt dosarul personal.
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 13 Sep 2012, 05:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (loremarcutz @ 13 Sep 2012, 05:58 PM)
Eu am intrebat conducerea scolii daca trebuie sa depun cererea de echivalare, iar raspunsul a fost ca ei nu stiu de asa ceva, si ca odata ce am adeverinta de la curs(pe care sunt specificate creditele) nu mai trebuie nimic, iar adeverinta s-o pastrez pt dosarul personal.

dati documentul de la 5562

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
ana_runa
Trimis: 14 Sep 2012, 09:01 AM

Utilizator avansat

QUOTE (MarikaJ @ 13 Sep 2012, 06:42 PM)
QUOTE (loremarcutz @ 13 Sep 2012, 05:58 PM)

dati documentul de la 5562

Da,da, noii directori nu prea sunt la curent cu OMECTS-urile...

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 14 Sep 2012, 09:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 12 Sep 2012, 12:19 PM)
Conform prevederilor art.8 lit. d) din Anexa la OMECTS nr. 5562/2011, absolvirea unui program de conversie profesională se echivalează cu cele 90 de credite profesionale transferabile, obligatorii pentru fiecare cadru didactic, la fiecare interval consecutiv de 5 ani, considerat de la data promovării examenului de definitivare în învățământ. Pentru echivalare, trebuie să depuneți, în perioada 1-15 septembrie, la secretariatul unității de învățământ, cererea și copie a actului care atestă finalizarea cursului de conversie profesională.
Aceste credite nu pot fi echivalate cu gradul didactic II.
Înscrierea la gradul didactic II se poate face în perioada 1-31 octombrie, după efectuarea primei inspecții curente, prin depunerea la conducerea unității de învățământ a cererii și dosarului. Planificarea primei inspecții curente (preinspecția) se face în urma unei cereri, adresate conducerii unității de învățământ, în perioada octombrie-noiembrie a anului premergător depunerii cererii și dosarului de înscriere.

Gradele didactice se echivaleaza cu acele credite transferabile, dar alte programe de formare continua nu inlocuiesc gradele didactice.
Cititi cu atentie OMECTS 5562.

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Sep 2012, 09:12 AM

Mentor

Unde am afirmat că programele de formare continuă ar înlocui gradele didactice?
Citiți cu atenție postările anterioare înainte de a le cita!

--------------------
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 14 Sep 2012, 10:35 AM

Mentor

O intrebare pentru cunoscatori. Art.8 al.b este destul de ciudat formulat, in sensul
ca vorbeste de personalul didactic din "invatamantul general obligatoriu".

Intrebare - un profesor de liceu (care doar partial este invatamant general obligatoriu)
cu studii de lunga durata, de dinainte de Bologna, care termina un master are cele 90
de credite sau nu? Sau ei se incadreaza la lit.c unde vorbeste de doctorat.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 14 Sep 2012, 10:36 AM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
gabiec
Trimis: 15 Sep 2012, 06:37 AM

Utilizator avansat

Eu interpretaza asa:
Articolul respectiv se refera la ,,personalul didactic din educația antepreșcolară, învățământul preșcolar și din învățământul general obligatoriu" din punctul de vedere al indeplinirii conditiilor de studii care permit ocuparea unei functii didactice pana la nivelul invatamantului obligatoriu, nu la nivelul la care se preda efectiv.
Asadar, daca un profesor are studii pana la nivelul studiilor universitare de licenta (ciclul I) si urmeaza studii universitare de masterat (ciclul II) in domeniul de specialitate, inseamna ca acel masterat ii da dreptul sa predea si la ciclul superior al liceului. In aceste conditii masteratul se echivaleaza cu cele 90 de credite, care asigura indeplinirea conditiei de perfectionare o data la 5 ani.
In cazul absolventilor de studii superioare de lunga durata, echivalente cu studii universitare de masterat, cele 90 de credite vor trebui acumulate/echivalate prin absolvirea studiilor de nivel ierarhic superior (studii universitare de doctorat, adica ciclul III). Cu un alt masterat absolvit, nu se considera indeplinita conditia perfectionarii obligatorii, pt ca s-ar suprapune peste primul, ca nivel de studii.

Pe mine ma mira faptul ca in aceasta metodologie (5562) se face referire doar la conditiile de studii cerute de vechea lege. In noua lege nu se mai vorbeste despre invatamantul obligatoriu, ca nivel maxim la care se poate preda. Aceasta limitare a dreptului de predare apare doar in metodologia de mobilitate, lege care nu se regaseste ca baza de fundamentare a metodologiei 5562.
Cred ca va trece mult timp pana se vor armoniza legile si se vor intelege termenii.
Nici in grilele din legea salarizarii nu am vazut sa se fi armonizat cele 2 legi ale invatamantului, pt. ca acolo se vorbeste doar despre absolventi cu S, SSD, institutori, maistri instructori, care in noua lege nu se mai regasesc.
Ca sa nu mai spun ca se fac inca mari confuzii intre SSD si ciclul I Bologna, intre postul/catedra si nivelul de studii care permite predarea anumitor discipline, intre masteratele de aprofundare si cele de specializare sau de cercetare; gasesc formulari prin planurile cadru de genul ,,stiinte socio-umane" in loc de socio-umaniste,...etc.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
manuki
Trimis: 16 Sep 2012, 07:06 PM

Utilizator activ

Are cineva o grila de evaluare pentru echivalarea creditelor transferabile conform ord 5562?
Multumesc
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 16 Sep 2012, 08:11 PM

Mentor

QUOTE (gabiec Trimis: 15 Sep 2012 @ 07:37 AM)
Eu interpretaza asa:
Articolul respectiv se refera la ,,personalul didactic din educația antepreșcolară, învățământul preșcolar și din învățământul general obligatoriu" din punctul de vedere al indeplinirii conditiilor de studii care permit ocuparea unei functii didactice pana la nivelul invatamantului obligatoriu, nu la nivelul la care se preda efectiv.
Asadar, daca un profesor are studii pana la nivelul studiilor universitare de licenta (ciclul I) si urmeaza studii universitare de masterat (ciclul II) in domeniul de specialitate, inseamna ca acel masterat ii da dreptul sa predea si la ciclul superior al liceului. In aceste conditii masteratul se echivaleaza cu cele 90 de credite, care asigura indeplinirea conditiei de perfectionare o data la 5 ani.
In cazul absolventilor de studii superioare de lunga durata, echivalente cu studii universitare de masterat, cele 90 de credite vor trebui acumulate/echivalate prin absolvirea studiilor de nivel ierarhic superior (studii universitare de doctorat, adica ciclul III). Cu un alt masterat absolvit, nu se considera indeplinita conditia perfectionarii obligatorii, pt ca s-ar suprapune peste primul, ca nivel de studii.

Pe mine ma mira faptul ca in aceasta metodologie (5562) se face referire doar la conditiile de studii cerute de vechea lege. In noua lege nu se mai vorbeste despre invatamantul obligatoriu, ca nivel maxim la care se poate preda. Aceasta limitare a dreptului de predare apare doar in metodologia de mobilitate, lege care nu se regaseste ca baza de fundamentare a metodologiei 5562.
Cred ca va trece mult timp pana se vor armoniza legile si se vor intelege termenii.
Nici in grilele din legea salarizarii nu am vazut sa se fi armonizat cele 2 legi ale invatamantului, pt. ca acolo se vorbeste doar despre absolventi cu S, SSD, institutori, maistri instructori, care in noua lege nu se mai regasesc.
Ca sa nu mai spun ca se fac inca mari confuzii intre SSD si ciclul I Bologna, intre postul/catedra si nivelul de studii care permite predarea anumitor discipline, intre masteratele de aprofundare si cele de specializare sau de cercetare; gasesc formulari prin planurile cadru de genul ,,stiinte socio-umane" in loc de socio-umaniste,...etc.

Multumesc. Destul de logica explicatia si inseamna ca cei cu studii de lunga durata
care fac master doar pentru credite s-au cam inselat.

QUOTE (manuki Trimis: 16 Sep 2012 @ 08:06 PM)
Are cineva o grila de evaluare pentru echivalarea creditelor transferabile conform ord 5562?
Multumesc

Din cate stiu inca nu a aparut metodologia respectiva. Sper ca nu gresesc.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 16 Sep 2012, 08:11 PM

--------------------
gabiec
Trimis: 17 Sep 2012, 06:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 16 Sep 2012, 09:11 PM)
Multumesc. Destul de logica explicatia si inseamna ca cei cu studii de lunga durata care fac master doar pentru credite s-au cam inselat.

Citez din metodologia 5562:

art.8 (e) obținerea, în intervalul respectiv, a unei alte specializări, care atestă obținerea de competențe de predare a unei alte discipline din domeniul fundamental aferent domeniului de specializare înscris pe diploma de licență.

Eu zic asa:
Daca un profesor cu studii superioare de lunga durata a absolvit iulterior un master in acelasi domeniu FUNDAMENTAL , in care se regaseste specializarea obtinuta prin studii de lunga durata, atunci respectivul profesor a obtinut o alta specializare, alta decat cea din domeniul primei licente, dar, repet, doar daca este in acelasi domeniu fundamental cu licenta. In acest caz masterul absolvit ar asigura conditia privind perfectionarea o data la 5 ani, conform art. 8(e) din metodologia ordinului 5562.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 17 Sep 2012, 08:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 16 Sep 2012, 09:11 PM)
QUOTE (gabiec  Trimis: 15 Sep 2012 @  07:37 AM)
Eu interpretaza asa:

Multumesc. Destul de logica explicatia si inseamna ca cei cu studii de lunga durata
care fac master doar pentru credite s-au cam inselat.

Explicația poate fi considerată logică dacă absolventul de studii de lungă durată a făcut masterul la scurt timp de la terminarea facultății. Dar dacă l-a făcut după 15-20 de ani nu este deloc logic să nu i se considere perfecționare pentru cele 90 de credite!
Personal am absolvit un master universitar(ciclul II, pentru că nu mai erau mastere postuniversitare când m-am hotărât eu) în specialitate la 24 de ani de la terminarea facultății. Urmând acest master mi-am îmbogățit enorm cunoștințele științifice și metodice. Cel puțin trei sferturi din studenți aveam studii de lungă durată, unii cu vechime mai mare decât a mea. Universitatea ne-a acceptat, am primit niște diplome și trebuie să ne bucurăm de toate drepturile legale, inclusiv de acelea de a ni se considera perfecționare și de a primi punctaj în caz de restrângere/transfer.Din grillele de punctaj din metodologiile de mobilitate din ultimii ani nu reiese clar ce puntaj poate primi cineva pentru master universitar făcut după studii de lungă durată. Este absolut logic să se acorde cel puțin punctajul pentru masterul postuniversitar care, de regulă, era mai scurt(trei semestre).
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 17 Sep 2012, 08:56 PM

Utilizator avansat

Dl Kotay s-a referit la Ordinul 5562. Era vorba despre recunoasterea si echivalarea creditelor pentru indeplinirea conditiei prevazuta la Art. 6. — Personalul didactic, precum și personalul de conducere, de îndrumare și de control din învățământul preuniversitar este obligat să participe periodic la programe de formare continuă, astfel încât să acumuleze, la fiecare interval
consecutiv de 5 ani, considerat de la data promovării examenului de definitivare în învățământ, minimum 90 de credite profesionale transferabile.

Asadar, daca a facut masterul in urma cu 15-20 de ani, e clar ca nu i se considera indeplinita conditia acumularii celor 90 de credite ECVET o data la 5 ani.
Pe de alta parte, dv nu aveati cum sa terminati un master ciclul II la 24 de ani de la terminarea facultatii pt. ca organizarea studiilor universitare pe cele 3 cicluri a aparut in 2004 (Legea 288).
Masteratele au credite ECTS (intre 60 si 120), care nu necesita nicio echivalare. Echivalarea isi are rostul doar dpdv al indeplinirii conditiei perfectionarii o data la 5 ani.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 18 Sep 2012, 06:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 17 Sep 2012, 09:56 PM)
Asadar, daca a facut masterul in urma cu 15-20 de ani, e clar ca nu i se considera indeplinita conditia acumularii celor 90 de credite ECVET o data la 5 ani.
Pe de alta parte, dv nu aveati cum sa terminati un master ciclul II la 24 de ani de la terminarea facultatii pt. ca organizarea studiilor universitare pe cele 3 cicluri a aparut in 2004 (Legea 288).
Masteratele au credite ECTS (intre 60 si 120), care nu necesita nicio echivalare. Echivalarea isi are rostul doar dpdv al indeplinirii conditiei perfectionarii o data la 5 ani.

1. Ați înțeles greșit. Nu am spus master făcut acum 15-20 de ani ci făcut după 15-20 de ani de la terminarea facultății, subînțelegând că este absolvit în ultimii 5 ani.
2. Am terminat facultatea în 1987 și masterul ciclul II în 2011. Vă rog să mă credeți, am diploma! Și eu și trei sferturi din colegii mei de la master, care au studii de lungă durată.
Pe de altă parte, mulțumesc pentru informația din finalul mesajului dvs. Nu știam că aceste credite de studiu transferabile(ECTS) nu trebuie echivalate cu creditele profesionale transferabile. Mai rămâne să mă lămuresc cu punctajul în caz de restrângere/pretransfer.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 18 Sep 2012, 07:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 18 Sep 2012, 07:19 AM)
2. Am terminat facultatea în 1987 și masterul ciclul II în 2011. Vă rog să mă credeți, am diploma! Și eu și trei sferturi din colegii mei de la master, care au studii de lungă durată.

Nu vreau sa va contrazic pt ca n-am nimic de castigat, insa ceva nu se leaga. Dv daca ati terminat lunga durata nu puteti avea master ciclul II, pt ca in acest caz se suprapune cu lunga durata. Daca scrie pe diploma dv de master ciclul II cred ca a gresit secretara . Oricum, nu este foarte important.
Deci din 2004 licenta ciclul I+Master ciclul II echivaleaza ca nivel de studii cu studii superioare de lunga durata.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
maresp
Trimis: 18 Sep 2012, 09:28 AM

Utilizator
**

Si totusi, are cineva o grila ?
costi_52
Trimis: 18 Sep 2012, 10:16 AM

Mentor

Ce fel de grilă?

--------------------
Mesaj personal
maresp
Trimis: 18 Sep 2012, 11:14 AM

Utilizator
**

grila de echivalare a numarului de ore cu un numar de credite
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved