Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Credite transferabile
gabiec
Trimis: 18 Sep 2012, 12:23 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cu siguranta am vazut un proiect de grila, dar n-o mai gasesc. Mai caut.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
rocimetamorfice
Trimis: 18 Sep 2012, 01:24 PM

Utilizator activ

o metodologie
probabil expirata
Mesaj personal
GLOSBE66
Trimis: 24 Sep 2012, 06:10 PM

Utilizator
**

Un model de cerere de echivalare are cineva?
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 24 Sep 2012, 06:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 18 Sep 2012, 08:41 AM)
QUOTE (usermarian @ 18 Sep 2012, 07:19 AM)
2. Am terminat facultatea în 1987 și masterul ciclul II în 2011. Vă rog să mă credeți, am diploma! Și eu și trei sferturi din colegii mei de la master, care au studii de lungă durată.

Nu vreau sa va contrazic pt ca n-am nimic de castigat, insa ceva nu se leaga. Dv daca ati terminat lunga durata nu puteti avea master ciclul II, pt ca in acest caz se suprapune cu lunga durata. Daca scrie pe diploma dv de master ciclul II cred ca a gresit secretara . Oricum, nu este foarte important.
Deci din 2004 licenta ciclul I+Master ciclul II echivaleaza ca nivel de studii cu studii superioare de lunga durata.

Total eronat! Orice absolvent de lunga durata poate urma zeci de masterate ciclul II bologna daca doreste. El are deja obtinute creditele echivalente unui absolvent ciclul I bologna + ciclul II bologna, deci are posibilitatea sa se inscrie direct la doctorat sau sa mai faca masterate pana se satura. Daca il ajuta cu ceva la angajare este liber sa urmeze ce master doreste. Aplicabilitatea legii 288/2004 incepe cu studentii inscrisi in anul I 2005/2006, deci pentru absolventii de 2008(pentru studii cu durata de 3 ani, dar nu colegii universitare) si absolventii 2009 pentru cei care au urmat cursuri de 4 ani. Absolventii anetrior acestor ani sunt de lunga durata avand echivalate studiile cu ciclul II bologna. Sper ca am lamurit diferenta lunga durata - ciclul I si II bologna.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 25 Sep 2012, 07:44 AM

Utilizator avansat

QUOTE (simonagavanescu @ 24 Sep 2012, 07:31 PM)
Total eronat! Orice absolvent de lunga durata poate urma zeci de masterate ciclul II bologna daca doreste. El are deja obtinute creditele echivalente unui absolvent ciclul I bologna + ciclul II bologna, deci are posibilitatea sa se inscrie direct la doctorat sau sa mai faca masterate pana se satura. Daca il ajuta cu ceva la angajare este liber sa urmeze ce master doreste. Aplicabilitatea legii 288/2004 incepe cu studentii inscrisi in anul I 2005/2006, deci pentru absolventii de 2008(pentru studii cu durata de 3 ani, dar nu colegii universitare) si absolventii 2009 pentru cei care au urmat cursuri de 4 ani. Absolventii anetrior acestor ani sunt de lunga durata avand echivalate studiile cu ciclul II bologna. Sper ca am lamurit diferenta lunga durata - ciclul I si II bologna.

Nu era nimic de lamurit. Eu nu am spus ca cei cu lunga durata nu pot absolvi cate masterate vor. Am spus doar ca, daca ai lunga durata, ciclul II este echivalat. Daca ai de exemplu lunga durata pe matematica si faci un master pe lb. romana, se cheama ca ai ciclul II pe lb. romana si te poti inscrie la doctorat pe lb romana?
Subiectul se referea la recunoasterea creditelor in cazul angajatilor in invatamant, care, pentru a fi calificati, cele 2 cicluri trebuie sa fie in acelasi domeniu de licenta.
Organizarea studiilor superioare pe cicluri (I, II si III) corespunde sistemului Bologna, deci cei cu lunga durata nu pot avea ciclul II, in sensul modului de organizare a studiilor superioare, pt. ca lunga durata nu se incadreaza in sistemul Bologna. Ei pot avea studii universitare de masterat ECHIVALENTE cu ciclul II, ca nivel de studii.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
ana_runa
Trimis: 28 Sep 2012, 11:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (rocimetamorfice @ 18 Sep 2012, 02:24 PM)
o metodologie
probabil expirata

OMECTS 5564 se refera la programele acrediate si incadrarea lor in categoria 1,2,3,4.

--------------------
,,Toată viața și toată societatea, laolaltă cu cultura, sunt o chestie de comunicare;dar sunt totodata și una de cuminecare..." (C.Noica)
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 1 Oct 2012, 12:44 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 25 Sep 2012, 08:44 AM)

Nu era nimic de lamurit. Eu nu am spus ca cei cu lunga durata nu pot absolvi cate masterate vor. Am spus doar ca, daca ai lunga durata, ciclul II este echivalat. Daca ai de exemplu lunga durata pe matematica si faci un master pe lb. romana, se cheama ca ai ciclul II pe lb. romana si te poti inscrie la doctorat pe lb romana?
Subiectul se referea la recunoasterea creditelor in cazul angajatilor in invatamant, care, pentru a fi calificati, cele 2 cicluri trebuie sa fie in acelasi domeniu de licenta.
Organizarea studiilor superioare pe cicluri (I, II si III) corespunde sistemului Bologna, deci cei cu lunga durata nu pot avea ciclul II, in sensul modului de organizare a studiilor superioare, pt. ca lunga durata nu se incadreaza in sistemul Bologna. Ei pot avea studii universitare de masterat ECHIVALENTE cu ciclul II, ca nivel de studii.

Echivalența studii de lungă durată- ciclul II Bologna este stabilită abia prin legea 1/20011. Legea 288/2004 nu spune nimic despre asta. Un absolvent de studii de lungă durată care a terminat sau a început un master ciclul II în specialitate ÎNAINTE DE 2011 are tot dreptul să i se considere măcar ca master postuniversitar, care înseamnă 90 de credite profesionale transferabile(într-un interval de 5 ani) și punctaj pentru studii în caz de restrângere/pretransfer(fără termen de valabilitate). La o simplă căutare pe internet se găsesc multe universități din țară care spun că primesc(chiar în 2012) la master ciclul II absolvenți de ciclul I sau de STUDII DE LUNGĂ DURATĂ.
Mesaj personal
flixdavid
Trimis: 28 Nov 2012, 07:30 AM

Utilizator activ

QUOTE (maresp @ 18 Sep 2012, 10:28 AM)
Si totusi, are cineva o grila ?

blink.gif
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 28 Dec 2012, 09:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 1 Oct 2012, 01:44 AM)

Echivalența studii de lungă durată- ciclul II Bologna este stabilită abia prin legea 1/20011. Legea 288/2004 nu spune nimic despre asta. Un absolvent de studii de lungă durată care a terminat sau a început un master ciclul II în specialitate ÎNAINTE DE 2011 are tot dreptul să i se considere măcar ca master postuniversitar, care înseamnă 90 de credite profesionale transferabile(într-un interval de 5 ani) și punctaj pentru studii în caz de restrângere/pretransfer(fără termen de valabilitate). La o simplă căutare pe internet se găsesc multe universități din țară care spun că primesc(chiar în 2012) la master ciclul II absolvenți de ciclul I sau de STUDII DE LUNGĂ DURATĂ.

Ordinul de ministru privind admiterea în universități 2012 și care precizează că absolvenții studiilor de lungă durată organizate după legea veche se pot înscrie la master universitar. Și atunci de ce să nu se considere perfecționare pentru cele 90 de credite? Între timp a apărut și proiectul metodologiei pentru mobilitate 2013. La anexa 2 văd că se menține discriminarea între absolvenții de studii de lungă durată cu master postuniversitar(care primesc pentru asta 2 puncte) și cei cu master universitar, care nu primesc nimic. Nici unii, nici ceilalți nu au fost obligați prin lege să facă master. Care este logica după care ministerul permite unor persoane să urmeze niște studii după care, cel puțin pentru cei ce lucrează în învățământ, nu le acordă drepturile legale? Și pentru asta trebuie un proces?
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 29 Dec 2012, 11:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 28 Dec 2012, 10:12 PM)
La anexa 2 văd că se menține discriminarea între absolvenții de studii de lungă durată cu master postuniversitar(care primesc pentru asta 2 puncte) și cei cu master universitar, care nu primesc nimic.

Cei cu studii universitare de masterat (ciclul II Bologna) nu primesc nimic in plus pt ca diploma lor este echivalenta cu a celor care au lunga durata. Cei cu lunga durata, care au in plus si un master e normal sa primesaca puncte in plus.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
simonagavanescu
Trimis: 29 Dec 2012, 01:55 PM

Utilizator activ

QUOTE (usermarian @ 28 Dec 2012, 10:12 PM)
QUOTE (usermarian @ 1 Oct 2012, 01:44 AM)

Ordinul de ministru privind admiterea în universități 2012 și care precizează că absolvenții studiilor de lungă durată organizate după legea veche se pot înscrie la master universitar. Și atunci de ce să nu se considere perfecționare pentru cele 90 de credite? Între timp a apărut și proiectul metodologiei pentru mobilitate 2013. La anexa 2 văd că se menține discriminarea între absolvenții de studii de lungă durată cu master postuniversitar(care primesc pentru asta 2 puncte) și cei cu master universitar, care nu primesc nimic. Nici unii, nici ceilalți nu au fost obligați prin lege să facă master. Care este logica după care ministerul permite unor persoane să urmeze niște studii după care, cel puțin pentru cei ce lucrează în învățământ, nu le acordă drepturile legale? Și pentru asta trebuie un proces?

Diferenta intre cele doua categorii este ca absolventii de lunga durata nu aveau obligatia sa faca un master ca sa obtina 300 credite, pe cand absolventii de Bologna au OBLIGATIA sa urmeze un master asa incat la final sa obtina in total 300 credite. Daca fac in plus alte cursuri de masterat obtin credite suplimentare.
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 24 Jan 2013, 10:58 AM

Utilizator avansat

Metodologia miscarii personalului didactic 2013-2014 ia în considerare, în sfârșit, masterele ciclul II Bologna absolvite de cei cu studii de lungă durată. Un pas înainte fusese deja făcut prin această notă a ministerului, ceea ce arată că, totuși, aceste discuții ale noastre sunt luate în seamă.
În anexa 2 din metodologie, pag. 37, litera L, punctul 5, scrie "masterat în sistem postuniversitar sau un alt masterat în cadrul ciclului II studii universitare 3 puncte".
Cum legea 1/20011 echivalează studiile de lungă durată cu ciclul II Bologna, înseamnă că un absolvent de studii de lungă durată+masterat ciclul II are un alt masterat(părerea mea). Și nu contează domeniul masteratului când este vorba de punctaj pentru restrângere.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 24 Jan 2013, 11:12 AM

Mentor

Absolvenții ciclului I de studii universitare de licență sunt, în continuare, discriminați. Aceștia nu primesc niciun punct pentru o altă licență.

--------------------
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 24 Jan 2013, 01:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (usermarian @ 24 Jan 2013, 11:58 AM)
Metodologia miscarii personalului didactic 2013-2014 ia în considerare, în sfârșit, masterele ciclul II Bologna absolvite de cei cu studii de lungă durată.

Nu exista absolventi de lunga durata + master ciclul II . Cei cu lunga durata au master postuniversitar. Ciclul II nu poate fi parcurs fara ciclul I.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
nandry
Trimis: 24 Jan 2013, 04:02 PM

Utilizator activ

pentru profesor pt inv.primar e nevoie de master sau doar studii de licenta?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 24 Jan 2013, 04:04 PM

Mentor

Sunt suficiente studiile de licență.

--------------------
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 24 Jan 2013, 08:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 24 Jan 2013, 01:54 PM)
QUOTE (usermarian @ 24 Jan 2013, 11:58 AM)
Metodologia miscarii personalului didactic 2013-2014 ia în considerare, în sfârșit, masterele ciclul II Bologna absolvite de cei cu studii de lungă durată.

Nu exista absolventi de lunga durata + master ciclul II . Cei cu lunga durata au master postuniversitar. Ciclul II nu poate fi parcurs fara ciclul I.

Urmăriți intervențiile mele la acest subiect și veți vedea că există! Eu sunt în această situație(ca și mulți din colegii mei de la master). Citiți și nota ministerului despre care am pomenit mai sus!
Mesaj personal
irinel_bea
Trimis: 14 Jan 2014, 07:02 PM

Utilizator
**

Buna seara!
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea:
Ce se intampla cu cei care NU acumuleaza nr. de credite transferabile in decurs de 5 ani?

Multumesc frumos!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 14 Jan 2014, 07:03 PM

Mentor

QUOTE (irinel_bea @ 14 Jan 2014, 08:02 PM)
Buna seara!
Ce se intampla cu cei care NU acumuleaza nr. de credite transferabile in decurs de 5 ani?

Multumesc frumos!

Nimic
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 14 Jan 2014, 07:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 14 Jan 2014, 07:03 PM)
Buna seara!
Ce se intampla cu cei care NU acumuleaza  nr. de credite transferabile in decurs de 5 ani?

Multumesc frumos!

Nimic

Mi-a placut! laugh.gif laugh.gif

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
adria_m
Trimis: 14 Jan 2014, 07:14 PM

Mentor

QUOTE (badea1990 @ 14 Jan 2014, 08:11 PM)
Buna seara!
Ce se intampla cu cei care NU acumuleaza  nr. de credite transferabile in decurs de 5 ani?

Multumesc frumos!

Nimic

Pai nu-i asa? confused24.gif
Mesaj personal
irinel_bea
Trimis: 14 Jan 2014, 07:16 PM

Utilizator
**

Multumesc tuturor! biggrin.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 14 Jan 2014, 07:19 PM

Mentor

QUOTE (irinel_bea @ 14 Jan 2014, 08:16 PM)
Multumesc tuturor! biggrin.gif

Cu placere! sign28.gif
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 14 Jan 2014, 07:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 14 Jan 2014, 07:14 PM)
QUOTE (badea1990 @ 14 Jan 2014, 08:11 PM)
Buna seara!

Multumesc frumos!

Nimic

Pai nu-i asa? confused24.gif

Ba da. wink.gif

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
costi_52
Trimis: 14 Jan 2014, 07:26 PM

Mentor

Cu unele excepții.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved