Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (64) « Primul ... 61 62 [63] 64  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
bizman
Trimis: 7 Sep 2017, 06:21 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

A observat cineva ca asa zisa lege a salarizarii 153/2017 care chipurile n-are nevoie de norme metodologice nu spune absolut nimic despre cum se calculeaza tariful orar, ce sporuri intra in calcularea tarifului orar... ? Sau nu mai vad eu bine?

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 7 Sep 2017, 06:22 PM

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.08
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2017
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
cry5tynutza
Trimis: 8 Sep 2017, 01:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 2 Sep 2017, 05:33 PM)
QUOTE (elvira2003 @ 2 Sep 2017, 05:25 PM)
Concediul crestere copil se mai considera vechime in invatamant ptr trecerea la transa urmatoare de vechime in invatamant?

Perioadele CCIC au constituit și constituie atât vechime în învățământ, cât și vechime în muncă.

Buna ziua,ma intereseaza si pe mine articolul din lege sau ordonanta care spune ca CCIC se considera si vechime in invatamant.
Eu am 5 ani si 4 luni vechime la catedra si 9 luni CCIC iar la scoala mi se tot spune ca nu pot trece la transa 6-10 in invatamant pentru ca CCIC spun ei nu este vechime in invatamant.
Va multumesc
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 8 Sep 2017, 01:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 7 Sep 2017, 07:21 PM)
A observat cineva ca asa zisa lege a salarizarii 153/2017 care chipurile n-are nevoie de norme metodologice nu spune absolut nimic despre cum se calculeaza tariful orar, ce sporuri intra in calcularea tarifului orar... ? Sau nu mai vad eu bine?

Eu am obs ca daca iti iese o val mai mare decat cea din grila, se plafoneaza (ma refer la cei cu vechime mare si sporuri...).
A mai observat cineva acest lucru?!
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
bizman
Trimis: 8 Sep 2017, 02:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cry5tynutza @ 8 Sep 2017, 02:11 PM)
Buna ziua,ma intereseaza si pe mine articolul din lege sau ordonanta care spune ca CCIC se considera si vechime in invatamant.
Eu am 5 ani si 4 luni vechime la catedra si 9 luni CCIC iar la scoala mi se tot spune ca nu pot trece la transa 6-10 in invatamant pentru ca CCIC spun ei nu este vechime in invatamant.
Va multumesc

Concediul pentru ingrijirea copilului constituie atat vechime in munca cat si in invatamant.
Art. 4 alin (2) din H.G. 582/2016 modificata de H.G. 935/2016: "In invatamantul preuniversitar, prin vechime in invatamant se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic de predare, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate/institutie de invatamant, unitate conexa invatamantului preuniversitar ori intr-un inspectorat scolar, INDIFERENT DE PERIOADELE CAND VECHIMEA A FOST REALIZATA. Constituie vechime in invatamant si perioadele in care personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si de control s-a aflat in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic de predare a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic de predare a avut catedra rezervata in invatamant."

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 8 Sep 2017, 02:14 PM

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.08
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 ianuarie 2017
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
cry5tynutza
Trimis: 8 Sep 2017, 05:03 PM

Utilizator
**

QUOTE (bizman @ 8 Sep 2017, 03:12 PM)
QUOTE (cry5tynutza @ 8 Sep 2017, 02:11 PM)
Va multumesc

Concediul pentru ingrijirea copilului constituie atat vechime in munca cat si in invatamant.
Art. 4 alin (2) din H.G. 582/2016 modificata de H.G. 935/2016: "In invatamantul preuniversitar, prin vechime in invatamant se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic de predare, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate/institutie de invatamant, unitate conexa invatamantului preuniversitar ori intr-un inspectorat scolar, INDIFERENT DE PERIOADELE CAND VECHIMEA A FOST REALIZATA. Constituie vechime in invatamant si perioadele in care personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si de control s-a aflat in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic de predare a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic de predare a avut catedra rezervata in invatamant."

Va multumesc mult,sper sa pot rezolva ceva la scoala luni.
Mesaj personal
andreutza01
Trimis: 8 Sep 2017, 05:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (andreutza01 @ 31 Aug 2017, 12:23 PM)
Buna ziua

De cand se aplica art 7 din anexa 1 a legii salarizarii? E vorba de sporul pentru clase/ grupe simultane. Invatamantul primar il avea si pana acum, dar invatamantul prescolar nu a avut acest spor. Multumesc

Buna ziua

Revin cu problema ridicata zilele trecute. Secretara inițial a spus că nu se plătește pe perioada vacanței, acum invocă art. 38 din Legea 153. Am citit instrucțiunile primite de la Ministerul muncii și vă rog să îmi spuneți dacă am înțeles corect, adică acest art. 7 nu intra sub incidența art. 38, deci se aplică de la 1 iulie. Eu am făcut cerere scrisă pentru acordarea majorării (că nu e spor, conform legii) și aștept un răspuns scris de la instituție.
Vă mulțumesc
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 11 Sep 2017, 09:23 PM

Utilizator avansat

Imi poate face cineva referire la articolul care precizeaza ca daca ai jumatate de norma in specialitate (calificat 9 ore) poti fi platit calificat si pt cealalta jumatate de norma care nu o ai in specialitate (nu esti calificat)!
Mesaj personal
zeykdomokos
Trimis: 12 Sep 2017, 08:06 AM

Utilizator activ

Valabil numai in mediul rural
Un mediul urban nu a fost valabil niciodata asa ceva. Se completeaza cu norma de specialitate la alte unitati sau ramane necalificat
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 12 Sep 2017, 02:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (zeykdomokos @ 12 Sep 2017, 09:06 AM)
Valabil numai in mediul rural
Un mediul urban nu a fost valabil niciodata asa ceva. Se completeaza cu norma de specialitate la alte unitati sau ramane necalificat

Unde scrie?

M-ar interesa si pe mine subiectul... Am 15 ore calificat si completare cu 3 in specializarea a doua, scurta durata.

Probema este ca cele 5 ore sunt la clasa a 9 a, deci ar cam trebui lunga durata (in centralizator scrie doar "lunga durata",nu se precizeaza specializarea de la master).

Am DPPD I+II

Sunt in mediu urban.

Deci pe cele 5 ore,voi fi platita "necalificat"?

blink.gif

Multumesc
Mesaj personal
lucia81
Trimis: 12 Sep 2017, 02:57 PM

Utilizator avansat

Buna ziua
Sunt si eu intr-o dilema
Am urmatoarea situatie.
In anul scolar 2015-2016 am intrat in concediu de maternitate incepand cu 1 august pana la 31 noiembrie 2016. Din 1 decembrie 2016 am intrat in concediu crestere copil.
In anul scolar 2015-2016 nu mi-am efectuat o luna din CO.
Cand i-am zis contabilei in luna in care am intrat in concediu de maternitate mi-a zis ca nu-mi poate plati zilele ramase neefectuate decat cand plec din unitate, si ca imi poate doaar reporta concediul pentru anul urmator.
Incepand cu 1 septembrie 2017 eu m-am pretransferat la ata unitate, deci cu ei mi-am incheiat contractul.
Am ramas in concediu de crestere copil anuntand la cealalta unitate acest lucru.
intrebarea mea este: Scoala de unde am plecat ar trebui sa-mi plateasca acum zilele de concediu neefectuat? Si daca da cate zile ar fi? Se mai plateste CO si pentru perioada de la 1 septembrie pana la 31 noiembrie? Stiu ca acum concediul medical nu mai influenteaza zilele de CO, iar concediul de maternitate este un concediu medical.
Multumesc!
Mesaj personal
dazucu
Trimis: 13 Sep 2017, 07:59 AM

La prima intervenție

Buna ziua.Sunt educatoare la o gradinita cu program prelungit si am 3 clase de practica pedagogica pe saptamana.Care este sporul lunar pe care ar trebui sa-l primesc?Mentionez ca la grupa suntem 2 educatoare.Multumesc
Mesaj personal
Teacher12
Trimis: 19 Sep 2017, 10:48 AM

Începător
*

Bună ziua. In august am luat gradul didactic II, dar am aflat ca cei de sus au înghețat salariile. Cu alte cuvinte, nu voi intra in posesia celor 45 lei in plus la salariu, desi e dreptul meu. Stie coneva ceva legat de asta? Pana cand e valabila chestia??😕 confused05.gif
Mesaj personal
Anca A.
Trimis: 19 Sep 2017, 06:01 PM

Utilizator activ

La 9 ore sunt platita jumatate de norma sau plata cu ora?

--------------------
"A iubi inseamna a ierta!"
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 19 Sep 2017, 06:22 PM

Mentor

Jumătate de normă.

--------------------
Mesaj personal
iony_c
Trimis: 21 Sep 2017, 03:43 PM

Utilizator activ

Buna ziua! Si noi am aflat astazi la scoala ca nu se mai platesc sporurile pentru cadrele didactice ce au obtinut gradul didactic II si I. Eu mi-am sustinut lucrarea pt. obtinerea gradului did. I anul trecut.
Este posibil asa ceva?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Sep 2017, 03:58 PM

Mentor

QUOTE (iony_c @ 21 Sep 2017, 04:43 PM)
Buna ziua! Si noi am aflat astazi la scoala ca nu se mai platesc sporurile pentru cadrele didactice ce au obtinut gradul didactic II si I. Eu mi-am sustinut lucrarea pt. obtinerea gradului did. I anul trecut.
Este posibil asa ceva?

Nu au existat niciodată astfel de sporuri.

--------------------
Mesaj personal
iony_c
Trimis: 21 Sep 2017, 04:30 PM

Utilizator activ

Probabil ca nu m-am exprimat corect, nu erau sporuri, dar stiu sigur ca profesorii care promovau examenul de acordare a gradului didactic I primeau ,,ceva'' in plus la salariu, asa cum scrie in metodologie.

Metodologia privind formarea continuă a personalului din învățământul preuniversitar, aprobată prin OMECTS nr. 5561 din 7 octombrie 2011
Art. 41

(6)Drepturile salariale ale cadrelor didactice care au promovat examenul de acordare a gradului didactic I se acordă după validarea rezultatelor prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului începând cu data de 1 septembrie a anului școlar următor celui în care s-au desfășurat inspecția specială și susținerea lucrării metodico-științifice.

Acest mesaj a fost modificat de către iony_c la data 21 Sep 2017, 04:45 PM
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 21 Sep 2017, 04:34 PM

Utilizator activ

Se schimba salariu
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 21 Sep 2017, 04:36 PM

Utilizator activ

Se schimba salariul
Pe fluturas va fi scris
Prof .... grad I si apoi anii de exemplu > 14 si 18<
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Sep 2017, 05:32 PM

Mentor

QUOTE (iony_c @ 21 Sep 2017, 05:30 PM)
Probabil ca nu m-am exprimat corect, nu erau sporuri, dar stiu sigur ca profesorii care promovau examenul de acordare a gradului didactic I primeau ,,ceva'' in plus la salariu, asa cum scrie in metodologie.

Metodologia privind formarea continuă a personalului din învățământul preuniversitar, aprobată prin OMECTS nr. 5561 din 7 octombrie 2011
Art. 41

(6)Drepturile salariale ale cadrelor didactice care au promovat examenul de acordare a gradului didactic I se acordă după validarea rezultatelor prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului începând cu data de 1 septembrie a anului școlar următor celui în care s-au desfășurat inspecția specială și susținerea lucrării metodico-științifice.

Salariile de bază în învățământ se stabilesc funcție de nivelul studiilor, gradul didactic, vechimea în învățământ și vechimea în muncă. Evident, după obținerea gradului didactic I, veți trece la o altă încadrare. Trecerea se face începând cu data de 1 septembrie a anului școlar următor celui în care ați obținut gradul didactic I.

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Sep 2017, 05:33 PM

Mentor

QUOTE (Dita_40 @ 21 Sep 2017, 05:36 PM)
Prof .... grad I si apoi anii de exemplu > 14 si 18<

De la 1 iulie 2017 nu mai există această tranșă de vechime în învățământ.

--------------------
Mesaj personal
Teacher12
Trimis: 21 Sep 2017, 08:49 PM

Începător
*

Eu am inteles de la contabila noastră ca, momentan, nu sunt plătită cu gradul II deoarece s-au înghețat salariile la nivelul din august. Asta înseamnă ca voi avea salariul de baza de la definitivat. Mâine are loc o intalnire a membrilor de sindicat in care se va ridica această problemă. La gradul II suma nu e mare, dar de ce se incalca ddrepturile salariale? Oare liderii de sindicat nu au aflat lucrul acesta? unsure.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Sep 2017, 09:00 PM

Mentor

QUOTE (Teacher12 @ 21 Sep 2017, 09:49 PM)
Eu am inteles de la contabila noastră ca, momentan, nu sunt plătită cu gradul II deoarece s-au înghețat salariile la nivelul din august. Asta înseamnă ca voi avea salariul de baza de la definitivat. Mâine are loc o intalnire a membrilor de sindicat in care se va ridica această problemă. La gradul II suma nu e mare, dar de ce se incalca ddrepturile salariale? Oare liderii de sindicat nu au aflat lucrul acesta? unsure.gif

Art. 38
(1) Prevederile prezentei legi se aplică etapizat, începând cu data de 1 iulie 2017.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2017:
a) se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, indemnizația brută de încadrare, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

Ocupați aceeași funcție, dar, condițiile s-au schimbat. Între timp, ați obținut gradul didactic II. Deci, de la 1 septembrie 2017 treceți la altă încadrare.

--------------------
Mesaj personal
hadasa
Trimis: 22 Sep 2017, 02:52 PM

Utilizator avansat

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutați sa-mi calculez vechimea in învățământ.
Activitatea:
 1 sept 2003- aprilie 2005 suplinitor calificat
 aprilie 2005- 31 august 2006 CIC
 1 sept 2006-februarie 2007 suplinitor calificat
 febr 2007- febr 2009 CIC
 febr 2009- 31 august 2009 șomaj
 1 sept 2009-31 august 2010 suplinitor calificat
 1 sept 2010- 31 august 2011 titular
 1 sept 2011- 26 dec 2013 CIC
 27 dec 2013- 31 aug 2017 titular

Nu am întrerupt decât pentru CIC și șomaj. Până acum am fost încadrată la vechime de 6-10 ani, e corect?
Va mulțumesc mult!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Sep 2017, 07:04 PM

Mentor

QUOTE (hadasa @ 22 Sep 2017, 03:52 PM)
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutați sa-mi calculez vechimea in învățământ.
Activitatea:
 1 sept 2003- aprilie 2005 suplinitor calificat
 aprilie 2005- 31 august 2006 CIC
 1 sept 2006-februarie 2007 suplinitor calificat
 febr 2007- febr 2009 CIC
 febr 2009- 31 august 2009 șomaj
 1 sept 2009-31 august 2010 suplinitor calificat
 1 sept 2010- 31 august 2011 titular
 1 sept 2011- 26 dec 2013 CIC
 27 dec 2013- 31 aug 2017 titular

Nu am întrerupt decât pentru CIC și șomaj. Până acum am fost încadrată la vechime de 6-10 ani, e corect?
Va mulțumesc mult!

Nu este corect. La 31 august 2017 aveți 10 ani și 7 luni vechime în învățământ.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (64) « Primul ... 61 62 [63] 64  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved