Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Matematica ..., ... recunoscută ca factor important în orientarea școlară și profesională
ezragsit
Trimis: 15 Jun 2017, 09:04 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Intrarea în Târgul Educațional (București, 2017)

Tânăra generație a exprimat spontan înțelegerea importanței matematicii...!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
012
Trimis: 17 Jun 2017, 03:53 PM

Utilizator avansat

Se remarcă faptul că matematica este atât de importantă în educație încât și atunci când nu ai nevoie de ea tot simți nevoia să o pomenești.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 09:42 AM

Mentor

" Un concurs de frumusete" in Matematica. Alegeti cea mai frumoasa demonstratie

(solutie sau metoda) la cel putin una dintre problemele mentionate mai jos : ...
lopri.GIF

1. O problema "slicing" (Langley) cu 12 demonstratii ( sursa).

2.
PP1 - O problema "slicing" (Sergey Yurin, Kvant) cu 11 demonstratii.

3.
PP3 - Aria unui triunghi in functie de {a,b,c} (formula lui Heron) cu 5 demonstratii.

4.
PP4 - Relatia ab+bc+ca=s^2+r^2+4Rr (notatii standard intr-un triunghi) cu 4 demonstratii.

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 09:54 AM

Mentor

(continuare)

Cele 118 demonstratii ale teoremei lui Pitagora si alte comentarii lopri.GIF

cool20.gif http://www.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtml#3
biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 10:18 AM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 23 Jun 2017, 10:54 AM)
(continuare)

Cele 118 demonstratii ale teoremei lui Pitagora si alte comentarii lopri.GIF

cool20.gif http://www.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtml#3
biggrin.gif

Recunosc ca in perioada cat am fost profesor (1985-2001) am dat meditatii, insa mereu am respectat o axioma - sa nu pregatesc in particular elevi din propria scoala, si mai ales pe cei din clasele mele. Aceasta axioma am aflat-o de la primul meu sef de catedra, profesor Dorin Moraru, un prieten desavarsit si de un nepretuit sprijin in debutul meu cam tarziu in invatamantul mediu. De exemplu, profesorii de la Sincai pregateau in particular elevii de la Creanga recomandati de noi si reciproc, profesorii de la Creanga pregateau elevii de la Sincai. In fiecare sambata aveam "sedinta de catedra" comuna la restaurantul Budapesta sau la gradina unui restaurant din vecinatatea parcului Tineretului. Asemenea intalniri se constituiau in veritabile forme de perfectionare in profesie, pur si simplu se "fura meserie" atat in domeniul strategiilor de predare-invatare cat si in ceea ce priveste tehnicile de rezolvare ale unor probleme competitive. In fiecare an cele mai inversunate dispute se purtau dupa incheierea olimpiadei nationale de matematica prin rezultatele obtinute la etapa finala sau la barajele pentru alcatuirea lotului olimpic. Pot afirma ca informatiile circulau deschis si gratuit de la oricare dintre noi catre toti ceilalti. Poate am avut eu noroc de un colectiv de profesori care-si indrageau profesia si isi respectau colegii de breasla. Competițiile scolare erau o sarbatoare pentru noi care se incheia tot intr-o grădină, insa la șosea. Cred ca nu as fi rezistat multa vreme in invatamantul de astazi care este fragil ca o trestie in bataia de .... joc a celor care au ajuns in sec. XXI sa se intrebe la ce foloseste "sa stii ca o functie admite primitive si in acest caz la ce-ti trebuie sa determini cel putin una" sau la ce iti foloseste "sa stii cel putin o demonstratie din cele 118 cunoscute ale teoremei lui Pitagora". Vacanta placuta !

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 23 Jun 2017, 10:21 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 11:44 AM

Mentor

Vacantă plăcută ! VN

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 23 Jun 2017, 11:45 AM

--------------------
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 23 Jun 2017, 04:36 PM

Utilizator avansat

Întotdeauna m-am întrebat cum Dumnezeu am atins eu vârsta de patruzeci (și nu interesează câți) de ani fără să știu pic de integrale, derivate, ecuații diferențiale, matrici și patrici?!

Acest mesaj a fost modificat de către profudebio la data 23 Jun 2017, 04:36 PM
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 04:57 PM

Mentor

QUOTE (profudebio @ 23 Jun 2017, 05:36 PM)

Întotdeauna m-am întrebat cum Dumnezeu am atins eu vârsta de patruzeci (și nu interesează câți) 

de ani fără să știu pic de integrale, derivate, ecuații diferențiale, matrici și patrici?!

@ profudebio. Daca din "biologie" ai reusit sa-ti faci un hobby, atunci sunt convins ca esti fericit si nu numai atat, chiar fericit de bucuria celorlalti din jurul

tau. Eu multumesc lui Dumnezeu ca am avut suficienta imaginatie pentru a patrunde cat de cat in "tainele" de necuprins ale Matematicii. Vacanta placuta!
cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Jun 2017, 05:07 PM

Mentor

@ profudebio. Pentru a retine si a transmite informatii utile si pe intelesul celor care te asculta iti trebuie memorie, rabdare si mult talent.

Acesta este "profesorul". Pentru a descoperi noi proprietati ale obiectelor spre care se indreapta curiozitatea ta sau sa creezi "constructii"

durabile teoretice sau practice, iti trebuie spirit de observatie si multa, multa imaginatie. Acesta este "cercetatorul". Mult succes!

O seară frumoasă! VN

--------------------
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 23 Jun 2017, 05:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 23 Jun 2017, 04:36 PM)
Întotdeauna m-am întrebat cum Dumnezeu am atins eu vârsta de patruzeci (și nu interesează câți) de ani fără să știu pic de integrale, derivate, ecuații diferențiale, matrici și patrici?!

Esti baiat destept. Pana la moarte omul tot invata, asa ca nu se stie daca intr-o buna zi nu te vei apuca de invatat matrici sau patrici sau mai stiu eu ce.

Eu de exemplu am ajuns la 40 si ceva de ani si urasc sa folosesc smart-phone-ul. M-am appucat de tactilat in momentul in care pustoaica mea a inceput sa rada de mine. Ce sa-i faci, nevoia te invata! wink.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Jun 2017, 10:15 AM

Mentor

Întotdeauna m-am întrebat cum Dumnezeu am atins eu vârsta de patruzeci (și nu interesează câți) 

de ani fără să știu pic de integrale, derivate, ecuații diferențiale, matrici și patrici?!

Nu ma surprinde. La nivel planetar fiecare om isi are un destin si o traiectorie pe care le primeste odata cu viata

de la Cel de Sus. Iata exemplul unui tanar indian impatimit de matematica de la care am primit recent pe site - ul

AoPS urmatorul m.p.: "Hello Virgil Nicula, please share the details of the online store/publisher where the books

written by you are available. I would very well want to purchase them. Regards, Pankaj Sinha".

Vacantă plăcută ! VN

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Jun 2017, 11:37 AM

Mentor

(continuare)

I-am raspuns in dimineata aceasta ca toate cartile mele s-au epuizat de mult si aproape instantaneu am primit urmatorul m.p.: "I am so happy

to hear that your books are out of stock in market. Is there an ebook. Will your publisher be coming out with a new edition. Or is there a used

one. I can purchase that also". M-a impresionat ambitia acestui tanar de a invata matematica. Sa-i dea Dzeu puterea de a creste frumos si falnic!

Bibliography (math) : Gemetrie ( ) ; Numere complexe () ; Analiza matematica ( )

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Jun 2017, 08:27 PM

Mentor

Dragostea pentru știință începe la 11 ani. Un studiu realizat de Microsoft dezvăluie detalii despre interesul

femeilor pentru domeniul științific
cool20.gif http://www.descopera.ro/stiinta/16186183-d...niul-stiintific
biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 30 Jun 2017, 08:36 PM

Mentor

Superbă problemă de geometrie intr-un triunghi ABC, propusă de Cristian Tello

(PERU) :
https://latex.artofproblemsolving.com/8/f/a...3dd9e49a20b.png

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 2 Jul 2017, 11:34 AM

Mentor

Nu ma mira. Am constatat mai devreme ca ai atins varsta de cel putin 40 de ani (apropo, La Multi Ani, dragul meu!)

fara sa te intereseze nici macar un pic de fizica, doar vaucherele (
aici). cool20.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Vacantă plăcută ! VN

--------------------
Mesaj personal
andreeiia
Trimis: 4 Jul 2017, 11:29 AM

Utilizator activ

Stie cineva ceva de noile manuale pentru clasa a 5-a?
Mesaj personal
John270566
Trimis: 4 Jul 2017, 01:32 PM

Mentor

S-a ȋncheiat evaluarea ofertelor și săptămȃna aceasta se așteaptă anunțarea celor selectate.

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
andreeiia
Trimis: 4 Jul 2017, 11:17 PM

Utilizator activ

Multumesc
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Jul 2017, 10:45 AM

Mentor

An Introduction to Ptolemy Theorem.pdf (203kb) ... lopri.GIF

cool20.gif https://artofproblemsolving.com/community/c1090h1148345 biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 5 Jul 2017, 10:49 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 113 )
Fișier atașat  An_Introduction_to_Ptolemy_Theorem.pdf

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 7 Jul 2017, 07:32 AM

Mentor

O gură de "apă vie" pe săptămână! Câte o problemă de matematică in fiecare weekend (08.07.17) lopri.GIF cool20.gif Succes !

APP3. Fie ∆ ABC și un punct M ∈ (BC). Să se demonstreze echivalența AB ⊥ AC <==> (b∙MB)^2 + (c∙MC)^2 = (a∙MA)^2 (notații standard).

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 7 Jul 2017, 07:33 AM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 9 Jul 2017, 11:31 AM

Mentor

1. Un interviu deosebit cu matematicianul Jim Simons care a descifrat Wall Street. Fantastic interviu, 1.572.031

views and subtitles in 22 languages!
cool20.gif https://www.ted.com/talks/jim_simons_a_rare...ipt?language=ro

2. Miliardarul care vrea salarii mai mari pentru profesori. E dispus să le dea bani din

propriul buzunar
cool20.gif http://www.businessmagazin.ro/actualitate/...uzunar-16241491
biggrin.gif

[quote]

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 9 Jul 2017, 04:35 PM

Mentor

Probleme pentru relaxare in ...weekend cool20.gif https://artofproblemsolving.com/community/c1090h1475403 biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 10 Jul 2017, 06:26 PM

Mentor

Jim SIMON: "Mathematics seems much more real to me than business --in the sense that, well, what's the reality

McDonald's stand? It's here today and gone tomorrow. Now, the integers, that's reality. When you prove a theorem,

you've really done something that has substance to it, to which no business venture can compare for reality".

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Jul 2017, 12:21 PM

Mentor

An easy extension. Let M(x,y,z) be the point with barrycentrical coordinates w.r.t. ∆ ABC,

where x+y+z=1. Prove that MB^2-MC^2=(z-y)∙a^2+x∙(c^2-b^2) (standard notations)
.

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 14 Jul 2017, 09:14 PM

Mentor

PP (clasa a IX - a). Fie un triunghi ABC pentru care notam prin N - punctul lui Nagel si lungimea n_a=AD, unde D este

intersectia intre AN si BC. Sa se arate ca
cool20.gif https://latex.artofproblemsolving.com/2/b/6...50115f62017.png

si echivalenta "NE perp BC <=> b+c=4a", unde E este centrul cercului Euler.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved