Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce e nou in negocierea de astazi sindicate-guvern ?, In legatura cu Legea Salarizarii Unitare
camomille
Trimis: 30 Aug 2017, 10:40 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (crina1975 @ 30 Aug 2017, 11:17 AM)
QUOTE (camomille @ 30 Aug 2017, 10:12 AM)
punctajele noastre vor scădea. Să te ții și din ianuarie încolo...cu toată contribuția la pensii pe care o veți da. Sau poate greșesc... Mai vedem.

Punctajele nu scad, ci cresc mai mult la cei care primesc salarii mai mari.

Care sunt "cei cu salarii mari"? Bănuiesc că cei cu gradație sau/și dir sau insp. ptr că altfel vă demonstrez pe salariul meu de acum, de simplu profesor (cu gr I fără să am PCO) cum sunt majoritatea din învățământ.

Pe mai la 3985 brut - punctaj 1,212, pe iunie 1,2028, pe iulie și august nu e afișat pe INSEE salariul mediu brut dar să te ții. Atunci parcă au mai avut loc unele măriri de salarii. În concluzie, să dea Domnul să mă înșel eu.

Când vor apărea voi face update la calculul de acum.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 30 Aug 2017, 10:51 AM

Utilizator avansat

punctajele noastre vor scădea. Să te ții și din ianuarie încolo...cu toată contribuția la pensii pe care o veți da. Sau poate greșesc... Mai vedem.

Stii care este formula de calcul al punctelor de pensie acumulate? Informeaza-te (nu de la partid, ci din legislatie), si o sa vezi ca in formula de calcul, la numitor vei gasi salariul mediu brut pe economie, iar la numarator este castigul nostru. Si daca mai apelezi si la un pic de logica (daca o ai) vei intelege ca din moment ce salariile tuturor cresc, automat creste salariul mediu brut pe economie. Ori, salariile noastre stangand, sau chiar micsorandu-se (Doamne fereste-ne), automat rezulta un numar mai mic de puncte de pensie.
Nu confunda valoarea punctului de pensie (cu care te-a indoctrinat partidul ca va creste), cu numarul punctelor de pensie acumulate.

Mesaj personal
camomille
Trimis: 30 Aug 2017, 10:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 30 Aug 2017, 11:51 AM)

Stii care este formula de calcul al punctelor de pensie acumulate? Informeaza-te (nu de la partid, ci din legislatie), si o sa vezi ca in formula de calcul, la numitor vei gasi salariul mediu brut pe economie, iar la numarator este castigul nostru. Si daca mai apelezi si la un pic de logica (daca o ai) vei intelege ca din moment ce salariile tuturor cresc, automat creste salariul mediu brut pe economie. Ori, salariile noastre stangand, sau chiar micsorandu-se (Doamne fereste-ne), automat rezulta un numar mai mic de puncte de pensie.
Nu confunda valoarea punctului de pensie (cu care te-a indoctrinat partidul ca va creste), cu numarul punctelor de pensie acumulate.

cool20.gif

happy30.gif

Spus cam dur dar coafura rezistă.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Aug 2017, 11:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 28 Aug 2017, 11:14 PM)
...netul dvs. ar fi un pic mai mare si contributia la pensii semnificativ mai mare. Nu inteleg de unde panica asta in legatura cu orice modificare (de fapt, inteleg eu de unde...).

Punctajul de pensie se calculează din salariu mediu brut.
Administrațiile locale și alți bugetari au crescut salariile f mult și deja ptr lunile iulie, august -dec va sări salariul mediu brut și punctajele noastre vor scădea. Să te ții și din ianuarie încolo...cu toată contribuția la pensii pe care o veți da. Sau poate greșesc... Mai vedem.

Nu greșiți în legătură cu punctajele noastre!
Ultima raportare INS, referitoare la salariul mediu brut din iunie 2017 - 3313 lei (netul ar fi 2323).

http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php#C1

http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs2&suma=3313

@crina1975

"...contributia la pensii semnificativ mai mare."

Adevărat, în sumă absolută. Dar asta ar conta doar dacă vă referiți la pilonul II de pensii, în care anumiți contribuabili au un cont personal; pilon cam pe ducă (?)...

Pentru pilonul I contează, la nivel de individ, doar raportul dintre salariul brut propriu și cel mediu pe economie. Suma virată alimentează bugetul (comun al) asigurărilor sociale, se obține acea valoare a punctajului lunar/anual/final la pensie - iar valoarea punctului de pensie se stabilește, de obicei, politic. Dacă guvernul x spune că, de mâine, 1 punct = 2000 lei, banii necesari (cum sigur nu există suficienți în sacul cu contribuții) se iau din altă parte. Etc.

https://lege5.ro/Gratuit/ge2tanbwge2q/legea...at-pe-anul-2017

cool20.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 11:06 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 30 Aug 2017, 11:38 AM)
QUOTE (crina1975 @ 29 Aug 2017, 11:21 PM)
Asta va duce la o crestere a netului cu vreo 30 de lei, dar si la o suma semnificativ mai mare inregistrata in contul de pensie al angajatului.

In acest moment NU EXISTA CONT PERSONAL DE PENSII. Banii din contributia la pensii merg intr-un SINGUR cont.
Acestea sunt informatii de la Romania TV. Lasati televiziunile, oricare ar fi acestea, si informati-va din LEGILE IN VIGOARE.

Ati inteles dar va faceti ca nu intelegeti. La ora actuala angajatul contribuie la propria pensie (in nume personal) chiar daca banii se baga intr-o singura oala, angajatorul nu. De la 1 ian 2018 toata contributia pt. un angajat se va vira in nume personal.

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 30 Aug 2017, 11:11 AM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Aug 2017, 12:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 30 Aug 2017, 12:06 PM)
La ora actuala angajatul contribuie la propria pensie (in nume personal) chiar daca banii se baga intr-o singura oala, angajatorul nu. De la 1 ian 2018 toata contributia pt. un angajat se va vira in nume personal.

Adică acum, la 1000 de lei brut, eu plătesc, în nume personal / în contul personal , 105 lei, iar ce plătește angajatorul, la pușculița comună, 158 lei, nu contează.
De la anu plătesc, la 1000 lei, în nume personal 250 lei, adică pensia mea crește de 2,38 ori (250/105). Este corect raționamentul meu?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Aug 2017, 12:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 30 Aug 2017, 11:11 AM)
QUOTE (yulys @ 30 Aug 2017, 07:49 AM)
Liviu Marian Pop, ministrul Educației: “nu e niciun efort bugetar odată cu trecerea contribuțiilor de la angajator la angajat.”

Corect !
Si nu afecteaza nici cheltuiala angajatorului cu angajatul. Aici ar fi o problema la privati (dar am inteles ca va fi reglementata si problema asta) pt. ca e posibil sa incerce o smecherie: practic ei ar da acelasi salariu in mana angajatului dar cheltuiala lui cu angajatul va scadea, astfel castigand patronul in loc sa castige salariatul.

De fapt a spus că majorarea de 25% nu reprezintă, în fapt, un efort bugetar.
Cât despre privat, EXACT AȘA vor face patronii. Angajații vor primi, în cel mai bun caz, același salariu net. S-ar putea, de fapt, să ia țeapă o lună-două, până se dumiresc patronii că trebuie să mărească salariul de încadrare în contractele de muncă, pentru a compensa. Nu va câștiga salariatul ci, în realitate, ce pierde statul încasează patronul. A fost de la început o măsură gândită să avantajeze angajatorul. Ghici cine este cel mai mare angajator din România.
Cu excepția Coreei de Nord, chestiunea nu poate fi reglementată legislativ, pentru că statul nu poate impune în nici un fel o creștere a salariilor în mediul privat, cu excepția salariului minim pe economie. Nu știu ce ați înțeles, dar sigur nu ați înțeles Constituția statului. Protejați vor fi doar cei care câștigă salariul minim pe economie și aceasta doar cu condiția ca acesta să fie stabilit, prin lege, de la 1450 lei la 1750 lei (chiar și la ei ar putea fi o oarecare reducere, de vreo 10 lei, în funcție de nivelul deducerilor personale).
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Aug 2017, 12:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 30 Aug 2017, 11:38 AM)
QUOTE (crina1975 @ 29 Aug 2017, 11:21 PM)
Asta va duce la o crestere a netului cu vreo 30 de lei, dar si la o suma semnificativ mai mare inregistrata in contul de pensie al angajatului.

In acest moment NU EXISTA CONT PERSONAL DE PENSII. Banii din contributia la pensii merg intr-un SINGUR cont.
Acestea sunt informatii de la Romania TV. Lasati televiziunile, oricare ar fi acestea, si informati-va din LEGILE IN VIGOARE.

Ati inteles dar va faceti ca nu intelegeti. La ora actuala angajatul contribuie la propria pensie (in nume personal) chiar daca banii se baga intr-o singura oala, angajatorul nu. De la 1 ian 2018 toata contributia pt. un angajat se va vira in nume personal.

"La ora actuala angajatul contribuie la propria pensie (in nume personal) chiar daca banii se baga intr-o singura oala, angajatorul nu. De la 1 ian 2018 toata contributia pt. un angajat se va vira in nume personal."

Faceți "mici" confuzii... Între a "vira" niște bani la sacul comun, din partea MEA, ca angajat + din partea ANGAJATORULUI, tot pentru munca mea, CIM-ul meu, etc și "contul în nume personal"...
Pentru mine, pe pilonul I, tot ceea ce contează e raportul menționat, cel dintre salariile brute..
OK, vor crește sumele încasate DIRECT la bugetul asigurărilor sociale de stat, vor scădea însă cele virate, până acum, la alte felii... ȘI CE? Asta e doar treaba (simplă, cinică!) cu mutatul banilor între buzunare...

P.S.
Poate, în loc de OTV, căutați lecturi/lecții economice pe MTV?

https://www.youtube.com/watch?v=wTP2RUD_cL0

https://www.youtube.com/watch?v=7ITnUpVhvTM

Cu subtitrare:

https://www.youtube.com/watch?v=0pIo8qvW_os

confused24.gif

Relax! Problema e veche...

https://www.youtube.com/watch?v=vzJdYOGN04s

...tristă...

https://www.youtube.com/watch?v=D4E7SYlD3aI

sad.gif
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Aug 2017, 12:38 PM

Utilizator avansat

Evident că m-aș bucura ca pe 1 ianuarie 2018 salariile să ni se mărească, la ora 00:01, cu 25%, iar la ora 00:02 la brutul rezultat să se mai adauge încă 15-20% compensație pentru contribuțiile pe care le plătim noi și nu le mai plătește angajatorul / statul. Dar nu credeți că ar fi trâmbițat aceasta pe toate posturile TV, în toate ziarele și pe toate panourile publicitare? Strategia este: sindicatele și angajații se prind, fac un pic de scandal acum, ei nu spun nici Da nici Nu, ca să nu avem de ce să ne legăm, până în ianuarie ne obișnuim cu gândul, renunțăm la Audi-ul pe care îl programaserăm și la excursia în Caraibe, ne liniștim și rămâne ca ei. Chiar le pupăm mâna că ne-am ales, totuși, cu 4,2% creștere. Dacă mai căpătăm și ceva în martie...
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Aug 2017, 12:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 30 Aug 2017, 01:05 PM)
La ora actuala angajatul contribuie la propria pensie (in nume personal) chiar daca banii se baga intr-o singura oala, angajatorul nu. De la 1 ian 2018 toata contributia pt. un angajat se va vira in nume personal.

Adică acum, la 1000 de lei brut, eu plătesc, în nume personal / în contul personal , 105 lei, iar ce plătește angajatorul, la pușculița comună, 158 lei, nu contează.
De la anu plătesc, la 1000 lei, în nume personal 250 lei, adică pensia mea crește de 2,38 ori (250/105). Este corect raționamentul meu?

Absolut corect!

biggrin.gif
sign28.gif

Și sper să-ți placă ploaia:

https://www.youtube.com/watch?v=My0Cp1FhLEA

cool20.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Aug 2017, 01:36 PM

Utilizator avansat

Autocitare din cele spuse acum câteva minute pe un topic al auxiliarilor, etc:

<
Data publicării:
29 Aug 2017

Ministerul Educației Naționale (MEN) a organizat marți, 29 august, o ședință a Comisiei de Dialog Social în cadrul căreia au fost dezbătute o serie de proiecte de acte normative propuse spre aprobare în perioada următoare. Au participat reprezentanți MEN și ai Ministerului Consultării Publice și Dialogului Social, ai sindicatelor din învățământ (Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Sindicală „Alma Mater”) și ai confederațiilor patronale (COMPIROM, CONCORDIA și UGIR). Au fost invitați și membri ai Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți - Învățământ Preuniversitar și ai Asociației Elevilor din Municipiul Constanța.

Pe ordinea de zi au fost incluse [...]

Un alt subiect l-a constituit proiectul de hotărâre de guvern pentru aprobarea regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporurilor pentru condiții de muncă, precum și condițiile de acordare a acestora pentru personalul din sistemul de învățământ. [...]

Punctele de vedere și sugestiile transmise de participanți sunt luate în calcul în procesul de redactare a variantelor finale ale documentelor analizate în ședința de astăzi.

BIROUL DE COMUNICARE
>

http://edu.ro/proiectele-de-acte-normative...isiei-de-dialog

biggrin.gif

Hai să redundăm plăcut:

<
Un alt subiect l-a constituit proiectul de hotărâre de guvern pentru aprobarea regulamentului privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, mărimea concretă a sporurilor pentru condiții de muncă, precum și condițiile de acordare a acestora pentru personalul din sistemul de învățământ. [...]

Punctele de vedere și sugestiile transmise de participanți sunt luate în calcul în procesul de redactare a variantelor finale ale documentelor analizate în ședința de astăzi.
>

OK.

Ministere, sindicate, comisii, părinți, elevi, puncte de vedere, sugestii... pe un măreț proiect de HG...

Despre care nu știm nimic. Poate Dv. cunoașteți mai bine (și) povestea asta de ieri?! Care trece, absolut sfidător, pe nesimțite, ca de obicei, din toate părțile - pe lângă noi...
confused24.gif

animal10.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 30 Aug 2017, 01:38 PM
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 30 Aug 2017, 02:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 30 Aug 2017, 01:05 PM)

Nu e corect.
Reiau din pagina anterioara:

Acum (la un brut de 1000 lei):
- cheltuiala totala a angajatorului cu angajatul: 1230
- contributii angajator (23%): 230
- pensie angajat (10.5%): 105
- sanatate angajat (5.5%): 55
- impozit angajat (16%): 132
- net angajat: 701

De la 1 Ian. 18 (presupunand ca nu creste salariul):
- cheltuiala totala a angajatorului cu angajatul: 1230
- contributii angajator - nu mai e cazul pt. ca vor fi incluse in brutul nou al angajatului
- brut angajat: 1000 + 230 = 1230
- pensie angajat (25%): 308
- sanatate angajat (10%): 123
- impozit angajat (10%): 80
- net angajat: 719

Concluzii:
- cheltuiala angajatorului cu angajatul ramane identica
- contributia in nume personal la pensie creste de aproape 3 ori
- contributia la sanatate creste de peste 2 ori
- netul angajatului creste usor

La ora actuala contributia angajatorului se duce intr-un sac de unde se alimenteaza printre altele si acele pensii speciale care in marea lor parte trebuie sa fie stopate sau diminuate.

Va puteti juca cu calculatorul atasat; l-am modificat un pic ca sa fie conform cu intentiile declarate de guvernanti. Coloana 2 e daca nu ar creste salariul de la 1 Ian. 18, iar coloana 3 include majorarea de 25%

Acest mesaj a fost modificat de către lbadaca la data 30 Aug 2017, 02:20 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 182 )
Fișier atașat  Calculator_salarii.xls

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Aug 2017, 07:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lbadaca @ 30 Aug 2017, 03:05 PM)
- contributii angajator - nu mai e cazul pt. ca vor fi incluse in brutul nou al angajatului

Uitați de asta. Nu se va include nimic și nu va exista "un nou brut". Vom plăti 35% contribuții + 10% impozit pe venit, față de 16,5% contribuții + 16% impozit pe venit în prezent. Diferența va fi compensată de creșterea cu 25%. Va rezulta o creștere efectivă de 4,2%.
Sindicatele și alții afirmă această variantă vehement de vreo două luni, iar PSD și guvernul nu o neagă. Dragnea a spus clar: "toate salariile VOR CREȘTE" și atât. LMP la rândul său ieri. Ministrul de finanțe la fel, au afirmat clar că teoretica creștere de 25% va fi înghițită de transferul contribuțiilor la angajat. Chiar nu ați priceput mesajul? Nu mai uzați tastatura degeaba, nu mai faceți calcule, nu aveți nici o garanție că brutul va crește cu diferența de contribuții.
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 08:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 30 Aug 2017, 08:59 PM)
Vom plăti 35% contribuții + 10% impozit pe venit

Din alta baza de calcul, mai mare.
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 08:29 PM

Utilizator avansat

Dragnea a spus clar: "toate salariile VOR CREȘTE" și atât.

A spus "si atat" pt. ca s-a saturat sa explice aceleasi si aceleasi lucruri de atatea ori.
Chiar eu l-am vazut pe Dragnea duminica, 27.08.2017, la Antena3 cu Radu Tudor detaliind la tabla chiar exemplul de mai sus in acelasi fel (nu reusesc sa dau de inregistrare).

Dar degeaba va spune cineva ca zapada e alba. Voi nu si nu; e neagra, e neagra ! Batman, batman !
Mai oameni buni, daca cel care are de gand sa faca o actiune va spune ce si cum vrea sa faca, voi spuneti nu, ca o sa faca invers ? Pai sunteti medii sa intrati in mintea oamenilor ?
In alta ordine de idei, spre deosebire de legile justitiei, legea pensiei, legea salariarii, accize etc. chestiunea asta cu regandirea sistemului de contributii afecteaza in mod direct pe absolut toti cetatenii acestei tari. Chiar atat de nebuni sa fie incat sa-si dea foc la valiza singuri si sa-si puna toata tara in cap ? Mai urmeaza niste alegeri totusi.
Nu stiu, dar parca v-ati dori cu tot inadinsul sa fie pe dos.

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 30 Aug 2017, 08:31 PM
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 08:39 PM

Utilizator avansat

nu aveți nici o garanție că brutul va crește cu diferența de contribuții.

Normal ca nu am nicio garantie pana nu apare scris in proiectul de lege sau ordonanta. Eu ma bazez pe ceea ce au declarat despre ce si cum vor sa procedeze.
Dar va intreb pe dvs., ce garantie aveti ca varianta dvs. e cea care va fi implementata ?
Adica mai de graba il cred pe cel care are la indemana parghiile sa faca ceva decat pe cel care vorbeste dar n-are la indemana aceste parghii.
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 08:44 PM

Utilizator avansat

LMP la rândul său ieri. Ministrul de finanțe la fel, au afirmat clar că teoretica creștere de 25% va fi înghițită de transferul contribuțiilor la angajat.

Aratati-mi unde au spus astea.
Daca e vorba de declaratiile lui LMP de pe pagina anterioara nu m-ati convins.
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 30 Aug 2017, 09:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 30 Aug 2017, 09:29 PM)
Chiar eu l-am vazut pe Dragnea duminica, 27.08.2017, la Antena3 cu Radu Tudor detaliind la tabla ...

Si eu l-am vazut pe Dragnea in campanie desenand pe tabla ca salariile cadrelor didactice se vor majora cu:
- 15% de la 1 ianuarie 2017
- 20% de la 1 iulie 2017
- 30% de la 1 ianuarie 2018
Si s-a jurat ca asa va fi! Si ne-a aratat programul de guvernare. Si ne-a dat un ziar sa incercuim cu rosu data din calendar cand se va tine de promisiune.
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 09:10 PM

Utilizator avansat

Campania s-a terminat, realitatile sunt altele probabil. Bine, in campanie am vazut multi si multe. Parca erau unii de la PNL care in frunte cu Claus si Ciolos au incercat sa blocheze la CCR (si au reusit sa intarzie cu vreo 2 luni) legea aceea din iarna initiata de Dragnea care a majorat ultima data salariile din Sanatate si Invatamant. Si mai promiteau cei de la PNL ca ei nu dau nimic de la 1 Ian. 2017, dar vor majora cu 100% toate salariile de la 1 Iulie 2017. Ce ziceti, s-ar fi tinut de promisiune ?
Dar daca nu vreti sa se intample ceea ce desena duminica la tabla Dragnea puteti face o petitie.

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 30 Aug 2017, 09:10 PM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 30 Aug 2017, 10:42 PM

Utilizator avansat

Să ierți minciunile ălora pe care i-ai votat cu unic argument faptul că și ăia pe care nu i-ai votat au (probabil) mințit e, pentru mine, un fel de a-ți ierta partenerul care te-a înșelat doar pe baza faptului că și vecinul își minte (probabil) nevasta!
Uluitor! Mie nu-mi ies niciodată ingineriile astea. Fac cum fac și mereu e vina mea!
Vă invidiez din tot sufletul!

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 30 Aug 2017, 10:44 PM
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 10:47 PM

Utilizator avansat

Nu e vorba de iertare ca nu suntem la emisiunea Iarta-ma !
Ce vroiam sa spun e ca toti sunt in/din aceeasi oala si sublinierea unor aspecte negative la unii nu inseamna ca ceilalti sunt baietii buni, cum se incearca sa se acrediteze ideea.
In 27 de ani de la Revolutie eu nu am intalnit politicieni care sa isi fi indeplinit macar 50% din promisiuni. Dar daca i se mai pun si bete in roate atunci procentul respectiv scade drastic. N-au reusit ei tehnocratii in 2016 sa miste ceva si au fost unii dintre cei mai lasati in pace.

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 30 Aug 2017, 10:57 PM
Mesaj personal
alxalx1
Trimis: 30 Aug 2017, 11:02 PM

Utilizator
**

Doar cu scandal se vor obtine majorari salariale consistente...Altfel, un 5% pe an e ceva optimist! confused06.gif
Mesaj personal
alxalx1
Trimis: 30 Aug 2017, 11:03 PM

Utilizator
**

QUOTE (crina1975 @ 30 Aug 2017, 11:47 PM)

In 27 de ani de la Revolutie eu nu am intalnit politicieni care sa isi fi indeplinit macar 50% din promisiuni. Dar daca i se mai pun si bete in roate atunci procentul respectiv scade drastic.

Ce inseamna bete in roate? Adica sa nu mai zicem nimic negativ si sa mergem rapid la piata pentru a ne cumpara o borseta mai mare, ca portofelul devine neincapator? laugh.gif
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 30 Aug 2017, 11:59 PM

Utilizator avansat

Bete in roate inseamna cand unii ar trebui sa traga la aceeasi caruta si vin altii si rup rotile la caruta.
Si ca, sa ma exprim tot plastic, sa zici ceva negativ atunci cand se intampla un lucru negativ si macar sa taci sau sa recunosti o fapta buna (nu neaparat sa lauzi) atunci cand se intampla ceva pozitiv. Adica pana zapada va fi neagra taci frate si recunoaste macar ca e alba.
Aplicat la discutie, eu nu am auzit pe nimeni dintre decidenti ca de la 1 ian. 18 salariile nu vor creste cu 25 % ci doar cu 1-2% cum aud pe niste clănțăi acum la IRealitatea TV care bubuie de ce destepti sunt ei si de cum le stiu ei pe toate.
Iar in legatura cu noi, oamenii de rand, de ce sa nu fim optimisti ca se vor intampla lucruri bune si tot timpul sa fim Gica-contra ? Nu cred ca ne face bine. Cred ca mai multa presiune am pune astfel pe politicieni decat sa spunem "lasa ca stim noi ca nu va fi asa" ca si cum deja ne-am fi acomodat cu raul. Pt. ca altfel politicianul va spune la o adica: "pai nu ziceati voi ca va fi asa si asa ? Ce vreti acum ? ".

Uite, niste exemple de aberatii mai recente care imi vin acum in minte.
Cand au spus ca vor plafona indemnizatiile pt. cresterea copilului la 8500 lei au sarit multi de c.r in sus ca vai saracii, ce se fac acum ? Culmea erau plansi tot cei care incasau 35000 Euro/luna nu cei care incasau 650 lei/luna.
Alt exemplu: pana acum toata lumea jos cu pensiile speciale. Acum, cand au vrut sa se atinga de ele - aoleo, ce fac astia ? De parca toti saracii beneficiau de pensii speciale.
Credeti ca prin exemplele de mai sus nu se sifoneaza bani seriosi din buget, bani care ar putea fi folositi de exemplu pt. cresterile salariale ?

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 31 Aug 2017, 12:07 AM
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 31 Aug 2017, 11:35 AM

Utilizator avansat

http://m.adevarul.ro/international/europa/...25d0/index.html
Salariile din alte tari si de ce suntem bataia lor de joc:ptr.ca le permitem.
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved