Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Jumătate de normă cadru didactic titular, Jumătate de normă cadru didactic titular
FinlandDream
Trimis: 12 Sep 2017, 03:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

Azi consilierul juridic al inspectoraului școlar mi-a spus că pot cere reducerea normei de la catedră, în cazul meu la 9 ore. A spus că în LEN nu există nimic referitor la acest subiect și că trebuie aplicat Codul Muncii actualizat 2017 (Legea nr. 53/2003) prin modificarea contractului individual de muncă în speță ART 41 (3) f) timpul de muncă și timpul de odihnă.
Art. 41
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părților.
(2) Cu titlu de excepție, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile și în condițiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
cool.gif locul muncii;
c) felul muncii;
d) condițiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă și timpul de odihnă.

Vă rog să-mi spuneți dacă cererea trebuie depusă la ISJ sau la directorul unității de învățământ. Tototadă m-ar interesa dacă există un cadru legal de a nu-mi aproba această cerere pe motiv de angajare și în sistemul universitar.

Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
FinlandDream
Trimis: 12 Sep 2017, 03:44 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Motivul de a cere reducerea normei didactice este angajarea în sistemul universitar.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved