Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> INTREBARE
dana1975
Trimis: 13 Sep 2017, 06:42 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 6
Înscris: 6 Apr 12


Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie de invatamant cu jumatate de norma (bibliotecar) si anul acesta am fost admisa la UPB Facultatea de Energetica, domeniul Stiinte Ingineresti Aplicate, Specialitatea Informatica Industriala. Cum pot solicita concediu pentru formare profesionala? Sau se poate modifica programului de lucru astfel incat sa-mi pastrez si locul de munca si sa ma pot califica pentru a preda TIC.
Multumesc.
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 13 Sep 2017, 09:33 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 13.241
Înscris: 24 Jan 09


QUOTE (dana1975 @ 13 Sep 2017, 06:42 PM)
Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie de invatamant cu jumatate de norma (bibliotecar) si anul acesta am fost admisa la UPB Facultatea de Energetica, domeniul Stiinte Ingineresti Aplicate, Specialitatea Informatica Industriala. Cum pot solicita concediu pentru formare profesionala? Sau se poate modifica programului de lucru astfel incat sa-mi pastrez si locul de munca si sa ma pot califica pentru a preda TIC.
Multumesc.

Art. 31m CCM (1) Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăși 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ.
2) Salariații care urmează, completează, își finalizează studiile, precum și cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau unei funcții în învățământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăși 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ/în muncă.
(3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților. (4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ / inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă. (5) Concediul prevăzut la alin.
(4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.
Art. 268 L 1/2011
(1)Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.
*Personalul didactic titular pe un post didactic din învățământ, care din proprie inițiativă solicită să se specializeze sau să participe la cercetare științifică în țară sau în străinătate, are dreptul la concedii fără plată. Durata totală a acestora nu poate depăși 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situații sunt de competența conducerii instituției de învățământ superior sau, după caz, a consiliului de administrație, dacă se face dovada activității respective.


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
Laysa
Trimis: 17 Sep 2017, 06:04 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 585
Înscris: 22 Jul 12


Vă rog, dacă există un P.D.I de tipul 2016-2020 se mai face altul ptr. an șc 2017-2018?
P.S. Acest plan este făcut de fostul director.
Mulțumiri!
sign28.gif


--------------------
Vorbește-mi acum despre tine: ce crezi tu despre mine? (Jacques Salomé)
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 17 Sep 2017, 06:15 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 21.166
Înscris: 24 Aug 09


QUOTE (Laysa @ 17 Sep 2017, 07:04 PM)
Vă rog, dacă există un P.D.I de tipul 2016-2020 se  mai face altul ptr. an șc 2017-2018?
P.S. Acest plan este făcut de fostul director.
Mulțumiri!
sign28.gif

PDI-ul nu este al unității de învățământ, ci al directorului. Dacă sunteți director cu delegație, întocmiți PDI pentru anul școlar 2017-2018. Dacă sunteți director cu concurs, întocmiți PDI pentru perioada 2017-2021.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 17 Sep 2017, 06:15 PM


--------------------
Mesaj personal
Top
Laysa
Trimis: 17 Sep 2017, 06:24 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 585
Înscris: 22 Jul 12


QUOTE (costi_52 @ 17 Sep 2017, 07:15 PM)
QUOTE (Laysa @ 17 Sep 2017, 07:04 PM)
Vă rog, dacă există un P.D.I de tipul 2016-2020 se  mai face altul ptr. an șc 2017-2018?
P.S. Acest plan este făcut de fostul director.
Mulțumiri!
sign28.gif

PDI-ul nu este al unității de învățământ, ci al directorului. Dacă sunteți director cu delegație, întocmiți PDI pentru anul școlar 2017-2018. Dacă sunteți director cu concurs, întocmiți PDI pentru perioada 2017-2021.

O.K.
Vă mulțumim!
sign28.gif


--------------------
Vorbește-mi acum despre tine: ce crezi tu despre mine? (Jacques Salomé)
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved