Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Zile CO neefectuate
lucia81
Trimis: 13 Sep 2017, 09:21 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua
Sunt si eu intr-o dilema
Am urmatoarea situatie.
In anul scolar 2015-2016 am intrat in concediu de maternitate incepand cu 1 august pana la 31 noiembrie 2016. Din 1 decembrie 2016 am intrat in concediu crestere copil.
In anul scolar 2015-2016 nu mi-am efectuat o luna din CO.
Cand i-am zis contabilei in luna in care am intrat in concediu de maternitate mi-a zis ca nu-mi poate plati zilele ramase neefectuate decat cand plec din unitate, si ca imi poate doaar reporta concediul pentru anul urmator.
Incepand cu 1 septembrie 2017 eu m-am pretransferat la ata unitate, deci cu ei mi-am incheiat contractul.
Am ramas in concediu de crestere copil anuntand la cealalta unitate acest lucru.
intrebarea mea este: Scoala de unde am plecat ar trebui sa-mi plateasca acum zilele de concediu neefectuat? Si daca da cate zile ar fi? Se mai plateste CO si pentru perioada de la 1 septembrie pana la 31 noiembrie? Stiu ca acum concediul medical nu mai influenteaza zilele de CO, iar concediul de maternitate este un concediu medical.
Multumesc!
Mesaj personal
lucia81
Trimis: 14 Sep 2017, 02:13 PM

Utilizator avansat

Nu ma poate ajuta nimeni cu un răspuns?
Mesaj personal
Zoltan Szabo
  Trimis: 15 Sep 2017, 07:51 PM

Utilizator avansat

Din păcate Legea nu permite transformarea zilelor de concediu de odihnă nefolosite în sume de bani. Singura posibilitate este transformarea lor în zile restante = concediu mai lung anul următor. (dacă direcțiunea este de acord)

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
Mesaj personalTrimite emailYahoo
lucia81
Trimis: 15 Sep 2017, 10:17 PM

Utilizator avansat

Ideea este ca aceasta varianta nu mai exista eu pretransferandu-ma la alta unitate școlară.
Tot legea spune din câte știu ca se poate plăti concediul neefectuat la plecarea din unitate.
In mod normal concediul ar trebui reportat in anul următor, însă la plecarea din unitate eu știu ca se poate plăti.
Cel puțin la alți bugetari așa e.
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 16 Sep 2017, 10:03 PM

Utilizator activ

In cazul cadrelor didactice care se pensioneaza de drept cum se procedeaza cu zilele de concediu neefectuat?
Mesaj personal
lucia81
Trimis: 18 Sep 2017, 10:37 PM

Utilizator avansat

Mi-ar fi de mare ajutor un răspuns.
Sa știu care îmi sunt drepturile.
Mesaj personal
zeykdomokos
Trimis: 19 Sep 2017, 09:27 AM

Utilizator activ

QUOTE (elenavrabie @ 16 Sep 2017, 11:03 PM)
In cazul cadrelor didactice care se pensioneaza de drept cum se procedeaza cu zilele de concediu neefectuat?

I se plateste in luna in care se desface contractul.
Le calculeaza cat revine pe o zi si se inmulteste cu zile CO neefectuate, desigur documente pt tot decizie director pentru zile neefectuate platite si se pune in edusal suma (la locul potrivit cu mentiune ce se plateste)
Mesaj personal
lucia81
Trimis: 19 Sep 2017, 12:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zeykdomokos @ 19 Sep 2017, 10:27 AM)
QUOTE (elenavrabie @ 16 Sep 2017, 11:03 PM)

I se plateste in luna in care se desface contractul.
Le calculeaza cat revine pe o zi si se inmulteste cu zile CO neefectuate, desigur documente pt tot decizie director pentru zile neefectuate platite si se pune in edusal suma (la locul potrivit cu mentiune ce se plateste)

In cazul meu nu știți cumva cum se procedează?
Mulțumesc frumos!
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Sep 2017, 12:49 PM

Mentor

QUOTE (elenavrabie @ 16 Sep 2017, 10:03 PM)

Se plătesc la încheierea CIM.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved