Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (256) « Primul ... 252 253 [254] 255 256  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
verona
Trimis: 3 Sep 2017, 01:14 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Taticu @ 1 Sep 2017, 02:33 PM)
Pe mine ma intereseaza mai putin cine este autorul, ci modul in care este preocupat sa interpreteze comportamentul celor pe care ii intalneste in cale:

pe strada, in restaurant, petrecerea timpului liber, la spectacole etc. Si am aflat recent ca nu-i deloc in varsta.

totusi, daca pui link-ul si ne indemni sa il citim cu aerul "uite ce lucruri interesante spune ăsta!" si mai citezi un paragraf... inseamna ca ceva te-a impresionat...
sincer, mie mi s-au parut niste simple insiruiri fara substanta.
de unde o concluzie pe care sa ne-o insusim si noi, de pe margine? (marginea discutiei)...

fiecare generatie si-a avut partea sa de handicapați funcțional.
desi am fost eleva la o scoala si un liceu bun, am avut colegi de generatie care nu invatau, am avut colegi de generatie care nu puteau sa invete materia de scoala (chiar si in facultate existau tipi care nu aveau ce sa caute la liceu, d'apai sa ajunga studenti), am avut colegi de generatie care erau tampiti ...
iar dupa ce am ajuns profesoara, am interactionat cu elevi fata de care fostii mei colegi care nu invatau erau niste genii... (diferenta intre mine si elevii mei era de vreo 8-10 ani, deci aproape aceeasi generatie)

n-am crezut niciodata ca ei sunt majoritatea... si nu cred ca procentele s-au schimbat in aceasta generatie...
in plus, in perioada pubertatii, adolescentei, in prima parte a deniului al treilea de viata... oamenii au probleme de comunicare, de adaptare...
acești tineri sunt, în marea lor majoritate, handicapați funcțional.
de unde aceasta concluzie transanta?
din 2-3 interactiuni cu oameni aflati la o varsta dificila?
din cartea lui Gatto?
De curând am citit cartea profesorului J.T. Gatto (”Cum suntem imbecilizați”) și ceea ce am buchisit din acea lucrare îmi confirmă spusele: tinerii de azi sunt tot mai destructurați  psihic, tot mai incapabili să înțeleagă pe ce lume trăiesc, tot mai singuri și viitoare oi perfecte.
n-am citit-o, asa ca nu stiu daca asa a spus-o autorul, sau a rezumat-o ciornei doar ca sa isi sprijine afirmatiile...
sau sa ne bazam pe ce spune un prof de la ASE?
Tot pe acest subiect, aș vrea să redau spusele profesorului Mihai Vladimir Topan, conferențiar universitar la ASE: ” De pe băncile școlilor ies tineri îndopați cu ”mate”, fizică și ”info” care nu (mai) înțeleg natura oamenilor din jur, descurcându-se cu greu în situații mergând de la simpla conversație, trecând prin relaționări instituționale  și culminând cu viața personală, căsătorie sau relații cu proprii părinți sau copii. M-am dumirit brusc, sec la postura în care mă aflu: aceea de a face educație cu studenți care nu citesc nimic, nu vor să discute nimic și nu-i interesează nimic. Mă confrunt cu imposibilitatea studenților (mare majoritate) de a emite măcar ideile ideile principale și simple din materiale” Ok, ce se mai poate adăuga?
nu am inteles prima parte a frazei, ma intreb daca suntei de acord cu ea, ca mi se pare ca tipu "bate" spre o directie care va displace - aia care is indopati cu mate nu mai inteleg nimic din viata! Pe aici v-ati batut cu unii care erau mai blanduti pe aceasta tema, dar cand o spune ciornei, e ok?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 3 Sep 2017, 01:14 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Sep 2017, 01:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (LIVE.O @ 31 Aug 2017, 09:55 PM)
Are dreptate D-na Liliana Grecu!

DE CE ,,MENESTERU' " permite ca un/o analfabet/a sa nu vina un semestru intreg la scoala si sa poata sustine ,,examene" de incheiere a situatiei scolare la mai mult de 3 obiecte.

Era mai bine inainte cand un ,,analfabet" care nu se prezenta la scoala era REPETENT AUTOMAT.

o avea dreptate si liliana, nu zic nu

dar ai sarit peste a doua parte a mesajului meu
QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 12:29 PM)
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444
colegii mei se plangeau ca ai lor copii pierdeau timpul la scoala...
putem comenta?
Imi vine greata de SISTEM si de unii colegi care sunt in solda sistemului.
exista de-astia?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 4 Sep 2017, 04:17 PM

Mentor

Grup: Members

Popunerile ministrului Pop, adevărate catastrofe educațional-manageriale lopri.GIF

cool20.gif http://www.promptmedia.ro/2017/09/popuneri...al-manageriale/
biggrin.gif

--------------------
Math : geometrie ( ) & numere complexe () & analiza matematica ( )
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
My blog AoPS 341.418 1427283257127248 Top

---------------------------------------- click => EXIT <= click -----------------------------------------
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 4 Sep 2017, 08:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 3 Sep 2017, 01:19 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 31 Aug 2017, 09:55 PM)
Are dreptate D-na Liliana Grecu!

DE CE ,,MENESTERU' " permite ca un/o analfabet/a sa nu vina un semestru intreg la scoala si sa poata sustine ,,examene" de incheiere a situatiei scolare la mai mult de 3 obiecte.

Era mai bine inainte cand un ,,analfabet" care nu se prezenta la scoala era REPETENT AUTOMAT.

o avea dreptate si liliana, nu zic nu

dar ai sarit peste a doua parte a mesajului meu
QUOTE (verona @ 29 Aug 2017, 12:29 PM)
am pus intrebarea, daca iti mai aduci aminte cand copiii mei erau inca in scoala... da' n-au fost prea multe raspunsuri: ce le spui tu copiilor proprii ca argument sa mearga la scoala cand multe din ceea ce fac e pierdere de vreme/tocare de nervi?
povesteam atunci ca doi colegi, elevi absolut constiinciosi (si unul din ei fiu de profesori si profesor el insusi in stagiu), ma intrebau de ce imi trimit copilul la scoala la sfarsitul clasei a VIII-a, in loc sa il pun la munca acasa? ca freca menta la scoala...
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...00&#entry865444
colegii mei se plangeau ca ai lor copii pierdeau timpul la scoala...
putem comenta?
Imi vine greata de SISTEM si de unii colegi care sunt in solda sistemului.
exista de-astia?

Eu sunt de moda veche.
Pentru mine SCOALA si PROFESORII au reprezentat si (inca) reprezinta un loc sacru si respectiv o casta de oameni speciali.

Din pacate, in ultima perioada s-au infiltrat in sistemul educational foarte multi mercenari care vad in invatamant doar un loc in care isi etaleaza toaletele sau de unde isi incaseaza solda. sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 4 Sep 2017, 08:54 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Sep 2017, 07:40 PM

Mentor

Ce este in spatele scandalului fabricat pe seama profesorului de matematica de la Liceul Tudor Vianu? Asalt concertat al scolilor

private si al al aparatului de propaganda al noului sistem antinational pentru distrugerea inv. de stat, cu tinta speciala pe liceele

de elita si pe demonizarea profesorilor "autoritari"
cool20.gif http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari...olilor-private/

--------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------- click => EXIT <= click -----------------------------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 13 Sep 2017, 09:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 13 Sep 2017, 08:40 PM)
Ce este in spatele scandalului fabricat pe seama profesorului de matematica de la Liceul Tudor Vianu? Asalt concertat al scolilor

private si al al aparatului de propaganda al noului sistem antinational pentru distrugerea inv. de stat, cu tinta speciala pe liceele

de elita si pe demonizarea profesorilor "autoritari"
cool20.gif http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari...olilor-private/

Trebuie să fim sinceri și să recunoaștem că este un sâmbure de adevăr în aceste afirmații: ”învățământul actual nu este bun pentru că se bazează pe frică, autoritate și teroare (“sovietic și militar”)” și, consider eu, el nu a dat societății oameni capabili să lucreze cu nivelul superior al conștiinței, iar asta se vede din plin la nivelul societății actuale.
În liceele de top copiii merg la meditații și chiar azi îmi mărturisea o mămică că și-ar dori un liceu particular de elită decât să mai dea bani la pregătiri suplimentare, făcând dumneaei un calcul și echivalând sumele plătite cu costurile aferente învățământului particular.
La polul opus, învățământul de masă, exceptând liceele de top care nici ele nu sunt în totalitate elitiste, lasă mult de dorit și nimeni nu vrea să vadă dezastrul astfel încât să poată fi remediate aspectele negative.
Este un dezastru fără margini în școlile din România. Sunt elevi care nu știu să scrie, care nu știu tabla înmulțirii și care nu pot redacta un eseu de zece rânduri pe o temă dată. Finanțarea per elev a deschis drumul spre haos definitiv și iremediabil. Avem elevi înscriși fictiv în cataloage, elevi promovați cu peste 200 de absențe și cu carențe majore de comportament și de muncă intelectuală.
Vă dau un exemplu concret. În clasa a IX-a am avut un elev care nu a venit mai deloc pe la ore. A stat tot timpul pe holurile liceului. Mulți dintre profesori i-au încheiat situația școlară în vară, iar în toamnă a promovat. Azi l-am întâlnit tot pe holuri și asta nu înseamnă că cei ce vin la ore au vreo treabă cu școala. Din clasa a X-a, numărul acestor elevi crește exponențial. Și ce dacă?- ar zice unii.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Sep 2017, 09:15 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Taticu
Trimis: 19 Sep 2017, 06:44 PM

Mentor

Andrei Pleșu: Sunt exasperat de modul în care arată școala românească ... cool20.gif http://romanialibera.ro/cultura/cultura-ur...maneasca-469117

Comentariu. Probabil ca multi dintre tineri s-au adaptat noilor "obiceiuri" ale societatii de consum de a trai mai intai prezentul, iar pentru "maine" vor gandi "poimaine".

S-au saturat sa astepte "viitorul de aur" al capitalismului concurential promis de niste neispraviti prin campanii electorale odata la 4/5 ani. Ideea că acestia, Andrei Pleșu,

H.R. Patapievici și G. Liiceanu "sunt un fel de apariții colaterale în drumul public al lui Traian Băsescu" nu este deloc jenanta, este purul adevar.
O seară bună! V.N

--------------------

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 19 Sep 2017, 07:36 PM

Mentor

Despre comunism - ideea care sucește mințile - cu Andrei Pleșu, Gabriel Liiceanu și Horia

Patapievici
...
cool20.gif http://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/cu...apievici-328092
biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 19 Sep 2017, 08:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 19 Sep 2017, 08:36 PM)
Despre comunism - ideea care sucește mințile - cu Andrei Pleșu, Gabriel Liiceanu și Horia

Patapievici
...
   cool20.gif  http://www.digi24.ro/magazin/timp-liber/cu...apievici-328092
biggrin.gif

Nu sunt adepta comunismului. Cred că, inițial, orice regim politic a plecat de la intenții bune, dar, în timp, ele au suferit mutații care au condus țările și indivizii la existențe limitate. Se dovedește că nici capitalismul nu este capabil să asigure și să permită dezvoltarea psiho-socio-culturală, cognitivă și spirituală a fiecărei ființe umane la maxim de potențial, ba, mai mult, sunt încălcate flagrant drepturile și libertățile individului...
Comparația lui Liiceanu este ușor forțată. Nu poți să muți vișcerele între ele, dar ele sunt alimentate cu sânge uniform, nicidecum preferențial. Niciun regim politic nu a gestionat resursele astfel încât societățile să atingă maximul de dezvoltare pe toate planurile. smile.gif
Eu cred că nu are rost să mai blamăm ce-a fost, ci doar să învățăm din greșelile trecutului. Imperios necesar este să păstrăm ce a fost bun, construind calculat viitorul, pentru ca toate societățile să atingă luxul civilizației, armonia și echilibrul între indivizi și popoare.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Sep 2017, 08:38 PM

--------------------
În cei 21 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Sep 2017, 08:49 PM

Utilizator avansat

Suntem în Europa, dar nu există o bază națională cu familiile cu copii și fără care au migrat în țările UE.
Am auzit azi în C.P. că sunt elevi care au plecat sau intenționează să plece cu familia sau la familia lor aflată într-una din țările UE, deși a început școala.
Cred că Europa are nevoie de o legislație în acest domeniu.

În altă ordine de idei, de ce a trebuit să acceptăm ideea ministrului educației de a schimba calendarul examenului național de bacalaureat? Bulversăm totul! Cum să dai competențele în luna februarie? Este o mare aiureală. Ministrul acesta, ca și ceilalți, habar nu are câte hibe are sistemul și el s-a împotmolit de graficul examenului de bacalaureat. Ilar. Serios!
A întrebat pe cineva? A cerut vreun studiu în acest sens? Care este argumentul ce a stat la baza acestei decizii? Vise de noapte, cred. smile.gif
Câți habarniști or să se mai plimbe pe la ministerul educație? Atâția câtor vom permite... smile.gif smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Sep 2017, 09:04 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 25 Sep 2017, 08:27 AM

Utilizator avansat

Încep să cred că sistemul vrea să mă transforme pe mine într-o problemă. Singura mea problemă este că nu pot accepta neînvățarea de carte sub cupola școlii. Să mergi într-o sală de clasă în care elevii au cu totul și cu totul alte preocupări decât învățarea nu este tocmai ceea ce își dorește un profesor.
De la eleve strident machiate, ținută vestimentară jerpelită, la elevi întârziați, de la dialoguri pe alte teme decât cele ale conținuturilor științifice predate, la butonarea telefoanelor în timpul orelor ajungem la refuzul de a îndeplini sarcinile de lucru și totul este permis. În aceste condiții, s-ar putea crede că eu permit dezordinea. Eu sunt doar uimită de ce nimeni nu le impune acestor elevi o atitudine pozitivă față de școală.
În aceste condiții, cer expres ministerului educației ca orele mele să fie filmate zi de zi. Îmi pregătesc lecțiile, am o strategie de predare, operez cu conținuturile științifice de la celelalte discipline și provoc elevul să-și folosească filtrul propriu al gândirii, știut fiind faptul că învățarea este un proces intern ce ține cont de voința individului de a acumula cunoștințe și de a dezvolta aptitudini și dobândi competenșe.
Mă izbesc constant de refuzul elevilor de a depune efort intelectual. Nu pot fi un profesor care vorbește cu tabla, din păcate.
P.S.: Am o fereastră de două ore. Am și o temă de meditație... De ce acceptăm neînvățarea de carte sub cupola școlii? smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 25 Sep 2017, 08:32 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 25 Sep 2017, 12:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 25 Sep 2017, 08:27 AM)
Încep să cred că sistemul vrea să mă transforme pe mine într-o problemă. Singura mea problemă este că nu pot accepta neînvățarea de carte sub cupola școlii. Să mergi într-o sală de clasă în care elevii au cu totul și cu totul alte preocupări decât învățarea nu este tocmai ceea ce își dorește un profesor.
De la eleve strident machiate, ținută vestimentară jerpelită, la elevi întârziați, de la dialoguri pe alte teme decât cele ale conținuturilor științifice predate, la butonarea telefoanelor în timpul orelor ajungem la refuzul de a îndeplini sarcinile de lucru și totul este permis. În aceste condiții, s-ar putea crede că eu permit dezordinea. Eu sunt doar uimită de ce nimeni nu le impune acestor elevi o atitudine pozitivă față de școală.
În aceste condiții, cer expres ministerului educației ca orele mele să fie filmate zi de zi. Îmi pregătesc lecțiile, am o strategie de predare, operez cu conținuturile științifice de la celelalte discipline și provoc elevul să-și folosească filtrul propriu al gândirii, știut fiind faptul că învățarea este un proces intern ce ține cont de voința individului de a acumula cunoștințe și de a dezvolta aptitudini și dobândi competenșe.
Mă izbesc constant de refuzul elevilor de a depune efort intelectual. Nu pot fi un profesor care vorbește cu tabla, din păcate.
P.S.: Am o fereastră de două ore. Am și o temă de meditație... De ce acceptăm neînvățarea de carte sub cupola școlii? smile.gif

confused06.gif
Aceptăm multe: să lucrăm cu resurse minime, neatractive, de multe ori doar tabla si creta la discipline unde se învață experimental.Aceasta într-o eră a infomatizării.Timpurile s-au schimbat, învățământul românesc - nu.Să mai vorbim despre lipsa de perspective...

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
4ward
Trimis: 25 Sep 2017, 03:40 PM

Utilizator avansat

*Acceptăm

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 25 Sep 2017, 04:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 25 Sep 2017, 01:10 PM)
QUOTE (liliana.grecu @ 25 Sep 2017, 08:27 AM)

confused06.gif
Aceptăm multe: să lucrăm cu resurse minime, neatractive, de multe ori doar tabla si creta la discipline unde se învață experimental.Aceasta într-o eră a infomatizării.Timpurile s-au schimbat, învățământul românesc - nu.Să mai vorbim despre lipsa de perspective...

Am ajuns la câteva concluzii:
1) Finanțarea per elev a adus dezastrul sub cupola școlii românești.
2)Obligativitatea învățământului de zece clase coroborată cu finanțarea per elev a făcut ca școala să devină un spațiu de asistență socială și închisori ale spiritului elevilor, iar la polul opus a dus la creșterea absenteismului nejustificat... Un elev care nu frecventează școala are șansa să promoveze în sesiunea de medii neîncheiate și chiar promovează deoarece profesorii știu că elevul acela contează datorită finanțării pe care o aduce la bugetul școlii. Și un elev care nu învață promovează tot din aceleași considerente.
3) Lipsa consilierii și orientării profesionale a dus la antipatia elevilor față de disciplinele de studiu, elevii fiind aruncați, la întâmplare, la profile pentru care nu au nicio înclinație, asta prin sistemul computerizat.
4) Lipsa curriculum-ului la decizia școlii în proporție de 50% este un alt impediment în câștigarea elevilor pentru studiu.
5) Lipsa unei legislații riguroase în ceea ce privește rezultatele învățării și aprecierea lor a adus școala românească în pragul autosuficienței.
6) Inexistența unei piețe a muncii bine consolidate, capabile să asigure inserția tinerilor este o hibă a societății prost guvernate.
7) În condițiile finanțării per elev, actele de indisciplină nu mai sunt analizate și nici sancționate sau sunt sancționate haotic, cam ca în politică, plătește unul pentru toți.
Elevii fumează în fața școlilor, ținuta vestimentară lasă de dorit, dezinteresul pentru studiu este maxim, dar și al societății pentru formarea și dezvoltarea personalității tinerilor...

Încerc să fiu proactivă.
Cum?
Azi, una din eleve a stat cu capul pe bancă și a butonat telefonul. Mi-a spus că nu are poftă de oră. Alte două eleve mi-au spus că nu le interesează ora mea, ci doar disciplinele de bacalaureat. Sincer, m-aș bucura să fie așa, dar atitudinea sfidătoare față de studiu mă uluiește pe zi ce trece, timp în care școala nu are mecanisme pentru corectarea unor abateri de comportament.
Uneori am impresia că cineva îmi testează rezistența psihică. Este dezarmant să mergi într-o sală de clasă și să vezi chipurile unor elevi care vin la școală doar ca să aibă de unde pleca.
Am și clase la care elevii sunt dispuși să depună efort intelectual. Încep să cred că aceasta este o adevărată binecuvântare pentru un profesor! smile.gif De fapt, în clasa a IX-a, toți elevii au bucuria învățării și dau dovadă de bun simț. Pas cu pas, ele dispar, atât timp cât sancțiunile sunt aleatorii sau chiar deloc, neaplicate de teama pierderii elevilor școlarizați. Amarnic cerc vicios!

SOLUȚII!
A)Să se renunțe la finanțarea per elev!
A1) Ministerul să aloce fonduri pentru renovarea și dotarea tuturor școlilor din România.
A2) Elevii merituoși și fără absențe să primească burse care să depășească în cuantum ”Banii de liceu”.
B )Să se introducă consilierea și orientarea profesională care să cadă în sarcina psihologilor, nu a dirigintelui.
C)Să avem evaluări standardizate. Să știm la orice oră care este minim minimorum-ul de cunoștințe pe care trebuie să le stăpânească un elev, de fapt, mai bine zis, cu care trebuie să opereze un elev, astfel încât trecerea la o unitate de învățare nouă să fie condiționată de promovarea celei finalizate.
C1) Să avem comisii naționale de specialitate care să comunice cu colegii din sistemul de educație...
C2) Să nu mai avem o industrie a manualelor, culegerilor și auxiliarelor.
C3) Să se renunțe la module, pentru care oricum nu există manuale la toate profilele și toate calificările.
D) Să se introducă curriculum-ului la decizia școlii, astfel încât elevii să-și aleagă singuri traseul educațional, în proporție de 50%, în liceu.
E) Dacă doar disciplinele de bacalureat sunt importante în clasa a XII-a, să fie scoase celelalte materii. Ar putea fi un experiment. Poate în aceste condiții am avea rezultate mai bune la examenele naționale...
F) Să se realizeze în mediul online o bază națională cu toate manualele, culegerile și auxiliarele existente, cu posibilitatea unor filtre pentru aceleași conținuturi, dar din surse diferite...
G) Aducerea școlilor în era digitală, în care se pune accent pe căutarea informației și corelarea teoriei cu viața de zi cu zi, este imperios necesară...

Ce pot face eu? Eu pe zbirul și pe stăpânul la oră nu pot să fac! Întotdeauna am căutat ca elevii mei să fie parteneri în actul de educație, dar unii își flutură cu nonșalanță dezinteresul față de carte.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 25 Sep 2017, 05:04 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 25 Sep 2017, 08:43 PM

Utilizator avansat

Nu e vorba doar de finanțarea per elev, populația școlară este în scădere mulți copii se alătură părinților care după ani de muncă peste hotare încep să-și permită o casă.În rest sunt de acord cu dv., dar cred că Ministerul știe care sunt soluțiile, cu voința e greu.O țară de oi e mai ușor de condus...

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 25 Sep 2017, 09:07 PM

Utilizator avansat

Mi-am prins urechile, să știți! Sunt atâtea ordine de ministru și atâtea modificări la modificări căci sigur habar nu au de ce fac cei de prin minister sau colaboratorii lor. Site-ul www.eprofu.ro are o evidență clară a stufoșeniei ordinelor de ministru.
Niciodată nu m-am uitat pe un curriculum în amănunt. M-am oprit la programa școlară care mă interesa și le-am citit fugitiv pe celelalte. Anul acesta m-am pomenit în încadrare cu un modul pe care nu l-am mai predat și anume ”Controlul fabricației în industria de prelucrare a țițeiului și petrochimie”.
Vreau și eu să știu ce instrumente de lucru și ce resurse bibliografice am pentru parcurgerea conținuturile științifice prevăzute în programa școlară aferentă modului!

1. Obiectul controlului fabricației în industria de prelucrare a țițeiului și petrochimie
2. Prezentarea laboratorului de controlul fabricației. Instructaj de PM și PSI specific
3. Determinarea densității relative (benzine, petroluri, motorine, uleiuri, produse petrochimice lichide)-
4. Determinarea curbei de distilare STAS la produsele petroliere lichide
5. Determinarea temperaturii de inflamabilitate la produsele petroliere
6. Determinarea acidității minerale și alcalinității
7. Determinarea punctelor de topire, înmuiere, picurare
8. Determinarea punctului de congelare
9. Determinarea conținutului de apă și impurități mecanice
10. Determinarea punctului de fierbere pentru substanțe lichide,
11. Analiza acidului acetic
Mă-ntreb și ce caută analiza acidului acetic printre lucrările de laborator sau s-au gândit să treacă o analiză care se poate efectua practic, pentru că în rest nu avem dotarea corespunzătoare efectuării lucrărilor practice.
”Instruirea se va realiza în laboratoare tehnologice cu o bună dotare materială.

Pentru realizarea orelor de laborator tehnologic se pot efectua următoarele lucrări:
- Determinarea densității relative (benzine, petroluri, motorine, uleiuri, produse petrochimice lichide)-
- Determinarea curbei de distilare STAS la produsele petroliere lichide
- Determinarea temperaturii de inflamabilitate la produsele petroliere
- Determinarea acidității minerale și alcalinității
- Determinarea punctelor de topire, înmuiere, picurare
- Determinarea punctului de congelare
- Determinarea conținutului de apă și impurități mecanice
- Determinarea punctului de fierbere pentru substanțe lichide,
- Analiza acidului acetic”

Oamenii sunt în stare să desființeze profilul de Chimie Industrială decât să doteze laboratoarele, dar vă spun că aceleași probleme le-ntâlnim și la Protecția Mediului. O să studiez în detaliu curriculum-ul propus.
Am constatat că la Chimie Industrială, la ”Controlul calității compușilor chimici” se repetă o bună parte din conținuturile științifice de la modulul ”Materii prime și materiale în industria chimică”, că elevii intră direct în analiza chimică cantitativă, fără trimitere la analiza chimică calitativă. În clasa a IX-a au preparări de soluții de concentrație procentuală, dar măsurarea maselor și a volumelor este trecută la conținuturile științifice din clasa a X-a. HAOS!
UNDE SUNT SPECIALIȘTII? Că doar nu au ieșit toți la pensie!
NU POȚI AVEA tehnicieni SPECIALIȘTI, fără să dotezi laboratoarele de analize fizico-chimice, mecanice, electro și care or mai fi.
Noi doar teoretizăm! Și eu vin și le vorbesc elevilor de bucuria învățării... smile.gif
Orice programă școlară trebuie însoțită de un suport de curs. Orice școală trebuie să aibă dotări corespunzătoare parcurgerii curriculum-ului de cultură tehnică,iar curriculum trebuie conceput de profesioniști, care să fie permanent în colaborare cu colegii din țară!
La noi comisiile naționale sunt la secret. Eu nu știu cum pot lua legătura cu un membru din această comisie. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 25 Sep 2017, 09:20 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
4ward
Trimis: 25 Sep 2017, 10:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 25 Sep 2017, 09:07 PM)
Mi-am prins urechile, să știți! Sunt atâtea ordine de ministru și atâtea modificări la modificări căci sigur habar nu au de ce fac cei de prin minister sau colaboratorii lor. Site-ul www.eprofu.ro are o evidență clară a stufoșeniei ordinelor de ministru.
Niciodată nu m-am uitat pe un curriculum în amănunt. M-am oprit la programa școlară care mă interesa și le-am citit fugitiv pe celelalte. Anul acesta m-am pomenit în încadrare cu un modul pe care nu l-am mai predat și anume ”Controlul fabricației în industria de prelucrare a țițeiului și petrochimie”.
Vreau și eu să știu ce instrumente de lucru și ce resurse bibliografice am pentru parcurgerea conținuturile științifice prevăzute în programa școlară aferentă modului!

1. Obiectul controlului fabricației în industria de prelucrare a țițeiului și petrochimie
2. Prezentarea laboratorului de controlul fabricației. Instructaj de PM și PSI specific
3. Determinarea densității relative (benzine, petroluri, motorine, uleiuri, produse petrochimice lichide)-
4. Determinarea curbei de distilare STAS la produsele petroliere lichide
5. Determinarea temperaturii de inflamabilitate la produsele petroliere
6. Determinarea acidității minerale și alcalinității
7. Determinarea punctelor de topire, înmuiere, picurare
8. Determinarea punctului de congelare
9. Determinarea conținutului de apă și impurități mecanice
10. Determinarea punctului de fierbere pentru substanțe lichide,
11. Analiza acidului acetic
Mă-ntreb și ce caută analiza acidului acetic printre lucrările de laborator sau s-au gândit să treacă o analiză care se poate efectua practic, pentru că în rest nu avem dotarea corespunzătoare efectuării lucrărilor practice.
”Instruirea se va realiza în laboratoare tehnologice cu o bună dotare materială.

Pentru realizarea orelor de laborator tehnologic se pot efectua următoarele lucrări:
- Determinarea densității relative (benzine, petroluri, motorine, uleiuri, produse petrochimice lichide)-
- Determinarea curbei de distilare STAS la produsele petroliere lichide
- Determinarea temperaturii de inflamabilitate la produsele petroliere
- Determinarea acidității minerale și alcalinității
- Determinarea punctelor de topire, înmuiere, picurare
- Determinarea punctului de congelare
- Determinarea conținutului de apă și impurități mecanice
- Determinarea punctului de fierbere pentru substanțe lichide,
- Analiza acidului acetic”

Oamenii sunt în stare să desființeze profilul de Chimie Industrială decât să doteze laboratoarele, dar vă spun că aceleași probleme le-ntâlnim și la Protecția Mediului. O să studiez în detaliu curriculum-ul propus.
Am constatat că la Chimie Industrială, la ”Controlul calității compușilor chimici” se repetă o bună parte din conținuturile științifice de la modulul ”Materii prime și materiale în industria chimică”, că elevii intră direct în analiza chimică cantitativă, fără trimitere la analiza chimică calitativă. În clasa a IX-a au preparări de soluții de concentrație procentuală, dar măsurarea maselor și a volumelor este trecută la conținuturile științifice din clasa a X-a. HAOS!
UNDE SUNT SPECIALIȘTII? Că doar nu au ieșit toți la pensie!
NU POȚI AVEA tehnicieni SPECIALIȘTI, fără să dotezi laboratoarele de analize fizico-chimice, mecanice, electro și care or mai fi.
Noi doar teoretizăm! Și eu vin și le vorbesc elevilor de bucuria învățării... smile.gif
Orice programă școlară trebuie însoțită de un suport de curs. Orice școală trebuie să aibă dotări corespunzătoare parcurgerii curriculum-ului de cultură tehnică,iar curriculum trebuie conceput de profesioniști, care să fie permanent în colaborare cu colegii din țară!
La noi comisiile naționale sunt la secret. Eu nu știu cum pot lua legătura cu un membru din această comisie. smile.gif

De multe ori am încercat să mă pun în pielea elevilor.Petrec 5-6 ore la școală.Scriu mult, ascultă.De privit, nu prea au la ce.Doar imagini din manuale, dacă sunt.Când eram ca ei, intram în laboratorul de chimie.La fizică aveam uneori parte de demonstrații practice.Sunt lecțiile din care am învățat cel mai mult.
La mine, colega de chimie aduce substanțe de acasă.Eu, de engleză, am achiziționat CD player, școala n-are bani.Decât pentru scaune directoriale, mobilier pentru birouri...Cum să înveți biologie doar citind și privind niște imagini bidimensionale ? Sau geografie fără hărți ?

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 28 Sep 2017, 08:57 PM

Utilizator avansat

Colegii mei au crezut că cedez psihic, dar s-au înșelat amarnic. Altă explicație nu am, atât timp cât nimeni nu ia nici o măsură pentru a sancționa indisciplina elevilor în timpul orelor.
Azi am avut patru ore. Prima oră, de la 8 la 9, a fost o oră în care am putut să am o bună comunicare științifică cu elevii. Am avut două ore fereastră, timp în care am fost la doi agenți economici să semnez parteneriatele de practică. De la 11 la 12, am avut o altă oră. Totul bine, foarte bine. A fost un moment când doi dintre elevi se pipăiau și râsul a pus stăpânire pe clasă, ca la un semnal. Am revenit la lecție, dar a treia oră a fost un dezastru, în sensul că elevii s-au revoltat pe faptul că mi-am făcut o fișă de observație a fiecărui elev în care notez prezența, comportamentul, comunicarea științifică, caietul cu notițe și teme, cât și comunicarea în echipă. Mi-au spus că ei vor un profesor care să le predea, să facă pauză și iar să le predea. Din experiența mea de elev și de dascăl, știu că noțiunile, dacă nu sunt trecute prin filtrul propriu, sunt în zadar scrise în caiet. Nu contează câte noțiuni ai acumulat, contează să le accesezi și să poți opera cu ele, dar asta înseamnă efort intelectual. Elevii mei obosesc doar când le vorbesc despre învățare, nici vorbă să învețe.
În școlile din România, în mare parte, actul didactic se bazează, de cele mai multe ori, pe predare, ca dictare, nu și pe învățare activă și autoevaluare. Eu asta fac la ore, predare interactivă și învățare activă, simultan, plus autoevaluare și evaluare.
La începutul celei de a treia ore am intrat în demersul didactic, dar la evaluare și notare pe fișele mele a început un soi de revoltă. Vorbeau tare și aveau un vocabular care nu avea nimic în comun cu cel din cărțile de literatură. Mă judecau! smile.gif De ce mă iau de ținuta lor? De ce dau o notă la comportament, ca parte a notei finale? De ce îi ascult, dacă ei stau și scriu? Multe ”De ce”-uri.
A fost și un moment fantastic în acel haos. Una dintre eleve are dificultăți de vorbire, o bâlbâială datorită dificultăților la nivel respirator. Clasa se poartă destul de urât cu ea... Ei bine, acest copil, în larma aceea, s-a ridicat și a vorbit cursiv, spunând câteva cuvinte frumoase. Nu faptul că mi-a luat apărarea, dar faptul că a putut vorbi fără să se bâlbâie m-a făcut să zâmbesc.
În școală a fost și ședința cu directorii. Mă gândesc că dacă cineva ar fi trecut pe acolo și ar fi auzit gălăgie în sala de clasă ar fi concluzionat că eu nu sunt capabilă să conduc ora. Este posibil și acest scenariu, deoarece revolta a început ca la comandă.
Este inacceptabil ca elevii să fie prinși într-o luptă a orgoliilor unora și altora, să fie stârniți împotriva unui profesor care nu știe decât să-i învețe cum să învețe și care se izbește constant de refuzul lor de a depune efort intelectual.
Eu înțeleg că nimănui nu-i pasă de atitudinea sfidătoare față de carte a elevilor. Am încercat să port un dialog cu directorul și cu profesorii diriginți, dar fără rezultat.
În a patra oră, lucrurile au intrat pe făgașul normal, având oră la aceeași clasă.
Trec prin furcile caudine. Mecanismele școlii sunt la pământ, eu asta înțeleg. smile.gif
Ce face ministerul educației? Așteaptă să cad? Asta nu o să se-ntâmple. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 28 Sep 2017, 09:10 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
profudebio
Trimis: 28 Sep 2017, 09:18 PM

Utilizator avansat

Lăudabilă indignarea dumneavoastră și până la un punct de înțeles. Dar niciun profesor din România nu-și pune întrebarea simplă "Oare chiar numai eu am dreptate și elevii nu?". Oare există vreun profesor în România care să-și pună problema DE CE elevii sunt dezinteresați de școală? Or fi CHIAR toți proști? Sau ei au înțeles înaintea noastră ce chestii depășite și inutile le "predăm", noțiuni cu care nu se vor mai întâlni niciodată, cunoștințe de care nu vor avea nevoie niciodată în viață? Elevii trăiesc în prezent, profesorii lor trăiesc în trecut! Și ca să demonstrez asta vă voi cita primele 10 slujbe apărute pe un portal faimos de angajări: RETAIL DATA MONITOR, RETAIL OFFICER, MANGER ZONAL DE VÂNZĂRI, RELATIONSHIP MANAGER SME, REPREZENTANT VÂNZĂRI, PHP BACK-END DEVELOPER, SENIOR JAVA DEVELOPER, QLICKVIEW SPECIALIST, SENIOR SOFTWARE TESTER, HTML DEVELOPER, HMI FUNCTION INTEGRATOR etc. Vă întreb, pentru câte din aceste slujbe îi pregătește școala din România? Și atunci ce să respecte?
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
romangetbeget
Trimis: 29 Sep 2017, 05:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 28 Sep 2017, 10:18 PM)
Lăudabilă indignarea dumneavoastră și până la un punct de înțeles. Dar niciun profesor din România nu-și pune întrebarea simplă "Oare chiar numai eu am dreptate și elevii nu?". Oare există vreun profesor în România care să-și pună problema DE CE elevii sunt dezinteresați de școală? Or fi CHIAR toți proști? Sau ei au înțeles înaintea noastră ce chestii depășite și inutile le "predăm", noțiuni cu care nu se vor mai întâlni niciodată, cunoștințe de care nu vor avea nevoie niciodată în viață? Elevii trăiesc în prezent, profesorii lor trăiesc în trecut! Și ca să demonstrez asta vă voi cita primele 10 slujbe apărute pe un portal faimos de angajări: RETAIL DATA MONITOR, RETAIL OFFICER, MANGER ZONAL DE VÂNZĂRI, RELATIONSHIP MANAGER SME, REPREZENTANT VÂNZĂRI, PHP BACK-END DEVELOPER, SENIOR JAVA DEVELOPER, QLICKVIEW SPECIALIST, SENIOR SOFTWARE TESTER, HTML DEVELOPER, HMI FUNCTION INTEGRATOR etc. Vă întreb, pentru câte din aceste slujbe îi pregătește școala din România? Și atunci ce să respecte?

Scoala e de vina . hai sa o desfiintam . tinerii nostri frumosi si liberi trebuie lasati sa se exprime. cultura generala?ce prostie! tine aia de foame?noua ne trebuie joburi bine platite in IT sa fim robotii multinationalelor care conduc lumea.banul conteaza restul e gargara.profesorii?niste prosti. ei traiesc in trecut.la ce ne trebuie sa gandim? apas 2-3 butoane si am rezolvat problema.
haideti sa desfiintam scoala ca e inutila. elevii din ziua de azi sunt atat de destepti incat se plictisesc la scoala.cred ca o sa urmeze un nou curent renascentist daca se desfiinteaza scolile . ganditi-va la atata inyeligenta juvenila dezlantuita pe strazi. progresul uman este inimaginabil.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 29 Sep 2017, 08:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 28 Sep 2017, 09:57 PM)
Colegii mei au crezut că cedez psihic, dar s-au înșelat amarnic. Altă explicație nu am, atât timp cât nimeni nu ia nici o măsură pentru a sancționa indisciplina elevilor în timpul orelor.
Azi am avut patru ore. Prima oră, de la 8 la 9, a fost o oră în care am putut să am o bună comunicare științifică cu elevii. Am avut două ore fereastră, timp în care am fost la doi agenți economici să semnez parteneriatele de practică. De la 11 la 12, am avut o altă oră. Totul bine, foarte bine. A fost un moment când doi dintre elevi se pipăiau și râsul a pus stăpânire pe clasă, ca la un semnal. Am revenit la lecție, dar a treia oră a fost un dezastru, în sensul că elevii s-au revoltat pe faptul că mi-am făcut o fișă de observație a fiecărui elev în care notez prezența, comportamentul, comunicarea științifică, caietul cu notițe și teme, cât și comunicarea în echipă. Mi-au spus că ei vor un profesor care să le predea, să facă pauză și iar să le predea. Din experiența mea de elev și de dascăl, știu că noțiunile, dacă nu sunt trecute prin filtrul propriu, sunt în zadar scrise în caiet. Nu contează câte noțiuni ai acumulat, contează să le accesezi și să poți opera cu ele, dar asta înseamnă efort intelectual. Elevii mei obosesc doar când le vorbesc despre învățare, nici vorbă să învețe.
În școlile din România, în mare parte, actul didactic se bazează, de cele mai multe ori, pe predare, ca dictare, nu și pe învățare activă și autoevaluare. Eu asta fac la ore, predare interactivă și învățare activă, simultan, plus autoevaluare și evaluare.
La începutul celei de a treia ore am intrat în demersul didactic, dar la evaluare și notare pe fișele mele a început un soi de revoltă. Vorbeau tare și aveau un vocabular care nu avea nimic în comun cu cel din cărțile de literatură. Mă judecau! smile.gif De ce mă iau de ținuta lor? De ce dau o notă la comportament, ca parte a notei finale? De ce îi ascult, dacă ei stau și scriu? Multe ”De ce”-uri.
A fost și un moment fantastic în acel haos. Una dintre eleve are dificultăți de vorbire, o bâlbâială datorită dificultăților la nivel respirator. Clasa se poartă destul de urât cu ea... Ei bine, acest copil, în larma aceea, s-a ridicat și a vorbit cursiv, spunând câteva cuvinte frumoase. Nu faptul că mi-a luat apărarea, dar faptul că a putut vorbi fără să se bâlbâie m-a făcut să zâmbesc.
În școală a fost și ședința cu directorii. Mă gândesc că dacă cineva ar fi trecut pe acolo și ar fi auzit gălăgie în sala de clasă ar fi concluzionat că eu nu sunt capabilă să conduc ora. Este posibil și acest scenariu, deoarece revolta a început ca la comandă.
Este inacceptabil ca elevii să fie prinși într-o luptă a orgoliilor unora și altora, să fie stârniți împotriva unui profesor care nu știe decât să-i învețe cum să învețe și care se izbește constant de refuzul lor de a depune efort intelectual.
Eu înțeleg că nimănui nu-i pasă de atitudinea sfidătoare față de carte a elevilor. Am încercat să port un dialog cu directorul și cu profesorii diriginți, dar fără rezultat.
În a patra oră, lucrurile au intrat pe făgașul normal, având oră la aceeași clasă.
Trec prin furcile caudine. Mecanismele școlii sunt la pământ, eu asta înțeleg. smile.gif
Ce face ministerul educației? Așteaptă să cad? Asta nu o să se-ntâmple. smile.gif

Avand in vedere ca predati la liceu , eu as schimba tactica m-as da de partea elevilor ,le-as face pe plac ,intrebandu-i ce s-ar dori de la mine(potrivit noului statut al elevului, profesorul clasei poate fi schimbat cu votul a mai mult de 2 treimi din clasa , si evident ,daca directiunea considera cererea intemeiata,din cate inteleg eu nu va aveti bine cu directiunea ceea ce ar duce la baza unor cereri intemeiate din partea elevilor ,asta e doar la liceu)
Le-as da note mari ,chiar daca nu merita ,e trendul ,deci trebuie sa ne adaptam.

Sunt de acord ca scoala nu mai e ce a fost , din multe puncte de vedere,si ca tocmai cel ce acuza nu poate sa demonstreze ca el e mai bun in privinta acuzatiilor ,cu atat mai putin sa-si vada barna din ochi.

Instigarea e o fapta penala , si , in formularea ei contine expresia prin orice mijloace ,dar e greu de probat in fata instantei.

Si daca mergeti si dvs ,pe coridor , in timpul ferestrelor,sunt sigura ca veti auzi si dvs galagie din diverse sali de clasa. Iar apoi mai aud ,din parti, ca galagia poate fi constructiva ,sau ca la un anumit moment din ora e nevoie sa fie galagie,in special la orele de limbi ,cand elevii trebuie sa rezolve anumite sarcini de lucru.
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 29 Sep 2017, 11:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (romangetbeget @ 29 Sep 2017, 06:56 PM)
noua ne trebuie joburi bine platite in IT sa fim robotii multinationalelor care conduc lumea.banul conteaza restul e gargara.

Și aveți vreo problemă cu asta? Asta este realitatea, indiferent dacă vă place sau nu! Da, copiii vor să se pregătească pentru viitor, să aibă garanția unei slujbe bine plătite după ce termină școala. Iar dumneavoastră sunteți plătit să le oferiți garanția asta, nu ceea ce vă doriți dvs.

Acest mesaj a fost modificat de către profudebio la data 29 Sep 2017, 11:15 PM
di-ana08
Trimis: 30 Sep 2017, 07:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 30 Sep 2017, 12:14 AM)
QUOTE (romangetbeget @ 29 Sep 2017, 06:56 PM)
noua ne trebuie joburi bine platite in IT sa fim robotii multinationalelor care conduc lumea.banul conteaza restul e gargara.

Și aveți vreo problemă cu asta? Asta este realitatea, indiferent dacă vă place sau nu! Da, copiii vor să se pregătească pentru viitor, să aibă garanția unei slujbe bine plătite după ce termină școala. Iar dumneavoastră sunteți plătit să le oferiți garanția asta, nu ceea ce vă doriți dvs.

Propun sa sa faca 5 ore de biologie pe saptamana(in locul altor materii) .Va dati seama ce bine pregatiti vor fi copiii, pentru slujbele anterior mentionate?

Va dati seama ce mult le va ajuta viitorilor agricultori ora de informatica,romana........?

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 30 Sep 2017, 07:21 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Sep 2017, 09:02 AM

Mentor

De când este ministru dl P L-M nu mai sunt probleme în învățământul românesc! biggrin.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
profudebio
Trimis: 30 Sep 2017, 09:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 30 Sep 2017, 08:17 AM)

Va dati seama ce mult le va ajuta viitorilor agricultori ora de informatica,romana........?

Nu trebuie să raportați totul la propria experiență de viață, Biologia nu face agricultori, doar satul dvs. îi face. Iar dacă doriți, în privat, vă pot da o listă lungă de medici ieșiți de sub mâna mea de profesor. Sau nu știți ce-s ăia medici? Lasați, rămâneți la ciobănie, vă e mai de folos!
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (256) « Primul ... 252 253 [254] 255 256  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved