Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Siteul A.R.A.C.I.P., A fost lansată o nouă versiune a siteului
gabriel teodorescu<teoinf>
Trimis: 1 May 2007, 02:03 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Ce va pot spune, ..., si eu fac parte din comisia cu asigurarea calitatii, (liceu)
- noi am fost evaluati pe principiul V, acum va veni o noua evaluare, externa, pe cele 8 princ. cu descriptori, si mai ales va spun eu exemple de dovezi, de la fiecare catedra si fiecare profesor,..., sunt curios ce va iesi,..., volum mare de informatii,..., adica multe hartii in CDI ul scolii.
.. m au uitat pe site ul aracip - ului si dau dreptate unui coleg sau colega,..., da trebuia recomandare din partea isj ului si/ sau sa ai experienta vasta manageriala in sistem cum zic ei..., (mai sigur carnet de partid si nu trebuiau atatea cerinte). ( totusi sa stiti ca in conducerea institutie sunt si oameni deosebiti, eu am avut ocazia ai auzi si vedea cum gandesc, nu pot da nume. )si... sunt unii care au diplome cum spun eu la greu, si nu au nici o abilitate de limba sau in utilizarea calculatorului si totusi sunt dir, sau inspectori, ..., curios sunt cand vor trece ca si functionari publici, ..., multi au sa si gaseasca catedre caldute in mod sigur, si posturi de conducere prin scoli,..., doar EI SUNT ABILITATII POLITICI CARE NE CONDUC.(totul este pe algoritm politic, )

deci; asigurati-va un spate politic, chiar daca faceti slalom prin partide,..., si sa vedeti ce bine va fi.

si inca ceva preiau ca si marile firme, sistemul evaluarilor secventiale, acum ..., nu observati..., nu intru in detalii.
nu ai dreptate viorel 1950, eu zic ca cine e interesat, si mai ales are si cunostinte in domeniu,dar mai ales PASIUNE, face fata.si si vede de treaba in sistem.
atat doar ca debusolarea este mare, schimbari majore nu au loc, suntem impovarati cu tot felul de hartii, ,..., preiau modele din vest, ...,dar un porfesor, lucreaza 6, 8 ore la scoala dar cand ajunge acasa gata, are obligatii fata de familie si timp liber, in plus este platit decent.(ex. USA). pot da si ex. din state UE.
Mesaj personalAOLYahooMSN
Trimis: 1 May 2007, 02:51 AM

Utilizator activ

a si inca ceva in momentul in care esti foarte bun, si bine pregatiti, poti face fata cu succes oricaror confruntari si/ sau examene.

ce se observa in sistem,..., parerea mea,..., o superficialitate din partea personalului didactic, ..., exact de tipul ..., pe care o contesta vehement, ..., la elevii nostrii...
Trimis: 1 May 2007, 02:51 AM

Utilizator activ

a si inca ceva in momentul in care esti foarte bun, si bine pregatit, poti face fata cu succes oricaror confruntari si/ sau examene.

ce se observa in sistem,..., parerea mea,..., o superficialitate din partea personalului didactic, ..., exact de tipul ..., pe care o contesta vehement, ..., la elevii nostrii...
valiprofi
Trimis: 2 May 2007, 05:35 PM

Utilizator activ

Iarasi ne pleaca oameni,colegi buni.Am deja m.multi colegi care au abandonat invatamantul......
Pe de o parte ma intristeaza iar pe alta imi fac curaj sa plec si eu.
Am acumulat 19 ani de studii ca sa ajung aici si acum sa plec?
Sunt inginera inca,am oricand oportunitati dar,atat de mult mi-am dorit sa ajung profa ca sotul meu incat am luat cu 9,80 titularizarea.Asta ma opreste dar,mai exista un motiv,iubesc copiii.
Ma simt tare frustrata-am 20ore de predare si stau la serviciu 26 ore datorita unui coleg care face orarul in asa fel incat sa aiba in masina proprie 5 oameni ca sa-si scoata banii....asta e ,eram in concediu in septembrie.
Ma tem ca voi fi tare trista sa fac pasul asta dar,s-ar putea sa fac asta;degeaba avem director,nu stie ce-i dreptatea.

Acum voi fi iar banata.......asta e......

--------------------
,,Mintea se inseala si adevarul se fura
De prea multa dragoste
si prea multa ura'' Sf.Grigorie Teologul
Mesaj personal
Trimis: 3 May 2007, 12:38 AM

Utilizator activ

poate nu chiar asa de multa rea voita din partea colegului care a intocmit orarul...
va spun eu indiferent, de ce studii ai, sau in ce activitati esti implicat in cadrul sistemului, sau participi la simpozioane, conferinte, colective redactionale societati stiintifice,..., exista unii care trebuie sa-ti puna bete in roate. ..., sau la indicatiile pretioase ale dir. scolii sa ai un orar varza, ( ai 4 ore intr-o zi si trebuie sa stai 11 ore in liceu),..., si cu toate ca ai incunvintarea isj, invitatii de la Universitati,..., respectiv ti se poate intampla sa pleci la un concurs, sau simpozion si sa-ti fie taiate orele din ziua respectiva, pt ca,..., lor ,..., nu le pasa.
..., in genere nici hotararile comisiei paritare la nivel de isj-uri nu sunt respectate de anumiti dir. ...
asta este, nu trebuie sa te simti frustrat ...si/sau indreptatit,...
si inca ceva a fi PROFESOR este o calitate, pe care din ce in ce mai multi din sistem nu o au...
si iarasi este bine de a nu raspunde provocarilor venite din partea celor agreati..., cum spun eu.

si eu ma gandesc a parasi sistemul desi am aproape 20 de ani de activitate, si chiar ma zbat in aceasta privinta, schimbandu-mi radical profesia prin finalizarea altor studii universitare.
beatrice_beatrice9
Trimis: 10 May 2007, 04:33 PM

Utilizator
**

MERSI,Gabi...
M-am linistit...Credeam ca se incearca ceva serios si in tara asta...
Nu vreau politica...voiam doar saajut la indreptarea unor lucruri...
Mesaj personal
ssd
Trimis: 28 May 2007, 04:31 PM

Utilizator activ

Doamne, cat ne mai ingadui sa distrugem atatia copaci ca sa ne acoperim in atatea hartii??

De ce oare mai acceptam sa mai fabricam atatea dosare doveditoare???? Oare asa suntem dascali mai buni, in functie de grosimea dosarului???

Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 28 May 2007, 05:57 PM

Utilizator activ

Ce hartii?La noi s-a introdus o noua moda,pozele;orice actiune trebuie sa aiba dovezi scrise la care se ataseaza poze.
De cate ori dir.i se pare ceva,iti cere si poze-a trebuit sa fac poze sa dovedesc ca facusem actiuni de ecologizare ca procesul verbal cu semnaturile elevilor i s-a parut insuficient ca dovada.De ce?
Erau hartii in curtea scolii(cu 1500 elevi).Ce bine-i sa delegi!
De mine a fost bine ca predau tehnologii dar altii au trebuit sa faca serbare in 2 zile ca venea insp.gen.in vizita.Si la urma nu s-a mai tinut ca nu a mai venit inspectoarea.

--------------------
,,Mintea se inseala si adevarul se fura
De prea multa dragoste
si prea multa ura'' Sf.Grigorie Teologul
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 1 Jun 2007, 04:11 PM

Utilizator avansat

Adunați cu sârg toate dovezile, de orice vel, pentru că vor veni.Noi acum am trecut de faza inspecțiilor și a fost dură.S-a verificat fiecare document, afiș, foto, de la cele ale catedrei și până la cele ale directorului, biblioteca cu toate acțiunile ținute în colaborare cu diferite catedre, atelierele(avem și SAM-uri) tot ce nu ne-am fi gândit vreodată.Au intrat la ore câte 20-25 de minute ân prima sau a doua parte la orei(1 inspector și 1 membru al comisiei aracip)au intervievat elevii, profesorii, managerii, comisia aracip.S-au făcut chestionare despre calitate, dacă s-au prelucrat elevilor documentele aracip, profesorilor, s-au axat la elevi de ex. pe regula contestației, la calitatea orelor etc. Deci, nu-i de glumă.Până la finele anului 2007 va veni și comisia de la București sau Cluj, depinde unde sunteți arondați.BAFTĂ!
Mesaj personal
Adela Gorcea
Trimis: 4 Sep 2007, 08:45 PM

Utilizator
**

Dragi colegi, aveti mare dreptate!Ajungem ca inainte de revolutie, cand era obligatoriu ca pe hartie totul sa mearga bine!Sunt de-a dreptul alarmata!Mai ales ca de anul acesta am preluat responsabilitatea comisiei ARACIP din scoala - trebuie facuta si treaba asta, fiindca nu vom putea schimba noi sistemul! - si acum ma documentez in legatura cu componenta portofoliului, care probabil ca va trebui sa cantareasca o tona! Va fi cantitate, nu calitate!!! confused06.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 15 Sep 2007, 10:19 AM

Mentor

De ce la evaluarea unei institutii de invatamant nimeni nu e interesat de parerea elevilor sau a parintilor acestora?

Nu e normal ca beneficiarii activitatii cadrelor didactice sa aiba posibilitatea sa-si exprime punctul de vedere? Doar atunci fiecare isi va face meseria asa cum trebuie si parintii nu vor mai fi nevoiti sa cheltuiasca atatia bani cu meditatiile si nu numai.

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 15 Sep 2007, 06:09 PM

Utilizator avansat

La noi au fost chestionați atât elevii cât și părinții.Trebuie să vă interesați,deoarece sunt sigură și în alte școli s-a procedat la fel.
Mesaj personal
misud
Trimis: 17 Sep 2007, 05:02 PM

Utilizator
**

Am nevoie de ajutor!!!!! sign67.gif sign67.gif
Predau la o scoala generala si , normal, ca altfel nu as plange : m-am pricopsit cu comisia de calitate.
1) Eram aleasa in C.A. de cativa ani la rand. Mi s-a spus sa aleg ori una ori alta. Asa trebuie?
2) Am cautat informatii specifice unei scoli generale dar eu vad ca se axeaza mai mult pe scoli particulare si licee. Este obligatorie toata documentatia despre care am citit pe aici ??
Directorul nu stie nimic zice ca are comisie si gata . S-au evaluat si scoli generale? Daca vine brigada RODIS inseamna si Comisia de Calitate?
Mesaj personal
ioana_cdrn
Trimis: 3 Oct 2007, 08:39 PM

Utilizator avansat

unde găsesc Manualul calității sau principiile calității ?

--------------------
" Nu cerceta aceste legi,
Căci ești nebun de le-nțelegi !
Mesaj personal
mihaip41
Trimis: 4 Oct 2007, 07:01 AM

Utilizator activ

Mesaj personalYahoo
ioana_cdrn
Trimis: 6 Oct 2007, 11:58 AM

Utilizator avansat

Mulțumesc.

--------------------
Mesaj personal
bimbicut
Trimis: 7 Oct 2007, 11:51 PM

Utilizator
**

Buna,
aveti dreptate referitor la volumul de scripte!!!Incredibil.Si eu stau 8,9 ore la serviciu(gradi),mai stau si acasa sa le fac(deoarece nu am calculator la serviciu)si dupa cum stiti nu mai suporta toti decat "pe suport electronic si tot nu ajung sa fac tot ce-mi doresc intr-o zi.Mai discutam de familie,sau(cum spunea cineva ),sa citim o carte?
Si-mi va raspunde acum cineva:"Pai,cine te-a pus director?Lasa pe altul daca nu mai poti,ca doar iei indemnizatie si esti degrevat"! biggrin.gif rolleyes.gif tongue.gif
Spor la treaba...TOVARASI.....
Mesaj personal
ioana_cdrn
Trimis: 10 Oct 2007, 06:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 15 Sep 2007, 11:19 AM)
De ce la evaluarea unei institutii de invatamant nimeni nu e interesat de parerea elevilor sau a parintilor acestora?

Nu e normal ca beneficiarii activitatii cadrelor didactice sa aiba posibilitatea sa-si exprime punctul de vedere? Doar atunci fiecare isi va face meseria asa cum trebuie si parintii nu vor mai fi nevoiti sa cheltuiasca atatia bani cu meditatiile si nu numai.

Da, aveți dreptate, în evaluarea calității unității de învățământ ar trebui adăugată și opinia elevilor și a părinților. Dar ce vreți !? așa dintr-odată să se facă dreptate ? dar medicul oare îl întrebă pe pacient ce organ să-i taie ? îi cere doar o semnătură că e de acord cu activitatea chirurgicală. Așa și profesorii. Îi întreabă pe elevi doar dacă sunt de acord să învețe la o anumită școală. Mai departe e treaba lor. Dacă nu vă convine cum merg treburile într-o școală, n-aveți decât să vă mutați la altă școală !

--------------------
Mesaj personal
iulia_iulia
Trimis: 12 Oct 2007, 11:48 PM

Utilizator
**

Inca n-am trecut la "fapte".
De ieri sunt in aceasta comisie .
Are cineva amabilitatea sa ma puna in tema cu ce urmeaza , cu ce va trebui sa fac, mai exact ?
MS
Mesaj personal
ioana_cdrn
Trimis: 13 Oct 2007, 07:36 PM

Utilizator avansat

N-ati fost instruita in acest sens ? Ce fel de scoala e aceea care nu-si instruieste slujbasii ? la noi comisia pt calitate taie si spanzura ! daca faci cinste cu o bomboana, iti dau Planul comisiei pt calitate care a fost publicat pe site in primavara si care te invata ce ai de facut.

--------------------
Mesaj personal
iulia_iulia
Trimis: 13 Oct 2007, 08:40 PM

Utilizator
**

Mi s-a promis ca voi fi instruita , dar am semne serioase de intrebare la cat de ...serios voi fi instruita , deoarece in scoala la noi cei mai tineri "n-au voie" sa-i depaseasca pe cei in floarea varstei. Tot respectul pt dumnelor, dar mai suntem si noi pe-aici. (si...se stie ,cine n-are "umbrela" in invatamant are de luptat mai mult )
De aceea vreau sa ma informez singura si apoi voi vedea cat de mult se doreste munca in echipa de la partenera mea de comisie.
Evident ca fac cinste! cool.gif
MS mult.
Mesaj personal
adexahope
Trimis: 13 Oct 2007, 08:44 PM

Utilizator activ

Te pot ajuta cu materialele pe care le-am primit eu de la scoala anul trecut. Da-mi o adresa de e-mail.

--------------------
"Invatatorii iti deschid usa, insa tu insuti trebuie sa treci prin ea."
Mesaj personal
iulia_iulia
Trimis: 13 Oct 2007, 08:56 PM

Utilizator
**

gabrieliulia@yahoo.com
MS
Mesaj personal
ik1906
Trimis: 17 Oct 2007, 06:08 PM

Utilizator
**

Fratiloooooooooooooooor!!!! mi se pare logic si normal ca pentru munca prestata la catedra si zecile de ore suplimentare petrecute in scoala pe garzi, sedinte, activitati extrascolare, planificari, materiale si corectari de caiete si teste, sa am pretentia sa -mi capat dreptul meu banesc , mi s-ar [parea normal un salariu decent care sa te faca respectat, si acele bonuri de masa , ca doar si dascalul mananca, nu traieste nici cu aer nici cu carti nici cu mobilierul modern si dotarea extraordinara a scolii, eu nu pot sa aduc acasa la cei pe care ii intretin nici laudele limbajului de lemn, nici amagirea satisfactiei morale pe care chipurile ne-o ofera meseria. O meserie de pe urma careia trebuie sa traiesti decent. Imi vine sa mor de revolta cand aud colegi din randurile noastre ca nu avem nevoi sa fim platiti, ca suntem apostoli etc, om fi noi sa ceva dar familiile noastre ce vina au sa fie si ele sacrificate pe altarul unei scoli care nu ne trateaza ca pe oameni cu aceleasi drepturi ca si alti bugetari sau salariati?? E drept ce spun sau vi se pare ca bat campii??Si adica ce tampenie este gaselnita asta a directorilor ca indiferent de munca la clasa si rezultatele obtinute de elevi , la sfarsit de an va face punctajul pt calificativ tinand cont de zecile de ore pierdute pe la diverse cursuri platite din buzunarul nostru ala peticit si de alte zeci de ore de munca suplimentara patrihotica ( da , am scris bine, hotilor!) numita cica extrascolara? Dar extrasalariu exista? Cu ce drept imi ia scoala timpul meu liber???? sign67.gif hipri.gif

--------------------
IKA
Mesaj personalYahoo
missys
Trimis: 17 Oct 2007, 09:20 PM

Mentor

Ai dreptate, ik ! Suntem altă generație de sacrificiu!!!!! Exploatare... ce treabă am eu cu documentele ptr alocație....jde ... de CNP...adrese, coduri....A CUI TREABĂ E ASTA PUSA IN CÂRCA NOASTRĂ???!!!
Ce calitate...- nu ne mai rămâne timp nici să respirăm..., dacă le luăm pe toate în serios...Ei ne obligă să selectăm.. happy30.gif

--------------------

"SCOALA NU E BUNÃ AZI, DACÃ IERI, NU S-A GÂNDIT LA MÂINE"
GRIGORE MOISIL
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved