Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Aplicația DCC v 1.0.1e este disponibilă
Bogdan Costea
Trimis: 28 Sep 2006, 06:32 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Stimați colaboratori,

Începând de astăzi puteți descărca patchul 1.0.1e pentru aplicația DCC de la adresa http://portal.edu.ro/download/bdne.

Trebuie descărcat și rulat fișierul DCC_patch_1_0_1d_windows.exe.

Acest patch a fost eliberat public, pentru a fi descarcat de operatorii din centre.

Pentru a descarca kit-ul complet contactați ISJ pentru user și parola.

Am atașat release notes pentru versiunea 1.0.1e.

Va rog citiți fișierele atașate.

Numai bine,
Bogdan

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1535 )
Fișier atașat  CITESTE.txt

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 28 Sep 2006, 06:32 PM

Utilizator avansat

Am atașat release notes.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 981 )
Fișier atașat  release_notes_1.0.1e.txt

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
liceuV
Trimis: 2 Oct 2006, 09:48 AM

Utilizator
**

Am nevoie de versiunea 1.01. De la inspectorat ne-au spus ca ei prefera sa introducem datele direct in BDNE pentru ca dcc este defect si nu da rezultatele asteptate, asupra acestor rezultate facandu-se prea multe modificari pentru ca acest tip de transmitere de date sa fie eficient. Asa ca nu ne-au dat parola la site-ul de download, probabil si din cauza ca nu o cunosc. Noi suntem un centru bugetar si avem in subordine foarte multe scolii. Vrem sa incercam introducerea acestor date in DCC la nivelul fiecarei unitati de invatamant, urmand sa le prelucram daca e cazul si sa le introducem in BDNE(sincer sa fiu nu stiu daca BDNE-ul permite importul din DCC, dar macar datele sunt in format electronic si mai usor de introdus -CTRL+c, CTRL+v in cel mai rau caz-) Oricum avem nevoie de parola pentru download versiunea dcc 1.01... Avem, e adevarat, versiunea 1.00 dar nu putem sa ii aplicam patch-urile si automat nu are toate functionalitatile si probabil ca prezinta si bug-uri. Eu nu stiu de ce protejati dumneavoastra cu parola aceste programe, pentru ca nu cred ca sunt totusi atat de greu de facut rost, adica vreau sa spun ca cineva interesat cred ca reuseste sa le obtina si altfel decat de pe site. Noi preferam varianta oficiala pentru ca pare ceva mai rapida --- desi incep sa inclin ca nu ar fi foarte rapida nici calea asta --- si parca nu necesita atata bataie de cap...Oricum daca doriti un numar de telefon sau de fax, astept aici un semnal de la dumneavoastra.
Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 2 Oct 2006, 10:05 AM

Utilizator avansat

QUOTE (liceuV @ 2 Oct 2006, 10:48 AM)
Am nevoie de versiunea 1.01. De la inspectorat ne-au spus ca ei prefera sa introducem datele direct in BDNE pentru ca dcc este defect si nu da rezultatele asteptate, asupra acestor rezultate facandu-se prea multe modificari pentru ca acest tip de transmitere de date sa fie eficient. Asa ca nu ne-au dat parola la site-ul de download, probabil si din cauza ca nu o cunosc. Noi suntem un centru bugetar si avem in subordine foarte multe scolii. Vrem sa incercam introducerea acestor date in DCC la nivelul fiecarei unitati de invatamant, urmand sa le prelucram daca e cazul si sa le introducem in BDNE(sincer sa fiu nu stiu daca BDNE-ul permite importul din DCC, dar macar datele sunt in format electronic si mai usor de introdus -CTRL+c, CTRL+v in cel mai rau caz-) Oricum avem nevoie de parola pentru download versiunea dcc 1.01... Avem, e adevarat, versiunea 1.00 dar nu putem sa ii aplicam patch-urile si automat nu are toate functionalitatile si probabil ca prezinta si bug-uri. Eu nu stiu de ce protejati dumneavoastra cu parola aceste programe, pentru ca nu cred ca sunt totusi atat de greu de facut rost, adica vreau sa spun ca cineva interesat cred ca reuseste sa le obtina si altfel decat de pe site. Noi preferam varianta oficiala pentru ca pare ceva mai rapida --- desi incep sa inclin ca nu ar fi foarte rapida nici calea asta --- si parca nu necesita atata bataie de cap...Oricum daca doriti un numar de telefon sau de fax, astept aici un semnal de la dumneavoastra.

Va rog sa imi trimiteți mesaj personal cu numărul de telefon.

Numai bine,
Bogdan

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
maseuru
Trimis: 2 Oct 2006, 02:58 PM

Utilizator activ

oare cate versiuni mai apar? pe data de 21sept am primit versiunea d de la ISJ si nici nu am apucat sa introduc datele apoi se va dori sa lucram in versiunea e...e o dezorganizare totala!
Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 2 Oct 2006, 03:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maseuru @ 2 Oct 2006, 03:58 PM)
oare cate versiuni mai apar? pe data de 21sept am primit versiunea d de la ISJ si nici nu am apucat sa introduc datele apoi se va dori sa lucram in versiunea e...e o dezorganizare totala!

Versiunea D are jumatate de an vechime.

Numai bine,
Bogdan

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
maseuru
Trimis: 2 Oct 2006, 03:31 PM

Utilizator activ

de acord cu tine dar iti spun sigur ca ISJ Botosani a chemat secretarii de scoli pe data de 21 septembrie pentru a ne furniza aceasta aplicatie care trebuie sa fie gata pana pe 15 octombrie 2006. Asta e!
Mesaj personal
liceuV
Trimis: 6 Oct 2006, 09:44 AM

Utilizator
**

am trimis numarul de telefon intr-un mesaj personal
Mesaj personal
liceuV
Trimis: 10 Oct 2006, 11:44 AM

Utilizator
**

chiar am nevoie de acest program si as fi dorit un mic ajutor din partea dumneavoastra ca sa pot descarca acest program de pe net. Noi lucram cu prima versiune si ar fi foarte necesara ultima.
Am comunicat numarul meu personal de telefon precum si cel al scolii, daca este chiar asa de secret, trimiteti-l doar directorilor de scoli, numai sa il trimiteti va rog, pentru ca avem termene si trebuie respectate.
Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 11 Oct 2006, 12:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liceuV @ 10 Oct 2006, 12:44 PM)
chiar am nevoie de acest program si as fi dorit un mic ajutor din partea dumneavoastra ca sa pot descarca acest program de pe net. Noi lucram cu prima versiune si ar fi foarte necesara ultima.
Am comunicat numarul meu personal de telefon precum si cel al scolii, daca este chiar asa de secret, trimiteti-l doar directorilor de scoli, numai sa il trimiteti va rog, pentru ca avem termene si trebuie respectate.

V-am trimis un reply de mesaj personal cu utiliztorul si parola ieri.

Vă rog să vă verificați mesajele personale.

Numai bine,
Bogdan

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
marlene
Trimis: 16 Jan 2007, 07:47 PM

Utilizator
**

am dezinstalat versiunea veche de anul trecut de DCC
am instalat ultima versiune "pe curat"
am inceput sa introducem iarasi profesorii, cu toate datele lor
o munca ....
intrebare: confused24.gif nu putem face un import din cel vechi daca schimbam codurile elevilor, inlocuindu-le cu cele noi?... sau din excel, avand situatia lor in excel...nu stiu... intrebam gandindu-ma cata munca este sa ii introducem iarasi avand un timp destul de scurt
sper ca la anul nu se va schimba iarasi varianta sa o luam de la capat
cu multumiri
Mesaj personal
marlene
Trimis: 16 Jan 2007, 07:54 PM

Utilizator
**

cred ca voi incerca un import din ASM
sper ca merge confused06.gif
Mesaj personal
Alexandra Ciupercă
Trimis: 17 Jan 2007, 10:29 AM

SIVECO România - Technical Support Engineer

Stimata doamna Rotaru,

Trecerea de la o versiune inferioara la una superioara se poate realiza prin doua metode:
1. instalarea noii versiuni, caz in care nu veti putea restaura decat o baza din acea versiune
2. actualizarea celei vechi prin aplicarea patch-ului respectiv, caz in care datele introduse pana atunci se vor pastra si baza se va updata la versiunea curenta.
De asemenea, trecerea la noul an scolar nu inseamna automat reintroducerea tuturor datelor ci actualizarea acestora. Mai multe informatii referitoare la introducerea datelor in anul scolar 2006-2007 veti gasi la adresa http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=51662.
intrebare:  nu putem face un import din cel vechi daca schimbam codurile elevilor, inlocuindu-le cu cele noi?... sau din excel, avand situatia lor in excel...nu stiu... intrebam gandindu-ma cata munca este sa ii introducem iarasi avand un timp destul de scurt
sper ca la anul nu se va schimba iarasi varianta sa o luam de la capat

In consecinta, nu este necesara reintroducerea datelor, ci actualizarea aplicatiei.
Daca aveti salvat directorul database corespunzator DCC-ului vechi sau macar un export trimis la ISJ, puteti folosi aceste date si in noul an, cu precizarile facute anterior. Astfel, instalati versiunea de DCC in care aveti si baza (database), suprascrieti directorul database care contine datele dumneavoastra peste cel creat de aplicatie si apoi realizati actualizarea la versiunile superioare.

Am inregistrat problema dumneavoastra cu numarul DCC-186, pe care va rugam sa-l retineti si sa-l folositi in cazul in care reveniti cu acceasi problema.
Daca aveti nelamuriri, nu ezitati sa ne contactati pe forum, email la adresa ael@portal.edu.ro si TELVERDE 0800.410.444.

Numai bine,

--------------------
Alexandra Ciupercă
SIVECO România
Mesaj personalTrimite email
marlene
Trimis: 17 Jan 2007, 06:41 PM

Utilizator
**

multumesc pentru raspuns
eu nu am facut decat sa urmez instructiunile de la ISJ... asa ni s-a spus, asa am facut
in vechiul DCC aveam alt tip de cod pentru elevi si profesori, care nu corespunde cu cel din aceasta varianta
sper sa reusim sa terminam la timp unsure.gif
Mesaj personal
idnedelcu
Trimis: 10 Nov 2009, 10:11 AM

Utilizator
**

Link-urile spre patch-uri nu mai funcționează. De unde le iau?

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
bobmorton
Trimis: 5 Dec 2010, 07:14 AM

Începător
*

Multumesc pentru schimbul de link-ul, acest patch funcționează în mod corespunzător acum. Multumesc din nou, aștept cu nerăbdare pentru mai multe actualizări.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMAOLYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved