Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (87) « Primul ... 80 81 [82] 83 84 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
crina1975
Trimis: 21 Sep 2018, 07:32 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Circulă un zvon prin scoala cum ca perioada de concediu pt. îngrijirea copilului nu mai este sau nu va mai fi considerată vechime in învățământ (cum era până acum cativa ani). E vreun sâmbure de adevăr in stirea asta ?
Mesaj personal
derecho_08
Trimis: 21 Sep 2018, 08:30 PM

Utilizator avansat

Bună seara! Poate cineva să mă ajute, vă rog? Exista un calculator de salarii pentru timp parțial de lucru, dacă avem de exemplu ore în mai multe școli, cum calculăm? Nu mai găsesc acel calculator. Și încă ceva: sporul de rural se scade dacă ai ore în două sate sau se calculează separat pentru fiecare? De exemplu, pentru un sat sporul este de 3%, iar pentru celălalt de 8%, iar doamna care se ocupă cu salariile spune că se face diferența între cele două, adică 5%. E corect? Mulțumesc!

--------------------
Je t'aime, Je t'aime
Comme un fou, comme un soldat,
Comme une star de cinema.
Je t'aime, je t'aime
Comme un loup, comme un roi,
Comme un homme que je ne suis pas.
Tu vois, je t'aime comme ca!

"Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter, nu valoreaza nimic!" Cicero.
Mesaj personalTrimite email
roset
Trimis: 21 Sep 2018, 10:40 PM

Mentor

QUOTE (crina1975 @ 21 Sep 2018, 07:32 AM)
Circulă un zvon prin scoala cum ca perioada de concediu pt. îngrijirea copilului nu mai este sau nu va mai fi considerată vechime in învățământ (cum era până acum cativa ani). E vreun sâmbure de adevăr in stirea asta ?

Este vechime în muncă, vechime în învățământ, dar nu este vechime pentru grade didactice!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ady@p
Trimis: 22 Sep 2018, 06:42 AM

Utilizator activ

Buna ziua! Sunt in invatamant din anul scolar 2004, in perioada 2009-2011 am fost in concediul de crestere copil, am gradul didactic I. Din anul acesta scolar 2018 -2019, la ce vechime in munca si ce vechime in invatamant ar trebui sa fiu incadrata? Va multumesc!
Mesaj personal
bizman
Trimis: 23 Sep 2018, 12:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (derecho_08 @ 21 Sep 2018, 09:30 PM)
Bună seara! Poate cineva să mă ajute, vă rog? Exista un calculator de salarii pentru timp parțial de lucru, dacă avem de exemplu ore în mai multe școli, cum calculăm? Nu mai găsesc acel calculator. Și încă ceva: sporul de rural se scade dacă ai ore în două sate sau se calculează separat pentru fiecare? De exemplu, pentru un sat sporul este de 3%, iar pentru celălalt de 8%, iar doamna care se ocupă cu salariile spune că se face diferența între cele două, adică 5%. E corect? Mulțumesc!

---

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.20
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
bizman
Trimis: 23 Sep 2018, 12:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ady@p @ 22 Sep 2018, 07:42 AM)
Buna ziua! Sunt in invatamant din anul scolar 2004, in perioada 2009-2011 am fost in concediul de crestere copil, am gradul didactic I. Din anul acesta scolar 2018 -2019, la ce vechime in munca si ce vechime in invatamant ar trebui sa fiu incadrata? Va multumesc!

Concediul pentru ingrijirea copilului constituie atat vechime in munca cat si in invatamant.
Art. 4 alin (2) din H.G. 582/2016 modificata de H.G. 935/2016: "In invatamantul preuniversitar, prin vechime in invatamant se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic de predare, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate/institutie de invatamant, unitate conexa invatamantului preuniversitar ori intr-un inspectorat scolar, indiferent de perioadele cand vechimea a fost realizata. Constituie vechime in invatamant si perioadele in care personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si de control s-a aflat in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic de predare a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic de predare a avut catedra rezervata in invatamant."

--------------------
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
zaziero
Trimis: 27 Sep 2018, 05:19 PM

Utilizator
**

O mica intrebare.
Am intrat în învâțământ la 1 septembrie 2000. Din ianuarie 2010 și până în octombrie 2012 am fost în concediu de creștere a copilului.
Cum trebuie să fiu încadrată, la 14-18 sau 18-20?
mulțumesc

Am citit postarea de mai sus. banuiesc că e același articol de lege.

Acest mesaj a fost modificat de către zaziero la data 27 Sep 2018, 05:32 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 27 Sep 2018, 07:10 PM

Mentor

15-20 este noua treaptă, celelalte au căzut odată cu L153.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
elena1960
Trimis: 28 Sep 2018, 03:25 PM

Utilizator activ

Am inteles ca platforma Edusal permite acum si calcularea celorlalte transe de vechime, mai mari de 20 ani. De fapt, incepand de luni se face calculul salariului aferent lunii septembrie si astfel, veti avea posibilitatea de a verifica aceasta informatie.
Mesaj personal
stefan 70
Trimis: 30 Sep 2018, 06:10 AM

Utilizator
**

Sunt cadru didactic asociat discipline tehnologice angajat la plata cu ora. Neavand cadre didactice titulare disponibile mi s-a dat si dirigentia la una dn clasele la care predau.
Se plateste sporul de dirigentie cadrelor didactice asociate ?
Mesaj personal
bizman
Trimis: 4 Oct 2018, 03:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (stefan 70 @ 30 Sep 2018, 07:10 AM)
Sunt cadru didactic asociat discipline tehnologice angajat la plata cu ora. Neavand cadre didactice titulare disponibile mi s-a dat si dirigentia la una dn clasele la care predau.

Nu. Plata cu ora e doar plata cu ora.

--------------------
Loredana S
Trimis: 4 Oct 2018, 06:41 PM

Utilizator activ

Bună seara!Sunt profesor titular de la 1 sept.2017 și am fost plătită anul trecut cf.legii 153.Am fost uimită să aflu de la contabilitate că salariul o să scadă drastic,cu cca 700-800 lei.Este adevărat că nu vom mai fi plătiți cf.legii 153 și că revenim la vechea grilă?Mulțumesc pentru eventuale răspunsuri!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Oct 2018, 07:30 PM

Mentor

Tot conform Legii nr. 153/2017 (așa cum a fost modificată în 8 decembrie 2017) sunteți plătită și în acest an școlar. Dacă ați semnat un nou contract de muncă începând cu 1 septembrie 2018, salariul de bază nu se mai stabilește pe baza coeficientului, deci, va fi egal cu al celorlalte cadre didactice cu aceeași încadrare.

--------------------
Mesaj personal
stefan 70
Trimis: 7 Oct 2018, 06:07 AM

Utilizator
**

QUOTE (bizman @ 4 Oct 2018, 04:34 AM)
Sunt  cadru didactic asociat  discipline tehnologice angajat la plata cu ora. Neavand cadre didactice titulare disponibile mi s-a dat si dirigentia la  una dn clasele la care predau.

Si in cazul acesta fac doar orele platite sau sunt obligat sa fac si ora de dirigentie?
Mesaj personal
bizman
Trimis: 7 Oct 2018, 03:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (stefan 70 @ 7 Oct 2018, 07:07 AM)
Sunt  cadru didactic asociat  discipline tehnologice angajat la plata cu ora. Neavand cadre didactice titulare disponibile mi s-a dat si dirigentia la  una dn clasele la care predau.

Si in cazul acesta fac doar orele platite sau sunt obligat sa fac si ora de dirigentie?

Nu sunteți obligat să faceți diriginția dacă nu vreți.

--------------------
ionnella
Trimis: 9 Oct 2018, 06:43 PM

Utilizator activ

Este adevarat ca necalificatilor nu li se plateste sporul de dirigentie?

Acest mesaj a fost modificat de către ionnella la data 9 Oct 2018, 06:50 PM
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 9 Oct 2018, 09:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (bizman @ 7 Oct 2018, 04:28 PM)

"dirigintia" puteti sa nu o faceti dar DIRIGENTIA...e o alta poveste😁😁😉😉😋
Mesaj personal
bizman
Trimis: 9 Oct 2018, 11:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionnella @ 9 Oct 2018, 07:43 PM)
Este adevarat ca necalificatilor nu li se plateste sporul de dirigentie?

nu

--------------------
bizman
Trimis: 9 Oct 2018, 11:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 9 Oct 2018, 10:48 PM)
"dirigintia" puteti sa nu o faceti dar DIRIGENTIA...e o alta poveste😁😁😉😉😋

Foarte utilă precizarea dar nu cred că era cazul. La fel de utilă ca și folosirea limbii române în loc de engleză și folosirea diacriticelor. tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 9 Oct 2018, 11:48 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
elena_ph
Trimis: 10 Oct 2018, 03:33 PM

Utilizator activ

Bună ziua. Întâmpin o problemă legată de salariu. Am intrat in invatamant la 1 septembrie 2008. Nu am avut nicio zi intrerupere sau concediu. Anul acesta sunt încadrată la gradul 1 si am trecut la treapta 10-15. Am dirigenție si spor de rural de 8% + compensații tranzitorii de 2%.
Vă rog sa îmi spuneți ce salariu trebuie sa am, deoarece intre mine si o colegă (avem aceleași date, exceptand sporul de rural pe care ea nu.l are) este diferenta de aproape 100 lei, adică eu am salariul mai mic decât ea si nu este logic.
Vă mulțumesc.

--------------------
„Sunt un om viu.
Nimic din ce-i omenesc nu mi-e străin.
Abia am timp să mă mir că exist,
dar mă bucur totdeauna că sunt.
Nu mă realizez deplin niciodată,
pentru că
am o idee din ce în ce mai bună
despre viață."
nichita stanescu
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 10 Oct 2018, 03:36 PM

Utilizator activ

Ce sa-i faci ne-a ajuns globalizarea si pe noi...ca doar nu traim in pestera sau in munti feriti de "relele lumii moderne" iar cu diacriticele nici dvs. nu va omorati cu ele... Mr. Bizman o fi in rusa?!?🤔😉😉🤔😁😂

Acest mesaj a fost modificat de către ihatemyjob la data 10 Oct 2018, 03:43 PM
Mesaj personal
stefan 70
Trimis: 10 Oct 2018, 08:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (bizman @ 7 Oct 2018, 04:28 PM)

Si cine supravegheza elevii la ora de dirigentie daca noi nu suntem obligati sa venim la clasa? Cred ca s-ar putea plati dirigentia la plata cu ora ca si celelalte discipline, nu ca spor la salariu.
Mesaj personal
ali02
Trimis: 12 Oct 2018, 05:56 AM

Începător
*

Buna dimineata!
Imi puteti spune ce salariu de incadrare ar trebui sa am la o vechime de 15-20 ani, cu dirigentie, profesor s?
Va multumesc!
Mesaj personal
crys44
Trimis: 12 Oct 2018, 08:15 PM

Începător
*

Bună seara, am descoperit că impozitul și sindicatul sunt calculate diferit pe fluturașul meu, comparativ cu calculatorul de salarii: pe fluturaș apare la sindicat 22, impozit 177, iar calculatorul arată 28 la sindicat și 151 impozitul. Știe cineva de ce?
Mesaj personal
ana1957
Trimis: 13 Oct 2018, 01:02 PM

Utilizator
**

Bună ziua! Pe perioada concediului de odihnă, se plătește sporul diriginte,învățător, educator?
Mesaj personal
5 utilizator(i) citesc acest subiect (4 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
1 utilizator(i): ioana melean

OpțiuniPagini: (87) « Primul ... 80 81 [82] 83 84 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved