Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> TITULARIZAREA-EXAMEN CORUPT ?!!!!!
mihai78
Trimis: 15 Aug 2018, 06:43 AM

Utilizator
**

Grup: Members

de la nota initiala 6,45 in urma contestatiei s a obtinut 4,80 ,la o disciplina unde evaluarea ar trebui sa fie obiectiva confused06.gif ,care sunt pasii urmatori? oricum ,analizat baremul la autoevaluare obtinem nota initiala...

Si in Cta la fizica, am vazut caz, de la 6,60, i-a dat la contestatie 4,70. E socant. Omul zice ca facuse de 7 si un pic. Hai sa zicem, 6,60 era nota meritata. A incercat sa speculeze, ca erau posturi si avea nevoie de 7. Nu ii dadea 7, asta e. Ii mai scadea, iar, asta e, nu mai pierdea mare lucru. Dar sa ajungi sa pici, sa dai 4,70, mi se pare sub orice critica si rea intentie.

Din cate am vazut MEC nu poate verifica...toate contestatiile in regres, cu diferente asa mari?Auzi,raspunsul centrului de evaluare: nota initiala 6,45 nota contestatie 4,80, insp gen ,presedintele comisiei constituie o noua cpmisie ,nota 4,80-nota finala..........
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Aug 2018, 07:57 AM

Mentor

Unde ati vazut afisate ambele note? Si initiala si cea de dupa contestatie?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
sofia39
Trimis: 15 Aug 2018, 09:52 AM

Utilizator activ

Nota initiala a fost afisata pana pe 24 iulie pe siteul Titularizare 2018 , iar pe 24 iulie au aparut notele de la contestatii . In situatiile cu contestatii ,au disparut de pe site notele initiale ,fiind inlocuite cu cele de la contestatii. Aici e si CORUPTIA ,nu se afiseaza ca la BACALAUREAT ,nota initiala-nota contestatie -nota finala ,nu au INTERES .Dar se pot verifica ..De anul acesta ,conform metodologiei ministerul nu mai poate constitui comisie pentru verificare in cazul unei petitii.... DOAR... PRIN ,,SONDAJ ,, sign67.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Aug 2018, 04:01 PM

Utilizator avansat

Într-o vreme, dacă era o diferență mai mare de 2 puncte se făcea anchetă.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
ela2018
Trimis: 15 Aug 2018, 05:20 PM

Utilizator
**

bine spus - intr-o vreme ... un exemplu : fizica fiind evaluata in BC....
Mesaj personal
ela2018
Trimis: 15 Aug 2018, 05:33 PM

Utilizator
**

la o simpla cautare pe google , d-nul insp gen de aici a fost in iunie la mitingul organizat de psd...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 15 Aug 2018, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sofia39 @ 15 Aug 2018, 09:52 AM)
Nota initiala a fost afisata pana pe 24 iulie pe siteul Titularizare 2018 , iar pe 24 iulie au aparut notele de la contestatii . In situatiile cu contestatii ,au disparut de pe site  notele  initiale ,fiind inlocuite cu cele  de la contestatii. Aici e si CORUPTIA  ,nu se afiseaza ca la BACALAUREAT  ,nota initiala-nota contestatie -nota finala ,nu au INTERES .Dar se pot verifica ..De anul acesta ,conform metodologiei ministerul nu mai poate constitui comisie pentru verificare in cazul unei petitii.... DOAR... PRIN ,,SONDAJ ,, sign67.gif

unele isj-uri au afisate pe site notele obtinute si inainte de contestatii dar si dupa contestatii. ISJ CONSTANTA n-are afisate nici notele initiale dar nici pe cele dupa contestatii pe cand ISJ MARAMURES are afisate atat notele initiale cat si cele de dupa contestatii ... (este doar o simpla constatare a modului de comunicare intre isj-uri si oameni din judete diferite)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 15 Aug 2018, 07:28 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
ela2018
Trimis: 16 Aug 2018, 12:21 AM

Utilizator
**

ISJ MARAMURES ,are afisat pe site notele inainte de contestatii , iar la cele dupa contestatii in cele doua coloane sunt trecute - nota absolvire ,nota departajare, DECI NU SUNT NOTELE DUPA CONTESTATII..titlul tabelului inducand in eroare. Comparandu-le pe cele inainte de contestatii ,cum afirma ei , cu cele afisate pe site-ul TITULARIZARE 2018 ,la fizica , sunt in regres (pentru cei care au depus contestatie).....
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 16 Aug 2018, 02:57 AM

Utilizator activ

atomic, daca citeai atent obsevai ca nu le poti compara .Media de absolvire e cea de pe foaia matricola iar media departajare include media anilor de studiu , licenta , disertatie , se calculeaza dupa o formula afisata pe site-ul Titularizare .Niciuna,nici alta , nu includ nota examenului de titularizare. Daca 2 candidati cu aceesi nota la titularizare solicita acelasi post ,intervine media de departajare. Nici ISJ B ,BT,CT,IS,SV , etc ,nu au afisate notele initiale la titularizare ..CONCLUZIA?!
Mesaj personal
cipri2016
Trimis: 16 Aug 2018, 05:18 AM

Utilizator
**

intamplator ,la BT ,lb romana ,nota initiala 3,80 , nota finala 6
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 16 Aug 2018, 05:42 AM

Utilizator activ

Singura modalitate de a ataca nota de la contestatie e instanta -contencios administrativ , conform metodologiei de anul acesta . De rasul curcilor , sa-mi recorecteze judecatorul tezele la fizica? Cand problema putea fi rezolvata foarte usor prin ministerul educatiei ..la cat sunt de mici ,nu merita sa mai folosesc majuscule...UNDE MAI PUI CA UNUL DIN PREESDINTII DE SINDICAT, HANCESCU E PROF DE FIZICA...Cand si sindicatul e corupt,ROSU ,la culoare..
Mesaj personal
atomic
Trimis: 16 Aug 2018, 06:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sofia39 @ 16 Aug 2018, 02:57 AM)
atomic, daca citeai atent obsevai ca nu le poti compara .Media de absolvire e cea de pe foaia matricola iar media departajare include media anilor de studiu , licenta , disertatie , se calculeaza dupa o formula afisata pe site-ul Titularizare .Niciuna,nici alta , nu includ nota examenului de titularizare. Daca 2 candidati cu aceesi nota la titularizare solicita acelasi post ,intervine media de departajare. Nici ISJ B ,BT,CT,IS,SV , etc ,nu au afisate notele initiale la titularizare ..CONCLUZIA?!

sunt doua fisiere ... cei care sunt interesati le pot compara

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 16 Aug 2018, 07:38 AM

Utilizator activ

la cel cu note dupa contestatii sunt trecute mediile -absolvire si departajare,nu notele finale -concurs titularizare ,le au afisat aiurea cei din MM .ASA SE LUCREAZA LA NOI IN SISTEM ,PENTRU EI MEDIA SI NOTA E ACELASI LUCRU,REPET MEDIILE DIN ACEST FISER NU INCLUD NOTELE FINALE LA TITULARIZARE
Mesaj personal
atomic
Trimis: 16 Aug 2018, 09:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sofia39 @ 16 Aug 2018, 07:38 AM)
la cel cu note dupa contestatii sunt trecute mediile -absolvire si departajare,nu notele finale -concurs titularizare ,le au afisat aiurea cei din MM .ASA SE LUCREAZA LA NOI IN SISTEM ,PENTRU EI  MEDIA SI NOTA E ACELASI LUCRU,REPET MEDIILE DIN ACEST FISER NU INCLUD NOTELE FINALE LA TITULARIZARE

pe coloana H din fisierul "note concurs titularizare(dupa contestatie)" sunt afisate notele finale la PROBA SCRISA

P.S. N-am nicio tangenta cu maramures dar site-ul ISJ MARAMURES este unul din site-urile isj-urilor din tara care afiseaza informatiile in timp util si destul de transparent!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 16 Aug 2018, 10:05 AM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
andrei.vasile
Trimis: 16 Aug 2018, 07:30 PM

Utilizator
**

Va mai lua d-nul ministerul prin ,,sondaj,, tezele la verificat ? Sau intra doar tezele cu dedicatie ..DOAR NU SUNT STRAINI DE CAUZA...de ceea ce se intampla la acest examen. O vorba din popor ,,pestele de la cap se impute...,,
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 16 Aug 2018, 07:48 PM

Utilizator activ

de la centrul de evaluare BC , niciodata !! doar nu si va supara colegul de partid ,presedintele comisiei -insp gen .oricum camerele de supraveghere sunt de decor ,cine sa stea sa verifice pe ele atatea ore desfasurarea unei etape dintr-un examen ?! TOTUL E CIRC SI PAINE...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 16 Aug 2018, 08:23 PM

Utilizator avansat

Contestarea unei note se face atunci cand autoevaluarea, dupa barem, da o nota mai buna sau mai proasta decat cea pe care a decis-o prima comisia de evaluare ? ... intreb pentru ca, la randul lor, participantii la concursuri pot fi, vreodata, evaluatori.

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 16 Aug 2018, 08:26 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
ela2018
Trimis: 17 Aug 2018, 02:24 AM

Utilizator
**

Atomic, la diferente asa mari intre note initiala si finala si invers cu atatea cazuri la FIZICA (un exemplu) ne facem de ras .CARE DINTRE EVALUATORi NU CUNOSC MATERIA ????????????? EVALUATORI AM FOST SI NOI ,STIIM CE INSEAMNA AUTOEVALUAREA.... MINISTERUL NU E INTERESAT SA AFLE ?UNA E O DIFERENTA DE SUTIMI INTRE NOTE SI ALTA ESTE: 2 PUNCTE,1,65 PUNCTE ,1 PUNCT etc dar cand SPAGA e de mii de euro , din care merge si la partid...,,.NE DAM CU STANGUL IN DREPTUL...,, confused24.gif
Mesaj personal
uncristi
Trimis: 17 Aug 2018, 03:40 AM

Utilizator
**

Mai intai o observatie: un profesor care obtine nota initiala 6,45 si spera la o nota peste 7 la contestatie isi invalideaza propriul argument, acela ca fizica este 'o disciplina unde evaluarea ar trebui sa fie obiectiva'. Dar nu vreau sa duc aceasta discutie in derizoriu...

1) Dupa parerea mea, intr-un sistem de educatie sanatos, o diferenta intre nota initiala si cea de la contestatie mai mare de 1 punct la disciplina fizica este inacceptabila dar profesorii fac prea putin ca sa se lupte cu aceasta problema care nu e de ieri sau de azi. N-am vazut profesori revoltati care sa discute asta in legatura cu notele de la examenele elevilor, cu exceptia situatiilor in care erau in cauza chiar elevii acestora si acum (cand chiar profesorii sunt cei direct afectati). Abia cand ne ajunge cutitul la os devenim critici. Fara suparare, dar nu prea are sens pretentia unora ca examenele sa fie organizate impecabil intr-un sistem care merge in toate privintele din ce in ce mai prost.

2) Un profesor ar trebui sa stie ce este o contestatie IN CADRUL SISTEMULUI ACTUAL si ca aceasta trebuie evitata in majoritatea situatiilor. Trebuie sa folosim acest drept nu la 'mica ciupeala' ci doar in cazul unor erori evidente. Desigur, poti avea norocul sa primesti cateva zecimi la o contestatie dar trebuie sa fii in stare sa-ti asumi un risc destul de mare si sa fii pregatit pentru orice fel de rezultat (inclusiv acela ca nota sa fie mai mica).

3) Judecand la rece lucrurile, este posibil ca lucrarile sa fi fost corectate initial prea lejer (deci notele initiale sa fie deja umflate) iar la contestatii sa fi fost corectate la sange (si deci sa fie sub valoarea reala a lucrarii). De aici diferentele atat de mari intre cele doua note obtinute (nu apar pe nimeni, incerc doar sa-mi explic). Desigur ca ma pot intreba daca cei care au corectat la contestatii mai au vreo legatura cu fizica sau poate ca sunt doar niste persoane care nici macar n-au rezolvat problemele propuse (daca mai stiu s-o faca) si au corectat doar cu baremul in fata dar poate ca acest lucru s-ar putea spune si despre corectorii initiali. Evident insa ca nu putem proba astfel de acuzatii chiar daca unii considera ca este foarte probabil ca lucrurile ar putea sta si asa.

4) O discutie serioasa, purtata intre profesori si pe care mi-as dori sa o vad aici, ar trebui sa plece de la baremul de corectare. Permite baremul diferente atat de mari intre cele doua note? Daca nu, atunci intre ce limite se afla 'marja de eroare'? Baremul acorda punctaje intermediare pentru mai multe cai de rezolvare pentru unele probleme? Este suficient de precis baremul la partea de metodica? etc. Din pacate, nu pot participa la o astfel de discutie pentru ca nu sunt de specialitate dar pot sa spun ca, un lucru pe care il stim probabil cu totii, la matematica baremul de la Evaluarea Nationala de anul acesta putea permite diferente de aproximativ un punct intre cei doi profesori corectori. De exemplu, la EN 2018 am avut o diferenta de 0,80 intre doua lucrari si discutand la final cu celalalt profesor am constatat ca ambii corectori au aplicat intocmai prevederile baremului si nu este nicio greseala. Nu stiu care este situatia la titularizare dar la celelalte examene baremul pare sa fie facut adesea in graba si fara grija de a risipi ambiguitatile.

5) Din ce-mi amintesc la Evaluarea Nationala exista o prevedere care nu mai permite ca intre nota initiala si cea de la contestatie sa fie o diferenta mai mare de 1,50, lucrarea trebuie recorectata si se face apoi o medie in care se exclud notele extreme. Nu-mi amintesc detaliile dar trebuie citita metodologia pentru examenul de titularizare.

La final, indemn la calm, ratiune si sa lasam acuzele nefondate si politica pentru site-urile si televiziunile de profil.
Mesaj personalTrimite email
ela2018
Trimis: 17 Aug 2018, 06:03 AM

Utilizator
**

https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-22561...2018-subiectele
VREM ADEVARUL... NU E VORBA DOAR DE UN SINGUR CANDIDAT CARE DE LA O NOTA APROAPE DE TITULARIZARE LA CONTESTATIE, E PICAT DE TOT ,SCOS DIN SISTEM...AM AVUT PREA MULT CALM . CE SA INTELEGEM CA MEC ,MINISTRUL INVATAMANTULUI ,D NUL POPA ISI BATE JOC DE NOI ? SAU ASA A FOST ORDINUL DE SUS ??? NU POATE FI GRESEALA UMANA...E ATAT DE GREU SA CONSTITUIE O COMISIE CARE SA VERIFICE NOTELE LA CONTESTATIILE LA FIZICA CU NOTELE INITIALE?? SA REEVALUEZE TEZELE ,IAR CEL CARE A GRESIT SA PLATEASCA ??!!!!! E VORBA TOTUSI DE TEZELE UNOR PROFESORI ,NU ELEVI !!! E VORBA DE LOCUL DE MUNCA , UNII DINTRE EI PIERZAND CONTINUITATE , NOTELE DIN ANII DIN URMA ,etc. E USOR SA JUDECI...DAU ATATEA ORDONANTE TAMPITE SI NOUA NE RASPUND SA MERGEM IN CONTENCIOS ADMINISTRATIV , ASA E METODOLOGIA DE ANUL ASTA ,EL CA REPREZENTANT AL MINISTERULUI NU SE POATE PRONUNTA ?! sa recorecteze judecatorii tezele la fizica ?!!!! DIN CAUZA ACEASTA ,ANUL ACESTA AU FACUT ATEA MAGARII LA TOATE DISCILINELE , IAR LA FIZICA E CEVA ,DEMN DE CARTEA RECORDULUI....HOCUS POCUS.....
Mesaj personal
cipri2016
Trimis: 17 Aug 2018, 06:23 AM

Utilizator
**

adica cine a lua 7 si s- a titularizat anul acesta la fizica , teza nu era de 7 ?? daca toate contestatiile ,din cate am inteles ,au fost in regres cu diferente asa mari ,chiar si 2 puncte....daca faceau contestatie picau?? DOAME ,CE A DEVENIT ACEST EXAMEN.!!!.... unsure.gif aici chiar e de domeniul ....SUNT CAZURI SI LA LB ROMANA ,GEOGRAFIE ETC ,BINE ,NU CA LA FIZICA...UNDE EVALUAREA AR TREBUI SA FIE OBIECTIVA....CE INCREDERE SA MAI AVEM IN ACEST EXAMEN , DE CARE DEPINDE TOTUSI INVATAMANTUL ....ROMANESC
Mesaj personal
traian30
Trimis: 17 Aug 2018, 06:55 AM

Începător
*

citeam undeva legat de fizica ,raspunsul ministerului , la una din petitii, dat din cate am inteles prin centrul de evaluare BC : nota initila 6,45 ,la contestatie nota 4,92 ,fiind diferenta mare intre ele predintele comsiei de evaluare BC ,intruneste a treia comisie -nota 4,80 ,nota finala ,CONCLUZIA ? TREI EVALUARI-3 NOTE DIFERITE....
Mesaj personal
traian30
Trimis: 17 Aug 2018, 07:17 AM

Începător
*

uncristi , multumesc .
Mesaj personal
mihai78
Trimis: 18 Aug 2018, 12:38 AM

Utilizator
**

Nelamurirea mea ,de ce se mai cheltuie bani cu jandarmi ,camere de supraveghere , TELEFON ANTICORUPTIE ,afisat in timpul examenului pana si pe usa de la WC (valabil doar cat se desfasoara proba),etc cand evaluarea e FRAUDATA pe fata la acest examen . Dureros aceasta frauda e aprobata de forul superior MEC . Chiar ministerul nu e curios sa afle cine a gresit la aceasta disciplina cu teza de 6,70 , teza de 6,45, 6,50 .....etc in cazul fizicii ?? Am uitat , Nu le permite legea...
Mesaj personal
mihai78
Trimis: 18 Aug 2018, 01:10 AM

Utilizator
**

Tezele astea au fost corectate banuiesc de profesori de fizica totusi , nu de elevi ....astazi ai nota 6,70 ,deoarece ai cerut explicatii ,peste o saptamana ai nota 4,70 ,Nu au corectat aceeasi teza? Bine punctat mai sus ,cei care s-au titularizat in prima faza, teza lor nu era de 7?? Sau asta a fost si scopul..... niciun evaluator nu ti da in plus 1,65 puncte din bunatate....Sau care dintre ei nu cunosc fizica ,dar au venit la corectat la rugamintea presedintelui de comisiei....baremul emis de minister e foarte clar : nu se scorda fractiuni de punct ,orice metoda de rezolvare a problemelor ,decat cea din barem, e acceptata ,etc .
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved