Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> TITULARIZAREA-EXAMEN CORUPT ?!!!!!
sofia39
Trimis: 18 Aug 2018, 02:02 AM

Utilizator activ

Grup: Members

tezele din CT ,BT , au fost in regres de la 6 si ceva ,la nota 4 si ceva? . aici au fost si catedra titularizabila in mediul urban ,dupa ani si ani , cum pretransferul e dupa concurs , posturile care nu se ocupa la concurs ,raman la pretransfer..... care stim cum se realizeaza... da de gandit . cum ati vsat sa dati examen si sa sperati la ele? un exemplu bt , catedra vacanta pe 4 ani si una pe 3 ani-2 pretransferuri.....REZOLVATE ...
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 18 Aug 2018, 09:59 AM

Utilizator activ

iar cele doua cu pretransfer din BT sunt favoritele d-nei parlamentar de bt , care la un moment dat era in carti pentru functia de ministru al educatiei .
Mesaj personal
andrei.vasile
Trimis: 18 Aug 2018, 04:09 PM

Utilizator
**

Trist dar adevarat: in alte domenii nu o sa vezi asemenea tampenii . in primul rand la un asemrnea examen ar trebui sa evalueze universitarii ,nu coleg de-al tau cu acelasi grad disactic,pregatire ..care nu a mai dat un examen de ani intregi.Uitandu-ma la subiectele de la fizica ,primul nu mai este in programa scolara demult, iar al doilea se cerea tratat la nivel universitar-ecuatii diferentiale,etc .metodica e tot fizica, problemele sunt probleme ,asa ca NU exista motiv sa apara aceste diferente foarte mari
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 18 Aug 2018, 05:30 PM

Utilizator activ

mai conteaza..ca au fost evaluate de incompetenti...nu vedeti ,MEC tace ,eventual cei care au gresit sunt cu gr 1, in corpul expertilor,metodisti, cu gradatie de merit ,poate chiar doctorate,functii inalte , - nu-i intereseaza soarta altora
Mesaj personal
andrei.vasile
Trimis: 18 Aug 2018, 06:17 PM

Utilizator
**

uncristi, fiind de matematica din cate am inteles ,poti da o privire pe subiecte ,barem si iti dai seama ca nu permit marja asta de eroare-puncte
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 21 Aug 2018, 11:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (andrei.vasile @ 18 Aug 2018, 05:09 PM)
Trist dar adevarat: in alte domenii nu o sa vezi asemenea tampenii . in primul rand la un asemrnea examen ar trebui sa evalueze universitarii ,nu coleg de-al tau cu acelasi grad disactic,pregatire ..care nu a mai dat un examen de ani intregi.Uitandu-ma la subiectele de la fizica ,primul nu mai este in programa scolara demult, iar al doilea se cerea tratat la nivel universitar-ecuatii diferentiale,etc .metodica e tot fizica, problemele sunt probleme ,asa ca NU exista motiv sa apara aceste diferente foarte mari

Cred că ar trebui să dăm cu toții examen, an de an... Să mergem de bună voie să ne autoevaluăm, cu atât mai mult cu cât școlile în care predăm au elevi cu rezultate mediocre la învățătură.
Titularizarea ar trebui să se dea din materia de gimnaziu și liceu, în procent de 85% și doar 15% să fie din curriculumul universitar. Am înțeles că așa se face pregătirea și perfecționarea profesorilor din alte țări, direct din materia pe care o predau, punându-se accent pe metodica predării...
Cum nimeni nu face propuneri, acceptăm starea de fapt. Unii dau examen an de an, pentru că nu au post pentru titularizare, iar alții vegetează la umbra titularizării... Toți se bat cu pumnul în piept, chiar în liceele mediocre și submediocre, asemeni parlamentarilor.
Evaluarea lucrărilor trebuie să se facă în centre universitare. Aveți perfectă dreptate!

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
atomic
Trimis: 21 Aug 2018, 07:36 PM

Utilizator avansat

propunere: incepand cu anul scolar 2019-2020, fiecare cadru didactic sa fie titular pe ce are la momentul respectiv ... orice mobilitate sa se faca cu PRIORITATE prin CONCURS... metodologia "de miscare" care este acum in vigoare este un "SEMN", ca nu peste mult timp, asa va fi!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
sofia39
Trimis: 24 Aug 2018, 01:21 PM

Utilizator activ

Si invatamantul va fi de calitate , acum dosare cu hartii false,fel de fel de activitati ...si priviti ce evaluatori avem in sistem pe fizica( un exemplu) , care nu stiu ca legile fizicii sunt aceleasi in orice....SRI.
Mesaj personal
andrei.vasile
Trimis: 26 Aug 2018, 09:19 AM

Utilizator
**

La bacalaureat contestatiile nu sunt evaluate in acelasi centru de evaluare ca la titularizare .Notele inante de contestatie si dupa contestatie apar pe sit-ul MEC , la titularizare ,nu.Acest examen de TITULARIZARE s a vrut corupt ...
Mesaj personal
uncristi
Trimis: 27 Aug 2018, 01:08 AM

Utilizator
**

@liliana.grecu

Din punct de vedere tehnic, este imposibil ca sa organizezi an de an un examen national la care sa participe peste doua sute de mii de profesori. Nu mai vorbesc ca nici macar n-ar avea cine sa supravegheze sau sa corecteze lucrarile pentru ca toata lumea ar fi la examen. Cum ar fi ca in fiecare an sa existe o alta ierarhie a profesorilor, mutari de la o scoala la alta etc.? Apoi este imposibil sa evaluezi printr-o proba scrisa calitatea si experienta pe care o dobandeste un profesor de-a lungul timpului la catedra. Credeti ca daca un profesor cu 20 de ani vechime obtine la un astfel de concurs un 8,50 si altul cu 1 an vechime un 9 atunci cel cu 9 e mai bun, mai serios, mai pregatit ca profesor? Am mari indoieli in aceasta privinta.

Asta nu inseamna ca o anumita forma de testare a calitatilor pe care le (mai) are un profesor nu ar fi foarte necesara pentru ca exista multi profesori care se ascund in spatele unei titularizari (obtinuta cu dosarul, precum in 1990, sau pe alte cai ocolite) dar trebuie sa cautam sa propunem formule viabile prin care acesti 'profesori' sa fie aruncati din sistem. Dupa parerea mea insa, numarul profesorilor care nu sunt profesori este mult prea mare (si acestia au ajuns deja, de-a lungul timpului, in posturi cheie) ca sa mai putem spera ca o revolutie in sistem sa se mai poata produce din interior. Profesorii care isi mai doresc ca incompetentii sa fie eliminati din sistem sunt putini si lipsiti de mijloace (plus ca multi revolutionari trec in tabara conservatorilor dupa ce se titularizeaza).
Mesaj personalTrimite email
corina_77
Trimis: 27 Aug 2018, 08:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (uncristi @ 27 Aug 2018, 02:08 AM)
@liliana.grecu

Din punct de vedere tehnic, este imposibil ca sa organizezi an de an un examen national la care sa participe peste doua sute de mii de profesori. Nu mai vorbesc ca nici macar n-ar avea cine sa supravegheze sau sa corecteze lucrarile pentru ca toata lumea ar fi la examen. Cum ar fi ca in fiecare an sa existe o alta ierarhie a profesorilor, mutari de la o scoala la alta etc.? Apoi este imposibil sa evaluezi printr-o proba scrisa calitatea si experienta pe care o dobandeste un profesor de-a lungul timpului la catedra. Credeti ca daca un profesor cu 20 de ani vechime obtine la un astfel de concurs un 8,50 si altul cu 1 an vechime un 9 atunci cel cu 9 e mai bun, mai serios, mai pregatit ca profesor? Am mari indoieli in aceasta privinta.

Așa este!!! Dar unii nu pot înțelege sau nu vor!
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 27 Aug 2018, 08:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (uncristi @ 27 Aug 2018, 02:08 AM)
@liliana.grecu

Asta nu inseamna ca o anumita forma de testare a calitatilor pe care le (mai) are un profesor nu ar fi foarte necesara pentru ca exista multi profesori care se ascund in spatele unei titularizari (obtinuta cu dosarul, precum in 1990, sau pe alte cai ocolite) dar trebuie sa cautam sa propunem formule viabile prin care acesti 'profesori' sa fie aruncati din sistem. Dupa parerea mea insa, numarul profesorilor care nu sunt profesori este mult prea mare (si acestia au ajuns deja, de-a lungul timpului, in posturi cheie) ca sa mai putem spera ca o revolutie in sistem sa se mai poata produce din interior. Profesorii care isi mai doresc ca incompetentii sa fie eliminati din sistem sunt putini si lipsiti de mijloace (plus ca multi revolutionari trec in tabara conservatorilor dupa ce se titularizeaza).

Cei titularizați cu dosarul sau pe alte căi ocolite, obțin și gradații de merit.
Cum să fie aruncați din sistem?!! laugh.gif

Când s-a ocupat vreun post prin concurs de titularizare, la un liceu foarte bun?!!

La fel se întâmplă și mai sus, la minister. "Cei mai buni" ajung miniștri, secretari ...
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai78 @ 15 Aug 2018, 07:43 AM)
de la nota initiala 6,45 in urma contestatiei s a obtinut 4,80 ,la o disciplina unde evaluarea ar trebui sa fie obiectiva confused06.gif ,care sunt pasii urmatori? oricum ,analizat baremul la autoevaluare obtinem nota initiala...

Si in Cta la fizica, am vazut caz, de la 6,60, i-a dat la contestatie 4,70. E socant. Omul zice ca facuse de 7 si un pic. Hai sa zicem, 6,60 era nota meritata. A incercat sa speculeze, ca erau posturi si avea nevoie de 7. Nu ii dadea 7, asta e. Ii mai scadea, iar, asta e, nu mai pierdea mare lucru. Dar sa ajungi sa pici, sa dai 4,70, mi se pare sub orice critica si rea intentie.

Din cate am vazut MEC nu poate verifica...toate contestatiile in regres, cu diferente asa mari?Auzi,raspunsul centrului de evaluare: nota initiala 6,45 nota contestatie 4,80, insp gen ,presedintele comisiei constituie o noua cpmisie ,nota 4,80-nota finala..........

În condițiile acestea, profesorii corectori trebuie sancționați și chiar destituiți. Nu au fost capabili să evalueze corect o lucrare scrisă, iar eroarea este mai mare de 1,5 puncte.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 10:31 AM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
OAB
Trimis: 16 Oct 2018, 02:05 AM

Utilizator activ

După părerea mea, pretransferul ar trebui așezat din nou înainte de concurs, dar restricționat. Condițiile de pretransfer ar trebui să fie:
1. apropiere de domiciliu (eventual, se pot preciza apropierea de localitatea de domiciliu sau apropierea de domiciliu în cadrul aceleiași localități)
2. schimb de posturi
Mesaj personal
OAB
Trimis: 16 Oct 2018, 02:09 AM

Utilizator activ

Ceea ce se numește acum pretransfer cu concurs era mai demult, dacă nu greșesc, transfer. Termenul de transfer desemna acea mișcare a personalului didactic titular care dorea să se mute în altă școală și se prezenta la examenul de titularizare. Deși ideea ca orice mișcare să se realizeze prin concurs nu e rea, procedura ar fi prea complicată. Cine să supravegheze?

Acest mesaj a fost modificat de către OAB la data 16 Oct 2018, 02:11 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved