Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vreau sa fiu profesor?, ajutor
onushkamaya
Trimis: 1 Sep 2018, 07:51 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua. Scriu aici in numele unei prietene care mi-a cerut ajutorul, dar eu nu am putut sa il ofer. Aceasta domnisoara are studii universitare finalizate la Universitatea de stiinte agricole si medicina veterinara din Iasi si in momentul de fata urmeaza cursurile unei scoli postliceale de farmacie (mai are un an). A venit la mine cu intrebarea daca poate preda in invatamant (nivel gimnazial) biologie, chimie.. am consultat putin centralizatorul dar nu m-am lamurit, apoi am spus ca trebuie sa aiba modulul pedagogic (am inteles de aici de pe forum ca se desfasoara la anumite universitati comasat intr-un timp mai scurt). Acum vin intrebarile:
1. Cu studiile pe care le are, se incadreaza pentru a preda o materie si ce anume?
2. Trebuie sa faca ambele nivele ale modulului psiho-pedagogic? si cateva sfaturi unde..(este din zona Prahova)
3. Isi poate depune un dosar la inspectorat chiar daca nu a fost inscrisa la titularizare, in cazu in care pe parcursul anului apar anumite posturi?

V-as fi recunoscatoare daca ne-ati ajuta, pentru a o lamuri si pe ea, daca sa aiba sperante sau nu, daca sa se inscrie la modulul psiho-pedagogic sau nu..
va multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 1 Sep 2018, 03:13 PM

Utilizator activ

1. Depinde de specializarea absolvita, nu de facultate. Daca are fac de Bio/ ecologie&prot mediului poate preda Bio. Daca are chimie, poate preda Chimie. Altfel nu. Asa-i centralizatorul
2. Daca vrea doar la gimnaziu (+ cls 9-10) ajunge nivel 1 de modul. Daca vrea si liceu, tre’ si niv 2. Ideal ar fi amandoua facute ca sa fie totul ok.
3. Poate depunde o cerere la isj sa o aiba in baza de date, eventual daca apare ceva pe parcursul anului si nu au om, sa o sune. Dar fara modul, esti necaiificat, chiar daca ai specializarea necesara
Mesaj personal
onushkamaya
Trimis: 1 Sep 2018, 08:00 PM

Utilizator activ

Multumesc mult pentru raspuns. Am intrebat specializarea, are inginerie economica in agricultura.. Sa caut asta in centralizator?? sad.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Sep 2018, 08:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (onushkamaya @ 1 Sep 2018, 07:51 AM)
Buna ziua. Scriu aici in numele unei prietene care mi-a cerut ajutorul, dar eu nu am putut sa il ofer. Aceasta domnisoara are studii universitare finalizate la Universitatea de stiinte agricole si medicina veterinara din Iasi si in momentul de fata urmeaza cursurile unei scoli postliceale de farmacie (mai are un an). A venit la mine cu intrebarea daca poate preda in invatamant (nivel gimnazial) biologie, chimie.. am consultat putin centralizatorul dar nu m-am lamurit, apoi am spus ca trebuie sa aiba modulul pedagogic (am inteles de aici de pe forum ca se desfasoara la anumite universitati comasat intr-un timp mai scurt). Acum vin intrebarile:
1. Cu studiile pe care le are, se incadreaza pentru a preda o materie si ce anume?
2. Trebuie sa faca ambele nivele ale modulului psiho-pedagogic? si cateva sfaturi unde..(este din zona Prahova)
3. Isi poate depune un dosar la inspectorat chiar daca nu a fost inscrisa la titularizare, in cazu in care pe parcursul anului apar anumite posturi?

V-as fi recunoscatoare daca ne-ati ajuta, pentru a o lamuri si pe ea, daca sa aiba sperante sau nu, daca sa se inscrie la modulul psiho-pedagogic sau nu..
va multumesc!

sunt inca oameni atat de IMPOTENTI incat cer ajutorul altor oameni ca sa ii indrume despre cum pot sa reuseasca sa-i determine pe "copii" ... sa fie EDUCATI?

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 1 Sep 2018, 08:22 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
onushkamaya
Trimis: 1 Sep 2018, 08:34 PM

Utilizator activ

Asta este rautate...dar nu o sa intru in conflict cu dvs! Daca cineva cere informatii/ajutor pentru a informa pe cineva nu cred ca greseste cu nimic...dar,na, sunt unii care se hranesc doar cu rautati si nu ofera niciun ajutor!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Sep 2018, 09:37 PM

Utilizator avansat

Rautate o consideri dumneata, eu nu pot sa accept ca al meu copil sa fie "educat si invatat" de un om "ratacit" in legislatie ... daca o sa-mi vad copilul agresat de oameni care habar nu au de ce "nu trebuie sa faca" ...tot eu o sa fiu rautacios si indiferent sa ajut oameni?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 1 Sep 2018, 09:49 PM

Mentor

QUOTE (onushkamaya @ 1 Sep 2018, 09:00 PM)
Multumesc mult pentru raspuns. Am intrebat specializarea, are inginerie economica in agricultura.. Sa caut asta in centralizator?? sad.gif

Da. E posibil sa nu poata preda chimie si biologie. Modulele 1 si 2 pt pedagogie se fac intr-un an. Fie la UASMV fie la UTCB.
Succes domnisoarei.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 1 Sep 2018, 10:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (onushkamaya @ 1 Sep 2018, 09:00 PM)

Trebuie sa luati la rand in centralizator disciplinele sa vedeti unde apare specializarea. Din ce stiu eu, poate preda Agricultura, parca si Economie si educatie antreprenoriala merge si posibil si Economic, administrativ, posta (contabilitate), astea merg cu ing ec.
Toate astea se fac la liceu. E nevoie de ambele module si de master. Trebuie vazut daca coincide si masterul facut cu insccrierea la disciplinele astea.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 1 Sep 2018, 10:46 PM
Mesaj personal
onushkamaya
Trimis: 2 Sep 2018, 10:24 AM

Utilizator activ

Va multumesc tuturor pentru raspunsuti. Am cautat in centtralizator si aveti dreptate,acestea sunt materiile, in plus am gasit industrie alimentara.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Sep 2018, 06:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 1 Sep 2018, 09:21 PM)
sunt inca oameni atat de IMPOTENTI incat cer ajutorul altor oameni ca sa ii indrume despre cum pot sa reuseasca sa-i determine pe "copii" ... sa fie EDUCATI?

cool20.gif
Te susțin, e absolut normal.
Mai mult, ca să fie și mai clar lanțul neputinței neo-licențiaților admiși ca profesori în sistemul de învățământ... unul îl roagă pe altul să-i întrebe pe alții în locul lui...
Ca o tristă aducere aminte, actualizată:
Am tot susținut, de ceva vreme, că avem elevi/studenți/absolvenți mai proști decât telefonul, televizorul, brățara, inelul ș.a. SMART-phone. SMART-TV.
Nici Google nu-i ajută să priceapă, deși le bagă mură-n gură pe căutare...
P.S. @Atomic
biggrin.gif
cool20.gif

Nedeterminare... Heisenberg...
https://www.youtube.com/watch?v=F6LIo-FfpKs

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Sep 2018, 07:22 PM

Utilizator avansat

biggrin.gif
Pisica e de prea multă vreme în cutia "Educației". Curaj, dragilor... pisica-i moartă, de multă vreme. Noi vrem/suntem lei, parcă...?!
Pisici:
https://www.youtube.com/watch?v=ZgRViUJ3J4E
Lei:
https://www.youtube.com/watch?v=AtrUr0KIZa8

P.S.
Nu mai știi când și ce ar fi de râs, adică de Linx Linx, desigur.
cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 6 Sep 2018, 07:25 PM
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:22 AM

Utilizator avansat

QUOTE (onushkamaya @ 1 Sep 2018, 08:51 AM)

va multumesc!

În fiecare ISJ există un inspector de personal... Ei ar trebui să aibă pe site toate datele utile atât celor din sistem, cât și celor ce doresc să intre în educație.

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved