Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Referendum, Participați la organizare sau la vot?
alex.nemeth
Trimis: 24 Sep 2018, 07:30 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 02:19 PM)
Protejarea familiei așa cum e ea definită în constituția a 14 tari europene, adică prin căsătoria între bărbat și femeie, nu cred că are vreo legătură cu practici coercitive, caduce,  restrictive.

Populația școlară nu a fost de aproape două decenii în scădere accelerată, practic în prăbușire, din cauză că în Constituție scrie "căsătorie între soți" în loc de "căsătorie între un bărbat și o femeie".
Așa că nu e cazul să invocați scăderea populației școlare ca motiv pentru care profesorii să fie interesați de acest referendum.
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 24 Sep 2018, 09:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (alex.nemeth @ 24 Sep 2018, 08:30 PM)
Protejarea familiei așa cum e ea definită în constituția a 14 tari europene, adică prin căsătoria între bărbat și femeie, nu cred că are vreo legătură cu practici coercitive, caduce,  restrictive.

Populația școlară nu a fost de aproape două decenii în scădere accelerată, practic în prăbușire, din cauză că în Constituție scrie "căsătorie între soți" în loc de "căsătorie între un bărbat și o femeie".
Așa că nu e cazul să invocați scăderea populației școlare ca motiv pentru care profesorii să fie interesați de acest referendum.

Poate tocmai de asta familia nu a fost în centrul preocupărilor societății românești.
O astfel de discuție nu poate fi ocolită.

Dacă gandim și la nivel macrosocial familia e subminată din toate direcțiile.

Speranța mea e că nu se schimbă doar textul legii ci schimbarea e urmată de politici multiple de sprijinire a familiei și mai ales a natalității.
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 24 Sep 2018, 10:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 05:12 PM)
QUOTE (verona @ 24 Sep 2018, 05:13 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 01:15 PM)
Nu judeca nimeni pe nimeni.
Referendumul întărește ce spune codul civil, urcând formularea despre căsătorie în constituție.
si in ce fel ne afecta formularea un pic mai vaga (doi soti), decat aia un pic sexista (un barbat si o femeie), pe noi, heterosexualii (casatoriti sau nu) ?
O opinie separată nu face obiectul dezbaterii, dar totuși am luat-o în discuție.
Am spus că nu mă interesează în sensul că ar duce firul discuției către o direcție deja închisă.
care e directia inchisa?
nu suntem totusi intr-o dictatura, cand nu suntem de acord cu ceva, discutam...
chiar si o lege...
E evident că atunci când se ia o decizie prin vot majoritar ea devine relevantă, pentru că afectează activitatea de zi cu zi a fiecaruia , opinia separată nu mai poate face asta, e doar o consemnare
A fost inserată in text pt. a valoriza importanta judecătorilor CCR.

nu doar o consemnare
probabil ca s-a pastrat si ca argument pt cei ce sunt impotriva schimbarii constitutiei
Nu știam că formularea bărbat și femeie este sexistă.
pai e nitel...
in forma actuala, cei doi erau egali - doi soti
in forma propusa, barbatu' IE primu'...
cred ca de aceea fusese aleasa formularea de cei ce au lucrat la constitutie - era egalitara, nu il punea pe unu in fata celuilalt...
Teoretic ne poate afecta in multe feluri.
Ne afectează pentru că stabilește în mod clar, fara echivoc  cum se realizează căsătoria cu toate consecințele ce decurg de aici în plan juridic și social.
Exemple  se găsesc destule pe mapamond.
ce consecinte neplacute aveam noi inainte, de trebuie sa le afectam altora alegerile ca sa nu fim noi ... afrectati
afectati CUM?
E vorba adesea de încălcarea libertății de conștiință și de exprimare a heterosexualilor pentru a limita presupuse discriminări împotriva unei anumite comunități cu alte orientări, prin restrângerea unor drepturi sau extinderea unor obligații.
CUM ne afecteaza noua libertatea de constiinta si de exprimare faptul ca 2 homosexuali se pot sau nu casatori?
personal, ma doare in basca cine cu cine locuieste...
si tot personal, glumitele sexiste si avansurile idioate ale unor fustangii notorii mi se par muuuult mai deranjante...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 24 Sep 2018, 10:26 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Sep 2018, 10:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 09:32 PM)

Poate tocmai de asta familia nu a fost în centrul preocupărilor societății românești.

de aceea adica pt ca scria "doi soti" si nu "barbat si femeie"?
de aia nu s-au facut legi pt a sprijini familia?
sunteti sigur?
din care directii?
si cum se schimba asta daca schimbam formularea?
brusc, legiuitorul ne va da o gramada de facilitati? care?
ca exista si acum alocatie pt copii, un sprijin la nastere, o perioada cand mai mare, cand mai mica, pt a sta cu copilul....
ce facilitati vor mai oferi?
de ce nu le-ar oferi si acum?
Speranța mea e că nu se schimbă doar textul legii ci schimbarea e urmată de politici multiple de sprijinire a familiei și mai ales a natalității.
ce fel de sprijin?
sper ca nu ala de pe vremea lui nea nicu...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 24 Sep 2018, 10:33 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Sep 2018, 10:54 AM

Mentor

cool20.gif Va invit sa cititi "dialogul poetic" (lucrare utopică din 1602): Cetatea Soarelui

<= click => Tommaso Campanella (Omul inzestrat cu Putere, Cunoastere si Iubire).

--------------------
BRA AoPS My (math)blog 351.024 Azi/28.564 CEDO Calm Cristoiu BUC

"Dacă privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit".
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 26 Sep 2018, 11:05 AM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 24 Sep 2018, 11:33 PM)

sunteti sigur?
din care directii?
ca exista si acum alocatie pt copii, un sprijin la nastere, o perioada cand mai mare, cand mai mica, pt a sta cu copilul....
ce fel de sprijin?

Exact în direcția în care s-a schimbat în alte zeci de țări.

Nimeni nu caută sub cearceafurile altora dar unii vor să impună o falsă amestecare a drepturilor omului cu cele ce vizează o anumită orientare sexuală.

In unele tari e deja obligatorie promovarea lor sau au fost incluse in idealul educațional.

Cam așa ne afectează!

Mesaj personalYahoo
sinvlex
Trimis: 26 Sep 2018, 01:05 PM

Utilizator avansat

[/QUOTE]În întreaga noastră istorie noi nu am fost niciodată vinovați de nenorocirile noastre. De vină au fost alții: Dumnezeu, soarta, turcii, catolicii, evreii, protestanții, vrăjitoarele, țiganii, pesediștii, mai nou homosexualii.[/QUOTE]

Plus sindicatele. Ați uitat?

Acest mesaj a fost modificat de către sinvlex la data 26 Sep 2018, 01:12 PM

--------------------
www.sinvlex.ro - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege

Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful asupra mea ! :)

Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
sinvlex
Trimis: 26 Sep 2018, 01:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 24 Sep 2018, 11:26 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 05:12 PM)
QUOTE (verona @ 24 Sep 2018, 05:13 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 24 Sep 2018, 01:15 PM)
Nu judeca nimeni pe nimeni.
Referendumul întărește ce spune codul civil, urcând formularea despre căsătorie în constituție.
si in ce fel ne afecta formularea un pic mai vaga (doi soti), decat aia un pic sexista (un barbat si o femeie), pe noi, heterosexualii (casatoriti sau nu) ?
O opinie separată nu face obiectul dezbaterii, dar totuși am luat-o în discuție.
Am spus că nu mă interesează în sensul că ar duce firul discuției către o direcție deja închisă.
care e directia inchisa?
nu suntem totusi intr-o dictatura, cand nu suntem de acord cu ceva, discutam...
chiar si o lege...
E evident că atunci când se ia o decizie prin vot majoritar ea devine relevantă, pentru că afectează activitatea de zi cu zi a fiecaruia , opinia separată nu mai poate face asta, e doar o consemnare
A fost inserată in text pt. a valoriza importanta judecătorilor CCR.

nu doar o consemnare
probabil ca s-a pastrat si ca argument pt cei ce sunt impotriva schimbarii constitutiei
Nu știam că formularea bărbat și femeie este sexistă.
pai e nitel...
in forma actuala, cei doi erau egali - doi soti
in forma propusa, barbatu' IE primu'...
cred ca de aceea fusese aleasa formularea de cei ce au lucrat la constitutie - era egalitara, nu il punea pe unu in fata celuilalt...
Teoretic ne poate afecta in multe feluri.
Ne afectează pentru că stabilește în mod clar, fara echivoc  cum se realizează căsătoria cu toate consecințele ce decurg de aici în plan juridic și social.
Exemple  se găsesc destule pe mapamond.
ce consecinte neplacute aveam noi inainte, de trebuie sa le afectam altora alegerile ca sa nu fim noi ... afrectati
afectati CUM?
E vorba adesea de încălcarea libertății de conștiință și de exprimare a heterosexualilor pentru a limita presupuse discriminări împotriva unei anumite comunități cu alte orientări, prin restrângerea unor drepturi sau extinderea unor obligații.
CUM ne afecteaza noua libertatea de constiinta si de exprimare faptul ca 2 homosexuali se pot sau nu casatori?
personal, ma doare in basca cine cu cine locuieste...
si tot personal, glumitele sexiste si avansurile idioate ale unor fustangii notorii mi se par muuuult mai deranjante...

sign28.gif happy30.gif

--------------------
www.sinvlex.ro - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege

Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful asupra mea ! :)

SACERDOTUL
Trimis: 26 Sep 2018, 01:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (sinvlex @ 26 Sep 2018, 02:05 PM)
[/QUOTE]În întreaga noastră istorie noi nu am fost niciodată vinovați de nenorocirile noastre. De vină au fost alții: Dumnezeu, soarta, turcii, catolicii, evreii, protestanții, vrăjitoarele, țiganii, pesediștii, mai nou homosexualii.[/QUOTE]

Plus sindicatele. Ați uitat?

Când dispar argumentele folosim sofismele.
Discuția era despre căsătorie intre bărbat și femeie.

Dacă nu e importantă schimbarea așa cum susțin unii oare de ce atâta înverșunare împotriva referendumului, devierea firului discuției inițiale, inventarea unor atacuri homfobe inexistente...
Mesaj personalYahoo
sinvlex
Trimis: 26 Sep 2018, 01:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 26 Sep 2018, 02:20 PM)
[QUOTE=sinvlex,26 Sep 2018, 02:05 PM] [/QUOTE]În întreaga noastră istorie noi nu am fost niciodată vinovați de nenorocirile noastre. De vină au fost alții: Dumnezeu, soarta, turcii, catolicii, evreii, protestanții, vrăjitoarele, țiganii, pesediștii, mai nou homosexualii.[/QUOTE]

Plus sindicatele. Ați uitat? [/QUOTE]

Dacă nu e importantă schimbarea așa cum susțin unii oare de ce atâta înverșunare împotriva referendumului, devierea firului discuției inițiale, inventarea unor atacuri homfobe inexistente...

Doar o încercare de a detensiona atmosfera. Pentru cei care au simțul umorului. Într-o chestiune de nimic, pentru care se face prea mult zgomot.
Dacă vreți să devin serios, vă pot spune că, din punct de vedere juridic (și cred că asta ar trebui să conteze, dacă vrem să gândim pragmatic), referendumul este absolut inutil.
Constituțional, în acest moment, prin soți se înțelege bărbatul și femeia aflați în relația contractuală numită căsătorie. Verificați DEX! Am spus relație contractuală, că asta este căsătoria, până la urmă. Nu un dar divin.
A, și încă ceva (sper să nu am dreptate): referendumul va fi, probabil, și motivul/pretextul intrării CpF, oficial, în politică, în zona naționalist-extremistă, antieuropeană. Deci, referendumul este doar o mișcare politică. Atât.

--------------------

SACERDOTUL
Trimis: 26 Sep 2018, 01:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (sinvlex @ 26 Sep 2018, 02:29 PM)
[QUOTE=SACERDOTUL,26 Sep 2018, 02:20 PM] [QUOTE=sinvlex,26 Sep 2018, 02:05 PM] [/QUOTE]În întreaga noastră istorie noi nu am fost niciodată vinovați de nenorocirile noastre. De vină au fost alții: Dumnezeu, soarta, turcii, catolicii, evreii, protestanții, vrăjitoarele, țiganii, pesediștii, mai nou homosexualii.[/QUOTE]

Plus sindicatele. Ați uitat? [/QUOTE]

Dacă nu e importantă schimbarea așa cum susțin unii oare de ce atâta înverșunare împotriva referendumului, devierea firului discuției inițiale, inventarea unor atacuri homfobe inexistente... [/QUOTE]
Doar o încercare de a detensiona atmosfera. Pentru cei care au simțul umorului. Într-o chestiune de nimic, pentru care se face prea mult zgomot.
Dacă vreți să devin serios, vă pot spune că, din punct de vedere juridic (și cred că asta ar trebui să conteze, dacă vrem să gândim pragmatic), referendumul este absolut inutil.
Constituțional, în acest moment, prin soți se înțelege bărbatul și femeia aflați în relația contractuală numită căsătorie. Verificați DEX! Am spus relație contractuală, că asta este căsătoria, până la urmă. Nu un dar divin.
A, și încă ceva (sper să nu am dreptate): referendumul va fi, probabil, și motivul/pretextul intrării CpF, oficial, în politică, în zona naționalist-extremistă, antieuropeană. Deci, referendumul este doar o mișcare politică. Atât.

Dacă ne limităm strict la definiții juridice în aparență e inutil.
Dar dacă verificăm experiența altor state, tema nu e desuetă.

Pe ce vă bazați când susțineți că CpF este sau va fi implicată politic?

Oricine are capacitatea de a strânge minim 500.000 de semnături pt. inițiativa cetățeneasca doar folosește legea in vigoare, fara sa aibă neapărat obiective politice.

Mesaj personalYahoo
sinvlex
Trimis: 26 Sep 2018, 01:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 26 Sep 2018, 02:37 PM)

Oricine are capacitatea de a strânge minim 500.000 de semnături pt. inițiativa cetățeneasca doar folosește legea in vigoare, fara sa aibă neapărat obiective politice.

1) Păi, la ce ar trebui să ne limităm, atunci când discuția are caracter juridic? La definiții biblice?
2) Pe realitate și pe intuiție.
3) Mai vorbim după 7 octombrie.

--------------------

SACERDOTUL
Trimis: 26 Sep 2018, 01:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (sinvlex @ 26 Sep 2018, 02:42 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 26 Sep 2018, 02:37 PM)

1) Păi, la ce ar trebui să ne limităm, atunci când discuția are caracter juridic? La definiții biblice?
2) Pe realitate și pe intuiție.
3) Mai vorbim după 7 octombrie.

Mă refeream că nu putem privi familia doar ca pe o uniune susținută de un document juridic (certificat de căsătorie).
O familie implica mult mai mult.
Efectele diluării rolului familiei le resimt profesorii la catedra zi de zi când au de-a face cu copii proveniți din familii unde drepturile sunt proritare, obligațiile opționale.

Da, sper ca după 7 octombrie dezbaterea despre rolul familiei in societatea contemporana sa continue.
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 26 Sep 2018, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 26 Sep 2018, 11:05 AM)
QUOTE (verona @ 24 Sep 2018, 11:33 PM)

sunteti sigur?
din care directii?
ce fel de sprijin?

Exact în direcția în care s-a schimbat în alte zeci de țări.

ca sa fiu sincera, nu inteleg carei parti din citarea mea se adresa fraza ta...
Nimeni nu caută sub cearceafurile altora dar unii vor să impună o falsă amestecare a drepturilor omului cu cele ce vizează o anumită orientare sexuală.

adica?
in ce fel se amesteca fals drepturile omului?
eu sunt o tipa simpla. cred ca orientarea mea sexuala e clara, innascuta si nu mi-ar putea-o schimba nici o propaganda din lume.
deci nu ma simt amenintata de cei ce pledeaza pt drepturile lor.
nu cred ca homosexualii pot face prozeliti
ca ar putea schimba orientarea unui heterosexual
dar cred ca si ei sunt oameni, si au dreptul sa traiasca asa cum vor
cred ca daca as avea o deviza ca famillile nobile pe vremuri, aceea ar fi: Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca
In unele tari e deja obligatorie promovarea lor sau au fost incluse in idealul educațional.

Cam așa ne afectează!
inca o data,
nu ma afecteaza ce cred unii, cu cine se culca altii, cu cine locuiesc altii etc...
si nu cred ca dorinta unora de a avea sau nu copii e influentata de o politica de stat
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 26 Sep 2018, 07:54 PM

Utilizator avansat

Mă uimește faptul că, din ianuarie 2017 și până acum, perioadă în care s-au întâmplat atâtea și atâtea pe plaiuri mioritice, nu s-a învrednicit nimeni să deschidă pe forum o discuție pe teme de interes cetățenesc.
Uimitor mai ales comparând cu săptămânile premergătoare alegerilor din decembrie 2016, când se făcea aici o deșănțată propagandă psd-istă.
Iată că Partidul, cel care este în toate, în cele ce sunt și în cele ce vor râde mâine la soare, a sunat din trâmbiță deșteptarea pentru postaci și i-a mânat în luptă!
Și, fiindcă totul trebuia să poarte un nume, i s-a spus Sarcoptul.
Tot înainte, mândri pioneri! Poate, prin acest referendum de un fiasco previzibil, veți realiza că nu suntem un popor de proști, așa cum ne tratați.
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 27 Sep 2018, 09:26 AM

Utilizator activ

QUOTE (alex.nemeth @ 26 Sep 2018, 08:54 PM)
Mă uimește faptul că, din ianuarie 2017 și până acum, perioadă în care s-au întâmplat atâtea și atâtea pe plaiuri mioritice, nu s-a învrednicit nimeni să deschidă pe forum o discuție pe teme de interes cetățenesc.
Uimitor mai ales comparând cu săptămânile premergătoare alegerilor din decembrie 2016, când se făcea aici o deșănțată propagandă psd-istă.
Iată că Partidul, cel care este în toate, în cele ce sunt și în cele ce vor râde mâine la soare, a sunat din trâmbiță deșteptarea pentru postaci și i-a mânat în luptă!
Și, fiindcă totul trebuia să poarte un nume, i s-a spus Sarcoptul.
Tot înainte, mândri pioneri! Poate, prin acest referendum de un fiasco previzibil, veți realiza că nu suntem un popor de proști, așa cum ne tratați.

Cu un minim efort ați sesiza că sunt pe acest forum din 2005.
Încercarea dumneavoastră de a denigra, folosind în locul argumentelor invectivele și generalizarea reflectă clar părtinirea și reaua intenție.

Dacă în perioada respectivă ați sesizat o temă de interes cetatenesc, ( eventual susținută de inițiativă cetățenească), cine va împiedicat să deschideți aceste subiecte de discuție?
Poate tocmai faptul că nu vreți de fapt sa dezbateti tema ci sa o decridibilizati!
Mesaj personalYahoo
epetroiu
Trimis: 27 Sep 2018, 05:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (alex.nemeth @ 26 Sep 2018, 08:54 PM)
veți realiza că nu suntem un popor de proști, așa cum ne tratați.

Ba s-ar putea sa fim... stii vorba aia, pleaca "ai nostri", vin "ai vostri", noi ramanem tot ca...

Refrenedumul este cerut de societatea civila. Nu de Dragnea.
Daca tot se cheltuie bani, macar sa nu se cheltuie degeaba, de ce au unii interes sa nu fie validat?

Atata caz cu psd-ul asta, orice se intampla in romania, si daca ploua, e de vina psd. Si Dragnea. Lasati-o [***]... dar cand au marit salariile, a fost bine nu? A nu se intelege ca daca mi-au marit salariul sunt de acord cu tot ce fac, e un guvern de 2 lei plin de incompetenti , dar totusi, cred ca unora li s-a urat cu binele...
Las ca vine PNL cu masurile sale in educatie: marirea normei, "reevaluarea profesorilor", etc. Ca asta propuneau astia in 2016, cred ca va amintiti nu, ca vad ca tot se mentioneaza perioada aia.

Ma uit la unii si nu erau asa de vehementi nici pe vremea odiosului guvern PDL care isi batea joc de profesori mult mai mult ca acum. De aia zic ca vi s-a urat cu binele...
A sa nu spunetui ca voi vreti "binele tarii"...cine sa il faca? Bun, sa plece astia, si sa vina cine? Una din celelalte gasti flamande dupa ciolan?
USR, care au falsificat zeci de mii de semnaturi pentru campania aia de 2 lei cu fara "penali"?

Ce "atatea sau atatea s-au intamplat"??
Proteste unde arunci cu pietre si strigi "[***]"???

Un protest pentru a se face autostrazui nu ar face romanii...dar sa tipe "[***]" stiu.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 27 Sep 2018, 06:07 PM
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 27 Sep 2018, 06:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (sinvlex @ 26 Sep 2018, 02:29 PM)

Constituțional, în acest moment, prin soți se înțelege bărbatul și femeia aflați în relația contractuală numită căsătorie. Verificați DEX!

I beg you pardon??
De cand DEX-ul e text legislativ???
Da, scrie in codul civil de barbat si femeie, dar aia e o lege care poate fi modificata fara a consulta populatia.
De acord, nu cred ca era o prioritate pentru Romania acest refrendum si aceasta problema a homosex-ului. E discutabila si cheltuirea fondurilor, dar daca tot a fost propus de societatea civila si tot se face, nu vad ce atata propaganda ca sa nu mergem sa-i "dam in cap lui Dragnea". e o obsesie cu Dragnea asta, un marunt viitor puscarias...
Asta mi se pare un nou exemplu tipic de prostie romaneasca...atata stie romanul, sa-si exprime ura si frustrarea pe anumite personaje, chiar si atunci cand nu au nicio legatura .
Tema nu e despre Dragnea, lui Dragnea ii putem da in cap doar la alegeri , si parca oricum intra la puscarie, asa ca nu vad de ce nu am merge si vota DA.
Opinia mea e ca homosexualii trebuie tolerati, cu conditia sa ramana discreti si privati, insa nu trebuie promovati, deci pas casatorie. Se poate ramane la parteneriat civil.
Si mai terminati cu prostia aia ca "referendumul abate atentia de la nu stiu ce". E ridicol. De parca in creierul nostru nu ne putem gandi decat la un singur lucru odata. E stupid si prostesc.

Hai sa ne calmam si sa lasam frustrarile politice sau de alt fel.
Dragnea o sa mearga la inchisoare in curand oricum.
Referendumul oricum se face sdeci banii oricum se cheltuiesc.
Cu ce v-ar incalzi atunci boicotul, sa nu se faca cvorumul? Daca sunteti oameni rationali?
Asta cu sa nu mergem de-a [***], ca nu stiu ce Dragnea e o copilarie...

Si mai usurel si cu manipularile gen "voaaii, din aia 43 de milioane de euro faceam spitale, scoli".
E adevarat.
Dar la fel de bine puteam face spitale scoli si autostrazi si din miliardele de euro cu care cumparam vechituri de avioane SH de la americani, etc etc.

Sau am mai auzit prostii gen "nu mergeti la vot, ca il legitimati pe Dragnea si apoi da ordonanta". Ordonanta pestelui prajit care tot vine, dar nu mai vine...
Logica din parti, astea sunt prosteli pt IQ 70. N-are nicio legatura tema referendumului cu nu stiu ce ordonanta imaginara de gratiere a lui Dragnea.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 27 Sep 2018, 06:31 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Sep 2018, 07:03 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 27 Sep 2018, 05:52 PM)
dar cand au marit  salariile, a fost bine, nu?

Bine? Nu, cresterea salariului nominal a fost magnifica. Iar scaderea salariului real, consecinta cresterii si mai mari a preturilor, a fost si "mai" magnifica.
PS. N-ai ratat nimic; autostrazi, spitale, avioane, bani, cvorum, alegeri, dragnea, inchisoare, americani, ordonanta, referendum, norme didactice, gay, diversiune. Tot ce e la ordinea zilei, in cateva fraze concise, cu treceri rapide. Big like.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 27 Sep 2018, 07:09 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 27 Sep 2018, 08:03 PM)
QUOTE (epetroiu @ 27 Sep 2018, 05:52 PM)
dar cand au marit  salariile, a fost bine, nu?

Bine? Nu, cresterea salariului nominal a fost magnifica. Iar scaderea salariului real, consecinta cresterii si mai mari a preturilor, a fost si "mai" magnifica.

De acord ca nu a fost cine stie ce.
Totusi strict matematic nu este adevarat ca a fost o crestere a preturilor mai mare decat marirea salariilor. Inflatia e 4%, majorarea 20%.
A fost o crestere mare la gaze, care tinea de calendarul de liberalizare, si deasemenea s-a scumpit benzina, dar benzina in general fluctueaza in functie de cotatiile petrolului, etc.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 27 Sep 2018, 07:11 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Sep 2018, 08:07 PM

Mentor

Deci eu cred ca solutia pentru cresterea natalitatii si a calitatii educatiei este interzicerea avorturilor si a abandonarii copiilor. Eventual si reintroducerea articolului 200 din anticul cod penal; sa ducem lucrurile pana la capat.
Sa fie doar hetero pe plaiurile mioritice, sa procreeze multi copii, sa ii creasca, sa le ofere conditii civilizate de trai, dragoste, multe jucarii si o educatie buna si hetero, si sa ii mustre bland daca au vreo abatere. Sa nu bea, sa nu isi bata nevasta si copiii si sa aiba acasa doar discutii calme si elevate. Ceva gen Imagine.

Revenind cu picioarele pe pamant, sunt nenumarate cai ca un cuplu gay si necasatorit sa creasca cvasilegal un copil. Nu legea ii impiedica, se gasesc portite.
Noi ne obisnuim greu cu caderea tabuurilor - si asta e doar o chestiune de timp. Probabil ca unii nu s-au obisnuit nici acum ca rochiile s-au scurtat enorm fata de acum 120 de ani sau ca femeile au drept de vot sau pot fi independente si in functii de conducere - suntem, in continuare, o natie destul de misogina. Si multe altele. Dar mentalitatile se schimba, si, mai devreme sau mai tarziu, societatea le preia si le legifereaza, dupa care lucrurile se relaxeaza si toti se obisnuiesc si cu schimbarea. Si oamenii privesc mai relaxat ceea ce nu acceptau cu ceva timp in urma. Evident, o parte a populatiei va ramane mereu incremenita intr-o mentalitate de secol 18. Mai nasol e daca ramanem toti in secolul 18.

PS. Ma mir ca nu a aparut inca LoneWolf. Oare pe unde o umbla? Ca il cheama datoria.
Mesaj personal
docx
Trimis: 27 Sep 2018, 08:25 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 27 Sep 2018, 07:09 PM)
De acord ca nu a fost cine stie ce.
Totusi strict matematic nu este adevarat ca a fost o crestere a preturilor mai mare decat marirea salariilor. Inflatia e 4%, majorarea 20%.

Categoric. Nici nu stii cat de mult am economisit din aceasta marire reala de care vorbesti!
Strict matematic, realitatea sta in cifre absolute. Nu cumpar nimic cu procentele, chiar daca bilantul pare pozitiv; balanta bate tot spre zero. Ai omis cursul valutar, care nu depinde de pretul petrolului, dar depinde de instabilitatea financiara.
Afurisit busuiocul asta, greu de dres!
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 27 Sep 2018, 08:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 27 Sep 2018, 09:07 PM)
Deci eu cred ca solutia pentru cresterea natalitatii si a calitatii educatiei este interzicerea avorturilor si a abandonarii copiilor. Eventual si reintroducerea articolului 200 din anticul cod penal; sa ducem lucrurile pana la capat.
Sa fie doar hetero pe plaiurile mioritice, sa procreeze multi copii, sa ii creasca, sa le ofere conditii civilizate de trai, dragoste, multe jucarii si o educatie buna si hetero, si sa ii mustre bland daca au vreo abatere. Sa nu bea, sa nu isi bata nevasta si copiii si sa aiba acasa doar discutii calme si elevate. Ceva gen Imagine.

Revenind cu picioarele pe pamant, sunt nenumarate cai ca un cuplu gay si necasatorit sa creasca cvasilegal un copil. Nu legea ii impiedica, se gasesc portite.
Noi ne obisnuim greu cu caderea tabuurilor - si asta e doar o chestiune de timp. Probabil ca unii nu s-au obisnuit nici acum ca rochiile s-au scurtat enorm fata de acum 120 de ani sau ca femeile au drept de vot sau pot fi independente si in functii de conducere - suntem, in continuare, o natie destul de misogina. Si multe altele. Dar mentalitatile se schimba, si, mai devreme sau mai tarziu, societatea le preia si le legifereaza, dupa care lucrurile se relaxeaza si toti se obisnuiesc si cu schimbarea. Si oamenii privesc mai relaxat ceea ce nu acceptau cu ceva timp in urma. Evident, o parte a populatiei va ramane mereu incremenita intr-o mentalitate de secol 18. Mai nasol e daca ramanem toti in secolul 18.

PS. Ma mir ca nu a aparut inca LoneWolf. Oare pe unde o umbla? Ca il cheama datoria.

Dacă plecăm de la acest principiu în curând vom dezincrimina pedofilia.
De...să nu rămânem ultimii din lume ,, blocați în Evul Mediu,,.

Și dacă tot se reușește desensibilizarea morală rapidă, în numele schimbării mentalității, să legalizam și noi eutanasia umana, sinuciderea asistată, mamele surogat...

Apoi vom fi aplaudați de lumea civilizată...

Nu am auzit că cele 14 tari europene care au pus căsătoria între bărbat și femeie în constituție sa fie condamnate public, sancționate sau alungate din UE pe motiv că gândesc ca in Evul Mediu.

Noi avem capacitatea de a ne pune singuri piedici unii altora și de a găsi impedimente in chestiuni in care nici macar nu suntem deschizători de drumuri.
Mesaj personalYahoo
docx
Trimis: 27 Sep 2018, 09:22 PM

Mentor

QUOTE (SACERDOTUL @ 27 Sep 2018, 08:41 PM)

Categoric; pentru tine pedofilia este fix in aceeasi zona. Slabuta rau incercarea (daca e confuzie, atunci e si mai grav); asa ca, scuza-ma, nu "pun botul" la diversiunea asta. Dupa cum poti abandona logica asta perversa ca "daca acceptam familia gay, automat inseamna ca condamnam familia traditionala". E loc pentru toti. Alta diversiune de doi bani.

Nu familia gay e pericolul, si nici familia traditionala nu il fereste pe copil de agresiuni sexuale. Ma ingrozesc stirile (si nu-s putine, si nu-s toate) despre copii violati de parinti sau rude de sange, pentru care morala de de doua ori bolnava - fata de un copil, si fata de un membru al familiei. Alaturi de violenta de toate felurile. Familie traditionala si ortodoxa.

Vorbeam de mentalitati in istorie; poate ai dreptate, noi romanii nu am fost initiatori de idei inovatoare, nu am produs revolutii; noi doar ne-am tarat si am imitat Apusul. Dar am fi ramas si astazi la caftan, iminei, islic si wc in fundul curtii daca revolutionarii de la 1848 nu ar fi grabit europenizarea noastra. Evident, evolutia e dorita mereu doar de o parte a societatii si respinsa de cealalta; dar fara evolutie am fi ramas la epoca de piatra.
Iar schimbarea/reforma/evolutia nu se face de dragul de a da bine; si nici nu se face lin; unii simt nevoia de a trece la alt nivel.

No problem daca esti in evul mediu; nu te da nimeni afara de acolo. Te poti intoarce chiar si in epoca de piatra; iti gasesti frati prin Borneo.
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 27 Sep 2018, 09:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 27 Sep 2018, 10:22 PM)
QUOTE (SACERDOTUL @ 27 Sep 2018, 08:41 PM)

Categoric; pentru tine pedofilia este fix in aceeasi zona. Slabuta rau incercarea (daca e confuzie, atunci e si mai grav); asa ca, scuza-ma, nu "pun botul" la diversiunea asta. Dupa cum poti abandona logica asta perversa ca "daca acceptam familia gay, automat inseamna ca condamnam familia traditionala". E loc pentru toti. Alta diversiune de doi bani.

Nu familia gay e pericolul, si nici familia traditionala nu il fereste pe copil de agresiuni sexuale. Ma ingrozesc stirile (si nu-s putine, si nu-s toate) despre copii violati de parinti sau rude de sange, pentru care morala de de doua ori bolnava - fata de un copil, si fata de un membru al familiei. Alaturi de violenta de toate felurile. Familie traditionala si ortodoxa.

Vorbeam de mentalitati in istorie; poate ai dreptate, noi romanii nu am fost initiatori de idei inovatoare, nu am produs revolutii; noi doar ne-am tarat si am imitat Apusul. Dar am fi ramas si astazi la caftan, iminei, islic si wc in fundul curtii daca revolutionarii de la 1848 nu ar fi grabit europenizarea noastra. Evident, evolutia e dorita mereu doar de o parte a societatii si respinsa de cealalta; dar fara evolutie am fi ramas la epoca de piatra.
Iar schimbarea/reforma/evolutia nu se face de dragul de a da bine; si nici nu se face lin; unii simt nevoia de a trece la alt nivel.

No problem daca esti in evul mediu; nu te da nimeni afara de acolo. Te poti intoarce chiar si in epoca de piatra; iti gasesti frati prin Borneo.

Vechea tactica a invectivelor.
Amestecarea subiectelor.

Una e evoluția tehnologică alta e ,, evoluția, mentalității, forțate de moda timpului, de fapt reeducată subtil sau agresiv prin desene animate, filme, postere, jocuri....

Era un exercițiu simplu...ce nu avea legătură cu lgbt

Dacă ceva considerat nefiresc (pedofilia de exemplu ) începe să fie practicat pe scară largă într-o societate, acea societate trebuie sa dezincrimineze acea practică, că să nu fie considerată o societate ,, primitivă,,?
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved