Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Omenirea 4884/2018
atomic
Trimis: 3 Oct 2018, 09:18 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

A văzut cineva conținutul omen 4884/2018https://m.mediafax.ro/social/semnal-de-alar...-munca-17540414

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
scoala g
Trimis: 3 Oct 2018, 09:23 AM

Utilizator activ

file:///C:/Users/User/Downloads/HG_735_2018___numar_total_de_posturi_invatamant_preuniversitar_noiembrie_2018%20(2).pdf
Mesaj personal
scoala g
Trimis: 3 Oct 2018, 09:23 AM

Utilizator activ

ORDINUL INCA NU L-AM GASIT
Mesaj personal
scoala g
Trimis: 3 Oct 2018, 09:40 AM

Utilizator activ

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Oct 2018, 05:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scoala g @ 3 Oct 2018, 10:40 AM)
https://www.bugetul.ro/culise-sindicatele-a...m_campaign=push

<
Creșterea salarială se va face etapizat:

în 2019, profesorii vor avea salariile mărite cu 25%
în ianuarie 2020, salariile profesorilor vor crește cu 25%
în septembrie 2020, acestea se vor majora cu 50%.

Așadar, în doi ani, salariile profesorilor se vor dubla.
>

Nu cred că "jurnaliștii" care au dat știrea pe acel site au vrut să dezinformeze. Le acord prezumția că sunt doar analfabeți funcțional.

Măreața știre, cu titlu și concluzie false, face referiri la anumite prevederi ale Legii 153/2017.

Procentele citate se aplică strict la diferența dintre salariile actuale și cele viitoare, prevăzute în grila pentru anul 2022.

De exemplu, ÎN CAZUL MEU (am calculat de multă vreme), 25% din diferență înseamnă o majorare la salariul net de circa 100 de lei.

Adică, după noua știre (care modifică doar calendarul din L 153), eu voi avea:

în 2019, salariul mărit cu 100 lei
în ianuarie 2020, salariul mărit cu 100 lei
în septembrie 2020, salariul mărit cu 200 lei.

cool20.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Oct 2018, 05:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 3 Oct 2018, 10:18 AM)
A văzut cineva conținutul omen 4884/2018https://m.mediafax.ro/social/semnal-de-alar...-munca-17540414

biggrin.gif

Sigur l-a văzut cineva, măcar mărețul și de mare încredere sindicat "FSE Spiru Haret", care dă comunicate...

https://www.fsespiruharet.ro/Comunicate/Com...osturi%20taiate

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 268 )
Fișier atașat  Comunicat_FSE.zip
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 3 Oct 2018, 06:15 PM

Mentor

Autocorectul si-a facut simtita prezenta?
"omenirea"?

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
atomic
Trimis: 3 Oct 2018, 06:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 3 Oct 2018, 05:59 PM)
QUOTE (atomic @ 3 Oct 2018, 10:18 AM)

biggrin.gif

Sigur l-a văzut cineva, măcar mărețul și de mare încredere sindicat "FSE Spiru Haret", care dă comunicate...

https://www.fsespiruharet.ro/Comunicate/Com...osturi%20taiate

Atunci cand cineva da un comunicat si in el aminteste de un posibil act normativ ( inregistrat dar nepublicat in m.o.) este macar de bun simt sa anexeze comunicatului si posibilul document.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Oct 2018, 06:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 3 Oct 2018, 07:15 PM)
Autocorectul si-a facut simtita prezenta?
"omenirea"?

Dragă panteră roz, te asigur că atomic a făcut doar un sarcastic joc de cuvinte.
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 3 Oct 2018, 09:03 PM

Utilizator activ

O mică scăpare pe site-ul ziarulvrancea, dar acum pagina nu mai poate fi accesibilă .. Alte detalii, inclusiv o listă cu numărul de posturi reduse, pentru fiecare județ, puteți lectura aici
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Oct 2018, 09:56 PM

Utilizator avansat

am rabdare suficienta ca sa astept proiectul/ordinul 4884/2018 al ministrului educatiei care a fost invocat in comunicatul dat de un sindicat ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 4 Oct 2018, 10:14 PM

Utilizator avansat

http://m.cugetliber.ro/stiri-cultura-educa...ntru-ele-359335
Dragi colegi, nu acceptati sa faceti 4 ore suplimentare in plus, saptamanal, (educatie fizica+o limba straina) in niciun alt domeniu nu se fac ore suplimentare fara a fi platiti, nu mai acceptati astfel de mizerii din partea lor, sub diferite pretexte. Aveti putina demnitate si nu va lasati manipulati de aceste inspectoare, care vor doar sa isi tina posturile si asculta ordinele de sus, acceptand taieri de posturi, ore suplimentare neplatite, de nu, ce?recurg la amenintari?cat de josnici sumt si cat de rapid cedeaza cei ce lucreaza in invatamnt la astfel de prostii, gen ore neplatite sambata, la concursuri, ore suplimentare neplatite

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 4 Oct 2018, 10:21 PM
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 5 Oct 2018, 08:35 AM

Utilizator avansat

Se vorbeste si in presa despre acest fenomen josnic la care suntem complici
https://m.adevarul.ro/educatie/scoala/copii...6135/index.html
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Oct 2018, 06:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 5 Oct 2018, 09:35 AM)

"Se vorbeste si in presa..." confused24.gif
Presa e din ce în ce mai tâmpă, la fel ca majoritatea elevilor și studenților (și a profesorilor și a românilor de o anumită vârstă), "diplomați" de către sistemul putred. Și în presă au ajuns să presteze analfabeți funcțional, de multă vreme... din cauza nostră.

Pentru cine îl duce capul, atașez un pachet cu documente de maxim interes.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 294 )
Fișier atașat  normative.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Oct 2018, 07:40 PM

Utilizator avansat

O adaptare, generalizare normală, după un mesaj postat (de mine) pe forumul auxiliarilor:

...un pachet cu fișiere care se referă la legi, ordine, normative aflate în vigoare. Plus o constatare a Curții de Conturi - de aici a început isteria. Directorii și ISJ-urile și-au făcut de cap (sunt convins de asta), au angajat, fără măsură - fără să țină cont de normative legale, mai ales de când au crescut salariile, mii de nepoți/nepoate, fini/fine, amante/amanți ș.a.m.d. pe posturi. Evident, angajații corecți/deștepți din învățământ știu că trebuie să muncească cât/pentru trei; și semnez: eu fac parte din personalul gras, urât și fără pile.

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 5 Oct 2018, 07:41 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 6 Oct 2018, 01:50 PM

Utilizator activ

Ar trebui sa se taie optionalele, si asa sunt numai pt titulari si ca sa-si justifice continuitatea pt unii cu 4 ore care au nevoie de opționale până la 9.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 6 Oct 2018, 09:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (emilia_07 @ 5 Oct 2018, 09:35 AM)

Cred ca pur si simplu e o scadere "naturala", din cauza reducerii efectivului de elevi care are loc de la an la an.
Eu nu am auzit nici la noi in scoala si nici in alte scoli sa se taie vreun post acum.
Ca si aia cu "ajunsul la fundul sacului"? Serios, din 300.000 de profesori, nu se mai gaseau bani pentru 4000?
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 6 Oct 2018, 10:37 PM

Utilizator avansat

S-au redus posturile care erau vacante dar neocupate, foarte multe didactic auxiliar si nedidactic. Nu a fost afectata nicio pesoana.
Mesaj personal
bubulinu11
Trimis: 8 Oct 2018, 09:24 AM

Utilizator
**

QUOTE (Ditian @ 6 Oct 2018, 11:37 PM)
S-au redus posturile care erau vacante dar neocupate, foarte multe didactic auxiliar si nedidactic. Nu a fost afectata nicio pesoana.

Sigur , si nedidacticii si auxiliarii nu conteaza , la ce sunt buni ei nu ?
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 8 Oct 2018, 05:15 PM

Utilizator avansat

Aceste posturi erau neocupate, deci nu afecteaza pe nimeni. Nu am spus ca nu sunt importante ci ca majoritatea de acolo proveneau.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 8 Oct 2018, 05:20 PM

Utilizator avansat

cum arata ordinul 4884? ...ca structura initiala cred ca e ca 4883 ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 8 Oct 2018, 05:22 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 11 Oct 2018, 10:19 PM

Utilizator activ

Asemanator cu ordinul 5282/10.10.2018, neconform cu declaratia ,, Astfel, numărul de posturi nu va mai fi redus, așa cum era prevăzut inițial, ci va crește.Vor fi suplimentate posturi în 11 județe și în Municipiul București."
Mesaj personal
elenavrabie
Trimis: 15 Oct 2018, 08:12 PM

Utilizator activ

Pentru a reduce ,,cota de norme'' stabilita de ISJ,la sfarsitul saptamanii 5,conducerea scolii a gasit solutia care a constat in desfasurarea practicii curente cu clasa intreaga doar la a X a - invatamant profesional ,inclusiv la specializarea cuprinsa in Proiectului PHARE, care prevede ca instruirea practica sa se realizeze in atelierele concepute pentru grupe. Clasele de profesionala fiind numeroase conducerea ne-au sugerat pentru siguranta sa desfasuram orele in sala de clasa, cand atelierele sunt foarte bine dotate.
Pentru a face economie prin reducerea posturilor nu conteaza cum si in ce conditii isi formeaza deprinderile tocmai elevii de la invatamantul profesional in care statul isi pune mare baza , iar finantarea/elev in cazul lor este cea mai mare.
Mentionez ca avem si clase de liceu curs de zi ,seral care sunt pe grupe, au fost posturi ocupate si dupa inceperea anului scolar, de pensionari, debutanti care au dat concurs la nivel de scoala dar ....
Considerati ca aceasta solutie este corecta , s-a aplicat si in alte scoli , exista alte alternative care pot fi luate in calcul?
Mesaj personal
4 utilizator(i) citesc acest subiect (2 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
2 utilizator(i): ninarotaru, lizumizu

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved