Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Incadrare pentru anul scolar viitor
arabella07
Trimis: 30 Jun 2016, 03:03 PM

Utilizator activ

Grup: Members

La ultima sedinta de catedra ni s-a spus ca nu iese numarul de ore pentru a asigura norma intreaga celor 5 cadre didactice din catedra.Prima vizata am fost eu pentru ca am doar ex. de definitivat.Mi s-a spus ca nu mi se pot da decat 14 ore iar restul sa le caut la alta scoala.Cineva a venit cu propunerea sa iau 6 ore la a doua mea specializare insa mi s-a atras atentia ca daca devin titulara pe doua specializari,exista riscul sa fiu prima plecata din scoala in cazul unei restrangeri de activitate.
Ce ma sfatuiti sa fac intr-o asemenea situatie?
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Jun 2016, 03:18 PM

Mentor

QUOTE (arabella07 @ 30 Jun 2016, 03:03 PM)
La ultima sedinta de catedra ni s-a spus ca nu iese numarul de ore pentru a asigura norma intreaga celor 5 cadre didactice din catedra.Prima vizata am fost eu pentru ca am doar ex. de definitivat.Mi s-a spus ca nu mi se pot da decat 14 ore iar restul sa le caut la alta scoala.Cineva a venit cu propunerea sa iau 6 ore la a doua mea specializare insa mi s-a atras atentia ca daca devin titulara pe doua specializari,exista riscul sa fiu prima plecata din scoala in cazul unei restrangeri de activitate.
Ce ma sfatuiti sa fac intr-o asemenea situatie?

Dacă aveți 2 specializări pe diplomă directorul este obligat să vă completeze catedra cu aceste ore! Nu există titularizare pe mai multe specializări. cool.gif Nu mai există de mai mult timp sintagma ,,prima plecată”! wink.gif În cazul restrângerii de activitate există o metodologie și, după aceasta, se întocmesc dosare cu punctaje, iar cel /cea cu punctajul cel mai mic pleacă! Asta-i forma legală! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
arabella07
Trimis: 30 Jun 2016, 03:52 PM

Utilizator activ

Si daca accept cele 6 ore pe a doua specializare(engleza),eu raman titulara tot pe prima(franceza)?
Nu exista riscul ca eu sa plec din scoala prima daca nu sunt titulara cu norma intreaga precum ceilalti 4 colegi?
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Jun 2016, 10:17 PM

Mentor

V-am explicat mai sus! Cel cu mai puține puncte la evaluare (în caz de restrângere) va pleca (chiar dacă avea numai ore de același fel în catedră!) Pentru la anul nu se pune problema dacă primiți și cele 6 de engleză! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
arabella07
Trimis: 1 Jul 2016, 08:02 AM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 30 Jun 2016, 11:17 PM)
V-am explicat mai sus! Cel cu mai puține puncte la evaluare (în caz de restrângere) va pleca (chiar dacă avea numai ore de același fel în catedră!) Pentru la anul nu se pune problema dacă primiți și cele 6 de engleză! sign28.gif

Multumesc!Am inteles acum. smile.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved