Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> succes, la examene
verona
Trimis: 24 Jun 2012, 08:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Vreau sa le urez bafta celor care incep maine examenele de Evaluare Nationala!

Reiau niste sfaturi, utile poate unora, pe care le-am postat si acum cativa, cand examenul se numea TN
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...=0&#entry572289

citez

Va urez tuturor bafta la examen!

si niste sfaturi de la cineva trecut prin examene:

1 Nu exista un sg fel de a astepta un examen. Incercati sa va gasiti propriul mod singuri - exista persoane care nu se pot gandi decat la acel examen, care nu se pot deconecta, exista persoane care - dimpotriva - nu mai suporta sa auda de examen, sau sa mai repete in ultimele zile, care prefera sa citeasca, sau sa joace fotbal, sau sa se uite la filme... Indiferent insa de tipul de comportare, incercati sa nu va obositi duminica, nici invatand, nici alergand sau citind...
sa va culcati relativ devreme, sa dormiti bine

2 Sa va luati apa la voi, mai ales daca e cald... Desi s-ar putea sa aveti noroc si sa se racoresca vremea...

3 Sa cititi bine problema pusa de teza - sa intelegeti ce aveti de facut si apoi sa o atacati (indif ca e examen la mate sau rom).

4 sa va luati un pix/stilou bun, + cerneala sau rezerve suficiente

5 sa nu va stresati prea tare, unii supraveghetori exagereaza cu sfaturile legate de "semne" - am vazut in anii trecuti elevi terorizati ca se va considera "semn" cine stie ce pata, sau mod de subliniere. Profesorii corectori nu-s absurzi, sa va caute nod in papura...

6 sa nu riscati copiind, o nota mai mica la un obiect va duce pe o pozitie mai buna decat daca picati examenul ca sunteti prinsi. Daca exact in clasa vostra sunt supraveghetori care nu-s de acord cu copiatul?

7 sa nu va mai ganditi la examenul de romana dupa ce ati iesit si ati vb cu colegii. Gata, s-a dus - urmeaza limba materna si mate. Nu va mai macinati - "am scris complet circumst de loc? sau nu?"
sfatul meu sincer e sa discutati cu meditatorul sau colegii la modul serios abia dupa ce ati terminat totul. nu sa va petrecti zilele gandindu-va "ce tampit sunt, dc n-am scris asa?" Riscati sa pierdeti si la mate.

Multa bafta!
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 Jun 2016, 07:56 PM

Utilizator avansat

celor ce au examene maine, mult succes!

am dezgropat din arhiva un topic mai vechi cu niste sfaturi... in genere inca valabile...
Mesaj personal
simona69
Trimis: 29 Jun 2016, 01:12 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua,

Referitor la site-ul admitere 2016.....

Va mai fi functional in acest an si de la ce data? Reprezenta o baza corecta de evaluare a optiunilor!

Spre deosebire de anii precedenti, link-ul nu este activ, nu este publicata lista cu locuri ... stitistici etc

Multumesc,
Mesaj personal
alxch
Trimis: 29 Jun 2016, 01:19 PM

Utilizator
**

Bună ziua,

Site-ul admiterii 2016 este disponibil la adresa http://admitere.edu.ro/2016/

Conform calndarului pe 5 iulie se afișează rezultatele finale după contestatii și probabil atunci le vor pune și pe internet. Din câte văd anul trecut au pus mai din timp lista specializărilor (planul de școlarizare). Cel mai bine este să așteptați un răspuns oficial din partea Siveco deoarece ei se ocupă de administrarea site-ului.

--------------------
"Fericirea poate fi găsită și în cele mai întunecate momente doar dacă ne aducem aminte să aprindem lumina."J.K. Rowling
Mesaj personal
simona69
Trimis: 29 Jun 2016, 01:28 PM

Începător
*

Va multumesc pentru raspuns!

Am postat intrebarea tocmai pentru ca din 27 aprilie apare mesajul

"27 aprilie 2016:
Site-ul ADMITERE 2016 a fost publicat."

dar nu este un link activ!

Sper ca vom primi un raspuns din partea SIVECO!

O zi frumoasa,
Mesaj personal
verona
Trimis: 30 Jun 2016, 09:10 AM

Utilizator avansat

imi pare rau, este un link activ...
in sensul ca se poate activa, se poate vizita, se pot activa noutatile, metodologia, calendarul...

da, nu are oferta educationala.
pana acum, in alti ani, aparea deja, ca sa nu vorbesc de ani mai vechi in care oferta aparea cu mult inainte de examen pe site...

probabil lipsa de bani.
dar este pacat
Mesaj personal
florin ilia
Trimis: 1 Jul 2016, 07:36 AM

SIVECO România - Director

Grup: Admin

Stimați prieteni,

Site-ul Admiterii 2016 a fost publicat ieri la
http://admitere.edu.ro

În zilele următoare vor apărea mai multe informații, pe măsură ce devin disponibile.

Baftă candidaților!

--------------------
Florin Ilia
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
verona
Trimis: 1 Jul 2016, 09:03 AM

Utilizator avansat

de fapt, ceea ce isi doreau oamenii era afisarea electornica a ofertei educationale.
care, in alti ani, aparea inainte de afisarea rezultatelor....

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 6 Jul 2016, 06:55 PM
Mesaj personal
alxch
Trimis: 1 Jul 2016, 01:08 PM

Utilizator
**

Și pe site-ul http://evaluare.edu.ro/ ce se va afișa? Văd că scrie Evaluare 2016 - Evaluarea Națională 2016.

--------------------
"Fericirea poate fi găsită și în cele mai întunecate momente doar dacă ne aducem aminte să aprindem lumina."J.K. Rowling
Mesaj personal
Tudor Grama
  Trimis: 6 Jul 2016, 02:03 PM

Inginer Suport Tehnic

Stimați colaboratori,

Vă informăm că a fost publicat planul de școlarizare pentru anul 2016-2017 pe site-ul http://admitere.edu.ro/

Pe site-ul http://evaluare.edu.ro/ au fost publicare rezultatele examenului de Evaluare Națională Clasa a VIII-a.

Vă rugăm să verificați.

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
verona
Trimis: 6 Jul 2016, 03:19 PM

Utilizator avansat

va atasez fisierul .xls cu optiunile din Bucuresti, pe care il consider cel mai dificil pt a face optiuni.

se poate face fisier asemanator pt orice judet, cu Excel 2003 (copy, paste special, text) pt fiecare pagina in parte de 20 de pozitii

fiserul e structurat pe un sheet principal cu toate optiunile, apoi forma zi e copiata in sheetul ei, dupa care am defalcat in teoretic si tehnologic, iar teoreticul l-am spart in uman si real.

aveti un sheet "alegeri", in care am pus doua optiuni la intamplare, trebuie sa le stergeti si sa le adaugati pe ale voastre.
in randul 1 aveti un contor care numara locurile pe care le implica optiunile alese...

Tineti minte:
- voi veti invata patru ani acolo, asa ca ascultati sfaturile parintilor, fratilor, prietenilor, profesorilor DAR alegeti constienti ca VOI o sa traiti cu alegerea vostra 4 ani (NU va place mate, NU va duceti la mate info etc.)

- nici O facultate nu va conditioneaza explicit admiterea (in sensul ca puteti merge la medicina si daca ati facut filo in liceu), DAR o fac implicit (e greu sa recuperezi singur chimia, fizica, biologia, care nu se prea fac la filo). DACA puteti recupera lipsurile prin efort propriu, atunci puteti face ce veti, dar asta costa (timp, efort, chiar bani).

- optiunile voastre trebuie sa fie rezonabile (puteti avea prin miracol 9 la mate la EN si 10 la 5-8, ceea ce va lasa sa alegeti chiar si mate info la un colegiu greu, DAR daca stiti ca nu veti face fata, sfatul meu e sa nu alegeti doar din orgoliu - voi o sa fiti cei ce platiti)

- Optiunile trebuie sa le puneti in ordinea dorita descrescator: pe primul loc cea mai dorita optiune, apoi urmatoarea ca importanta pe care vi-o doriti etc. Calculatorul nu il repartizeaza pe cel de dupa voi pana nu va gaseste loc voua, daca aveti suficiente optiuni care sa ramana libere pana la pozitia voastra.

succes!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 102 )
Fișier atașat  licee2016.xls
Mesaj personal
verona
Trimis: 6 Jul 2016, 03:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tudor Grama @ 6 Jul 2016, 02:03 PM)
Stimați colaboratori,

Vă informăm că a fost publicat planul de școlarizare pentru anul 2016-2017 pe site-ul http://admitere.edu.ro/

Pe site-ul http://evaluare.edu.ro/ au fost publicare rezultatele examenului de Evaluare Națională Clasa a VIII-a.

Vă rugăm să verificați.

Numai bine,

Nu va suparati, ierarhia de admitere tine cont si media V-VIII, ceea ce mai rastoarna unele pozitii...
CAND va aparea aceasta ierarhie, tinand cont ca incep inscrierile?

si nici media ultimul intrat in 2015 nu ati adaugat-o in ierarhie....
Mesaj personal
Tudor Grama
  Trimis: 7 Jul 2016, 09:07 AM

Inginer Suport Tehnic

Stimați colaboratori,

Vă informăm că am publicat ierarhia pe județe pe site-ul http://admitere.edu.ro/

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved