Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scolarizat la domiciliu
Emihaela
Trimis: 20 Jul 2016, 10:10 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,

Am o mare nelamurire (e personala, nu ma adresez in numele directiunii scolii mele) si va rog din suflet sa ma ajutati cu raspunsuri OFICIALE.
Am un elev scolarizat la domiciliu (scoala normala), care a terminat clasa a VIII-a dar, din motive medicale, nu a sustinut examenele de evaluare nationala. Este copil cu CES, dar cu IQ peste medie. Nu stiu in care etapa de admitere trebuie sa depuna dosarul; pana acum am primit, telefonic doar, doua raspunsuri diferite: fie etapa a doua, sfarsitul lunii iulie, fie a treia, la sfarsitul lunii august.
Conform metodologiei de organizare si desfasurare a admiterii in invatamantul liceal (cea din 2010-2011, dar valabila si acum), art. 57, alin. 5, "candidatii cu cerinte educative speciale, care nu au sustinut EN din clasa a VIII-a si care solicita repartizarea in invatamantul de masa, sunt repartizati, in ordinea descrescatoare a mediilor de absolvire a gimnaziului, de catre comisia municipiului Bucuresti, in perioada 26-28 iulie 2011" (sfarsitul lunii iulie 2016, as zice eu).

Nu doar ca e normal sa ii instiintam corect pe parinti dar elevul - si asa batut de soarta - ar mai sta cu emotii inca o luna de zile si sansele de a obtine un liceu mai bun (din cele ramase) scad considerabil. Ar fi pacat sa il lasam pana in etapa a treia dar el sa fi putut intra in a doua.

Va multumesc anticipat, cu speranta ca voi primi un raspuns clar si OFICIAL
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 21 Jul 2016, 09:36 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Raspuns OFICIAL primiti doar de la ISJ sau Minister.
Aici primiti doar sfaturi.

Referitor la problema, recomandarea este sa sunati la ISJ si sa solicitati sprijinul comisiei de admitere din inspectorat.
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 21 Jul 2016, 12:33 PM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

Stimată doamnă Eftenoiu,

Vă informăm că la repartizarea computerizată (etapa I și II) pot participa doar elevii care au susținut probele din cadrul evaluării naționale.

Pentru mai multe informați vă rog să vă adresați responsabililor MENCȘ, prin intermediul responsabililor IȘJ/IȘMB.

Toate cele bune,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved