Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> echivalare credite grad didactic I
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 09:49 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (roset @ 1 May 2019, 10:02 PM)
Degeaba o ținem de coarne! Pentru unii e tot ciută! laugh.gif biggrin.gif tongue.gif

Pensia pentru unii chiar se impune...smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 09:53 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 1 May 2019, 09:52 PM)

Dacă te dai zmeu, demonstrează tu că nu este în regulă acel articol și prin ce demers ai putea să-l demontezi sau să-l contești.  Știi bine că se aplică legea, așa cum este ea scrisă in RO,  nu principii fanteziste.

Carta sociala = principii fanteziste? Poate, pentru o tanti-de-cancelarie, mahala didactica:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 1 May 2019, 09:56 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 1 May 2019, 10:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 1 May 2019, 09:53 PM)

Dacă te dai zmeu, demonstrează tu că nu este în regulă acel articol și prin ce demers ai putea să-l demontezi sau să-l contești.  Știi bine că se aplică legea, așa cum este ea scrisă in RO,  nu principii fanteziste.

Carta sociala = principii fanteziste? Poate, pentru o tanti-de-cancelarie:))

Tanti să-i spui cui îți permite, dacă mai treci prin vreo cancelarie.
Dai pe-afară și de deșteptăciune și de bărbăție! De bun simț, nu mai zic.
Mai fă-ți rost de oglinzi, poate ești în criză, zmeule!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 1 May 2019, 10:10 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 1 May 2019, 10:11 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 1 May 2019, 11:03 PM)

Poate...smile.gif)
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 1 May 2019, 10:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 1 May 2019, 10:11 PM)

Poate...smile.gif)

jumping44.gif

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 May 2019, 10:21 AM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 1 May 2019, 11:12 PM)

Poate...smile.gif)

jumping44.gif

Sunteti deja,nu doar off topic, ci si cam nepermis de .........Ce sa spunem ,atunci de conflictele/polemicile dintre elevi?Asa le aplanam?
Utilizatorul yoko a adus in discutie o chestiune de logica:de ce sa se piarda anul/anii in care comisia nu s-a reunit pentru a echivala gradul/gradele,din moment ce pe adeverinta/atestatul care se elibereaza de catre centru de perfectionare ,scrie o alta data decat cea la care se face echivalarea?
De aici, pana la jigniri ,e cale lunga.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 2 May 2019, 10:23 AM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 May 2019, 10:33 AM

Mentor

QUOTE (di-ana08 @ 2 May 2019, 11:21 AM)
biggrin.gife ce sa se piarda anul/anii in care comisia nu s-a reunit pentru a echivala gradul/gradele,din moment ce pe adeverinta/atestatul care se elibereaza de catre centru de perfectionare ,scrie o alta data decat cea la care se face echivalarea?

Corect...si aceasta situatie e un abuz...daca mi am depus dosarul de echivalare in termen, si comisia nu s-a intrunit/facut treaba....indeplinesc conditia.

Am dat un grad didactic in intervalul corespunzator, nu mi-am facut dosar de echivalare, nu plec primul din scoala in caz de restrangere intrucat ma apara art 82 din metodologia referitoare la formare sau art 25 litera o din mobilitate.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 May 2019, 11:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 2 May 2019, 11:33 AM)

Corect...si aceasta situatie e un abuz...daca mi am depus dosarul de echivalare in termen, si comisia nu s-a intrunit/facut treaba....indeplinesc conditia.

Chiar si in situatia in care nu am depus dosar,ci doar cerere cu documente justificative.
Ex :anul 2018 am promovat ex gradII , in septembrie depun adeverinta si cerere la scoala,scoala ma trece in alta transa de salarizare,dar nu-mi echivaleaza gradul cu acele credite.Anul 2019 vine comisia si face echivalarea.Interesant :in documentele scolii ,apar cu o data din 2018 si cu o alta data din 2019 pentru doua lucruri aproape asemanatoare salarizare si echivalare.De ce nu se fac automat in acelasi timp?
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 May 2019, 02:11 PM

Mentor

QUOTE (di-ana08 @ 2 May 2019, 11:30 AM)
QUOTE (yoko70 @ 2 May 2019, 11:33 AM)

Chiar si in situatia in care nu am depus dosar,ci doar cerere cu documente justificative.
Ex :anul 2018 am promovat ex gradII , in septembrie depun adeverinta si cerere la scoala,scoala ma trece in alta transa de salarizare,dar nu-mi echivaleaza gradul cu acele credite.Anul 2019 vine comisia si face echivalarea.Interesant :in documentele scolii ,apar cu o data din 2018 si cu o alta data din 2019 pentru doua lucruri aproape asemanatoare salarizare si echivalare.De ce nu se fac automat in acelasi timp?

Problema este DOAR A CELOR CE AU TRECUT GRADUL și n-au depus acea nenorocită de cerere! (În cazul acesta sunt și noii absolvenți de studii superioare.) Doar asta se discută! Că unii n-au primit confirmarea de la CCD (pentru cele 90 de credite), deși au depus cererea, este altă discuție! De acord cu dv că este aberant ce se întâmplă, dar trebuie respectate metodologiile, nu interpretate! Ca să se facă automat recunoasterea este nevoie de modificarea articolului din ordonanța lui Funeriu din 2011! Implicarea directorilor, care trebuie să anunțe aceste lucruri, este, de asemenea, una din soluții! confused06.gif Or(i).... sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 3 May 2019, 02:12 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
pattricia
Trimis: 5 May 2019, 03:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 2 May 2019, 10:21 AM)
QUOTE (pattricia @ 1 May 2019, 11:12 PM)

Poate...smile.gif)

jumping44.gif

Utilizatorul yoko a adus in discutie o chestiune de logica:de ce sa se piarda anul/anii in care comisia nu s-a reunit pentru a echivala gradul/gradele,din moment ce pe adeverinta/atestatul care se elibereaza de catre centru de perfectionare ,scrie o alta data decat cea la care se face echivalarea?
De aici, pana la jigniri ,e cale lunga.

Daca recitești de la inceputul topicului poate o să înțelegi tot cursul discuției.
In rest, daca vrei sa fii in temă și să nu te surprindă ceva în legătură cu vreo chestiune, ar fi bine să citești legislația, nu să te iei după ”părerologii ”de pe forum.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 5 May 2019, 03:10 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 6 May 2019, 11:35 AM

Mentor

QUOTE (roset @ 3 May 2019, 03:11 PM)
! Ca să se facă automat recunoasterea este nevoie de modificarea articolului din ordonanța lui Funeriu din 2011!

Nu-i vorba doar despre transformarea gradelor didactice in credite, ci si despre 'cine pleaca primul din scoala'...Nu pleci primul din scoala daca nu ti-ai facut 'transformarea'.smile.gif
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 6 May 2019, 11:35 AM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 5 May 2019, 04:06 PM)

In rest, daca vrei sa fii in temă și să nu te surprindă ceva în legătură cu vreo chestiune, ar fi bine să citești legislația, nu să te iei după ”părerologii ”de pe forum.

Oare de la ce vine 'p'? De la parelolog? De la patricia?smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 6 May 2019, 11:37 AM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 6 May 2019, 02:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 6 May 2019, 11:35 AM)
QUOTE (pattricia @ 5 May 2019, 04:06 PM)

Oare de la ce vine 'p'? De la parelolog? De la patricia?smile.gif)

De la postac=comentac=băgător de seamă.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 6 May 2019, 02:19 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 6 May 2019, 03:47 PM

Mentor

Deoccamdata anumti "colegi" de pe acest t forum nu au produs nimic inteligent legat formarea profesionala a cadrelor didactice.smile.gif)
Mesaj personal
bogdanteodoru
Trimis: 20 May 2019, 07:26 AM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 1 May 2019, 10:05 PM)
QUOTE (yoko70 @ 1 May 2019, 06:17 PM)
QUOTE (roset @ 1 May 2019, 06:32 PM)
Citește și alte păreri, justițiarule! Eu sunt în banca mea, tu sari prin clasă! wink.gif Lasă-te de subliniat că ți-au mai spus-o și alții!

Da, aia cu art 253, marfa de calitate:)))

Nu, nu era vorba despre acel articol, era tot despre aceste credite, dar ,,furia” iți pune o pânză pe ochi! confused06.gif animal18.gif

laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved