Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bacalaureat 2010, ... nouă structură ...
~Adina~
Trimis: 6 Mar 2009, 03:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (BlackWidow66 @ 6 Mar 2009, 04:30 PM)
QUOTE (pomobc @ 5 Mar 2009, 10:05 PM)
Se pare ca niste "doctori" character40.gif confused05.gif au facut niste cercetari si si-au dat seama ca BAC-ul are nevoie de o noua modificare.
Aceasta modificare ar fi buna, dar daca ar fi aplicata din 2014 si nu de anul viitor. Pentru ca cei care sunt acum in clasa a11-a printre care ma numar si eu am invatat dupa un anumit curriculum, iar acum se trezesc "doctorii" astia ca sa modifice BAC-ul de anul viitor astfel incat noi (cei din cl. a11-a) sa dam BAC-ul la 3 materii de profil, dar exigente.
Asta inseamna ca am invatat degeaba 3 ani la vreo 7-8 materii pe care le aveam de ales printre materiile de BAC pana acum, daca eu voi da BAC-ul la 3 obiecte. Asadar anul viitor eu ar trebui sa reiau toata materia din acesti ani la aceste 3 materii, dar la un nivel mult mai avansat.

Eu cred ca inainte sa modifice un examen ca BAC-ul ar trebui sa modifice curriculumul scolar. Ar trebui ca sa studiem maxim 8-10 materii din care sa ne alegem 3 pe care sa le dam la BAC. EU nu inteleg ce e asa greu pentru astia din minister... confused24.gif

Chiar dacă dai BAC-ul la 3 materii, nu-ți strică să știi și ce-ai învățat la celelalte. wink.gif

De parca tu mai tii minte tot.. wink.gif

--------------------
The rest is silence...
"Ceea ce omida numeste sfarsit, restul lumii spune ca este un fluture"
Mesaj personalTrimite email
BlackWidow66
Trimis: 6 Mar 2009, 03:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (Snowdrop @ 6 Mar 2009, 04:45 PM)
Se pare ca niste "doctori" character40.gif confused05.gif au facut niste cercetari si si-au dat seama ca BAC-ul are nevoie de o noua modificare.
Aceasta modificare ar fi buna, dar daca ar fi aplicata din 2014 si nu de anul viitor. Pentru ca cei care sunt acum in clasa a11-a printre care ma numar si eu am invatat dupa un anumit curriculum, iar acum se trezesc "doctorii" astia ca sa modifice BAC-ul de anul viitor astfel incat noi (cei din cl. a11-a) sa dam BAC-ul la 3 materii de profil, dar exigente.
Asta inseamna ca am invatat degeaba 3 ani la vreo 7-8 materii pe care le aveam de ales printre materiile de BAC pana acum, daca eu voi da BAC-ul la 3 obiecte. Asadar anul viitor eu ar trebui sa reiau toata materia din acesti ani la aceste 3 materii, dar la un nivel mult mai avansat.

Eu cred ca inainte sa modifice un examen ca BAC-ul ar trebui sa modifice curriculumul scolar. Ar trebui ca sa studiem maxim 8-10 materii din care sa ne alegem 3 pe care sa le dam la BAC. EU nu inteleg ce e asa greu pentru astia din minister... confused24.gif

Chiar dacă dai BAC-ul la 3 materii, nu-ți strică să știi și ce-ai învățat la celelalte. wink.gif

Așa-i, nu țin minte nici ce-am învățat în ultimele 4 săptămâni, dar dacă repet, îmi aduc aminte. Și dacă a învățat în ăștia 3 ani conștiincios, n-o să-i fie greu la BAC, că doar noțiunile se reiau în fiecare an. smile.gif

--------------------
Când prietenii-ți întorc spatele, dă-le-un șut în fund.
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 6 Mar 2009, 04:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (BlackWidow66 @ 6 Mar 2009, 04:53 PM)
QUOTE (Snowdrop @ 6 Mar 2009, 04:45 PM)

Așa-i, nu țin minte nici ce-am învățat în ultimele 4 săptămâni, dar dacă repet, îmi aduc aminte. Și dacă a învățat în ăștia 3 ani conștiincios, n-o să-i fie greu la BAC, că doar noțiunile se reiau în fiecare an. smile.gif

Pe "frunza de tei".. cum se reiau notiunile in fiecare an? Am invatat o gramada de lucruri noi anul acesta.. la anul vom invata altele.. si tot asa.. ca se bazeaza pe cunostintele anterioare e altceva.. sper ca asta ai vrut sa zici

--------------------
The rest is silence...
BlackWidow66
Trimis: 6 Mar 2009, 04:14 PM

Utilizator activ

Da, la asta mă refeream.

--------------------
Când prietenii-ți întorc spatele, dă-le-un șut în fund.
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 7 Mar 2009, 06:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (BlackWidow66 @ 6 Mar 2009, 05:14 PM)
Da, la asta mă refeream.

Ma bucur sa aud asta cool.gif happy30.gif

--------------------
The rest is silence...
alex_bz
Trimis: 21 Mar 2009, 05:33 PM

Începător
*

la anu dau ji yo bacul,asta dak nu i se nazare ceva domnei ministru ji o sa mai modifice in ca ceva...in fine...sunt la un profil de mate-info,e destul de greu,da nu ma plang..la anu o sa fac 6 ore de mate 4 de info 4 de fizica 1 sau 2 de bio,1 sau 2 de chimie...astea snt materiile de profil...o sa mai am ji 3 ore de romana..la care dam cu toti bacul....stau ji fac o comapratie cu clasele de filologie..ele au cate 5-6-7 ore de romana pe saptamana ji dam aceleaji subiecte..nu mi se pare normal...ei in jumatate de an sau mai putzin pot termina materia dak au un profesor bun,ji in cealalta jumatate pot face pregatire..pe cand noi nu prea putem..in plus avem materii mult mai grele dupa parerea mea...sunt de acord k fiecare profil are greutatile lui..dar nu putem compara matematica,informatica,fizica sau chimia cu nici o materie de profil filo....doamna ministru ar trebui sa se gandeasca...nuj dak ji voi snteti de acord cu me...ji in legatura cu cele 3 materii..sunt si nu sunt de acord...sunt de acord pt k aja se va vedea ce ji cum a invatat in 4 ani de zile..ji nu snt pt k notele alea de la oral ji sport erau un pic mai mari ji ne salta media...era un impuls in plus pt o facultate mai buna...parerea mea....ajtept un raspuns la postu me..biggrin.gif
Mesaj personal
addiction
Trimis: 21 Mar 2009, 06:58 PM

Utilizator activ

eu sunt in mare de acord cu tine si eu o sa dau bacul la anul si nu mi se pare cinstit sa faca din noi ce vor,daia avem profile sa dam bacul pe profile...eu nu sunt la real dar tot atea ore ca voi am si cred ca ar trebui sa fie o diferentiere intre noi si filologia ca nici ei nu da matematica sau pedagogie ca altii...ministra ar trebui sa tine cont de toate chestiile astea...daca vrea sa faca reforma si sa ne aduca cica cum sunt cei din europa:))...barem sa o aca ca lumea nu asa aiurea...

--------------------
studenta - Universitatea Bucuresti - Facultatea de Drept
fosta eleva - Colegiul National "Jean Monnet" Ploiesti
Mesaj personal
alex_bz
Trimis: 21 Mar 2009, 07:24 PM

Începător
*

poate o sa ne respecte si pe noi cineva vreodata...in cls a 8 am avut parte de greva ji ore nerecuperate...la anu ne schimba bacu dupa ce am invatat 2 ani jumate dupa o anumita programa...nu suntem cobaii lor...cred k ar trebui sa luam ji noi njete masuri...dar nu vad cum???...nijte idei va rog...??
Mesaj personal
BlaCkpearl AdryaNna
Trimis: 2 Apr 2009, 10:31 AM

Utilizator
**

eu sunt la mate-info franceza intensiv...in cazul asta,care ar fi materiile la care trb sa dau eu bac-ul???la economie se mai poate da? :-s
Mesaj personal
oanaevelyn
  Trimis: 12 May 2009, 08:23 PM

Începător
*

"mie imi place"..."mie nu'mi place'...ganditi'va ca o sa fie admitere la facultate...nu tine de placut...tine de multe alte lucruri...daca un copil in timpul liceului isi schimba dorinta, si vrea sa fie altceva pe plan profesional, o sa trebuiasca sa dea bacu' din materii de profil...pai noi cu, cultura generala stam prost...nu cu informatica, contabilitatea, etc...tre sa stim de unde venim prima data.mie cel putin mi se pare aiurea

--------------------
oana prodan
Mesaj personal
ellena.e
Trimis: 25 May 2009, 11:01 PM

Începător
*

alex_bz, îți dau eu "nijte" sfaturi. Nu zice nimeni să nu scrii cu prescurtări, dar măcar încearcă să scrii mai pe românește. E deranjant să vezi atâtea "j-uri". Asta e un sfat prietenesc smile.gif

Revenind la subiectul BAC 2010, știe cineva când ar trebui să fie gata hotărârea celor din minister cu privire la probele de bac? Scuze dacă s-a spus mai inainte și nu am citit.
Mesaj personal
Ștef
Trimis: 26 May 2009, 08:41 AM

Utilizator avansat

În martie 2010, cu trei/patru luni înainte de BAC. Nu ți se pare evident?
Dar stai-alegeri prezidențiale în toamnă. S-ar putea să vă anunțe cu două săptămâni înainte pentru că se vor schimba ceva miniștri!

Acest mesaj a fost modificat de către Ștef la data 26 May 2009, 08:42 AM

--------------------
Ștefan Liviu STANCIU
Roses are red, Violets are blue... Unless you're color-blind...

In my travels I have seen the future, and it is a strange future indeed. The world is on the brink of new and terrifying possibilities. - The Great Danton

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something. (Platon)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
WhiteWolf
Trimis: 7 Jun 2009, 12:35 AM

Începător
*

Dezgrop acest topic ca sa nu mai fac altul. Eu sunt la profi mate-info. Sunt foarte curios care sunt considerate materiile de profil. Eu as vrea sa plec in Anglia pentru facultate pe biochimie, iar pentru a fi acceptat am nevoie sa dau la bac biologie sau chimie.
Acuma, intrebarea mea este: Exista posibilitatea ca, daca se baga noul bac cu 3 materii, sa nu pot da biologie/chimie pentru ca sunt pe mate-info?
Se poate ca o schimbare stupida sa imi distruga posibilitatea de a merge mai departe pe ce vreau?
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 7 Jun 2009, 07:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (WhiteWolf @ 7 Jun 2009, 02:35 AM)
Dezgrop acest topic ca sa nu mai fac altul. Eu sunt la profi mate-info. Sunt foarte curios care sunt considerate materiile de profil. Eu as vrea sa plec in Anglia pentru facultate pe biochimie, iar pentru a fi acceptat am nevoie sa dau la bac biologie sau chimie.
Acuma, intrebarea mea este: Exista posibilitatea ca, daca se baga noul bac cu 3 materii, sa nu pot da biologie/chimie pentru ca sunt pe mate-info?
Se poate ca o schimbare stupida sa imi distruga posibilitatea de a merge mai departe pe ce vreau?

Nici noi nu stim nimic de bac.. dar oricum.. 3 probe.. 1 obligatoriu romana, apoi o limba straina, apoi proba de profil ( mate cel mai probabil ). Parerea mea tongue.gif

--------------------
The rest is silence...
Marina C
Trimis: 7 Jun 2009, 09:49 AM

Utilizator avansat

da si eu sunt la chimie industriala anorganica, bacu il dau asa(asa stiu eu ) .. la romana, matematica si chimie industriala logic .... tre si o limba straina ? asta ar insemna 4 materii :|

ma poate lamuri careva?

multumesc :*

--------------------
"Folosindu-se de experienta capatata de ambele parti ale baricadei, Pennac, el insusi, un elev cu rezultate slabe, sustine cu tarie ca profesorii trebuie sa investeasca mai multa dragoste in munca lor pentru a trezi interesul acestor "cazuri irecuperabile". "Necazuri cu scoala"- Daniel Pennac

„Fără școală să nu aștepte nimeni nici părinți buni, nici fii buni, și prin urmare nici stat bine organizat și bine cârmuit și păstorit”. (Ion Heliade- Rădulescu, Gândirea pedagogică)

Mesaj personal
alina0valy
Trimis: 17 Jun 2009, 08:53 PM

Utilizator
**

QUOTE (addiction @ 2 Feb 2009, 07:01 PM)
alina0valy....sa stii ca nici acum nu dai bacul la informatica....informatica e la proba E la alegere si la proba unde poti alege biologie,fizica,chimie...deci daca le numeri sunt trei:romana,mate si proba aia de profil:bio,fiz,info sau chimie...wink.gif

eu am zis pentru mine....eu oricum aleg informatica la proba aceea pt ca imi trebuie si la facultate
Mesaj personal
alina0valy
Trimis: 17 Jun 2009, 08:58 PM

Utilizator
**

QUOTE (oanaevelyn @ 12 May 2009, 10:23 PM)
"mie imi place"..."mie nu'mi place'...ganditi'va ca o sa fie admitere la facultate...nu tine de placut...tine de multe alte lucruri...daca un copil in timpul liceului isi schimba dorinta, si vrea sa fie altceva pe plan profesional, o sa trebuiasca sa dea bacu' din materii de profil...pai noi cu, cultura generala stam prost...nu cu informatica, contabilitatea, etc...tre sa stim de unde venim prima data.mie cel putin mi se pare aiurea

da...dar ca sa ajungi la o facultate buna...de cele mai multe ori media de la bac are un procentaj de 20% ... deci chiar conteaza

Acest mesaj a fost modificat de către alina0valy la data 17 Jun 2009, 09:00 PM
Mesaj personal
profadengleza
Trimis: 2 Jul 2009, 09:51 AM

Începător
*

Problema cu bacul acesta este ca daca nu dau elevii limba straina la bac (oricat ar fi ea de testata in timpul anului) nu vor mai invata nicio limba straina. La noi e lege ce nu se cere la bac nu se invata. Si cu sportul e la fel; printre cele 3 probe nu e si sportul. Pregatindu-se pentru sport tot se mai miscau. Mai mult, limba straina care era foarte importanta la filologie nu intra printre probele la alegere (a treia proba). Acum filologia da 2 limbi straine la bac iar in viitor nici macar una.
Mesaj personal
Oblivion
Trimis: 2 Jul 2009, 11:51 AM

Utilizator activ

Mie mi se pare o mare porcarie sa nu pot da engleza. De ce fac 4 ani de liceu 7 ore de engleza pe saptamana?

Acest mesaj a fost modificat de către Oblivion la data 2 Jul 2009, 11:52 AM

--------------------
Bucuresti

Ghiocica'
Trimis: 2 Jul 2009, 12:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Oblivion @ 2 Jul 2009, 01:51 PM)
Mie mi se pare o mare porcarie sa nu pot da engleza. De ce fac 4 ani de liceu 7 ore de engleza pe saptamana?

Normal ca o sa poti da la engleza. Bacul va fi la fel, numai ca va lipsi ultima proba. Proba de care tot vorbesti, cea cu economia etc. ( adica proba care s-a dat azi.)

--------------------
lalalalalala
Mesaj personalYahoo
Juliev
Trimis: 2 Jul 2009, 12:07 PM

Utilizator avansat

dai engleza in timpul anului scolar(ca si mine)

--------------------
Calea pierzaniei?Luati-o la stanga
Alexandria film:))
am blog si sunt mandra
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
monica_elena2006
Trimis: 2 Jul 2009, 12:51 PM

Utilizator avansat

romana/engleza oral se vor da in timpul anului iar cele 3 probe scrise la sfarsit
romana obligatoriu
matematica/istorie in functie de profil
o materie in functie de profil
asa am inteles eu:D

--------------------
hello people;)
Mesaj personalYahoo
Agnosticu'
Trimis: 2 Jul 2009, 01:54 PM

Utilizator activ

Mi se pare o tampenie sa fie limba romana obligatorie la bac.
Desigur, vor veni argumentele vechi, cum ca "Esti roman! Cum sa iesi din liceu fara sa stii romana?". Dar, limba romana la liceu inseamna literatura, nu gramatica, iar literatura, desi e bine de cunoscut, nu e nici pe departe esentiala pentru, sa zicem, un viitor inginer.
Pe de alta parte, trebuie sa luam in considerare ca multi elevi de la profile reale sunt totusi interesati sa urmeze facultati mai strans legate de uman.
Deci romana ar putea fi o alternativa. Un bac ideal pentru profilul real, din punctul meu de vedere, ar avea:
- Matematica obligatoriu.
- Doua obiecte la alegere dintre fizica, chimie, biologie, informatica, geografie si romana. Eventual si alte chestii - desen tehnic, etc.
Mesaj personal
mircea0210
Trimis: 4 Jul 2009, 02:37 PM

Începător
*

Sunt curios ce anume ati vrut sa spuneti cei care ati postat mesaje mai sus prin marirea nivelului de dificultate? S-a uitat cineva peste variantele de mate de M1? ... In fine.. Oricum BAC-ul are 6 probe (2 orale si 4 scrise/3 scris+sport), iar pentru altii 8 (se adauga proba orala si scrisa la limba materna)...din 2010 ... dupa ceea ce am inteles din presa, vor fi 3 probe scrise+o evaluare orala in timpul anului scolar. cele trei probe scrie vor fi limba romana, matematica sau istorie, dupa profilul liceului (mie mi se pare ciudat deoarece nu poti sa ii evaluezi pe cei de la profilul uman din matematica sau pe cei de la profilul real din istorie), iar cea de-a treia proba scrisa va fi tot din aria profilului. smile.gif)smile.gif)
Mesaj personal
alina0valy
Trimis: 4 Jul 2009, 03:26 PM

Utilizator
**

pai la M1 daca ridica nivelul de dificultate... vor fi subiecte de olimpiada deja... mad54.gif

Acest mesaj a fost modificat de către alina0valy la data 4 Jul 2009, 03:27 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved